Euroopa Liidu põllumajandustoodete teavitus- ja müügiedendusmeetmete lihtprogrammi rakendamisel osaleva partneri valimise kord
Vastu võetud 27.02.2025 nr 18
Määrus kehtestatakse Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika rakendamise seaduse § 95 lõike 2 alusel.
§ 1. Määruse reguleerimisala
Määrusega kehtestatakse Euroopa Liidu põllumajandustoodete teavitus- ja müügiedendusmeetmete lihtprogrammide rakendamiseks Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1144/2014 siseturul ja kolmandates riikides võetavate põllumajandustoodete teavitus- ja müügiedendusmeetmete kohta, millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EÜ) nr 3/2008 (ELT L 317, 04.11.2014, lk 56–70), artikkel 13 kohase rakendusasutuse (edaspidi partner) valimise kord.
§ 2. Partneri valimine
(1) Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1144/2014 artikli 8 lõikes 2 nimetatud kutse alusel toetuse saamiseks teavitus- või müügiedendusprogrammi (edaspidi programm) esitav organisatsioon valib sama määruse artikli 13 alusel selles määruses sätestatud tingimustel programmi või selle osa rakendamiseks konkursi teel partneri.
(2) Kui programmi esitanud organisatsioon (edaspidi organisatsioon) on riigihangete seaduse tähenduses hankija, valitakse partner nimetatud seaduse kohaselt ning § 3 lõigetes 4 ja 5, § 5 lõigetes 4 ja 5, §-s 6 ja § 7 lõike 2 punktis 3 sätestatut ei kohaldata.
§ 3. Nõuded konkursiteatele
(1) Organisatsioon koostab võrreldavate pakkumuste saamiseks pakkumuste esitamise ettepaneku (edaspidi konkursiteade), mis sisaldab muu hulgas järgmiseid andmeid:
1) teave selle kohta, et partner valitakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 1144/2014 artikli 13 alusel;
2) teave komisjoni rakendusmääruse (EL) 2015/1831, milles sätestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1144/2014 (siseturul ja kolmandates riikides võetavate põllumajandustoodete teavitus- ja müügiedendusmeetmete kohta) rakenduseeskirjad (ELT L 266, 13.10.2015, lk 14–26), artikli 10 lõikes 3 nimetatud programmi elluviimist reguleeriva lepingu (edaspidi toetusleping) partnerile kohalduvate sätete kohta, mis reguleerivad programmi nõuetekohast rakendamist, huvide konflikti vältimise kohustust, konfidentsiaalsuse nõudeid, kooskõla eetikanormidega, nõuet rahastamise päritolu nähtavuse kohta, erieeskirju meetme rakendamiseks, teavitamiskohustust, kontrollide ja järelevalve tegemist ning andmete säilitamist;
3) programmi tutvustus ja eesmärgid koos tellitavate tööde ja teenuste üksikasjaliku tehnilise kirjeldusega;
4) programmi rakendamise eeldatav ajakava;
5) sõlmitava lepingu olulised tingimused;
6) pakkumuse hindamise kriteeriumid ja nende osakaalud;
7) paragrahvis 4 sätestatud nõuded, millest pakkuja peab pakkumuse koostamisel lähtuma.
(2) Lõike 1 punktis 6 nimetatud pakkumuse hindamise kriteeriume ei koostata juhul, kui majanduslikult soodsaim pakkumus leitakse üksnes madalaima hinna alusel.
(3) Organisatsioon võib konkursiteates lisaks lõikes 1 nimetatud andmetele sätestada ka pakkujale esitatavad kvalifitseerimistingimused.
(4) Organisatsioon avaldab konkursiteate elektroonilises hankekeskkonnas, kui partnerit valitakse sellise programmi või selle osa rakendamiseks, mille eeldatav käibemaksuta maksumus on alla riigihangete seaduse § 5 lõike 2 punktides 3–5 nimetatud hankijatele kohalduva asjade ja teenuste rahvusvahelise piirmäära. Konkursiteate avalikult nähtav olemise tähtaeg ja pakkumuste esitamise tähtaeg on vähemalt 15 kalendripäeva.
(5) Organisatsioon avaldab konkursiteate riigihangete registris või elektroonilises hankekeskkonnas, mis võimaldab konkursiteate avaldamist rahvusvaheliselt, kui partnerit valitakse sellise programmi või selle osa rakendamiseks, mille eeldatav käibemaksuta maksumus on võrdne või ületab riigihangete seaduse § 5 lõike 2 punktides 3–5 nimetatud hankijatele kohalduva asjade ja teenuste rahvusvahelise piirmäära. Konkursiteate avalikult nähtav olemise tähtaeg ja pakkumuste esitamise tähtaeg on vähemalt 30 kalendripäeva.
§ 4. Nõuded pakkumusele
(1) Pakkumus sisaldab programmi nime, pakkuja nime ja kontaktandmeid, pakkumuse väljastamise kuupäeva, pakkumuse kehtivusaega, programmi või selle osa rakendamise käibemaksuta maksumust ja käibemaksu lisandumisel käibemaksuga maksumust, pakkuja kinnitust, et ta on tutvunud § 3 lõike 1 punktis 2 esitatud nõuetega ning teisi konkursiteates nõutud andmeid.
