Ida-Virumaa koolieelsete lasteasutuste, üldhariduskoolide ning kutseõppeasutuste õpetajate, juhtide ja tugispetsialistide töö väärtustamiseks täiendava tööjõukulude toetuse eraldamise tingimused ja kord 2024. aastal
Vastu võetud 11.01.2024 nr 1
RT I, 16.01.2024, 2
jõustumine 19.01.2024
Muudetud järgmiste aktidega (näita)
Vastuvõtmine | Avaldamine | Jõustumine |
---|---|---|
12.03.2024 | RT I, 15.03.2024, 1 | 18.03.2024 |
Määrus kehtestatakse riigieelarve seaduse § 531 lõike 1 alusel.
§ 1. Reguleerimis- ja kohaldamisala
(1) Määrusega kehtestatakse Ida-Virumaal tegutsevate koolieelsete lasteasutuste, üldhariduskoolide ja kutseõppeasutuste (edaspidi koos haridusasutus) õpetajate, juhtide ja tugispetsialistide (edaspidi koos haridustöötajad) töö väärtustamiseks täiendava tööjõukulu toetuse eraldamise tingimused ja kord 2024. aastal.
(2) Tööjõukuludeks täiendava toetuse (edaspidi toetus) eraldamisel lähtutakse haridus- ja noorteprogrammi 2024–2027 meetme „Õpetajate järelkasv ja areng, õpikäsitus ja -keskkonnad” tegevusest „Võrdsete võimaluste tagamine hariduses”.
(3) Kohalikele omavalitsustele ja eraõiguslikele juriidilistele isikutele eraldatakse toetus esitatud taotluse alusel.
(4) Riigi poolt peetavate haridusasutuste puhul kavandatakse rahalised vahendid haridusasutuse eelarvesse. Haridusasutustele vahendite kavandamisel võetakse arvesse kõiki käesolevas määruses sätestatud sisulisi nõudeid.
(5) Määruses reguleerimata küsimustele kohaldatakse haldusmenetluse seadust.
§ 2. Toetuse eesmärk ja toetamise periood
(1) Toetuse eesmärk on tagada Ida-Virumaa haridusasutuste võimekus tagada nõuetekohase eesti keele oskusega haridustöötajate olemasolu ja nende võimekus viia õppetööd läbi nõutava eesti keele tasemega.
(2) Toetust antakse perioodiks 1. jaanuar – 31. detsember 2024. a.
§ 3. Toetuse arvestamise ja eraldamise alused
(1) Toetust arvestatakse ja eraldatakse:
1) koolieelse lasteasutuse õpetaja täiendavaks töötasustamiseks täistööajaga töötamisel 541 eurot kuus;
2) üldhariduskooli ja kutseõppeasutuse õpetaja täiendavaks töötasustamiseks täistööajaga töötamisel 902 eurot kuus;
3) koolieelse lasteasutuse ja üldhariduskooli ning kutseõppeasutuse tugispetsialisti (eripedagoog, logopeed, koolipsühholoog, sotsiaalpedagoog) täiendavaks töötasustamiseks täistöötajaga töötamisel 902 eurot kuus.
[RT I, 15.03.2024, 1 - jõust. 18.03.2024]
(2) Käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud toetusele arvestatakse lisaks tööandja maksud ja maksed.
[RT I, 15.03.2024, 1 - jõust. 18.03.2024]
(21) Toetus arvestatakse ja eraldatakse 12 kalendrikuuks aastas.
[RT I, 15.03.2024, 1 - jõust. 18.03.2024]
(3) Täistööajaga töötamiseks käesoleva määruse tähenduses loetakse olukorda, kus haridusasutuse õpetaja töötab 35 tundi nädalas ning haridusasutuse tugispetsialist töötab Vabariigi Valitsuse 22. augusti 2013. a määrust nr 125 „Haridustöötajate tööaeg” aluseks võttes 35 või töölepingu seaduse § 43 lõiget 1 aluseks võttes 40 tundi nädalas.
