Lubade ja sertifikaatide taotlemise ja andmise ning teiste asutuste ja organisatsioonide välja antud lubade ja sertifikaatide tunnustamise taotlemise ja otsustamise kord
Vastu võetud 01.08.2024 nr 9
Määrus kehtestatakse lennundusseaduse § 4628 lõike 4 alusel.
1. peatükk Üldsätted
§ 1. Määruse reguleerimis- ja kohaldamisala
(1) Määrusega kehtestatakse kaitselennunduses vajalike lubade, tunnistuste (edaspidi koos luba) ja sertifikaatide andmise ning teiste asutuste ja organisatsioonide välja antud lubade või sertifikaatide tunnustamise kord, mida on vaja kaitselennunduse järelevalve tegemiseks.
(2) Määrust kohaldatakse:
1) kaitselennundusega tegeleva isiku suhtes;
2) kaitselennunduse õhusõiduki suhtes;
3) kaitselennundusega tegeleva hooldusorganisatsiooni suhtes;
4) kaitselennunduse jätkuvat lennukõlblikkust korraldava organisatsiooni suhtes;
5) kaitselennundusega tegeleva koolitusorganisatsiooni suhtes;
6) kaitselennunduse lennuvälja rajatise suhtes;
7) kaitselennunduse lennutreeningseadme suhtes.
(3) Määrust kohaldatakse üksnes Kaitseministeeriumi valitsemisala asutuste suhtes.
(4) Kaitselennunduse järelevalvega tegelev üksus võib käesolevas määruses sätestatu kõrval kehtestada täpsustava lubade ja sertifikaatide andmise ning teiste asutuste ja organisatsioonide välja antud lubade või sertifikaatide tunnustamise menetluse korra.
§ 2. Tunnustamine
Tunnustamine käesoleva määruse tähenduses on menetlus, mille käigus kaitselennunduse järelevalvega tegelev üksus hindab isiku, organisatsiooni, õhusõiduki või seadme kaitseministri 18. oktoobri 2019. a määruses nr 20 „Kaitselennundusmäärustik” (edaspidi kaitselennundusmäärustik) või muus haldusaktis sätestatud nõuetele vastavuse samaväärsust, kui isikule, organisatsioonile, õhusõidukile või seadmele on väljastanud asjakohase loa või sertifikaadi teine asutus või organisatsioon.
2. peatükk Loa ja sertifikaadi andmine
§ 3. Loa taotlemine
(1) Kaitselennundusega tegelev isik esitab loa taotlemiseks kaitselennunduse järelevalvega tegelevale üksusele vähemalt järgmised andmed ja dokumendid:
1) isiku nimi ja isikukood ning ametikoha nimetus;
2) nõuetekohane kehtiv tervisetõend, kui see on nõutav;
3) tunnistus, diplom, tõend või muu dokument asjaomase koolituse läbimise kohta.
(2) Kaitselennunduse järelevalvega tegelev üksus võib täpsustada loa taotlemiseks vajalike andmete loetelu.
§ 4. Sertifikaadi taotlemine
(1) Organisatsioonile sertifikaadi taotlemisel tuleb kaitselennunduse järelevalvega tegelevale üksusele esitada vähemalt järgmised andmed ja dokumendid:
1) organisatsiooni nimetus ja paiknemine Kaitseväe või muu asutuse struktuuris, kui see on eristatav;
2) kontaktandmed;
3) organisatsiooni käsiraamat või muu sarnane dokument;
4) organisatsioonile seaduses sätestatud nõuetele vastavuse hindamise aruanne, mille organisatsioon on ise koostanud;
5) kvaliteedi- ja ohutusjuhtimise süsteemi kirjeldus.
(2) Kaitselennunduse lennuvälja rajatisele sertifikaadi taotlemisel tuleb kaitselennunduse järelevalvega tegelevale üksusele esitada vähemalt järgmised andmed ja dokumendid:
1) rajatise täpne nimetus ja asukoht;
2) rajatise kasutamise kirjeldus;
3) rajatisele seaduses sätestatud nõuetele vastavuse hindamise aruanne, mille üksus või asutus on ise koostanud;
4) rajatise dokumentatsioon.
