Teksti suurus:

Vabariigi Valitsuse poolt algatatud haldusterritoriaalse korralduse ja haldusüksuse piiride muutmisega kaasneva elanike arvamuse väljaselgitamise ulatus ja kord

Väljaandja:Vabariigi Valitsus
Akti liik:määrus
Teksti liik:algtekst-terviktekst
Redaktsiooni jõustumise kp:20.05.2006
Redaktsiooni kehtivuse lõpp:31.07.2016
Avaldamismärge:RT I 2006, 22, 164

Vabariigi Valitsuse poolt algatatud haldusterritoriaalse korralduse ja haldusüksuse piiride muutmisega kaasneva elanike arvamuse väljaselgitamise ulatus ja kord

Vastu võetud 11.05.2006 nr 108

Määrus kehtestatakse «Eesti territooriumi haldusjaotuse seaduse» § 7 lõike 8 alusel.

1. peatükk
ÜLDSÄTTED

§ 1. Reguleerimisala

Määrusega kehtestatakse Vabariigi Valitsuse poolt algatatud haldusterritoriaalse korralduse ja haldusüksuse piiride muutmisega kaasneva elanike arvamuse väljaselgitamise ulatus ja kord.

§ 2. Arvamuse väljaselgitamise põhimõtted

(1) Haldusterritoriaalse korralduse muutmisel korraldatakse elanike arvamuse väljaselgitamine, korraldades küsitluse kõigis asjaomastes omavalitsusüksustes. Küsitluse tulemused selgitatakse välja küsitlusest osavõtnud isikute tahteavalduste alusel.

(2) Küsitlusest on õigus osa võtta igal vähemalt 18-aastasel isikul, kelle elukohaks on rahvastikuregistris märgitud asjaomane kohaliku omavalitsuse üksus.

(3) Küsitlusest ei võta osa isik:
1) kes on valimisõiguse osas teovõimetuks tunnistatud;
2) kes on kohtu poolt süüdi mõistetud ja kannab karistust kinnipidamiskohas.

(4) Territooriumiosa ühe haldusüksuse koosseisust teise haldusüksuse koosseisu arvamisel korraldatakse elanike arvamuse väljaselgitamine asjaomasel territooriumiosal asustusüksuste kaupa.

2. peatükk
ELANIKE ARVAMUSE VÄLJASELGITAMINE

§ 3. Küsitluse läbiviimise aeg

(1) Küsitlemise aja ja koha määrab valla- või linnavalitsus. Küsitlusest osavõtu võimalus peab olema isikutele tagatud vähemalt kahel päeval, kusjuures üks nädalapäevadest on pühapäev. Küsitluse päeval on küsitluse korraldamiseks ettenähtud koht avatud vähemalt 8 tundi.

(2) Küsitluse läbiviimise aeg ja koht avalikustatakse vähemalt üks kuu enne küsitluse toimumist. Küsitlust puudutavad olulised teadaanded (aeg, koht, küsitlustulemused jne) avalikustatakse valla- või linna põhimääruses sätestatud korras ning avaldatakse maakonnalehes ja kohaliku omavalitsuse üksuse veebilehel.

§ 4. Komisjoni moodustamine

(1) Küsitluse läbiviimist korraldab valla- või linnavolikogu poolt moodustatud komisjon (edaspidi komisjon).

(2) Komisjoni koosolek on otsustusvõimeline, kui sellel osaleb vähemalt kaks kolmandikku komisjoni liikmetest. Komisjoni otsused tehakse poolthäälte enamusega.

(3) Valla- või linnavalitsus on kohustatud abistama komisjoni tema töös ning andma selleks vajalikke andmeid ja materjale. Komisjoni pöördumisele, mis on seotud küsitluse korraldamisega, tuleb vastata hiljemalt kolme päeva jooksul arvates pöördumise saamisest.

(4) Komisjon on aruandekohustuslik volikogu ees.

§ 5. Komisjoni ülesanded

Komisjoni ülesandeks on:
1) lahendada küsitluse korraldamisega seonduvad organisatsioonilised ja tehnilised küsimused;
2) korraldada küsitluse läbiviimiseks vajalike dokumentide trükkimine;
3) ette valmistada küsitluse läbiviimise koht ja muu küsitluse korraldamiseks vajalik;
4) teha kindlaks küsitluse tulemused ja need avalikustada;
5) vaadata läbi käesoleva korra kohaldamisel komisjoni otsuste ja tegevuse kohta esitatud avaldused ja kaebused ning võtta vastu asjakohased otsused.

§ 6. Küsitlusest osavõtjate nimekiri

(1) Valla- või linnavalitsus koostab rahvastikuregistri andmete põhjal küsitluses osalejate nimekirja vastavalt § 2 lõikele 2. Nimekiri esitatakse komisjonile hiljemalt viis päeva enne küsitluse läbiviimise algust.

(2) Nimekirja kantakse elaniku kohta järgmised andmed:
1) ees- ja perekonnanimi;
2) isikukood;
3) elukoha aadress.

(3) Nimekirja allkirjastab komisjoni esimees.

