Teksti suurus:

Politseiametniku vormiriietuse ja eraldusmärkide kirjeldus

Väljaandja:Siseminister
Akti liik:määrus
Teksti liik:algtekst-terviktekst
Redaktsiooni jõustumise kp:08.09.2017
Redaktsiooni kehtivuse lõpp: Hetkel kehtiv
Avaldamismärge:RT I, 05.09.2017, 2

Politseiametniku vormiriietuse ja eraldusmärkide kirjeldus

Vastu võetud 31.08.2017 nr 35

Määrus kehtestatakse politsei ja piirivalve seaduse § 371 lõike 8 alusel.

1. peatükk Üldsätted 

§ 1.   Määruse reguleerimisala

  (1) Määruses sätestatakse politseiametniku vormiriietuse ja eraldusmärkide kirjeldus.

  (2) Määrus ei kehti Kaitsepolitseiameti politseiametnike kohta.

  (3) Vormiriietuse andmise ja kandmise korra kehtestab Politsei- ja Piirivalveameti peadirektor.

  (4) Sisekaitselise rakenduskõrgkooli politsei või piirivalve erialal täiskoormusega õppes keskhariduse baasil kutseharidust omandava õpilase ja rakenduskõrgharidust omandava üliõpilase vormiriietuse kandmise korra kehtestab sisekaitselise rakenduskõrgkooli rektor.

§ 2.   Vormiriietus

  Vormiriietus jaguneb tavavormiks, välivormiks, õhtuvormiks ja eririietuseks.

§ 3.   Vormiriietuse esemete värvus

  (1) Tavavorm on tumesinine. Vormisärk on helesinine või valge.

  (2) Välivorm on tumesinine käesoleva määruse 2. peatüki 2. jaost tulenevate erisustega. Riigipiiri valvamise ülesannet täitva politseiametniku välivorm võib olla roheline. Rahvusvahelisel tsiviilmissioonil osaleva politseiametniku välivorm võib olla beež.

  (3) Õhtuvorm on must. Õhtuvormi vest ja kaelaside on valge või must, särk ja pluus on valged.

  (4) Eririietuse värvus on sätestatud käesoleva määruse 2. peatüki 4. jaos.

2. peatükk Vormiriietuse esemete kirjeldus 

1. jagu Tavavormi esemete kirjeldus 

§ 4.   Peakatted

  (1) Vormimüts on kaheksanurkne, rummuga, lakknahast noka ja tormirihmaga. Tormirihm on kinnitatud kahe väikese vorminööbiga. Vormimütsi esiosal on mütsimärk. Politseikindrali, politseikindralinspektori, politseikoloneli, politseikolonelleitnandi ja politseimajori teenistusastmega politseiametniku vormimüts on ilustustega ja tormirihmata.

  (2) Vormikübar koosneb põhjast ja randist. Vormikübara põhi on kergelt koonusjas ja pealt ovaalne. Vormikübara esiosal on mütsimärk. Politseikindrali ja politseikindralinspektori, politseikoloneli, politseikolonelleitnandi ja politseimajori teenistusastmega politseiametniku vormikübar on ilustustega.

  (3) Talvemüts on ovaalse põhjaga ja sellel on põhimaterjaliga samas toonis kunstkarusnahast allakeeratav käänis. Talvemütsi esiosal on mütsimärk. Politseikindrali, politseikindralinspektori, politseikoloneli, politseikolonelleitnandi ja politseimajori teenistusastmega politseiametniku talvemüts on ilustustega.

§ 5.   Mantel

  (1) Mantel on üherealine, püstkrae, taskute ja õlakutega. Mantel kinnitub suurte vorminööpidega. Vasakul varrukal on riigitunnus ja varrukaembleem.

  (2) Politseikindrali, politseikindralinspektori, politseikoloneli, politseikolonelleitnandi, politseimajori, politseikapteni, politseileitnandi, vanemkomissari, komissari ja ülemveebli teenistusastmega politseiametniku mantli krael on ilustused.

§ 6.   Vormikuub

  (1) Vormikuub on üherealine, reväärkrae, taskute ja õlakutega. Vormikuub kinnitub suurte vorminööpidega. Vormikuue vasakul varrukal on riigitunnus ja varrukaembleem ning paremal hõlmal nimesilt.

  (2) Politseikindrali, politseikindralinspektori, politseikoloneli, politseikolonelleitnandi, politseimajori, politseikapteni, politseileitnandi, vanemkomissari, komissari ja ülemveebli teenistusastmega politseiametniku vormikuue krael on ilustused.