(4) Kui käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud haridustöötaja töötab osalise koormusega, eraldatakse toetust proportsionaalselt täidetavale ametikohale ja koormusele. Töötaja poolt mitmes haridusasutuses kokku rohkem kui täistööajaga töötamisel arvestatakse ja eraldatakse selle töötaja eest toetuse saajale või saajatele kokku toetust käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud määras.
(5) Käesoleva paragrahvi lõike 1 punktides 1 ja 2 sätestatut arvestatakse õpetajale, kes õpetab eesti keeles ja vastab oma ametikohale kehtestatud eesti keele oskuse nõudele ja omab kõrgharidust. Eesti keeles õpetamise nõuet ei rakendata võõrkeeleõpetajale. Kõrghariduse nõuet ei rakendata õpetajale, kes on loetud koolieelse lasteasutuse või põhikooli ja gümnaasiumi õpetaja või kutsestandardis toodud kutseõpetaja kvalifikatsiooninõuetele vastavaks.
(6) Käesoleva paragrahvi lõike 1 punktis 3 sätestatut arvestatakse tugispetsialistile, kes vastab oma ametikohale kehtestatud kvalifikatsiooninõuetele ning kelle eesti keele oskus vastab C1-tasemele või kes on omandanud tasemehariduse (põhihariduse, keskhariduse või kõrghariduse) eesti keeles.
[RT I, 15.03.2024, 1 - jõust. 18.03.2024]
(7) Käesoleva paragrahvi lõikes 6 sätestatud nõudeid arvestatakse ka töötajale, kes töötab kohaliku omavalitsuse poolt peetavas tugikeskuses ning osutab seal töötades koolieelsele lasteasutusele või üldhariduskoolile tugispetsialisti teenust.
(8) Lisaks arvestatakse ja eraldatakse perioodil 1. jaanuar – 31. detsember 2024. a toetust haridusasutuse juhtimise tõhustamiseks:
1) koolieelse lasteasutuse puhul 27 eurot lapse kohta;
2) üldhariduskooli ja kutseõppeasutuse puhul 45 eurot õpilase kohta.
(9) Käesoleva paragrahvi lõike 8 punktis 2 nimetatud toetust ei arvestata ega eraldata mittestatsionaarses õppes või eksternina üksikuid õppeaineid õppivate õpilaste eest.
[RT I, 15.03.2024, 1 - jõust. 18.03.2024]
§ 4. Tingimused taotluse esitajale
(1) Toetust on õigus taotleda Ida-Virumaa kohalikul omavalitsusel ja Ida-Virumaal haridusasutust pidaval eraõiguslikul juriidilisel isikul.
(2) Taotlejal ei või taotluse esitamise ajal olla riiklike maksude maksuvõlgasid või need peavad olema ajatatud. Taotleja ei tohi olla pankrotis, likvideerimisel ega sundlõpetamisel. Taotlejal ei tohi taotluse esitamisel olla täitmata kohustusi toetuse andja ees.
§ 5. Taotluse esitamine
(1) Taotleja esitab taotluse Haridus- ja Teadusministeeriumi (edaspidi toetuse andja) veebilehel avaliku juurdepääsuga toetuste menetlemise infosüsteemi (edaspidi taotluskeskkond) kaudu 21 kalendripäeva jooksul alates taotlusvooru avamisest. Kui taotluskeskkonna töös esineb tehniline viga, mis takistab taotluse tähtaegset esitamist, pikendatakse taotlemise tähtaega vea likvideerimisele kulunud päevade arvu võrra.
(2) Toetuse andja korraldab 2024. aastal kaks taotlusvooru. Esimese taotlusvooru järgselt eraldatakse toetust perioodiks 1. jaanuar – 31. august 2024. a ja teise taotlusvooru järgselt eraldatakse toetust perioodiks 1. september – 31. detsember 2024. a.
(3) Toetuse andja teavitab Ida-Virumaa kohalikke omavalitsusi ja Ida-Virumaal haridusasutust pidavaid eraõiguslikke juriidilisi isikuid taotlusvooru avamisest.
