Teksti suurus:

Plasti sisaldavatest kalapüügivahenditest ja nende osadest tekkinud jäätmete kogumise, tootjale tagastamise ning taaskasutamise või kõrvaldamise nõuded ja kord ning kogumise sihtarvud ja sihtarvude saavutamise tähtajad

Väljaandja:Vabariigi Valitsus
Akti liik:määrus
Teksti liik:algtekst-terviktekst
Redaktsiooni jõustumise kp:31.12.2024
Redaktsiooni kehtivuse lõpp:
Avaldamismärge:RT I, 07.09.2024, 2

Plasti sisaldavatest kalapüügivahenditest ja nende osadest tekkinud jäätmete kogumise, tootjale tagastamise ning taaskasutamise või kõrvaldamise nõuded ja kord ning kogumise sihtarvud ja sihtarvude saavutamise tähtajad1

12.09.2024 11:00
Veaparandus. Parandatud ilmne ebatäpsus määruse kuupäevas 6.09.2024 Riigi Teataja seaduse § 10 lõike 2 alusel.

Vastu võetud 06.09.2024 nr 56

Määrus kehtestatakse jäätmeseaduse § 26 lõigete 3 ja 8 alusel.

§ 1.   Reguleerimisala

  Määrusega kehtestatakse plasti sisaldavatest kalapüügivahenditest ja nende osadest tekkinud jäätmete kogumise, tootjale tagastamise ning taaskasutamise või kõrvaldamise nõuded ja kord ning kogumise sihtarvud ja sihtarvude saavutamise tähtajad.

§ 2.   Kohaldamisala

  Määrust kohaldatakse jäätmeseaduse § 23 lõikes 110 nimetatud plasti sisaldava kalapüügivahendi tootja ning § 25 lõike 2 punktis 7 nimetatud plasti sisaldavatest kalapüügivahenditest ja nende osadest tekkinud jäätmete suhtes (edaspidi kasutuselt kõrvaldatud kalapüügivahendid).

§ 3.   Terminid

  Käesolevas määruses kasutatakse termineid järgmises tähenduses:
  1) plasti sisaldav kalapüügivahend on täielikult või osaliselt plastist valmistatud ese või varustuse osa, mida kasutatakse kalanduses või vesiviljeluses mere bioloogiliste ressursside peibutamiseks, püüdmiseks või kasvatamiseks;
  2) plast on plast jäätmeseaduse § 73 lõike 2 tähenduses;
  3) kasutuselt kõrvaldatud kalapüügivahend on kasutuselt kõrvaldatud kalapüügivahend jäätmeseaduse § 2621 lõike 2 tähenduses;
  4) kalapüügivahendi kasutaja on füüsiline või juriidiline isik, kes kasutab kalapüügivahendit;
  5) kalapüügivahendi tootja on kalapüügivahendi tootja jäätmeseaduse § 23 lõike 110 tähenduses;
  6) sadama vastuvõtuseadmed on sadama vastuvõtuseadmed jäätmeseaduse § 2621 lõike 3 tähenduses;
  7) laiendatud tootjavastutuse all mõistetakse jäätmeseaduse §-s 251 sätestatud tootja kohustusi.

§ 4.   Kasutuselt kõrvaldatud kalapüügivahendite kogumise, vedamise ja tootjale tagastamise nõuded

  (1) Tootja peab korraldama jäätmeseaduse § 251 lõike 1 kohaselt kasutuselt kõrvaldatud kalapüügivahendite kogumise ja edasise käitlemise.

  (2) Tootja peab kasutusele võtma meetmeid, et ennetada ja vähendada kalapüügivahenditest mereprügi tekkimist.

  (3) Kasutuselt kõrvaldatud kalapüügivahendite kogumisel ja vedamisel tuleb vältida nende segunemist ja saastumist teiste jäätmete või materjalidega, mis takistaks selliste kalapüügivahendite hiljem ringlusse võtmist või tekitaks ohtu keskkonnale.

