Sotsiaalministeerium

Teksti suurus:

Ohvriabi osutava isiku erialase ettevalmistuse nõuded ja koolitused

Väljaandja:Sotsiaalkaitseminister
Akti liik:määrus
Teksti liik:algtekst-terviktekst
Redaktsiooni jõustumise kp:07.04.2023
Redaktsiooni kehtivuse lõpp: Hetkel kehtiv
Avaldamismärge:RT I, 04.04.2023, 13

Ohvriabi osutava isiku erialase ettevalmistuse nõuded ja koolitused

Vastu võetud 03.04.2023 nr 20

Määrus kehtestatakse ohvriabi seaduse § 13 lõike 2 alusel.

§ 1.   Reguleerimisala

  Määrusega kehtestatakse ohvriabi vahetult osutava isiku erialase ettevalmistuse nõuded, sealhulgas nõuded haridusele ja koolitustele, ning ohvriabi koolituste korraldamise tingimused ja kord.

§ 2.   Ohvriabi vahetult osutava isiku erialase ettevalmistuse nõuded

  (1) Ohvriabi vahetult osutava isiku ettevalmistusnõuded on järgmised:
  1) ohvriabitöötajal ja juhtumikorraldusteenust osutaval isikul peab olema sotsiaaltööalane kõrgharidus või sotsiaaltöötaja kehtiv kutse või ohvriabi osutamiseks sobiv erialane ettevalmistus ja kõrgharidus;
  2) psühholoogilise nõustamise teenust osutaval isikul peab olema kliinilise psühholoogi, psühholoog-nõustaja või koolipsühholoogi kehtiv kutse või magistrikraad psühholoogia erialal;
  3) juriidilise nõustamise teenust osutaval isikul peab olema magistrikraad õigusteaduses;
  4) vägivallast loobumise toetamise teenust osutaval isikul peab olema psühholoogia- või sotsiaaltööalane kõrgharidus või sotsiaaltöötaja kehtiv kutse või ohvriabi osutamiseks sobiv erialane ettevalmistus ja kõrgharidus.

  (2) Psühhoteraapiateenust osutav isik peab olema saanud ohvriabi osutamiseks sobiva psühhoteraapia väljaõppe ja ta peab vastama ühele järgmistest tingimustest:
  1) tal on kliinilise psühholoogi, psühholoog-nõustaja, koolipsühholoogi või sotsiaaltöötaja (vähemalt tase 7) kehtiv kutse;
  2) ta on arst, kes on omandanud psühhiaatria eriala, või õde, kes on omandanud vaimse tervise õenduse eriala;
  3) tal on magistrikraad psühholoogia või sotsiaaltöö erialal.

  (3) Lõigetes 1 ja 2 nimetamata ohvriabi vahetult osutaval isikul peab olema vähemalt keskharidus.

  (4) Ohvriabi vahetult osutav isik peab läbima ühe aasta jooksul ohvriabiteenuse osutamise alustamisest ohvriabi põhikoolituse.

  (5) Naiste tugikeskuse teenust vahetult osutav isik peab olema läbinud ühe aasta jooksul tööle asumisest ohvriabi põhikoolituse ja naistevastast vägivalda käsitleva täienduskoolituse või ta on läbinud naistevastast vägivalda käsitleva õppeaine kõrgkoolis. Kõrgkoolis läbitud õppe vastavust täienduskoolituse nõuetele hindab Sotsiaalkindlustusamet.

  (6) Inimkaubandusohvrite teenust vahetult osutav isik peab olema läbinud ühe aasta jooksul tööle asumisest ohvriabi põhikoolituse ja inimkaubandust käsitleva täienduskoolituse.

  (7) Psühhosotsiaalset kriisiabi vahetult osutav isik peab olema läbinud ühe aasta jooksul tööle asumisest ohvriabi põhikoolituse ja psühholoogilist esmaabi käsitleva täienduskoolituse.

  (8) Seksuaalvägivalla kriisiabi vahetult osutav isik peab olema läbinud ühe aasta jooksult tööle asumisest ohvriabi põhikoolituse ja seksuaalvägivalda käsitleva täienduskoolituse.

  (9) Eriolukorra, erakorralise seisukorra või sõjaseisukorra ajal võib ohvriabi vahetult osutava isikuna tegutseda ka isik, kes ei ole läbinud lõigetes 5–8 nimetatud täienduskoolitusi.

§ 3.   Ohvriabi vahetult osutava isiku koolituste korraldamine

  Ohvriabi osutava isiku põhi- ja täienduskoolitusi korraldab Sotsiaalministeerium või tema valitsemisalas olev asutus, lähtudes täiskasvanute koolituse seadusest.

§ 4.   Ohvriabi vahetult osutava isiku põhi- ja täienduskoolituse sisu

  (1) Ohvriabi põhikoolitus peab tagama ohvriabi vahetult osutavale isikule vajaliku ettevalmistuse ning toetama talle seaduses või muus õigusaktis pandud ülesannete täitmist, et pakkuda ohvritele vajaduspõhist abi ja tuge.

  (2) Naistevastast vägivalda käsitlev täienduskoolitus peab tagama teenust vahetult osutava isiku ettevalmistuse tööks vägivalla ohvriga ning andma ülevaate naistevastase vägivalla ja soolise võrdõiguslikkuse mõistetest, naistevastasest vägivallast kui inimõiguste rikkumisest ja selle seostest soolise ebavõrdsusega ning ohvri ja vägivallatseja käitumise motiividest ja vägivalla mõjust naisele ja lapsele.

  (3) Inimkaubandust käsitlev täienduskoolitus peab tagama teenust vahetult osutava isiku ettevalmistuse tööks inimkaubanduse ohvriga ning andma ülevaate inimkaubanduse iseloomust, praktilistest juhtumitest, kannatanu abistamise võimalustest ning inimkaubanduse kuriteo ülesehitusest ja toimimise loogikast.

  (4) Psühholoogilist esmaabi käsitlev täienduskoolitus peab tagama teenust vahetult osutava isiku ettevalmistuse tööks ohvriga ning andma ülevaate kriisist ja psühholoogilisest esmaabist, sealhulgas psühholoogilise esmaabi andmise etappidest ja tegevustest ning enesehoiu viisidest ja tehnikatest.

  (5) Seksuaalvägivalda käsitlev täienduskoolitus peab tagama teenust vahetult osutava isiku ettevalmistuse tööks seksuaalvägivalla ohvriga ning andma ülevaate seksuaalvägivalla olemusest ja selle vormidest, seksuaalvägivalla mõjust ohvrile ja abi andmise võimalustest ning karistusseadustikus seksuaalvägivalda käsitlevatest kuriteokoosseisudest.

§ 5.   Rakendussätted

  (1) Ohvriabi vahetult osutav isik, kes oli ohvriabiteenuse osutaja 31. märtsi 2023. a seisuga, peab vastama § 2 lõigetes 1, 2 ja 4–8 sätestatud nõuetele hiljemalt 1. aprilliks 2024. a.

  (2) Naiste tugikeskuse teenust vahetult osutav isik, kes osutas teenust 31. märtsi 2023. a seisuga, ei pea § 2 lõikes 5 nimetatud koolitusi või õppeainet läbima.

Signe Riisalo
Sotsiaalkaitseminister

Maarjo Mändmaa
Kantsler

https://www.riigiteataja.ee/otsingu_soovitused.json