Siseministeeriumi põhimäärus
Vastu võetud 31.05.2012 nr 39
Määrus kehtestatakse Vabariigi Valitsuse seaduse § 42 lõike 1 alusel.
1. peatükk ÜLDSÄTTED
§ 1. Siseministeerium
(1) Siseministeerium (edaspidi ministeerium) on valitsusasutus, kes täidab seadusest tulenevaid ja Vabariigi Valitsuse poolt seaduse kohaselt antud ülesandeid oma valitsemisalas.
(2) Oma ülesannete täitmisel esindab ministeerium riiki.
§ 2. Aruandekohustuslikkus
Ministeerium on aruandekohustuslik Vabariigi Valitsuse ees, kes suunab ja koordineerib tema tegevust ja teostab tema üle teenistuslikku järelevalvet.
§ 3. Ministeeriumi pitsat ja sümboolika
(1) Ministeeriumil on sõõrikujuline 50 mm läbimõõduga vapipitsat, mille keskel on väike riigivapp. Sõõri ülemisel äärel (riigivapi suhtes) on sõna SISEMINISTEERIUM.
(2) Ministeeriumil on oma embleem (lisa 1). Ministeeriumi embleemi võib kasutada ministeeriumi trükistel ja meenetel.
(3) Ministeeriumil on teenetemärk (lisa 2) ja lipp (lisa 3).
(4) Ministeeriumi teenetemärgi klassid on kuldteenetemärk ja hõbeteenetemärk.
(5) Ministeeriumi kuldteenetemärk antakse ministrile, ministeeriumi kantslerile ja ministeeriumi asekantslerile ametist lahkumisel. Ministeeriumi teistele ametnikele antakse kuldteenetemärk, kui neil on väärilisi teeneid ministeeriumi ülesannete täitmisel ja neile on varem antud hõbeteenetemärk.
(6) Ministeeriumi hõbeteenetemärk antakse ministeeriumi ametnikule vääriliste teenete eest ministeeriumi ülesannete täitmisel või muule isikule tulemusrikka koostöö eest ministeeriumiga.
(7) Teenetemärgi andmise otsustab teenetemärgi komisjon ja otsuse kinnitab minister. Ministril on õigus erandina anda teenetemärk ilma komisjoni otsuseta.
(8) Ministeeriumi teenetemärgi statuudi kehtestab siseminister käskkirjaga.
(9) Teenetemärke antakse üldjuhul kaks korda aastas – 13. novembriks, ministeeriumi aastapäevaks, ja 24. veebruariks, iseseisvuspäevaks – või erandina muul ajal vastavalt teenetemärgi komisjoni või ministri otsusele.
§ 4. Ministeeriumi eelarve ja pangaarve
Ministeeriumil on oma eelarve ja pangaarved. Ministeeriumi kulud kaetakse riigieelarvest.
§ 5. Ministeeriumi dokumentide vormistamine
(1) Ministeeriumi kirjaplangil ja üldplangil on ministeeriumi embleem.
(2) Ministeeriumi õigusaktid ja muud haldusdokumendid vormistatakse seaduse ja valitsusasutuste asjaajamiskorra kohaselt.
(3) Ministeeriumi kirjaplanki ja üldplanki kasutavad vastavalt ministeeriumi asjaajamiskorrale oma pädevuse piires kõik ministeeriumi allkirjaõiguslikud isikud.
§ 6. Asukoht
Ministeeriumi postiaadress on Pikk 61, 15065 Tallinn.
2. peatükk MINISTEERIUMI TEGEVUSVALDKOND JA ÜLESANDED
1. jagu Ministeeriumi tegevusvaldkond
§ 7. Valitsemisala
(1) Ministeeriumi valitsemisalas on riigi sisejulgeoleku tagamine ja avaliku korra kaitsmine, piirivalve-, kriisireguleerimise, kodakondsus- ja migratsiooni- ja päästevaldkonna ning kirikute ja kogudustega seotud asjade korraldamine, kohaliku omavalitsuse arendamine, regionaalhalduse ning regionaalarengu ja Euroopa Liidu ühtekuuluvuspoliitika ning Euroopa territoriaalse koostöö kavandamine ja koordineerimine, osalemine Euroopa Liidu turvalisuse alase poliitika kujundamises, ruumilise planeerimise alase tegevuse üleriigiline korraldamine ja järelevalve, rahvastiku toimingutega seotud küsimused ning vastavate õigusaktide eelnõude koostamine.
(2) Ministeeriumi valitsemisalas olevate valitsusasutuste ja ministeeriumi hallatavate riigiasutuste (edaspidi koos valitsemisala asutus) pädevus ministeeriumi tegevusvaldkondades olevate ülesannete täitmisel on sätestatud nende põhimäärustes (v.a maavalitsused).
§ 8. Ministeeriumi ülesannete täitmine
(1) Ministeeriumi ülesanne on seadustes, põhimääruses ja teistes õigusaktides sätestatud pädevuse piires korraldus-, arendus- ja planeerimistoimingute ning järelevalvetoimingute tegemine lähtudes ministeeriumi valitsemisalast ning ministeeriumi ja tema valitsemisala arengukavas toodud strateegilistest eesmärkidest.
(2) Ministeerium täidab muid talle seaduste, Riigikogu otsuste, Vabariigi Presidendi seadluste ning Vabariigi Valitsuse määruste ja korraldustega pandud ülesandeid.
2. jagu Ministeeriumi ülesanded
§ 9. Riigi sisejulgeoleku tagamine
Riigi sisejulgeoleku tagamisel töötab ministeerium välja riigi põhiseadusliku korra ja riigisaladuse kaitse, riigi vastu suunatud luuretegevuse, terrorismi, julgeolekut ohustavate süütegude ennetamise ja tõkestamise ning majandusjulgeoleku tagamise alase poliitika, suunab ja koordineerib asjaomaste valitsusasutuste tegevust ning korraldab teenistuslikku järelevalvet.
