COVID-19 puhangust tingitud erakorraline toetus kalapüügitoodete töötlemisega tegelevale ettevõtjale
Vastu võetud 09.09.2021 nr 49
Määrus kehtestatakse kalandusturu korraldamise seaduse § 5 lõike 3, § 40 lõike 1 ja § 44 lõike 1 alusel.
1. peatükk Üldsätted
§ 1. Määruse reguleerimisala
Määrusega kehtestatakse kalapüügitoodete töötlemisega tegelevale ettevõtjale COVID-19 puhangust tingitud erakorralise toetuse (edaspidi toetus) andmise ja kasutamise tingimused ning kord.
§ 2. Riigiabi
(1) Toetus on riigiabi Euroopa Komisjoni teatise „Riigiabi ajutine raamistik majanduse toetamiseks praeguse COVID-19 puhangu kontekstis” (ELT C 91 I, 20.03.2020, lk 1–9) (edaspidi riigiabi ajutine raamistik) osa 3.1 tähenduses.
(2) Kui riigiabi ajutises raamistikus sätestatud riigiabi määr toetuse taotleja kohta on täitunud, antakse toetust vähese tähtsusega abina komisjoni määruse (EL) nr 717/2014, milles käsitletakse Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklite 107 ja 108 kohaldamist vähese tähtsusega abi suhtes kalandus- ja vesiviljelussektoris (ELT L 190, 28.06.2014, lk 45–54), tähenduses.
2. peatükk Toetuse saamiseks esitatavad nõuded ning toetuse määr ja suurus
§ 3. Toetatav tegevus
(1) Toetust antakse COVID-19 haigust põhjustava koroonaviiruse puhangust tekkinud majandusliku kahju osaliseks hüvitamiseks kalapüügitoodete töötlemise tegevusvaldkonnas, mida koroonaviiruse puhang on negatiivselt mõjutanud, ja sellest põhjustatud toidukao vältimiseks.
(2) Toetust antakse toiduks kõlbliku 2019. ja 2020. aastal püütud Euroopa Liidu päritolu külmutatud ahvena laovaru kohta, mis antakse üle § 9 lõikes 1 sätestatud tingimustel (edaspidi laovaru).
§ 4. Nõuded taotlejale
(1) Toetust võib taotleda kalapüügitoodete töötlemisega tegelev ettevõtja, kes vastab järgmistele nõuetele (edaspidi taotleja):
1) tema tegevusalaks on justiitsministri 28. detsembri 2005. a määruse nr 59 „Kohtule dokumentide esitamise kord” lisa 16 „Eesti majanduse tegevusalade klassifikaator (EMTAK)” järgi kala, vähilaadsete ja limuste töötlemine ja säilitamine (EMTAK-i jao C alajagu 10201);
2) tal on kala käitlemise valdkonnas kehtiv tegevusluba, mis on antud toiduseaduse alusel enne 2019. aastat;
3) tal oli 2020. aasta 31. detsembri seisuga laovaru, mille säilivustähtaeg saabub hiljemalt 2022. aasta esimesel poolaastal;
4) ta on perioodil 2018–2020 tegelenud ahvena või ahvenafilee väljaveoga Eestist teise Euroopa Liidu liikmesriiki või Euroopa Liidu välisesse riiki.
(2) Taotleja suhtes ei ole algatatud likvideerimismenetlust ja ta ei tohi olla riigiabi ajutise raamistiku punkti 22 alapunkti c kohaselt raskustes olev ettevõtja.
(3) Taotleja taotluse esitamisele vahetult eelnenud kahe majandusaasta aruanded peavad olema taotluse esitamise ajaks registrile esitatud, kui majandusaasta aruande registrile esitamine on õigusaktide kohaselt nõutav. Kui taotleja taotluse esitamisele vahetult eelnenud majandusaasta aruande registrile esitamise tähtaeg ei ole taotluse esitamise ajaks saabunud, võetakse määruses sätestatud nõutele vastavuse hindamiseks aluseks sellele majandusaastale vahetult eelnenud majandusaasta aruanne.