§ 7.   Sviiter

  Sviiter on kootud, V-kaeluse ja õlakutega. Sviitri vasakul varrukal on riigitunnus ja varrukaembleem. Sviitri paremal poolel rinna kohal on nimesilt.

§ 8.   Vest

  Vest on kootud ja V-kaelusega. Vesti paremal poolel rinna kohal on nimesilt.

§ 9.   Vormisärk

  (1) Vormisärgil on kannaga krae, rinnataskud, pikad või lühikesed varrukad ja õlakud. Särgi vasakul varrukal on riigitunnus ja varrukaembleem ning parema rinnatasku kohal nimesilt.

  (2) Valgel pikkade varrukatega särgil ei ole rinnataskuid, õlakuid ning käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud eraldusmärke.

§ 10.   Viigipüksid

  Viigipüksid on sirgelõikelised, taskutega ja rihma-aasadega värvliga. Politseikindrali, politseikindralinspektori ja politseikoloneli teenistusastmega politseiametniku pükstel on sinised lampassid.

§ 11.   Seelik

  Seelik on sirgelõikeline, värvli ja taskutega ning põlveõndlani ulatuva pikkusega. Seeliku seljaosa keskõmbluses on lühike kaetud lõhik.

§ 12.   Lips ja lipsunõel

  (1) Meeste lips on seotav või klamberkinnitusega ja lipsule on sisse kootud vapilõvi. Naiste lips on ristlips, mis on keskelt kinnitatud väikese vorminööbiga.

  (2) Lipsunõel on kuldne ja klambrikujuline. Lipsunõela peal võib olla kuni 10 mm kõrgune Politsei- ja Piirivalveameti vapp ja/või sõna POLITSEI.

2. jagu Välivormi esemete kirjeldus 

§ 13.   Peakatted

  (1) Suvemüts koosneb mütsipõhjast ja -nokast. Mütsinokk on kaetud riidega. Suvemütsi esiosal on sõna POLITSEI ja vasakul küljel vapilõvi.

  (2) Skaudimüts koosneb ovaalsest pealaest, ühtlase kõrgusega mütsiküljest ja tugevdatud mütsi äärest. Skaudimütsil on äravõetav kaitsevõrk. Skaudimütsi esiosal on sõna POLITSEI ja vasakul küljel vapilõvi.

  (3) Talvine müts on kootud või kangasmaterjalist. Talvise mütsi esiosal on sõna POLITSEI ja vasakul küljel vapilõvi.

§ 14.   Jope

  Jope on lukk-kinnise, taskute, eemaldatava kapuutsi ja voodriga ning puusajooneni ulatuva pikkusega. Jope vasakul hõlmal ja seljaosal on sõna POLITSEI ning paremal hõlmal nime- või identifitseerimissilt. Jope vasakul varrukal on riigitunnus ja varrukaembleem. Jope hõlma liistul rinnajoonel on õlakukatte kinnitamise alus.

§ 15.   Vormijakk

  Vormijakk on pikkade varrukate, krae ja rinnataskutega. Vormijaki varrukatel on varruka pikkuse reguleerimiseks nööbiga suletav tripp. Vormijaki vasakul hõlmal ja seljaosal on sõna POLITSEI ning paremal hõlmal nime- või identifitseerimissilt. Vormijaki vasakul varrukal on riigitunnus ja varrukaembleem. Vormijaki hõlma liistul rinnajoonel on õlakukatte kinnitamise alus.

§ 16.   Tuulejakk

  Tuulejakk on pikkade varrukatega, lukk-kinnise, taskute ja eemaldatava kapuutsiga. Tuulejaki vasakul hõlmal ja seljaosal on sõna POLITSEI, paremal hõlmal nime- või identifitseerimissilt. Tuulejaki vasakul varrukal on riigitunnus ja varrukaembleem. Tuulejaki hõlmal rinnajoonel on õlakukatte kinnitamise alus.

§ 17.   Polosärk

  Polosärk on lühikeste varrukate, krae ja lühikese nööbitava liistkinnisega. Polosärgi vasakul hõlmal ja seljaosal on sõna POLITSEI ning paremal hõlmal nime- või identifitseerimissilt. Polosärgi vasakul varrukal on riigitunnus ja varrukaembleem. Polosärgi liistkinnisel on nööbiga suletav tripp õlakukatte kinnitamiseks.

