Täienduskoolitusasutuse õppekavarühma kvaliteedihindamise tingimused ja kord
Vastu võetud 08.04.2025 nr 17
Määrus kehtestatakse täiskasvanute koolituse seaduse § 129 lõike 5 alusel.
§ 1. Määruse reguleerimisala
(1) Määrusega kehtestatakse täienduskoolitusasutuse õppekavarühma kvaliteedihindamise (edaspidi kvaliteedihindamine) tingimused ja kord.
(2) Eesti hariduse infosüsteemi kantud täienduskoolitusasutus taotleb kvaliteedihindamist vastavalt täiskasvanute koolituse seaduse §-le 129.
(3) Õppekavarühmade loetelu, milles kvaliteedihindamist läbi viiakse, esitatakse käesoleva määruse lisana.
§ 2. Täienduskoolitusasutuse õppekavarühmas õppe läbiviimise kvaliteedile esitatavad nõuded
(1) Kvaliteedihindamise käigus hinnatakse õppekavarühmas õppe läbiviimiseks vajalike ressursside piisavust, täiskasvanute koolitajate nõuetele vastavust, õppija õppimise toetamist ja tagasisidestamist, õppekavade ja õppetöö vastavust täiskasvanute koolituse seadusele, täienduskoolituse standardile ja käesoleva paragrahvi lõikele 2.
(2) Õppekavarühmas õppe läbiviimiseks kvaliteedinõuded on täidetud, kui täienduskoolitusasutus on tõendanud, et:
1) tal on piisavad finants-, personali- ning õppekeskkonna ressursid, sealhulgas õppevahendid, õpperuumid või tehnoloogilised lahendused, mis võimaldavad kvaliteetse ja jätkusuutliku õppe läbiviimist;
2) täiskasvanute koolitajatel on õppekava läbiviimiseks vajalikud erialased ja täiskasvanute koolitaja kompetentsid (teadmised ning oskused);
3) täiskasvanute koolitajate kompetentside (teadmiste ja oskuste) arendamine toimub regulaarselt ja süsteemselt;
4) õppekavad vastavad täiskasvanute koolituse seadusele, täienduskoolituse standardile ja teistele asjakohastele õigusaktidele;
5) õppekavad on aja- ja asjakohased, sidusad ja terviklikud;
6) õppekavad vastavad tööturu või ühiskonna vajadustele;
7) õppekavade arendamine toimub tõenduspõhiselt ja sidusrühmi kaasates;
8) tagatud on õppija õppimise toetamine ja tagasisidestamine. Asutus rakendab süsteemset tagasiside kogumist, analüüsib ning kasutab seda õppekavade ja õppetöö parendamiseks;
9) ta arvestab õppijate vajadustega ning soodustab kaasaegsete õpetamismeetodite ja -vahendite kasutamist.
§ 3. Õppekavarühma kvaliteedihindamise korraldus
(1) Kvaliteedihindamist korraldab Haridus- ja Noorteameti koosseisu kuuluv sõltumatu ja iseseisev Eesti Hariduse Kvaliteediagentuur (edaspidi HAKA).
(2) Täiskasvanute koolituse seaduse § 1210 lõike 1 alusel moodustatud hindamisnõukogu kehtestab kvaliteedihindamise hindamisjuhised ja metoodika (edaspidi hindamisjuhend) tuginedes täiskasvanute koolituse seadusele, käesolevas määruses toodud hindamiskriteeriumidele, õppe kvaliteedinõuetele ning võtab vastu kvaliteedihindamise otsused.
§ 4. Kvaliteedihindamise taotlemine
(1) Täienduskoolitusasutus taotleb kvaliteedihindamist Eesti hariduse infosüsteemis.
(2) Täienduskoolitusasutus koostab kvaliteedihindamiseks HAKA kehtestatud vormil eneseanalüüsiaruande ning lisab selle hindamistaotlusele koos hindamisjuhendis nõutud tõenditega.
§ 5. Kvaliteedihindamine
(1) Kvaliteedihindamine koosneb täienduskoolitusasutuse eneseanalüüsist ja hindamiskomisjoni koostatud hindamisaruandest.
(2) HAKA moodustab õppekavarühma kvaliteedihindamiseks vähemalt kaheliikmelise hindamiskomisjoni. Hindamiskomisjoni liige on kompetentne täienduskoolituse ja selle kvaliteedi tagamise ekspert, kes on oma tegevuses sõltumatu.
(3) Hindamiskomisjon hindab õppekavarühma kvaliteeti täiskasvanute koolituse seaduse, selle alusel antud õigusaktide ja hindamisjuhendi alusel ning koostab hindamisaruande. Hindamiskomisjon esitab hindamisaruande hindamisnõukogule.
(4) Hindamisnõukogul on õigus nõuda täienduskoolitusasutuselt täiendavate dokumentide esitamist.
§ 6. Kvaliteedihindamise otsus
(1) Hindamisnõukogu teeb hindamisotsuse täienduskoolitusasutuse eneseanalüüsiaruande, hindamisaruande ning hindamisnõukogu taotlusel esitatud dokumentide alusel.
(2) Hindamisnõukogu teeb hindamisotsuse kuue kuu jooksul taotluse esitamisest arvates.
(3) Hindamisnõukogu teeb kvaliteedihindamisel positiivse või negatiivse otsuse vastavalt täiskasvanute koolituse seaduse § 1210 lõikele 3.
(4) Andmed täienduskoolituse hindamisnõukogu positiivsete otsuste kohta avalikustatakse Eesti hariduse infosüsteemis.
§ 7. Hindamisnõukogu otsuse peale vaide esitamine
Täienduskoolitusasutusel on õigus esitada hindamisnõukogu otsuse peale vaie HAKA kehtestatud korras.
§ 8. Määruse jõustumine
Määrus jõustub üldises korras.
Kristina Kallas
Minister
Triin Laasi-Õige
Kantsler
Lisa Täienduskoolituse õppekavarühmad, milles kvaliteedihindamist läbi viiakse