§ 10. Avaliku korra kaitsmine
Avaliku korra kaitsmisel töötab ministeerium välja avaliku korra kaitse ja väljakutsete teenindamise, julgestustegevuse, süütegude ennetamise, tõkestamise, avastamise ja menetlemise ning kriminalistika alase poliitika, suunab ja koordineerib asjaomaste valitsusasutuste tegevust ning korraldab teenistuslikku järelevalvet.
§ 11. Kodakondsus- ja migratsioonivaldkond
Kodakondsus- ja migratsioonivaldkonnas töötab ministeerium välja välismaalaste, kodakondsus-, migratsiooni-, varjupaiga-, isiku identiteedi halduse, Eesti kodaniku ja välismaalase isikut tõendavate dokumentide väljaandmise, ebaseadusliku sisserände ennetamise ja tõkestamise ning välismaalase päritoluriiki tagasipöördumise poliitika, töötab koos asjaomaste ministeeriumidega välja viisapoliitika, suunab ja koordineerib asjaomaste valitsusasutuste tegevust ning korraldab teenistuslikku järelevalvet.
§ 12. Piirivalvevaldkond
Piirivalvevaldkonnas töötab ministeerium välja riigipiiri valvamise, piirikontrolli teostamise ja piirirežiimi tagamise poliitika, suunab ja koordineerib asjaomaste valitsusasutuste tegevust ning korraldab teenistuslikku järelevalvet.
§ 13. Päästevaldkond
Päästevaldkonnas töötab ministeerium välja ennetustöö, päästetöö, demineerimistöö, tuleohutusjärelevalve, merepääste, lennupääste, merereostuse avastamise, merereostustõrjetöö ja hädaabiteadete menetlemise alase poliitika, suunab ja koordineerib asjaomaste valitsusasutuste tegevust ning korraldab teenistuslikku järelevalvet.
§ 14. Kriisireguleerimise valdkond
Kriisireguleerimise valdkonnas töötab ministeerium välja kriisireguleerimispoliitika, suunab ja koordineerib asjaomaste valitsusasutuste tegevust ja täidab talle hädaolukorra seadusega pandud ülesandeid, samuti kogub ja vahendab operatiivinformatsiooni ning koordineerib riigisisese ja rahvusvahelise teabe kogumist ja analüüsimist hädaolukorra korral.
§ 15. Kohaliku omavalitsuse arengu kavandamise ja koordineerimise korraldamine
Kohaliku omavalitsuse arengu kavandamisel ja koordineerimisel ministeerium analüüsib, kavandab ja koordineerib riigi kohaliku omavalitsuse poliitikat, Eesti kodanikuühiskonna arengut toetavat poliitikat ja Eesti kohanimede ametliku korraldamise ja kasutamise poliitikat oma pädevuse piires ning aitab kaasa kohalike omavalitsuste ja nende liitude ning kodanikuühenduste koostööle Vabariigi Valitsusega.
§ 16. Regionaalhalduse korraldamine
Regionaalhalduse korraldamisel ministeerium analüüsib, kavandab ja koordineerib riigi regionaalhalduse poliitikat, riigi territooriumi haldusjaotuse, haldusterritoriaalse korralduse ja asustusjaotuse küsimusi ning kavandab ja koordineerib vastava poliitika elluviimist, määrab kindlaks maavalitsustega seonduvaid strateegilisi arengusuundi, koordineerib nende elluviimist ning teostab sellega seonduvat järelevalvet, koordineerib riikliku järelevalve teostamist maavanemate poolt, koordineerib ja korraldab maavalitsuste haridus-, noorsoo-, kultuuri-, spordi-, sotsiaal-, tervishoiu-, ettevõtlus-, infrastruktuuri-, majandus-, maareformi- ja ühistranspordialaste ülesannete täitmist koostöös asjaomaste ministeeriumidega.
§ 17. Regionaalarengu kavandamise ja koordineerimise korraldamine
Regionaalarengu kavandamisel ja koordineerimisel ministeerium analüüsib ja prognoosib riigi regionaalarengut, analüüsib, kavandab ja koordineerib riigi regionaalpoliitikat, analüüsib harupoliitika mõju regionaalarengule, nõustab sellel teemal teisi ministeeriume, koordineerib maakondade sotsiaal-majandusliku arengu kavandamise ja arendustegevusega seotud ülesannete täitmist maavalitsuste poolt, korraldab riigi regionaalpoliitiliste toetuste ja programmide elluviimist, kohalikule ja regionaalarengule suunatud Euroopa Liidu struktuuriabi ettevalmistamist ning vastavate toetusmeetmete kavandamist ja elluviimist, koordineerib ja korraldab Euroopa territoriaalse koostöö ning Euroopa Liidu naabruspoliitika piiriülese koostöö edendamisele suunatud Euroopa Liidu struktuuriabi ettevalmistamist ning vastavate rakenduskavade ettevalmistamist ja elluviimist, Euroopa Liidu ühtekuuluvuspoliitika kavandamist ja elluviimist oma pädevuse piires ning koordineerib Euroopa territoriaalse arenguga seotud tegevuste kavandamist ja elluviimist.
§ 18. Ruumilise planeerimise alase tegevuse korraldamine
Ruumilise planeerimise alase tegevuse korraldamisel ministeerium suunab ja edendab üleriigilist planeerimisalast tegevust, kujundades metoodilisi aluseid planeeringute koostamiseks, koostab üleriigilist planeeringut ja jälgib selle integreerimist harupoliitikasse, nõustab ruumilise planeerimise alal teisi ministeeriume, teostab maakonnaplaneeringute üle järelevalvet, suunab ruumilise planeerimise alase tegevuse kaudu regionaalarengut ja keskkonna kasutust, korraldab ruumilise planeerimise alast koostööd riigisisesel ning rahvusvahelisel tasandil.
§ 19. Rahvastiku toimingutega seotud asjade korraldamine
Rahvastiku toimingutega seotud asjade korraldamisel ministeerium kavandab, korraldab ja koordineerib rahvastikusündmuste ja isikunime alast poliitikat, juhendab rahvastikusündmuste dokumenteerimist ja sellega seonduvaid tegevusi, täidab rahvastikuregistri vastutava töötleja ülesandeid, hoiab, täiendab ja kasutab Eesti perekonnaarhiivi, osaleb valimiste korraldamisel, tagades valijate arvestuse, ning teostab rahvastikusündmuste, isikunime ja rahvastikuregistri alast järelevalvet.