(4) Taotlejal ei ole riikliku maksu võlga või riikliku maksu võla tasumine on ajatatud ning maksuvõla tasumise ajatamise korral on maksuvõlg, mille tasumise tähtaeg on möödunud, tasutud ettenähtud summas.
§ 5. Toetuse ühikumäär ja toetuse suuruse arvutamine
(1) Toetuse ühikumäära laovaru kohta otsustab Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet (edaspidi PRIA), arvestades toetuse andmiseks ettenähtud vahendeid ning toetuse saamiseks esitatud nõuetele vastavat laovaru kogust.
(2) Kui laovaru on ladustatud fileena, on toetuse maksimaalne ühikumäär laovaru kilogrammi kohta 6,3 eurot. Kui laovaru on ladustatud terve kalana, on toetuse maksimaalne ühikumäär laovaru kilogrammi kohta 2,1 eurot.
(3) Toetuse maksimaalne suurus ühe taotleja kohta riigiabina antava toetuse puhul on riigiabi ajutise raamistiku punkti 23 alapunkti a kohaselt 270 000 eurot.
(4) Lõike 3 kohaldamisel loetakse üheks ettevõtjaks taotlejaga konkurentsiseaduse § 2 lõike 4 tähenduses valitseva mõju kaudu üksteisega seotud ettevõtjad.
(5) Toetuse suurus ühe taotleja kohta vähese tähtsusega abina antava toetuse puhul ei tohi koos jooksva majandusaasta ja sellele eelnenud kahe majandusaasta jooksul antud kalamajandusliku vähese tähtsusega abiga ületada 30 000 eurot.
(6) Lõike 5 kohaldamisel loetakse üheks ettevõtjaks isikud komisjoni määruse (EL) nr 717/2014 artikli 2 lõike 2 tähenduses.
(7) Lõigete 3 ja 5 rakendamisel võetakse arvesse asjakohaseid kumuleerimisreegleid.
3. peatükk Toetuse taotlemine, taotluse menetlemine ja toetuse maksmine
§ 6. Taotluse esitamine
(1) Toetuse saamiseks esitab taotleja PRIA-le elektrooniliselt PRIA e-teenuse keskkonna kaudu ühe taotluse selleks ettenähtud tähtajal. PRIA teatab taotluse esitamise tähtaja ametlikus väljaandes Ametlikud Teadaanded arvestusega, et teate avaldamise ja taotluse esitamise tähtaja alguse vahele jääks vähemalt 14 kalendripäeva.
(2) Toetuse saamiseks esitab taotleja koos taotlusega järgmised andmed ja dokumendid:
1) haldusmenetluse seaduse § 14 lõike 3 punktides 1–3 nimetatud andmed;
2) taotleja registrikood;
3) taotleja kontaktandmed;
4) teave laovaru kohta nii, et selgub selle kala Euroopa Liidu päritolu, liik ja kogus, mida soovitakse tasuta üle anda § 9 lõikes 1 sätestatud saajale, laovaru eeldatav üleandmise aeg ning kas kala on ladustatud fileena või terve kalana;
5) teave selle kohta, kas taotleja on autonoomne ettevõtja, partnerettevõtja või seotud ettevõtja;
6) teave taotleja kontserni liikmete ja taotleja üle lepingu või muul alusel valitsevat mõju omava ettevõtja kohta;
7) teave taotleja olemasolevate töötajate arvu kohta;
8) taotleja nõusolek saada toetust vähese tähtsusega abina § 2 lõikes 2 sätestatud juhul.
§ 7. Taotluse kontrollimine
(1) PRIA kontrollib taotleja vastavust toetuse saamiseks esitatud nõuetele taotluse, muude dokumentide ja nendes toodud andmeid tõendavate dokumentide ja andmekogude alusel ning kohapealse kontrolli käigus.
(2) Taotleja teeb viivitamata PRIA-le teatavaks kõik taotluse rahuldamise otsuse tegemiseks vajalikud asjaolud.