(4) Nimekirjast väljajäänud isikud kannab komisjoni esimees nimekirja küsitluse toimumise päeval.

§ 7. Küsitluskaart

(1) Valla- või linnavalitsus korraldab küsitlusest osavõtjate nimekirja kantud isikutele küsitluskaardi koostamise ja saatmise hiljemalt 15. päeval enne küsitluse algust. Küsitluskaarti ei saadeta isikutele, kelle täpseid aadressiandmeid rahvastikuregistrisse kantud ei ole.

(2) Küsitluskaardile kantakse:
1) isiku ees- ja perekonnanimi;
2) sünniaeg;
3) elukoha aadress;
4) küsitluse toimumise aeg ja koht.

(3) Isik, kes viis päeva enne küsitluse toimumist ei ole küsitluskaarti saanud või kelle küsitluskaardile kantud andmetes on vigu, võib pöörduda valla- või linnasekretäri poole avaldusega selgituse saamiseks või vigade parandamiseks. Valla- või linnasekretär vaatab avalduse koos küsitluskaardi koostanud isikuga viivitamata läbi ja vastab avaldusele kirjalikult kolme tööpäeva jooksul arvates avalduse saamisest.

§ 8. Küsitluse toimumise koht

(1) Küsitlus viiakse läbi valla- või linnavalitsuse poolt määratud kohas või määratud kohas ja elektrooniliselt.

(2) Küsitluse läbiviimise ruumis väljastatakse küsitluslehed ning seal peab olema urn küsitluslehtede kogumiseks ja kabiin küsitluslehe täitmiseks.

(3) Küsitlusruumi paigaldatud kabiin peab võimaldama küsitluslehe salajast täitmist. Kabiinis sisustatakse kirjutamiskoht ja tagatakse kirjutusvahendite olemasolu.

(4) Korra tagamise eest küsitluskohas vastutab komisjon. Komisjoni liikme seaduslikud suulised korraldused on kohustuslikud kõigile küsitluskohas viibivatele isikutele.

(5) Paragrahvi 2 lõikes 2 nimetatud isik, kes viibib küsitluse toimumise päeval asjaomasel territooriumil, võib taotleda küsitluslehe täitmist kodus, kui isiku tervislik seisund või mõni muu mõjuv põhjus on takistuseks tema vahetul osalemisel küsitluskohas toimuval küsitlusel. Küsitluslehe kodus täitmise taotlus esitatakse komisjonile või valla- või linnasekretärile hiljemalt kolm tundi enne küsitluskoha sulgemist küsitluse läbiviimise viimasel päeval.

(6) Küsitluslehe täitmist kodus korraldavad vähemalt kaks komisjoni liiget, järgides käesolevas korras sätestatud tingimusi. Nende küsitlusest osavõtjate kohta, kes täidavad küsitluslehe kodus, koostatakse eraldi nimekiri ning küsitluslehe saaja annab sellele küsitluslehe saamise kohta allkirja.

§ 9. Küsitlusleht

Elanike arvamuse väljaselgitamiseks korraldab komisjon küsitluslehtede trükkimise. Küsitluslehele kantakse küsimuse täpne sõnastus eesti keeles vastusevariantidega «jah» ja «ei» ning komisjoni pitsati jäljend.

§ 10. Küsitluses osaleja toimingud

(1) Kehtiva isikut tõendava dokumendi esitamisel antakse küsitluses osalejale küsitlusleht, mille kohta ta annab allkirja § 6 lõikes 1 nimetatud nimekirja lehele.

(2) Küsitluses osaleja täidab küsitluslehe, tehes sellele märke vastusevariandi «jah» või «ei» juurde.

(3) Küsitluses osaleja täidab küsitluslehe isiklikult. Kui isik füüsilise puude tõttu ei ole võimeline küsitluslehte ise täitma, võib ta lasta oma küsitluslehe täita mõnel teisel isikul.

(4) Küsitluslehe rikkumise korral tagastab isik küsitluslehe ja komisjon väljastab talle uue küsitluslehe.

(5) Pärast küsitluslehe täitmist murrab küsitluses osaleja küsitluslehe kokku ning annab selle komisjoni liikmele, kes paneb kokkumurtud küsitluslehe esimesele leheküljele komisjoni pitsati jäljendi.

(6) Küsitluses osaleja laseb küsitluslehe ise urni. Kui isik füüsilise puude tõttu ei ole võimeline küsitluslehte ise urni laskma, võib seda tema palvel teha mõni teine isik küsitluses osaleja juuresolekul.

§ 11. Arvamuse elektrooniline väljaselgitamine

Kui on olemas küsitluse elektrooniliseks läbiviimiseks vajalikud tehnilised vahendid ja tingimused, võib valla- või linnavolikogu kehtestada elanike arvamuse elektroonilise väljaselgitamise korra.

3. peatükk
KÜSITLUSE TULEMUSED

§ 12. Küsitluslehtede kontrollimine

(1) Enne urni avamist loeb komisjon üle ja kustutab kõik küsitluses osalejatele väljaandmata jäänud, samuti nende poolt tagastatud rikutud küsitluslehed. Küsitluslehed kustutatakse lehe nurga äralõikamisega.