§ 20. Kirikute ja kogudustega seotud asjade korraldamine
Kirikute ja kogudustega seotud asjade korraldamisel ministeerium aitab kaasa riigi ja kohalike omavalitsuste ning usuliste ühenduste ja nende struktuuriüksuste vaheliste suhete arendamisele ning majanduslike, sotsiaalsete, hariduslike ja kultuuriliste probleemide lahendamisele, osaleb Vabariigi Valitsuse ja Eesti Kirikute Nõukogu ühishuvide saavutamiseks vajalike strateegiate väljatöötamises, abistab vajaduse korral võimaluste piires usulisi ühendusi ning nende struktuuriüksusi enesekorralduse teostamisel, korraldab vastavate lepingute alusel ja täitmiseks kirikuvaradega seotud küsimusi ning analüüsib ja üldistab usuelu küsimusi.
§ 21. Siseteenuste valdkond
Siseteenuste valdkonnas töötab ministeerium välja ministeeriumi ja ministeeriumi valitsemisala ühtse infotehnoloogia-, infoturbe-, dokumendihaldus-, rahandus-, juhtimisarvestus-, personali-, hanke- ja varahalduspoliitika, koordineerib õigusloome ja õigusteeninduse korraldamist, suunab ja koordineerib ministeeriumi valitsemisala asutuste tegevust ning korraldab teenistuslikku järelevalvet.
3. peatükk MINISTEERIUMI JUHTIMINE
1. jagu Siseminister
§ 22. Ministeeriumi juhtimine
Ministeeriumi juhib siseminister.
§ 23. Siseministri pädevus
(1) Siseminister korraldab ministeeriumi valitsemisalasse kuuluvaid küsimusi riigi sisejulgeoleku tagamisel ja avaliku korra kaitsmisel ning piirivalve-, kodakondsus- ja migratsiooni-, kriisireguleerimise ja päästevaldkonnas.
(2) Ministeeriumi ja temale alluvate valdkondade juhtimisel siseminister:
1) vastutab põhiseaduse, ministeeriumi valitsemisala korraldavate teiste seaduste, Riigikogu otsuste, Vabariigi Presidendi seadluste ja otsuste, Vabariigi Valitsuse määruste ja korralduste täitmise eest;
2) otsustab ministeeriumi valitsemisalasse kuuluvad küsimused, kui nende otsustamine ei ole seaduse või Vabariigi Valitsuse määrusega pandud alluvatele ametiasutustele või ametnikele;
3) vastutab Euroopa Liidu õiguse rakendamise eest ministeeriumi valitsemisala piires;
4) vastutab Eesti seisukohtade kujundamise eest Euroopa Liidu otsustusprotsessis ning esindab Eestit Euroopa Liidu Nõukogus ministeeriumi valitsemisala küsimustes;
5) korraldab Eesti esindamise Euroopa Liidu Nõukogu töögruppides ning Euroopa Komisjoni komiteedes, töögruppides ja eksperdikohtumistel ministeeriumi valitsemisala küsimustes;
6) nimetab Eesti esindaja või esitab kandidaadi vastavalt ministeeriumi valitsemisalale Euroopa Liidu institutsioonidesse, agentuuridesse ja asutustesse, kui see ei ole antud Vabariigi Valitsuse pädevusse;
7) esindab ministeeriumi ja annab volitusi ministeeriumi esindamiseks;
8) esindab ministeeriumi valitsemisala piires riiki kohtus tsiviilasjades ja kriminaalasjades tsiviilhageja või -kostjana, võib anda üld- ja erivolitusi riigi esindamiseks kohtus ning tal on ministeeriumi valitsemisala piires riigi lepingulise esindaja volitamise õigus tsiviilkohtu-, halduskohtu-, väärteo- ja kriminaalmenetluses;
9) korraldab ministeeriumi valitsemisala piires informatsiooni kogumist ja edastamist riigi esindamise kohta kohtus;
10) korraldab ministeeriumi valitsemisala käsitlevate rahvusvaheliste lepingute ja konventsioonidega ühinemise ettevalmistamist ning esindab ministeeriumi rahvusvahelises suhtlemises oma valdkonnas välissuhtlemisseadusega ettenähtud korras;
11) koordineerib ja korraldab ministeeriumi ning valitsemisala asutuste rahvusvahelist koostööd ning ministeeriumi tegevust, mis seondub rahvusvaheliste või teiste riigiüleste organisatsioonide liikmesusega;
12) korraldab teiste ministeeriumide abistamise ministeeriumi valitsemisalasse puutuvate küsimuste lahendamisel;
13) kinnitab ministeeriumi teenistujate koosseisu ja temale alluvate struktuuriüksuste põhimäärused, samuti ministeeriumi valitsemisalas oleva valitsusasutuse teenistujate koosseisu, asjaajamise ja töökorralduse või annab volitusi asjaajamise ja töökorralduse kinnitamiseks;
14) kinnitab ministeeriumi sisekorraeeskirja ning ministeeriumi valitsemisala raamatupidamise sise-eeskirja;
15) sõlmib lepinguid või volitab selleks vajaduse korral kantslerit või teisi isikuid;
16) nimetab ministeeriumi kantsleri ettepanekul ametisse ja vabastab ametist ministeeriumi valitsemisalas olevate valitsusasutuste peadirektorid, kui seadusega ei ole sätestatud teisiti, ministeeriumi korrakaitse- ja migratsioonipoliitika asekantsleri, sisejulgeolekupoliitika asekantsleri, päästepoliitika asekantsleri ja varade asekantsleri, temale alluvate ministeeriumi struktuuriüksuste juhatajad ning kohaldab neile ergutusi ja määrab distsiplinaarkaristusi, sõlmib ministeeriumi kantsleri ettepanekul töölepingud ministeeriumi hallatavate riigiasutuste juhtidega, kui seadusega ei ole sätestatud teisiti;
17) nimetab ametisse ja vabastab ametist siseministrile vahetult alluvad nõunikud;
18) teostab teenistuslikku järelevalvet seaduses sätestatud korras ministeeriumi struktuuriüksuste, ministeeriumi valitsemisalas olevate valitsusasutuste ja nende ametiisikute, samuti muude ministeeriumi hallatavate riigiasutuste tegevuse üle, vajaduse korral paneb teenistusliku järelevalve ministeeriumi ametiisikute tegevuse üle ministeeriumi kantslerile;