(4) Taotluses esitatakse:
1) haridusasutuse pidaja üldandmed;
2) toetust kasutava haridusasutuse nimetus;
3) haridusasutuses töötavate haridustöötajate andmed (nimi, isikukood), ametikohtade nimetused ning üldtööaja mõistes täis- või osakoormus;
4) taotleja selgitus haridusasutuse juhtimise tõhustamiseks eraldatava toetuse kasutamise kohta.
(5) Taotleja lisab taotlusele haridustöötajate eesti keele oskuse nõudele vastavust tõendava dokumendi koopia. Eesti keele oskuse nõudele vastavust tõendava dokumendi esitamine ei ole kohustuslik haridustöötajate puhul, kelle eest on varasema taotlusvooru järgselt toetust eraldatud.
(6) Taotleja kohustub enne taotluse esitamist võrdlema taotluses esitatavaid ja taotlusele lisatavates dokumentides esitatavaid andmeid Eesti hariduse infosüsteemi märgitud andmetega ning korrigeerima andmete erinevuse korral Eesti hariduse infosüsteemi andmeid.
(7) Taotleja kinnitab taotluses, et kasutab toetust käesoleva määruse § 2 lõikes 1 sätestatud eesmärgil ning haridustöötajad vastavad käesolevas määruses sätestatud nõuetele.
§ 6. Taotluste menetlemine
(1) Taotlusi menetleb valdkonna eest vastutava ministri moodustatud komisjon (edaspidi komisjon).
(2) Komisjon kontrollib taotleja vastavust käesoleva määruse §-s 4 sätestatud tingimustele ning taotluses esitatu vastavust §-s 3 sätestatule.
(3) Komisjonil on õigus kontrollida esitatud andmete vastavust tegelikkusele, sealhulgas võrrelda taotluses esitatud andmeid Eesti hariduse infosüsteemis olevate andmetega. Komisjonil on õigus nõuda taotlejalt täiendavaid selgitusi, taotluse täiendamist või muutmist, kui komisjoni hinnangul ei ole taotlus piisavalt selge või selles esinevad puudused. Taotleja peab esitama täiendavad selgitused, taotlust täiendama või muutma viie tööpäeva jooksul. Kui taotleja nimetatud tähtaja jooksul täiendavaid selgitusi ei anna, taotlust ei täienda või muuda, jäetakse taotlus läbi vaatamata.
§ 7. Toetuse määramine ja maksmine
(1) Toetuse andja lähtub toetuse määramisel taotluses sisalduvatest andmetest ja käesoleva määruse §-s 3 sisalduvatest toetuse arvestamise alustest. Käesoleva määruse § 3 lõikes 8 nimetatud toetuse määramisel võetakse aluseks haridusasutuses käivate laste ja/või õppivate õpilaste arv 10. novembri 2023. a seisuga, võttes aluseks Eesti hariduse infosüsteemis olevad andmed. Teise taotlusvooru korraldamisel võetakse aluseks laste ja/või õpilaste arv 10. mai 2024. a seisuga.
(2) Toetuse määramisel rahuldatakse taotlus täielikult või osaliselt.
(3) Taotlus jäetakse rahuldamata ja toetust ei määrata:
1) kui taotleja ei vasta määruses sätestatud tingimustele;
2) kui esitatud taotlus on puudustega, mida tähtaegselt ei kõrvaldata ning mis ei võimalda seetõttu toetust määrata.
(4) Toetuse andja maksab toetuse saajale toetuse välja taotluses märgitud pangakontole 15 tööpäeva jooksul arvates taotluse rahuldamise otsuse tegemisest.
§ 8. Toetuse saaja kohustused
(1) Toetuse saaja kasutab toetust käesolevas määruses sätestatud eesmärgi kohaselt.