§ 18.   Vormipüksid

  Vormipüksid on sirgelõikelised, taskute ja eemaldatavate traksidega.

§ 19.   Vihmariided

  Vihmariided koosnevad vihmajopest ja -pükstest. Vihmajope on sinine, erkkollane või roheline, sirge lõikega, kapuutsiga ja taskutega. Vihmajope vasakul hõlmal ja seljaosal on sõna POLITSEI. Vihmajope vasakul varrukal on riigitunnus ja varrukaembleem. Vihmapüksid on sinised või rohelised ja laia lõikega.

§ 20.   Ohutusvest

  Ohutusvest on erkkollane, kolmnurkse kaelusega, lukk-kinnisega, taskutega ning helkurpaeltega. Ohutusvesti vasakul hõlmal ja seljaosal on sõna POLITSEI ning paremal hõlmal nime- või identifitseerimissilt.

3. jagu Õhtuvormi esemete kirjeldus 

§ 21.   Õhtuvormi kuub

  (1) Õhtuvormi kuub on frakilõikeline esindusõlakutega lühike kuub (spenser). Õhtuvormi kuue mõlemal hõlmal on diagonaalselt kolm suurt vorminööpi. Õhtuvormi kuuehõlmu hoiavad koos kaks suurt vorminööpi, mis on ühendatud kuldse ketiga. Käiseotstel on mansett kahe väikese vorminööbiga. Õhtuvormi kuue varrukatel on ilustused.

  (2) Politseikindrali, politseikindralinspektori, politseikoloneli, politseikolonelleitnandi, politseimajori, politseikapteni, politseileitnandi, vanemkomissari, komissari ja ülemveebli teenistusastmega politseiametniku kuue krael on ilustused.

§ 22.   Õhtuvormi püksid

  (1) Õhtuvormi püksid on õhtuvormi kuuega samast materjalist, taskuteta, sirged frakipüksid.

  (2) Politseikindrali, politseikindralinspektori ja politseikoloneli teenistusastmega politseiametniku pükstel on sinised lampassid.

§ 23.   Õhtuvormi seelik

  Õhtuvormi seelik on õhtuvormi kuuega samast materjalist, pikk ja sirgelõikeline. Seeliku seljaosa keskõmbluses on lühike kaetud lõhik.

§ 24.   Õhtuvormi vest

  Õhtuvormi vest on kahe taskuga ja eest nelja väikese vorminööbiga nööbitav frakivest.

§ 25.   Õhtuvormi särk ja pluus

  (1) Meeste õhtuvormi särk on frakisärk.

  (2) Naiste õhtuvormi pluus on väikese ümarate nurkadega kraega ja nelja nöörvoldiga mõlemal hõlmal.

§ 26.   Õhtuvormi kaelaside

  (1) Meeste õhtuvormi kaelaside on kikilips.

  (2) Naiste õhtuvormi kaelaside on must ristlips, mis on keskelt kinnitatud väikese vorminööbiga.

4. jagu Eririietuse esemete kirjeldus 

§ 27.   Eriüksuslase eririietus

  (1) Eriüksuslase eririietuseks on barett, varustusvest, suvine maskeerimisülikond, talvine maskeerimisülikond ja kombinesoon.

  (2) Barett on sinine, roheline või must, voodrile töödeldud vanutatud silmuskudum. Barett on ääristatud kandiga, mille sees on pingutusnöör. Bareti vasakul küljel on vapilõvi.

  (3) Varustusvest on sinine, roheline, must või hall, eest suletav ja eemaldatavate taskutega. Vesti vasakul hõlmal ja seljaosal on sõna POLITSEI ning paremal hõlmal nime- või identifitseerimissilt.

  (4) Suvine maskeerimisülikond on mitmevärvilise kamuflaažmustriga, mille põhivärvus on roheline või beež. Suvise maskeerimisülikonna vasakul varrukal on riigitunnus ja varrukaembleem.

  (5) Talvine maskeerimisülikond on mitmevärvilise kamuflaažmustriga, mille põhivärvus on valge.

  (6) Kombinesoon on sinine või must. Kombinesooni vasakul varrukal on riigitunnus ja varrukaembleem.

§ 28.   Laevniku eririietus

  Laevniku eririietuseks on tormiülikond, mis koosneb jopest ja pükstest. Tormiülikond on punane, kollane või oranž. Jope vasakul hõlmal ja seljaosal on sõna POLITSEI, paremal hõlmal nime- või identifitseerimissilt ning vasakul varrukal riigitunnus ja varrukaembleem.