19) tagab sisekontrolli süsteemi rakendamise ja siseaudiitori kutsetegevuse korraldamise ministeeriumis ja ministeeriumi valitsemisala asutustes;
20) esitab Vabariigi Valitsusele rahandusministri kaudu ettepanekud ministeeriumi kulude ja tulude aastaeelarve eelnõu ning vajaduse korral lisaeelarve eelnõu kohta, otsustab eelarvevahendite kasutamise ning valvab eelarve täpse ja otstarbeka täitmise üle, sh Euroopa Liidu eraldatud vahendite, abi, toetuste ning muu välisabi sihipärase kasutamise üle;
21) kinnitab riigieelarvest lähtudes ministeeriumi valitsemisala asutuste eelarved, kontrollib nende täitmist ning vajaduse korral teeb ettekirjutusi eelarvevahendite kasutamiseks;
22) vastutab ministeeriumi raamatupidamise eest, kinnitab majandusaasta aruande ning esitab selle Vabariigi Valitsusele;
23) kinnitab valitsemisala strateegilise arengukava;
24) korraldab riigivara valitsemist kooskõlas riigivaraseaduse ja teiste õigusaktidega;
25) otsustab ministeeriumi ülesannete täitmiseks vajamineva vara hankimiseks ja teenuste tellimiseks riigihangete pakkumiste korraldamise;
26) teeb ministeeriumi hallatava riigiasutuse moodustamisotsuse, kinnitab selle põhimääruse ja eelarve ning määrab struktuuri, asjaajamise korra ja töökorralduse, kui see ei ole sätestatud ministri määrusest kõrgemalseisva õigusaktiga;
27) pärib aru ministeeriumi teenistujatelt ja ministeeriumi valitsemisala asutuste juhtidelt;
28) moodustab komisjone, nõukogusid ja töörühmi ministeeriumi pädevuses olevate ülesannete täitmiseks, määrab nende ülesanded ja töökorra;
29) lahendab seaduses ettenähtud juhtudel õiguslikke vaidlusi;
30) annab Vabariigi Valitsusele aru ministeeriumi tegevusest;
31) täidab muid ülesandeid, mis on talle pandud seaduse, Vabariigi Valitsuse määruse või korraldusega või antud peaministri korraldusega.
§ 24. Siseministri õigusaktid
(1) Siseminister annab ministeeriumi ja valitsemisala juhtimisel ning ministeeriumi valitsemisala asutuste tegevuse korraldamiseks seaduse alusel määrusi ja käskkirju ning suulisi ja kirjalikke korraldusi teenistusalastes ja üksikküsimustes.
(2) Siseministri määrused, käskkirjad ja kirjalikud korraldused registreeritakse ministeeriumi asjaajamiskorra kohaselt.
2. jagu Regionaalminister
§ 25. Regionaalministri pädevus
(1) Regionaalminister juhib ministeeriumi struktuuriüksusi, mis tegelevad kohaliku omavalitsuse arengu, regionaalhalduse ning regionaalarengu kavandamise ja koordineerimisega, ruumilise planeerimise alase tegevuse üleriigilise korraldamise ja järelevalvega, rahvastiku toimingute alaste ja rahvastikuregistri pidamisega seotud küsimustega, ning kirikute ja kogudustega seotud asjade korraldamisega.
(2) Temale alluvate valdkondade juhtimisel regionaalminister:
1) vastutab põhiseaduse, ministeeriumi valitsemisala korraldavate teiste seaduste, Riigikogu otsuste, Vabariigi Presidendi seadluste ja otsuste, Vabariigi Valitsuse määruste ja korralduste täitmise eest;
2) otsustab ministeeriumi valitsemisalasse kuuluvad küsimused, kui nende otsustamine ei ole seaduse või Vabariigi Valitsuse määrusega pandud alluvatele ametiasutustele või ametnikele;
3) esindab ministeeriumi ja annab volitusi ministeeriumi esindamiseks;
4) vastutab Euroopa Liidu õiguse rakendamise eest oma valdkonna piires;
5) vastutab Eesti seisukohtade kujundamise eest Euroopa Liidu otsustusprotsessis ning esindab Eestit Euroopa Liidu Nõukogus oma valdkonna küsimustes;
6) korraldab Eesti esindamise Euroopa Liidu Nõukogu töögruppides ning Euroopa Komisjoni komiteedes, töögruppides ja eksperdikohtumistel oma valdkonna küsimustes;
7) nimetab Eesti esindaja või esitab kandidaadi vastavalt ministeeriumi valitsemisalale Euroopa Liidu institutsioonidesse, agentuuridesse ja asutustesse, kui see ei ole antud Vabariigi Valitsuse pädevusse;
8) koordineerib ja korraldab ministeeriumi rahvusvahelist koostööd ning tegevusi, mis seonduvad Eesti osalemisega Euroopa Liidu territoriaalses ja piiriüleses koostöös, osaleb ruumilise planeerimise alastes koostöövõrgustikes;
9) korraldab ministeeriumi valitsemisala käsitlevate rahvusvaheliste lepingute ja konventsioonidega ühinemise ettevalmistamist ning esindab ministeeriumi rahvusvahelises suhtlemises oma valdkonnas välissuhtlemisseadusega ettenähtud korras;
10) korraldab teiste ministeeriumide abistamise oma valdkonda puutuvate küsimuste lahendamisel;
11) kinnitab temale alluvate ministeeriumi struktuuriüksuste põhimäärused;
12) sõlmib lepinguid või volitab selleks vajaduse korral kantslerit või teisi isikuid;
13) nimetab ministeeriumi kantsleri ettepanekul ametisse ja vabastab ametist rahvastiku ja regionaalala asekantsleri, temale alluvate ministeeriumi struktuuriüksuste juhatajad ning kohaldab neile ergutusi ja määrab distsiplinaarkaristusi;
14) nimetab ametisse ja vabastab ametist regionaalministrile vahetult alluvad nõunikud;
15) moodustab komisjone, nõukogusid ja töörühmi ning määrab nende ülesanded ja töökorra;
16) teostab teenistuslikku järelevalvet seaduses sätestatud korras temale alluvate ministeeriumi struktuuriüksuste, ministeeriumi valitsemisala asutuste ja nende ametiisikute tegevuse üle, vajaduse korral paneb teenistusliku järelevalve ministeeriumi ametiisikute tegevuse üle ministeeriumi kantslerile;
