Hoonete tehnosüsteemidele esitatavad nõuded1
Vastu võetud 07.11.2012 nr 70
Määrus kehtestatakse ehitusseaduse § 3 lõike 73 alusel.
§ 1. Määruse reguleerimisala
(1) Käesoleva määrusega kehtestatakse hoone energiatõhususe parendamise eesmärgil nõuded olemasoleva sisekliima tagamisega hoone või hoone osa tehnosüsteemidele juhul, kui toimub uue tehnosüsteemi paigaldamine või olemasoleva tehnosüsteemi asendamine.
(2) Käesoleva määruse reguleerimisalasse ei kuulu uued, oluliselt rekonstrueeritavad ning ehitusseaduse § 3 lõikes 71 nimetatud hooned.
§ 2. Üldised nõuded tehnosüsteemidele
(1) Paigaldatavad tehnosüsteemid (kütte-, soojavee-, jahutus-, ventilatsiooni- ning valgustussüsteemid) peavad olema tänapäevaselt mõistliku energiatõhususe tasemega.
(2) Tehnosüsteem tuleb paigaldada vastavalt heale ehitustavale, sealhulgas lähtuvalt asjakohastest standarditest ja paigaldusjuhenditest. Tehnosüsteemid tuleb seadistada teenindatava ruumi funktsiooni ning kasutusprofiili arvestades optimaalseimale tasemele. Võimalusel tuleb eelistada automaatselt reguleeritavaid tehnosüsteeme ning paigaldada pidevat tehnosüsteemide kontrolli ning monitooringut võimaldav keskne automaatikasüsteem.
§ 3. Nõuded kütte- ja soojaveesüsteemile
(1) Kütte- ja soojaveesüsteemi uue soojusallika paigaldamisel või olemasoleva soojusallika asendamisel peab selle soojusallika primaarenergia kasutustegur (soojusallika kasuteguri ja ehitusseaduse § 3 lõike 72 alusel kehtestatud energiatõhususe miinimumnõuetes toodud energiakandja kaalumisteguri jagatis) olema vähemalt 0,8. Soojuspumpade puhul kasutatakse soojusallika kasuteguri asemel aasta keskmist soojustegurit. Kahe või enama uue või asendatava soojusallika puhul lähtutakse energiakasutuse osakaaluga kaalutud kasutustegurist.
(2) Juhul kui majanduslikult on mõistlik hoonesse või selle osasse paigaldada elektriküttega katel, elektri otseküte või elektriboiler sooja vee tootmiseks, siis võib seda teha, hoolimata primaarenergia kasutusteguri madalamast väärtusest kui 0,8. Majanduslik mõistlikkus tähendab, et alternatiivvariantide lihttasuvusaeg on pikem kui 20 aastat, võttes arvesse paigaldatava või asendatava seadme ning sellega seotud süsteemi paigalduskulud ning summaarsed energia-, hooldus- ja käituskulud.
§ 4. Nõuded jahutussüsteemile
Kuni 12 kW uue õhukonditsioneeri või jahutuseks kasutatava õhk-õhk soojuspumba paigaldamisel või olemasoleva õhukonditsioneeri või õhk-õhk soojuspumba asendamisel peab paigaldatava kliimaseadme SEER olema vähemalt 5,1. SEER on seadme energiamärgises toodud jahutusperioodi keskmine jahutustegur, mis arvutatakse jahutusperioodi jahutuse netoenergiavajaduse suhtena elektrikasutusse standardtingimustel.
§ 5. Nõuded ventilatsioonisüsteemile
(1) Uue sissepuhke- ja väljatõmbe ventilatsiooniseadme paigaldamisel või olemasoleva sissepuhke- ja väljatõmbe ventilatsiooniseadme asendamisel peab paigaldatava ventilatsiooniseadme soojustagastuse temperatuuri suhtarv võrdsete õhuhulkade korral olema vähemalt 70%. Kui väljatõmbeõhu koostis või ventilatsiooniseadmete asukoht eeldab soojustagastust vahesoojuskandjaga, siis peab ventilatsiooniseadmete soojustagastuse temperatuuri suhtarv võrdsete õhuhulkade korral olema vähemalt 50%.
(2) Uue ventilatsiooniseadme paigaldamisel või olemasoleva seadme asendamisel ei tohi ventilatsioonisüsteemi elektriline erivõimsus ületada 2,5 kW/(m3/s). Elektriline erivõimsus iseloomustab ventilatsioonisüsteemi elektrikasutuse efektiivsust õhuvoolu transportimiseks ja see arvutatakse süsteemi summaarse elektrivõimsuse ja õhuvooluhulga (valitakse suurim sissepuhke ja väljatõmbe õhuvooluhulga seast) suhtarvuna.
§ 6. Nõuded valgustusele
Uue üldvalgustuse paigaldamisel või olemasoleva üldvalgustuse asendamisel büroohoonete, haridushoonete ning teadushoonete tööpiirkondades, kus valgustihedus ei ületa 500 lx, ei tohi valgustuse erivõimsus ületada 10 W/m2. Nimetatud hoonetes peab valgustuse juhtimine toimuma võimalusel automaatselt ruumide kasutust ja päevavalgust arvestaval viisil.
§ 7. Määruse rakendamine
Kui ehitusloa või kirjaliku nõusoleku taotlus on esitatud enne 9. jaanuari 2013. a, kuid vastav luba väljastatakse pärast nimetatud kuupäeva, siis määruse nõudeid ei kohaldata.
§ 8. Määruse jõustumine
Määrus jõustub 9. jaanuaril 2013. a.
1 Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2010/31/EL hoonete energiatõhususe kohta (ELT L 153, 18.06.2010, lk 13–35).
Juhan Parts
Minister
Marika Priske
Kantsler