(3) Lennutreeningseadmele sertifikaadi taotlemisel tuleb kaitselennunduse järelevalvega tegelevale üksusele esitada vähemalt järgmised andmed ja dokumendid:
1) lennutreeningseadme täpne nimetus ja asukoht;
2) lennutreeningseadme kasutamise kirjeldus;
3) lennutreeningseadmele seaduses sätestatud nõuetele vastavuse hindamise aruanne, mille üksus või asutus on ise koostanud;
4) lennutreeningseadme dokumentatsioon.
(4) Kaitselennunduse järelevalvega tegelev üksus võib täpsustada sertifikaadi taotlemiseks vajalike andmete loetelu.
§ 5. Loa või sertifikaadi andmine
(1) Kaitselennunduse järelevalvega tegelev üksus kontrollib loa või sertifikaadi saamiseks esitatud taotluses esitatud andmeid ja teeb otsuse loa või sertifikaadi andmiseks või sellest keeldumiseks 30 päeva jooksul kõikide vajalike andmetega taotluse esitamisest arvates.
(2) Kaitselennunduse järelevalvega tegelev üksus võib põhjendatud juhul anda lisatingimusega loa või sertifikaadi, kui see ei sea ohtu lennuohutust, ning määrab tähtaja, mis ajaks peab taotleja vastama kõikidele tingimustele.
3. peatükk Teise asutuse ja organisatsiooni välja antud loa ja sertifikaadi tunnustamine
§ 6. Loa ja sertifikaadi tunnustamine
(1) Kaitselennunduse järelevalvega tegelev üksus võib loa või sertifikaadi andmise asemel tunnustada teise asutuse või rahvusvahelise organisatsiooni antud luba või sertifikaati, kui loa või sertifikaadi taotleja vastab samaväärsetele nõuetele, mis on sätestatud kaitselennundusmäärustikus.
(2) Tunnustamise otsus asendab kaitselennunduse järelevalvega tegeleva üksuse poolt antavat luba või sertifikaati, kuid ei tähenda, et kaitselennunduses kehtib isikul või organisatsioonil talle teise asutuse või rahvusvahelise organisatsiooni antud luba või sertifikaat, välja arvatud juhul, kui loa või sertifikaadi andjaks on välisriigi kaitselennunduse järelevalvega tegelev asutus või Põhja-Atlandi Lepingu Organisatsioon (edaspidi NATO).
§ 7. Välisriigis saadud oskuste ja teadmiste tunnustamine
(1) NATO liikmesriigi või NATO tunnustatud välisriigi asjakohase kaitselennunduse järelevalvega tegeleva üksuse väljaantud luba ja sertifikaati tunnustab kaitselennunduse järelevalvega tegelev üksus üldjuhul lisatingimusi seadmata.
(2) Lennundustehnilise töötaja oskusi ja teadmisi võib kaitselennunduse järelevalvega tegelev üksus tunnustada juhul, kui asjakohane koolitus on läbitud NATO liikmesriigi või riigi, kellega Eesti teeb sõjalist koostööd, poolt akrediteeritud õppekava järgi sõjalist haridust andvas õppeasutuses või väljaspool Euroopa Liitu lennundusharidust andvas õppeasutuses, mis ei anna sõjalist haridust, kuid koolituse õppekava läbimisel saadud teadmised ja oskused on samaväärsed kaitselennundusmäärustiku §-s 76 sätestatud nõuetega.
(3) Pilootide, sealhulgas lennuõpetaja ja kontrollpiloodi välisriigis saadud oskuste ja teadmiste ning tüübipädevuse tunnustamise aluseks võetakse lennundusseaduses tsiviillennunduses tunnustamise kohta sätestatu, kui piloot on õppinud lennundusharidust andvas õppeasutuses, mis ei anna sõjalist haridust.
(4) Pilootide, sealhulgas lennuõpetaja ja kontrollpiloodi välisriigis saadud oskusi ja teadmisi võib kaitselennunduse järelevalvega tegelev üksus tunnustada juhul, kui piloodi, lennuõpetaja ja kontrollpiloodi koolitus on läbitud NATO liikmesriigi või riigi, kellega Eesti teeb sõjalist koostööd, poolt akrediteeritud õppekava järgi sõjalist haridust andvas õppeasutuses ja see on samaväärne vähemalt ametpiloodi koolitusega.
(5) Kaugpiloodi välisriigis saadud oskusi ja teadmisi võib kaitselennunduse järelevalvega tegelev üksus tunnustada juhul, kui läbitud õppekava on NATO standardis „Juhised mehitamata õhusõidukite operaatorite väljaõppeks – ATP-3.3.8.1” (STANAG 4670) kehtestatud nõuetega vähemalt samaväärne.