17) esitab Vabariigi Valitsusele ettepanekud tema valitsemisel olevate küsimuste kulude ja tulude aastaeelarve eelnõu ning vajaduse korral lisaeelarve eelnõu kohta, otsustab eelarvevahendite kasutamise ning valvab eelarve täpse ja otstarbeka täitmise üle, sh Euroopa Liidu eraldatud vahendite, abi, toetuste ning muu välisabi sihipärase kasutamise üle;
18) teeb Vabariigi Valitsusele ettepaneku maavanema ametisse nimetamiseks;
19) otsustab ministeeriumi ülesannete täitmiseks vajamineva vara hankimiseks ja teenuste tellimiseks riigihangete pakkumiste korraldamise;
20) pärib aru temale alluvate struktuuriüksuste teenistujatelt ja maavanemalt;
21) teeb maavanema ettepanekul Vabariigi Valitsusele ettepanekuid valitsusasutuste kohalike ametiasutuste ning muude maakonnas asuvate riigiasutuste töö korraldamiseks;
22) kinnitab riigieelarvest lähtudes maavalitsuste eelarved, kontrollib nende täitmist ning vajaduse korral teeb ettekirjutusi eelarvevahendite kasutamiseks;
23) kinnitab maavalitsuste ja nende hallatavate asutuste ühtse raamatupidamis-, personali- ja palgaarvestuse dokumentide menetlemise korra;
24) kinnitab majandusaasta aruande;
25) lahendab seaduses ettenähtud juhtudel õiguslikke vaidlusi;
26) annab Vabariigi Valitsusele aru regionaalministri tegevusest;
27) täidab muid ülesandeid, mis on talle pandud seaduse, Vabariigi Valitsuse määruse või korraldusega või antud peaministri korraldusega.
§ 26. Regionaalministri õigusaktid
(1) Regionaalminister annab temale alluvate ministeeriumi struktuuriüksuste juhtimisel ja maavalitsuste tegevuse korraldamiseks seaduse alusel määrusi ja käskkirju ning suulisi ja kirjalikke korraldusi teenistusalastes ja üksikküsimustes.
(2) Regionaalministri määrused, käskkirjad ja kirjalikud korraldused registreeritakse ministeeriumi asjaajamiskorra kohaselt.
3. jagu Kantsler
§ 27. Kantsler
Kantsler juhib ministeeriumi struktuuriüksuste tööd, koordineerib ministeeriumi valitsemisala asutuste tegevust ja korraldab ministeeriumi asjaajamist.
§ 28. Kantsleri ülesanded
Kantsler:
1) juhib asekantslerite ning teiste talle vahetult alluvate ametnike tööd;
2) koordineerib ministeeriumi valitsemisala asutuste tegevust ning teeb siseministrile ja regionaalministrile ettepanekuid nende struktuuri, teenistujate koosseisu, asjaajamise ja töökorralduse kohta;
3) koordineerib ministeeriumi valitsemisala arengukava ja teiste strateegiliste dokumentide koostamist ning ministeeriumi valitsemisala eelarve eelnõu ettevalmistamist;
4) tagab ministeeriumi tegevuseks vajalike organisatsiooniliste ja majanduslike tingimuste loomise;
5) käsutab siseministri ja regionaalministri kinnitatud eelarve piires ministeeriumi eelarvevahendeid, kinnitab ministeeriumi eelarveüksuste eelarved ning vastutab eelarve täpse ja otstarbeka täitmise eest;
6) korraldab riigivara kasutamist siseministrilt ja regionaalministrilt saadud volituste piires kooskõlas riigivaraseadusega ning teeb neile ettepanekuid riigivara käsutamiseks;
7) teostab riigihankeid siseministrilt ja regionaalministrilt saadud volituste piires;
8) annab kaasallkirja siseministri määrusele ja regionaalministri määrusele;
9) hoiab ministeeriumi vapipitsatit, mille kasutamise kord on kehtestatud ministeeriumi asjaajamiskorras;
10) nimetab ametisse ja vabastab ametist ministeeriumi koosseisu kuuluvad ametnikud, välja arvatud need, kelle nimetab ametisse ja vabastab ametist siseminister või regionaalminister;
11) sõlmib ja lõpetab töölepingud ministeeriumi teenistujatega;
12) kinnitab vastavalt struktuuriüksuste põhimäärustele ja struktuuriüksuste juhtide ettepanekutele teenistujate ametijuhendid;
13) edutab enda poolt ametisse nimetatud ametnikke oma pädevuse piires, samuti kohaldab enda poolt teenistusse võetud teenistujatele ja teistele töötajatele ergutusi ning määrab distsiplinaarkaristusi;
14) on ministeeriumi teenistujate konkursi- ja atesteerimiskomisjoni esimeheks või määrab esimeheks teise isiku;
15) pärib aru ministeeriumi struktuuriüksuste ja ministeeriumi valitsemisala asutuste juhtidelt nende tegevuse kohta ning teeb siseministrile ja regionaalministrile ettepanekuid ministeeriumi struktuuriüksuste ja ministeeriumi valitsemisala asutuste juhtidele ergutuste kohaldamiseks ja distsiplinaarkaristuste määramiseks;
16) korraldab ministeeriumi struktuuriüksuste, ministeeriumi valitsemisala asutuste põhimääruste ja ministeeriumi sisekorraeeskirja väljatöötamist ning esitab need vastavalt valdkonnale kinnitamiseks siseministrile või regionaalministrile;
17) kinnitab ministeeriumi asjaajamiskorra ja raamatupidamise sise-eeskirja;
18) moodustab komisjone, nõukogusid ja töörühmi ning määrab nende ülesanded ja töökorra;
19) sõlmib ministeeriumi nimel lepinguid ja esindab ministeeriumi seoses oma teenistuskohustuste täitmisega või siseministrilt või regionaalministrilt saadud volituste piires;
20) annab siseministri või regionaalministri teadmisel loa ministeeriumi valitsemisala asutuse juhi välislähetuseks;
21) täidab muid seadusega või Vabariigi Valitsuse määruse või korraldusega talle pandud või siseministri või regionaalministri antud ülesandeid.