§ 8. Taotluse rahuldamine ja rahuldamata jätmine
(1) Toetuse andmiseks ettenähtud vahendite piires rahuldatakse kõik nõuetele vastavad taotlused, vähendades vajaduse korral toetuse summat võrdeliselt iga taotleja kohta.
(2) PRIA teeb taotluse rahuldamise otsuse kalandusturu korraldamise seaduse § 40 lõike 4 või sama seaduse § 44 lõike 3 alusel või taotluse rahuldamata jätmise otsuse sama seaduse § 40 lõike 41 või sama seaduse § 44 lõike 4 alusel ning teeb otsuse taotlejale teatavaks 40 tööpäeva jooksul arvates taotluse esitamise tähtpäevast, kuid mitte enne, kui Euroopa Komisjon on teinud kalamajandusliku riigiabi andmise kohta otsuse.
(3) Riigiabi antakse alates Euroopa Komisjoni vastava riigiabi lubava otsuse vastuvõtmisest, kuid mitte kauem kui riigiabi ajutises raamistikus sätestatud tähtpäevani.
§ 9. Toetuse maksmise tingimused ja toetuse maksmine
(1) Toetust makstakse taotlejale, kes pärast taotluse esitamist annab taotluses märgitud koguses või sellest vähem laovaru tasuta üle Eesti kaitse-, haridus-, kinnipidamis-, tervishoiu-, sotsiaalabi- või hoolekandesüsteemi asutusele, nende asutuste toitlustust korraldavale ettevõtjale või sellisele sihtasutusele või mittetulundusühingule, kelle põhikirjas sätestatud eesmärk on Eestis kodanikuühiskonna edendamine tasuta toiduabi organiseerimise kaudu. Kui laovaru oli ladustatud terve kalana, antakse laovaru üle fileena. Terve kalana ladustatud laovaru kogusest filee koguse arvutamiseks jagatakse terve kalana ladustatud laovaru kogus kolmega.
(2) Kui üleantud laovaru kogus on väiksem taotluses märgitud laovaru kogusest, makstakse toetust tegelikult üleantud laovaru koguse järgi.
(3) Toetuse saaja esitab pärast laovaru tasuta üleandmist PRIA-le elektrooniliselt PRIA e‑teenuse keskkonna kaudu maksetaotluse koos järgmiste andmete ja dokumentidega:
1) teave lõikes 1 nimetatud isiku kohta;
2) kala liik ja kogus, mis on üle antud lõikes 1 nimetatud isikule;
3) laovaru üleandmist ja vastuvõtmist tõendav dokument, millelt on näha laovaru partiide jaotusgraafik, poolte allkirjad ja tehingu toimumise kuupäev.
(4) Toetuse saaja esitab maksetaotluse PRIA-le hiljemalt 30. detsembriks 2021.
(5) PRIA teeb toetuse maksmise või maksmisest keeldumise otsuse kalandusturu korraldamise seaduse § 40 lõike 4 või sama seaduse § 44 lõike 3 alusel ning kannab toetusraha toetuse saaja arvelduskontole 20 tööpäeva jooksul arvates nõuetekohase maksetaotluse laekumisest.
§ 10. Dokumentide säilitamine
PRIA säilitab esitatud taotlusi ja nendes esitatud andmeid tõendavaid dokumente kümme aastat arvates toetuse maksmisest.
4. peatükk Rakendussätted
§ 11. Maaeluministri 16. märtsi 2021. a määruse nr 30 „2021. aastal antava kalamajandusliku riigiabi, kalamajandusliku vähese tähtsusega abi ja muu kalamajandusliku abi liigid” muutmine
Maaeluministri 16. märtsi 2021. a määrust nr 30 „2021. aastal antava kalamajandusliku riigiabi, kalamajandusliku vähese tähtsusega abi ja muu kalamajandusliku abi liigid” täiendatakse punktiga 3 järgmises sõnastuses:
„3) COVID-19 puhangust tingitud erakorralist toetust kalapüügitoodete töötlemisega tegelevale ettevõtjale.”.
Urmas Kruuse
Maaeluminister
Tiina Saron
Kantsler