§ 29.   Lenduri eririietus

  Lenduri eririietuseks on roheline või hall kombinesoon. Kombinesooni paremal hõlmal on nime- või identifitseerimissilt ning vasakul varrukal riigitunnus ja varrukaembleem.

§ 30.   Mootorratturi ja maastikusõiduki juhi eririietus

  (1) Mootorratturi ja maastikusõiduki juhi eririietuseks on kombinesoon, jope, tunked, vihmakombinesoon, vihmajakk ja vihmapüksid. Mootorratturi ja maastikusõiduki juhi eririietus on sinine või must ning erinevate kontrastvärvidega. Vihmakombinesoon, vihmajakk ja vihmapüksid võivad olla ka kollased.

  (2) Kombinesooni, jope, vihmakombinesooni ja vihmajaki vasakul hõlmal ja seljaosal on sõna POLITSEI, paremal hõlmal nime- või identifitseerimissilt ning vasakul varrukal riigitunnus ja varrukaembleem.

3. peatükk Vormiriietusel kasutatavad eraldusmärgid 

§ 31.   Vormiriietusel kasutatavad eraldusmärgid

  (1) Vormiriietusel kasutatavad eraldusmärgid on:
  1) teenistusastme tunnused (lisa 1);
  2) varrukaembleem (lisa 2);
  3) mütsimärk ja vapilõvi (lisa 3);
  4) ilustused (lisa 4);
  5) nimesilt ja identifitseerimissilt (lisa 5);
  6) sõna POLITSEI (lisa 6);
  7) vorminööbid (lisa 7);
  8) riigitunnus (lisa 8);
  9) esindusõlakud (lisa 9);
  10) kadeti tunnused (lisa 10);
  11) funktsiooniembleem.

  (2) Politsei ja piirivalve seaduse § 371 lõike 4 alusel Politsei- ja Piirivalveameti peadirektori määratud teenistuskohtadel töötavate teenistujate vormiriietusel võivad olla käesoleva paragrahvi lõike 1 punktides 2, 3, 5 (v.a identifitseerimissilt), 6, 7, 8 ja 11 loetletud eraldusmärgid.

  (3) Identifitseerimissildile kantava numbrikombinatsiooni määramise korra kehtestab Politsei- ja Piirivalveameti peadirektor.

  (4) Funktsiooniembleem on eraldusmärk, mis näitab politseiametniku või politsei ja piirivalve seaduse § 371 lõikes 2 nimetatud Politsei- ja Piirivalveameti teenistuja teenistusvaldkonda. Funktsiooniembleemide kirjeldused ja kandmise korra kehtestab Politsei- ja Piirivalveameti peadirektor.

4. peatükk Rakendussätted 

§ 32.   Üleminekuperiood

  (1) Siseministri 22. detsembri 2009. aasta määruses nr 91 „Politseiametniku vormiriietuse ja eraldusmärkide kirjeldus” kirjeldatud vormiriietuse esemeid ja eraldusmärke, mis erinevad käesolevas määruses kirjeldatutest, võib Politsei- ja Piirivalveamet hankida kuni 2020. aasta 31. detsembrini.

  (2) Siseministri 22. detsembri 2009. aasta määruses nr 91 „Politseiametniku vormiriietuse ja eraldusmärkide kirjeldus” kirjeldatud vormiriietuse esemeid ja eraldusmärke, mis erinevad käesolevas määruses kirjeldatutest, võib kanda kuni laovarude lõppemiseni või nende kandmiskõlbmatuks muutumiseni, kuid mitte kauem kui 2025. aasta 31. detsembrini.

§ 33.   Määruse kehtetuks tunnistamine

  Siseministri 22. detsembri 2009. aasta määrus nr 91 „Politseiametniku vormiriietuse ja eraldusmärkide kirjeldus” tunnistatakse kehtetuks.

Andres Anvelt
Siseminister

Lauri Lugna
Kantsler

Lisa 1 Teenistusastme tunnused

Lisa 2 Varrukaembleem

Lisa 3 Mütsimärk ja vapilõvi

Lisa 4 Ilustused

Lisa 5 Nimesilt ja identifitseerimissilt

Lisa 6 Sõna POLITSEI

Lisa 7 Vorminööbid

Lisa 8 Riigitunnus

Lisa 9 Esindusõlakud

Lisa 10 Kadeti tunnused

/otsingu_soovitused.json