§ 29. Kantsleri käskkirjad ja teenistusalased korraldused
(1) Kantsler annab seaduses ja ministeeriumi põhimääruses ettenähtud pädevuse piires käskkirju ministeeriumi valitsemisala asutuste tegevuse koordineerimiseks ja korraldamiseks, ministeeriumi töötajate teenistusse võtmiseks ja teenistusest vabastamiseks, ministeeriumi struktuuriüksuste töö juhtimiseks ja koordineerimiseks, välja arvatud juhul, kui see on sätestatud kantsleri käskkirjast kõrgemalseisva õigusaktiga.
(2) Ministeeriumi asekantslerite ja struktuuriüksuste juhtimisel ning ministeeriumi valitsemisala asutuste tegevuse koordineerimisel ja korraldamisel annab kantsler ministeeriumi asekantsleritele ja struktuuriüksuste juhtidele ning ministeeriumi valitsemisala asutuste juhtidele suulisi ja kirjalikke korraldusi teenistusalastes ja üksikküsimustes.
(3) Kantsleri käskkirjad ja kirjalikud korraldused registreeritakse ministeeriumi asjaajamiskorra kohaselt.
§ 30. Kantsleri asendamine
Kantsleri äraolekul asendab teda siseministri käskkirjaga määratud asekantsler.
4. jagu Asekantsler
§ 31. Asekantsler
(1) Ministeeriumi koosseisus on sisejulgeolekupoliitika asekantsleri, korrakaitse- ja migratsioonipoliitika asekantsleri, päästepoliitika asekantsleri, rahvastiku ja regionaalala asekantsleri ja varade asekantsleri ametikoht.
(2) Asekantsleri pädevus oma vastutusala juhtimisel:
1) juhib temale vahetult alluvate osakonnajuhatajate tööd, korraldab temale alluvate osakondade tööd osakonnajuhatajate kaudu ning juhib temale vahetult alluvate ministeeriumi teenistujate tööd;
2) koordineerib oma juhitavas valdkonnas riigisiseste ja Euroopa Liidu strateegiliste dokumentide, arengukavade ja õigusaktide eelnõude ning muude riigisiseste ja riikidevaheliseks koostööks vajalike dokumentide koostamist ja rakendamist, tagab nende kooskõla teiste valdkondade analoogiliste dokumentidega ning ministeeriumiväliste institutsioonide, huvirühmade ja avalikkuse informeerimise ja töösse kaasamise;
3) koordineerib oma juhitavas valdkonnas ministeeriumi osakondade ja ministeeriumi valitsemisala asutuste vahelist tegevust, korraldab teenistuslikku järelevalvet ning teeb siseministrile, regionaalministrile või kantslerile ettepanekuid ministeeriumi osakonna või valitsemisala asutuse struktuuri, teenistujate koosseisu, asjaajamise ja töökorralduse kohta;
4) koordineerib Eesti seisukohtade kujundamist Euroopa Liidu otsustusprotsessis oma valdkonnas;
5) teeb kantslerile ettepanekuid ministeeriumi eelarve koostamiseks ja eelarvevahendite kasutamiseks;
6) käsutab siseministrilt, regionaalministrilt või kantslerilt saadud volituste piires ministeeriumi eelarvevahendeid ning vastutab oma pädevuse piires eelarve täpse ja otstarbeka täitmise eest;
7) esindab ministeeriumi siseministrilt või regionaalministrilt saadud volituste piires;
8) teeb ettepanekuid talle alluvate osakondade juhatajate ja teiste ametnike edutamiseks ning neile ergutuste kohaldamiseks ja distsiplinaarkaristuste määramiseks;
9) täidab muid siseministri, regionaalministri või kantsleri antud või muude õigusaktidega talle pandud ülesandeid;
10) tagab temale pandud ülesannete õiguspärase, täpse ja õigeaegse täitmise.
§ 32. Asekantsleri teenistusalased korraldused
(1) Asekantsler annab oma ülesannete täitmisel talle vahetult alluvatele osakonnajuhatajatele ning nõunikele suulisi ja kirjalikke korraldusi teenistusalastes ja üksikküsimustes.
(2) Asekantsler annab oma ülesannete täitmisel ministeeriumi valitsemisala asutuste juhtidele suulisi ja kirjalikke korraldusi teenistusalastes ja üksikküsimustes.
(3) Kirjalikud korraldused registreeritakse ministeeriumi asjaajamiskorra kohaselt.
§ 33. Asekantsleri asendamine
Asekantsleri äraolekul asendab teda teine asekantsler või kantsleri määratud osakonnajuhataja. Asendamine vormistatakse kantsleri käskkirjaga.