(2) Pakkumuses on iga töö ja teenuse hind eraldi välja toodud.
§ 5. Pakkumuse hindamise kriteeriumid ja hindamise kord
(1) Organisatsioon hindab pakkumuse vastavust § 3 lõike 1 punktis 3 nimetatud tehnilisele kirjeldusele ning §-s 4 sätestatud nõuetele. Nõuetele vastavaid pakkumusi hindab organisatsioon § 3 lõike 1 punktis 6 nimetatud hindamiskriteeriumide või § 3 lõikes 2 nimetatud juhul madalaima hinna alusel.
(2) Hindamistulemuse põhjal moodustatakse pakkumuste paremusjärjestus, milles loetakse parimaks suurima hindepunktide summa saanud pakkumus.
(3) Võrdsete hindepunktide summaga pakkumuste puhul eelistatakse pakkumust, milles toodud hind on madalam. Kui ka pakkumustes toodud hinnad on võrdsed, eelistatakse pakkumust, mis sai suurema hindepunktide summa järgmise suurema osakaaluga hindamiskriteeriumi alusel.
(4) Pärast pakkumuste paremusjärjestuse moodustamist koostab organisatsioon pakkumuste hindamise protokolli, mis sisaldab järgmiseid andmeid:
1) pakkujate nimed ja äriregistri koodid ning esindajate kontaktandmed;
2) pakkumuste kogumaksumused;
3) pakkumustele antud hindepunktid;
4) organisatsiooni põhjendatud otsus partneri valiku kohta.
(5) Kui majanduslikult soodsaim pakkumus leitakse üksnes madalaima hinna alusel, koostab organisatsioon protokolli, milles märgitakse lõike 4 punktides 1, 2 ja 4 nimetatud andmed.
§ 6. Huvide konflikti vältimine
Organisatsioon ja partner ei tohi olla omavahel seotud isikud tulumaksuseaduse § 8 lõike 1 tähenduses.
§ 7. Programmi rakendava partneri valimise nõuetekohasuse kontrollimine
(1) Kui Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet (edaspidi PRIA) on komisjoni rakendusmääruse (EL) 2015/1831 artikli 10 lõike 2 kohaselt teavitanud organisatsiooni heakskiidetud programmist, esitab organisatsioon PRIA-le 14 kalendripäeva jooksul kirjaliku sooviavalduse lepingu sõlmimiseks koos heakskiidetud programmi ärakirjaga ning teavitab PRIA-t partneri valimise ajakavast.
(2) Organisatsioon esitab PRIA-le hiljemalt 60 kalendripäeva jooksul Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1144/2014 artikli 11 lõikes 2 nimetatud komisjoni rakendusakti vastuvõtmisest arvates elektrooniliselt teabe partneri valimise kohta ning ärakirjad järgmistest dokumentidest, kui need ei ole hankekeskkonnast kättesaadavad:
1) konkursiteade ning teave selle avaldamise koha ja ajavahemiku kohta;
2) pakkumused;
3) paragrahvi 5 lõikes 4 või 5 nimetatud protokoll.
(3) Organisatsioon võib valida partneri enne Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1144/2014 artikli 8 lõikes 2 nimetatud kutse alusel toetustaotluse esitamist või artikli 11 lõikes 2 nimetatud rakendusakti vastuvõtmist ning esitada lõikes 2 sätestatud teabe ja dokumentide ärakirjad PRIA-le kontrollimiseks enne lõikes 2 sätestatud tähtaega.
(4) PRIA kontrollib partneri valimise vastavust määruses sätestatud nõuetele ja teavitab tulemusest organisatsiooni 30 kalendripäeva jooksul lõikes 2 sätestatud teabe ja dokumentide ärakirjade saamisest arvates.
(5) Enne toetuslepingu sõlmimist esitab organisatsioon PRIA-le partneriga sõlmitud lepingu.
(6) PRIA kontrollib partneri valimise vastavust määruses sätestatud nõuetele ja sõlmib komisjoni rakendusmääruse (EL) 2015/1831 artikli 10 lõike 3 kohaselt organisatsiooniga toetuslepingu või keeldub toetuslepingu sõlmimisest.
§ 8. Dokumentide säilitamine
Määruse alusel esitatud dokumente organisatsioonile ei tagastata. Nimetatud dokumente säilitab PRIA vähemalt viis aastat programmi lõppmakse tegemise kuupäevast arvates.
§ 9. Määruse kehtetuks tunnistamine
Maaeluministri 23. jaanuari 2019. a määrus nr 6 „Euroopa Liidu põllumajandussaaduste ja -toodete teavitus- ja müügiedendusmeetmete lihtprogrammi rakendamiseks rakendusasutuse valimise kord“ tunnistatakse kehtetuks.
Piret Hartman
Regionaal- ja põllumajandusminister
Marko Gorban
Kantsler