  (4) Selleks, et tagada jäätmematerjali parem kvaliteet, suurendada selle taaskasutusvõimalusi ning vähendada kasutuselt kõrvaldatud kalapüügivahenditest tekkinud jäätmete hulka, peab kasutuselt kõrvaldatud kalapüügivahendi kasutaja kasutama kõiki võimalusi selliste kalapüügivahendite liigiti kogumiseks nende tekkemomendil ja nende üleandmiseks jäätmekäitlejale muudest jäätmetest lahus.

  (5) Lõikes 3 märgitud kasutuselt kõrvaldatud kalapüügivahendi liigiti kogumise tagamiseks tuleb tootjal kogumine ja tootjale tagastamine korraldada selliselt, et see innustaks kalapüügivahendi kasutajat jäätmeid üle andma ja jäätmetest loobumine oleks talle võimalikult mugav.

  (6) Tootja peab rajama kasutuselt kõrvaldatud kalapüügivahendite muudest jäätmetest lahus kogumiseks piisavalt avaliku ligipääsuga kogumiskohti ning tagama nende vajaduspõhise tühjendamise või korraldama vähemalt üks kord aastas üleriigilise kogumisringi.

§ 5.   Kasutuselt kõrvaldatud kalapüügivahendite tagasivõtmine

  Tootja on kohustatud kasutuselt kõrvaldatud kalapüügivahendid vahetult eelmise kalendriaasta jooksul tema poolt turule suunatud koguse ulatuses tasuta tagasi võtma:
  1) kalapüügivahendite kasutajalt;
  2) kalapüügivahendite turustajalt;
  3) sadama vastuvõtuseadme haldajalt;
  4) kohaliku omavalitsuse üksuse jäätmejaama lepingu alusel haldavalt jäätmekäitlejalt.

§ 6.   Kasutuselt kõrvaldatud kalapüügivahendite kogumise sihtarv

  (1) Tootja on kohustatud koguma kalendriaasta jooksul kasutuselt kõrvaldatud kalapüügivahendeid vähemalt 10% ulatuses vahetult eelmisel kalendriaastal tema poolt turule lastud kalapüügivahendite massist.

  (2) Tootja on kohustatud kasutuselt kõrvaldatud kalapüügivahendeid vastu võtma ka siis, kui lõikes 1 sätestatud kogumise määr on saavutatud, kuid mitte rohkem, kui oli tema poolt vahetult eelneval kalendriaastal turule lastud kalapüügivahendite mass.

§ 7.   Kasutuselt kõrvaldatud kalapüügivahendite taaskasutamine ja kõrvaldamine

  (1) Kasutuselt kõrvaldatud kalapüügivahendite taaskasutamisel tuleb välja sortida ja materjalina ringlusse võtmisele suunata sellised jäätmed, mille materjalina ringlussevõtt on tehniliselt teostatav ja majanduslikult otstarbekas ehk sellega ei kaasne ülemääraseid kulutusi.

  (2) Kasutuselt kõrvaldatud kalapüügivahendid, mida ei ole võimalik ringlusse võtta ega muul viisil taaskasutada, kõrvaldatakse jäätmeseaduse kohaselt.

§ 8.   Rakendussäte

  Käesoleva määruse § 6 lõikes 1 sätestatud kogumise määr tuleb saavutada hiljemalt 31. detsembriks 2026. a.

§ 9.   Määruse jõustumine

  Määrus jõustub 31. detsembril 2024. a.


1 Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2019/904 teatavate plasttoodete keskkonnamõju vähendamise kohta (ELT L 155, 12.6.2019, lk 1–19);
Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv (EL) 2015/1535, millega nähakse ette tehnilistest eeskirjadest ning infoühiskonna teenuste eeskirjadest teatamise kord (ELT L 241, 17.09.2015, lk 1–15).

Kristen Michal
Peaminister

Vladimir Svet
Taristuminister

Taimar Peterkop
Riigisekretär

https://www.riigiteataja.ee/otsingu_soovitused.json