5. jagu Osakonnajuhataja
§ 34. Osakonnajuhataja ülesanded
(1) Osakonnajuhataja:
1) juhib osakonna tööd ning tagab osakonnale pandud ülesannete õiguspärase, täpse ja õigeaegse täitmise;
2) täidab temale antud juhised ja korraldused või teatab nende täitmise takistustest;
3) annab temale alluvatele teenistujatele juhiseid ja korraldusi;
4) allkirjastab või kinnitab osakonnas koostatud dokumendid kooskõlas osakonna põhimääruse ja ministeeriumi asjaajamiskorraga;
5) esindab osakonda oma ülesannete täitmisel ja annab osakonna nimel arvamusi ja kooskõlastusi ministeeriumi juhtkonnale ja teistele struktuuriüksustele;
6) teeb asekantslerile ettepanekuid osakonna organisatsioonilise struktuuri, koosseisu ja töökorralduse kohta, struktuuriüksuse teenistujatele palkade, toetuste ja distsiplinaarkaristuste määramise ning ergutuste kohaldamise kohta;
7) kirjutab alla ministeeriumi kirjaplangil vormistatud informatiivse sisuga kirjadele, millega ei võeta rahalisi ega muid kohustusi ega anta õigusi ega panda kohustusi ministeeriumivälistele isikutele, kui seadusega ei ole ette nähtud teisiti;
8) käsutab kantslerilt saadud volituste piires ministeeriumi eelarvevahendeid ning vastutab oma pädevuse piires eelarve täpse ja otstarbeka täitmise eest;
9) täidab muid siseministri, regionaalministri, kantsleri või asekantsleri antud ülesandeid.
(2) Osakonnajuhataja täpsed teenistuskohustused määratakse kindlaks osakonna põhimäärusega.
4. peatükk MINISTEERIUMI STRUKTUUR JA STRUKTUURIÜKSUSTE PÕHIÜLESANDED
1. jagu Osakond ja asekantslerite vastutusala
§ 35. Ministeeriumi osakond, selle struktuur ja põhiülesanded
(1) Ministeeriumi osakond on ministeeriumi struktuuriüksus, kellel puuduvad täitevvõimu volitused ministeeriumiväliste isikute suhtes, kui seadusega ei ole sätestatud teisiti.
(2) Osakonnad töötavad välja oma valdkonda kuuluva poliitika, strateegiate ja õigusaktide eelnõud, tagavad väljatöötatud eelnõude vastavuse põhiseadusele, teistele seadustele ja õigusaktidele, menetlevad kooskõlastamiseks esitatud õigusaktide eelnõusid, korraldavad lepingute väljatöötamist ja sõlmimist, jälgivad lepingutega võetud kohustuste täitmist, viivad läbi teenistuslikku järelevalvet ning korraldavad oma valdkonnas rahvusvahelist koostööd.
(3) Osakonna struktuur, õigused, kohustused ja täpsemad ülesanded määratakse kindlaks osakonna põhimääruses, mille kinnitab vastavalt kas siseminister või regionaalminister.
(4) Osakonna koosseisu võivad kuuluda talitused ja bürood.
§ 36. Ministeeriumi osakonnad
Ministeeriumi osakonnad on:
1) avalike ja välissuhete osakond;
2) dokumendihalduse ja siseteenuse osakond;
3) infotehnoloogiapoliitika osakond;
4) kohaliku omavalitsuse ja regionaalhalduse osakond;
5) korrakaitse- ja kriminaalpoliitika osakond;
6) migratsiooni- ja piirivalvepoliitika osakond;
7) personalipoliitika osakond;
8) planeeringute osakond;
9) pääste- ja kriisireguleerimispoliitika osakond;
10) rahandus- ja juhtimisarvestuspoliitika osakond;
11) rahvastiku toimingute osakond;
12) regionaalarengu osakond;
13) siseauditi osakond;
14) sisejulgeolekupoliitika osakond;
15) teabeseireosakond;
16) usuasjade osakond;
17) varahaldus- ja hankepoliitika osakond;
18) välisvahendite osakond;
19) õigusosakond.
§ 37. Siseministrile vahetult alluv osakond
Siseministrile allub vahetult siseauditi osakond, kelle põhiülesanded on ministeeriumi ning ministeeriumi valitsemisala siseauditialase tegevuse koordineerimine, ministeeriumis ja ministeeriumi valitsemisalas sisekontrollisüsteemi tõhususe ja õigusaktides kehtestatud nõuetele vastavuse hindamine ja analüüsimine, vastavalt pädevusele Euroopa Liidu struktuuriabi ja muude toetuste saajate ning nende vahendusasutuse auditeerimine.
§ 38. Kantslerile vahetult alluv osakond
Kantslerile allub vahetult avalike ja välissuhete osakond, kelle põhiülesanded on avalikkuse informeerimine ministeeriumi ja tema valitsemisalas olevate riigiasutuste tegevusest, ministeeriumi valitsemisalas olevate riigiasutuste suhtekorraldusalase tegevuse suunamine, avaliku arvamuse kujundamise ja püsikommunikatsiooni projektide juhtimine ministeeriumis ja tema valitsemisalas olevates riigiasutustes, ministeeriumi välissuhete koordineerimine ja korraldamine.
§ 39. Sisejulgeolekupoliitika asekantsleri vastutusala
(1) Sisejulgeolekupoliitika asekantsler vastutab §-s 9 sätestatud ülesannete täitmise eest.
(2) Sisejulgeolekupoliitika asekantslerile alluvad osakonnad on sisejulgeolekupoliitika osakond ja välisvahendite osakond.
§ 40. Korrakaitse- ja migratsioonipoliitika asekantsleri vastutusala
(1) Korrakaitse- ja migratsioonipoliitika asekantsler vastutab §-des 10, 11 ja 12 sätestatud ülesannete täitmise eest.
(2) Korrakaitse- ja migratsioonipoliitika asekantslerile alluvad osakonnad on korrakaitse- ja kriminaalpoliitika osakond ning migratsiooni- ja piirvalvepoliitika osakond.
§ 41. Päästepoliitika asekantsleri vastutusala
(1) Päästepoliitika asekantsler vastutab §-des 13 ja 14 sätestatud ülesannete täitmise eest.
(2) Päästepoliitika asekantslerile alluvad osakonnad on pääste- ja kriisireguleerimispoliitika osakond ja teabeseireosakond.