(2) Toetuse saamisel tuleb täistööajaga töötavale üldhariduskooli ja kutseõppeasutuse õpetajale, tugispetsialistile maksta põhitöötasuna vähemalt 2705 euro suurust töötasu, magistrikraadiga lasteaiaõpetajale vähemalt 2344 euro ning bakalaureusekraadiga lasteaiaõpetajale vähemalt 2164 euro suurust töötasu. Haridusasutuste juhtimise tõhustamiseks eraldatava toetuse kasutamise põhimõtted kujundab kooli pidaja arvestades õpetajate ja tugispetsialistide töötasude ning juhtide töötasude mõistlike palgavahemikega.
[RT I, 15.03.2024, 1 - jõust. 18.03.2024]
(21) Toetuse saaja maksab käesoleva määruse § 3 lõikes 1 nimetatud haridustöötajale täiendavat töötasu proportsionaalselt töötatud aja eest, lähtudes töötaja koormusest. Toetuse arvelt võib toetuse saaja maksta teise töötaja asendamise eest töötasu, sealhulgas hüvitist ületunnitöö eest, puhkusetasu, hüvitist kasutamata jäänud põhipuhkuse eest ning töötervishoiu ja tööohutuse seaduse § 122 alusel makstavat haigushüvitist. Toetuse arvelt teisele töötajale (asendaja) töötasu maksmiseks peavad asendatav ja asendaja vastama käesolevas määruses sätestatud nõuetele.
[RT I, 15.03.2024, 1 - jõust. 18.03.2024]
(3) Toetuse saaja teavitab toetuse andjat taotluskeskkonnas, kui asjaolud, mille alusel toetus määrati, muutuvad oluliselt.
(4) Toetuse saaja peab toetuse kasutamise kohta arvestust vastavalt raamatupidamise seadusest tulenevatele nõuetele, võttes arvesse aruande esitamise kohustust vastavalt käesoleva paragrahvi lõikes 7 sätestatule.
[RT I, 15.03.2024, 1 - jõust. 18.03.2024]
(5) Toetuse saaja võimaldab toetuse andjal või tema volitatud isikul kontrollida toetuse kasutamisega seotud asjaolude paikapidavust.
(6) Toetuse saaja tagastab kasutamata jäänud toetuse juhul, kui toetuse arvestamisest puudutatud haridustöötaja lahkub haridusasutusest töölt enne eraldatud toetuse kasutamise perioodi lõppu, välja arvatud, kui isik, kelle eest toetust arvestati, asub tööle mõnda teise sama toetuse saaja poolt peetavasse haridusasutusse või, kui toetust kasutatakse töölt lahkunud töötaja asemel tööle võetud käesolevas määruses sätestatud nõuetele vastava isiku töö tasustamiseks.
[RT I, 15.03.2024, 1 - jõust. 18.03.2024]
(61) Eraldatud toetus tagastatakse töötaja töölt lahkumisele või pikaajalisele eemalviibimisele järgnevate täiskalendrikuude eest, välja arvatud juhul, kui töölt lahkunud töötaja asemele on tööle võetud või pikaajalise eemalviibimise korral asendab puuduvat töötajat käesolevas määruses sätestatud nõuetele vastav isik.
[RT I, 15.03.2024, 1 - jõust. 18.03.2024]
(7) Toetuse saaja esitab hiljemalt 15. septembriks 2024. a esimese taotlusvooru järgselt eraldatud toetuse kasutamise aruande. Teise taotlusvooru järgselt eraldatud toetuse kasutamise aruande esitab toetuse saaja hiljemalt 15. jaanuariks 2025. a.
§ 9. Toetuse rahuldamise otsuse kehtetuks tunnistamine ja tagasi nõudmine
Taotluse rahuldamise otsus tunnistatakse kehtetuks ja toetuse saaja maksab toetuse tagasi järgmistel juhtudel:
1) ilmnevad asjaolud, mille kohaselt taotlust ei oleks rahuldatud;
2) toetuse saaja loobub toetusest;
3) toetuse saaja ei ole kinni pidanud käesoleva määruse §-s 8 sätestatust.
§ 10. Otsuse või toimingu vaidlustamine
Otsuse või toimingu vaidlustamise korral võib esitada kaebuse halduskohtule halduskohtumenetluse seadustikus sätestatud korras.