(2) Enne urni avamist teeb komisjon nimekirjade alusel kindlaks nimekirjadesse kantud isikute arvu ning küsitluslehtede saamise kohta antud allkirjade alusel küsitluslehe saanud ning küsitluses osalenute arvu ja kannab need protokolli.

§ 13. Küsitluslehtede urni avamine

(1) Urnid avatakse pärast küsitluse lõppemist vähemalt kahe kolmandiku komisjoni liikmete juuresolekul.

(2) Kodus täidetud küsitluslehe esimesele leheküljele pannakse komisjoni pitsati jäljend ning küsitlusleht pannakse küsitluskohas täidetud küsitluslehtede hulka.

§ 14. Küsitluse tulemuste kindlakstegemine

(1) Komisjon teeb urnis olevate küsitluslehtede alusel kindlaks küsitluses osalenud isikute arvu, kehtetute küsitluslehtede arvu ja esitatud küsimusele jaatavalt vastanud isikute ning eitavalt vastanud isikute arvu. Saadud andmete põhjal koostab komisjon vormikohase protokolli.

(2) Küsitluse tulemuste protokolli kantakse selle koostamise kuupäev ja koostamise lõpetamise kellaaeg. Protokolli allkirjastab komisjoni esimees ning protokollile lisatakse komisjoni liikmete eriarvamused ning komisjonile laekunud avaldused ja kaebused küsitluse käigus esinenud rikkumiste kohta.

(3) Küsitlusleht tunnistatakse kehtetuks, kui:
1) sellel ei ole pitsati kahte jäljendit;
2) sellele ei ole tehtud märget kummagi vastusevariandi juurde või on neid tehtud rohkem kui üks;
3) sellele tehtud märget on parandatud ning seetõttu ei ole arvamus üheselt mõistetav.

(4) Küsitlusleht on kehtiv, kui see ei ole täidetud nõuetekohaselt, kuid sellele on arusaadavalt märgitud, kumba vastusevarianti isik toetas. Kahtluse korral tunnistatakse küsitlusleht kehtetuks.

(5) Pärast küsitluse tulemuste kindlakstegemist pakitakse kehtivad küsitluslehed vastusevariantide kaupa. Eraldi pakitakse kehtetud küsitluslehed, isikutele väljaandmata jäänud ja küsitluses osalenute poolt tagastatud küsitluslehed. Pakile kirjutatakse, millised küsitluslehed ja kui palju neid pakis on. Kirje allkirjastab komisjoni esimees.

(6) Küsitluse tulemuste protokolli alusel valmistab komisjon ette volikogu vastavasisulise otsuse eelnõu.

(7) Küsitluslehed, küsitluses osalejate nimekirjad, komisjoni otsused, protokollid, komisjoniliikmete eriarvamused, komisjonile esitatud avaldused ja kaebused ning volikogu otsuse eelnõu edastatakse valla- või linnavalitsuse kantseleisse hiljemalt küsitluse lõppemise päevale järgneval päeval.

§ 15. Avalduste ja kaebuste esitamine ja läbivaatamine

(1) Kirjalikult vormistatud avaldusi või kaebusi komisjoni poolt käesolevas määruses sätestatud korra rikkumise või vastuvõetud otsuste kohta võib esitada komisjonile kolme päeva jooksul arvates küsitluse lõppemisest. Komisjon vaatab need läbi kolme tööpäeva jooksul arvates avalduse või kaebuse laekumisest ning teeb otsuse kaebuse või avalduse esitajale teatavaks.

(2) Komisjoni otsusega mittenõustumise korral on kaebuse või avalduse esitajal õigus esitada kaebus volikogule kolme päeva jooksul arvates vastava otsuse kättesaamisest.

4. peatükk
KÜSITLUSE TULEMUSTE KINNITAMINE

§ 16. Küsitluse tulemuste kehtetuks tunnistamine

(1) Kui küsitluse käigus toimub käesoleva korra olulisi rikkumisi, on volikogul õigus jätta küsitluse tulemused kinnitamata ja tunnistada need kehtetuks.

(2) Küsitluse tulemuste kehtetuks tunnistamise korral määrab volikogu elanike arvamuse väljaselgitamiseks korraldatava küsitluse läbiviimiseks uue aja.

§ 17. Küsitluse tulemuste kinnitamine

(1) Küsitluse tulemused kinnitatakse volikogu otsusega hiljemalt kahe nädala jooksul pärast küsitluse lõppemist, kui komisjonile ei ole laekunud avaldusi või kaebusi komisjoni või volikogu tegevuse kohta või esitatud avaldused või kaebused on saanud lõpliku lahenduse.

(2) Volikogu otsus küsitluse tulemuste kinnitamise kohta jõustub otsuse teatavakstegemisel.

Keskkonnaminister
peaministri ülesannetes Villu REILJAN

Regionaalminister Jaan ÕUNAPUU

Riigikantselei istungiosakonna juhataja riigisekretäri ülesannetes Aivar RAHNO

https://www.riigiteataja.ee/otsingu_soovitused.json