§ 42. Rahvastiku ja regionaalala asekantsleri vastutusala
(1) Rahvastiku ja regionaalala asekantsler vastutab §-des 15–20 sätestatud ülesannete täitmise eest.
(2) Rahvastiku ja regionaalala asekantslerile alluvad osakonnad on kohaliku omavalitsuse ja regionaalhalduse osakond, planeeringute osakond, rahvastiku toimingute osakond, regionaalarengu osakond ja usuasjade osakond.
§ 43. Varade asekantsleri vastutusala
(1) Varade asekantsler vastutab §-s 21 sätestatud ülesannete täitmise eest.
(2) Varade asekantsleri alluvad osakonnad on infotehnoloogiapoliitika osakond, dokumendihalduse ja siseteenuse osakond, personalipoliitika osakond, rahandus- ja juhtimisarvestuspoliitika osakond, varahaldus- ja hankepoliitika osakond ja õigusosakond.
2. jagu Nõunikud
§ 44. Nõunikud
(1) Ministeeriumi struktuuri kuuluvad väljaspool struktuuriüksusi vahetult siseministrile või regionaalministrile alluvad ministri nõunikud ja vahetult kantslerile või asekantslerile alluvad ministeeriumi nõunikud.
(2) Ministri nõuniku ja ministeeriumi nõuniku ülesanded ja alluvus määratakse nõuniku ametijuhendiga, mille kinnitab vastavalt siseminister, regionaalminister või kantsler.
5. peatükk MINISTEERIUMI KOMISJONID, NÕUKOGUD JA TÖÖRÜHMAD
§ 45. Komisjonid, nõukogud ja töörühmad ning nende moodustamine
(1) Siseminister või regionaalminister võib ministeeriumi valitsemisalas oma valdkonna raames moodustada nõuandva õigusega alalise või ajutise komisjoni, nõukogu või töörühma (edaspidi komisjon).
(2) Kantsler võib moodustada komisjoni ministeeriumi struktuuriüksuste ja ministeeriumi valitsemisala asutuste töö koordineerimiseks üksikküsimuse lahendamisel.
(3) Komisjonid moodustatakse siseministri, regionaalministri või kantsleri käskkirjaga, milles määratakse komisjoni ülesanded, esimees ja liikmed, ülesannete täitmise tähtajad ja teenindav struktuuriüksus.
(4) Komisjoni teenindav struktuuriüksus tagab komisjoni asjaajamise ja komisjoni töö dokumenteerimise, sh komisjoni koosolekute protokollimise.
(5) Komisjoni liikmeks võib määrata teise valitsusasutuse teenistujaid selle valitsusasutuse juhi ettepanekul. Komisjoni töösse võib kaasata väljaspool riigiteenistust olevaid isikuid nende nõusolekul.
(6) Komisjoni ülesannete täitmise kohta annab komisjoni esimees aru vastavalt siseministrile või regionaalministrile või kantslerile, kui komisjoni moodustamise käskkirjas ei ole määratud teisiti.
(7) Komisjonil on õigus saada ministeeriumi struktuuriüksustelt ja ministeeriumi valitsemisala asutustelt tööks vajalikke andmeid ja dokumente.
(8) Ministri ja kantsleri moodustatud komisjonil võib olla ka otsuste langetamise õigus, kui see tuleneb otseselt seadusest.
§ 46. Teised komisjonid ja nõukogud
(1) Peatükis sisalduvad sätted laienevad teistele seaduse alusel moodustatud komisjonidele, kui seadusest ja selle alusel kehtestatud õigusaktidest ei tulene teisiti.
(2) Ministeeriumi teenindamisel olevate valitsuskomisjonide asjaajamise korraldamiseks määrab vastutava struktuuriüksuse siseminister või regionaalminister.
6. peatükk TEENISTUSLIK JÄRELEVALVE
§ 47. Teenistuslik järelevalve
(1) Teenistuslikku järelevalvet ministeeriumi ametiisikute, ministeeriumi valitsemisala asutuste ja nende juhtide aktide ning toimingute üle teostab vastavalt oma valdkonnale siseminister või regionaalminister.
(2) Vastavalt oma valdkonnale võib siseminister või regionaalminister teenistusliku järelevalve korras teha kantslerile või asekantslerile või osakonnajuhatajale ülesandeks materjalide ja seletuste kogumise akti andmise või toimingu sooritamise asjaolude väljaselgitamiseks.
(3) Siseminister või regionaalminister võib oma käskkirjaga teenistusliku järelevalve algatamise ja vastavate otsuste langetamise ministeeriumi ametnike toimingute üle panna kantslerile. Kantsleril on õigus teha asekantslerile või osakonnajuhatajale ülesandeks ministeeriumi ametniku toimingu sooritamise asjaolude väljaselgitamise ning vastavate dokumentide ja seletuste kogumise teenistusliku järelevalve teostamiseks.
7. peatükk RAKENDUSSÄTTED
§ 48. Vabariigi Valitsuse 2. oktoobri 2001. a määruse nr 312 „Vabariigi Valitsuse kriisikomisjoni põhimäärus ja koosseis“ muutmine
Vabariigi Valitsuse 2. oktoobri 2001. a määruse nr 312 „Vabariigi Valitsuse kriisikomisjoni põhimäärus ja koosseis“ § 3 lõike 1 punktis 17 asendatakse sõna „sisejulgeoleku“ sõnaga „päästepoliitika“.
§ 49. Vabariigi Valitsuse määruse kehtetuks tunnistamine
Vabariigi Valitsuse 11. mai 2004. a määrus nr 185 „Siseministeeriumi põhimäärus“ tunnistatakse kehtetuks.
§ 50. Määruse jõustumine
Määrus jõustub 15. juulil 2012. a.
Urmas Reinsalu
Kaitseminister peaministri ülesannetes
Ken-Marti Vaher
Siseminister
Heiki Loot
Riigisekretär
Lisa 1 Siseministeeriumi embleem
Lisa 2 Siseministeeriumi teenetemärgid
Lisa 3 Siseministeeriumi lipp