(6) Piloodi, kaugpiloodi ja lennundustehnilise töötaja tüübipädevuse saamiseks läbitud koolituse sobivust tunnustab kaitselennunduse järelevalvega tegelev üksus.
(7) Õhutulejuhi välisriigis saadud oskusi ja teadmisi võib kaitselennunduse järelevalvega tegelev üksus tunnustada juhul, kui õhutulejuhi koolitus on läbitud NATO akrediteeritud õppekava järgi sõjalist haridust andvas õppeasutuses.
§ 8. Nõuetele vastavuse tunnustamise saamise taotlemine
(1) Tunnustamise saamiseks tuleb esitada kaitselennunduse järelevalvega tegelevale üksusele taotlus, mis sisaldab järgmisi andmeid:
1) taotleja nimi, isikukood, kui taotluse esitab füüsiline isik, või asutuse või ettevõtja nimetus ja registrinumber või registrikood, kui taotluse esitab organisatsioon;
2) taotleja kontaktandmed;
3) valdkond, milles tunnustamist soovitakse;
4) olenevalt tunnustatavast valdkonnast asjakohased nõuetekohast kvalifikatsiooni, teadmisi, kogemusi ning kutsealusõpet ja jätkukoolitust tõendavad dokumendid, kui tunnustamist taotletakse isiku oskuste ja teadmiste tunnustamiseks;
5) olenevalt tunnustatavast valdkonnast asjakohased nõuetele vastavust tõendavad dokumendid, kui tunnustamist taotletakse organisatsioonile, lennutreeningseadmele või õhusõidukile.
(2) Taotleja nõuetele vastavuse kontrollimiseks võib kaitselennunduse järelevalvega tegelev üksus peale lõikes 1 sätestatud andmete küsida lisateavet.
§ 9. Tunnustamise otsuse tegemine ja selle kehtivus
(1) Kaitselennunduse järelevalvega tegelev üksus kontrollib loa või sertifikaadi saamiseks esitatud taotluses esitatud andmeid ja teeb otsuse loa või sertifikaadi tunnustamiseks või sellest keeldumiseks 30 päeva jooksul kõikide vajalike andmetega taotluse esitamisest arvates.
(2) Loa tunnustamiseks hindab kaitselennunduse järelevalvega tegelev üksus taotluses esitatud andmete põhjal, kui suures ulatuses arvestatakse varasemat kogemust ja kvalifikatsiooni.
(3) Kui loa taotluse menetlemisel ilmneb, et taotleja ei vasta täielikult kaitselennundusmäärustikus või muus haldusaktis sätestatud nõuetele, võib kaitselennunduse järelevalvega tegelev üksus otsustada tunnustuse andmiseks seada taotlejale lisatingimuse nimetatud nõuete täitmiseks vajalike asjakohaste koolituste läbimiseks ja eksami sooritamiseks ning määrab selleks tähtaja.
(4) Sertifikaadi tunnustamiseks hindab kaitselennunduse järelevalvega tegelev üksus taotluses esitatud andmete põhjal, kas organisatsioonile, lennutreeningseadmele või õhusõidukile seaduse või muu haldusaktiga sätestatud nõuded on täidetud.
(5) Kui sertifikaadi taotluse menetlemisel ilmneb, et taotleja, lennutreeningseade või õhusõiduk ei vasta täielikult kaitselennundusmäärustikus või muus haldusaktis sätestatud nõuetele, võib kaitselennunduse järelevalvega tegelev üksus otsustada tunnustuse andmiseks seada taotlejale ettekirjutuse puuduolevate nõuete täitmiseks ning määrab selleks tähtaja.
(6) Lõigetes 3 ja 5 nimetatud juhul võib kaitselennunduse järelevalvega tegelev üksus teha tingimusega tunnustamise otsuse, kui nõuete täitmiseks puuduolevat nõuet on võimalik lihtsalt ja kiiresti täita.
(7) Tunnustamise otsus kehtib sama kaua, kui kehtiks luba või sertifikaat, mille asemel tunnustamist tehakse.
4. peatükk Määruse rakendamine
§ 10. Määruse jõustumine
Määrus jõustub 1. septembril 2024. aastal.
Hanno Pevkur
Minister
Kusti Salm
Kantsler