Põllumajandusministeeriumi valitsemisalasse kuuluva teadus- ja arendusasutuse teadustöötaja konkursi läbiviimise tingimused ja kord
Vastu võetud 13.06.2012 nr 54
Määrus kehtestatakse teadus- ja arendustegevuse korralduse seaduse § 9 lõike 2 alusel.
§ 1. Konkursi väljakuulutamine
(1) Põllumajandusministeeriumi valitsemisalasse kuuluva riigi teadus- ja arendusasutuse teadustöötaja (edaspidi teadustöötaja) vaba ametikoht täidetakse avaliku konkursi (edaspidi konkurss) korras.
(2) Konkursi teadustöötaja ametikoha täitmiseks kuulutab välja teadus- ja arendusasutuse direktor, kui teadustöötaja ametikoht on vaba või kui sellel ametikohal töötava isikuga sõlmitud tähtajalise töölepingu kehtivuse lõpuni on jäänud vähem kui kolm kuud.
§ 2. Konkursiteade
(1) Konkursiteade avaldatakse vähemalt ühes üleriigilise levikuga päevalehes arvestusega, et konkursil osalejale (edaspidi kandidaat) jääks avalduse esitamiseks aega vähemalt kolm nädalat alates konkursiteate avaldamise päevast.
(2) Konkursiteade peab sisaldama vähemalt järgmisi andmeid:
1) teadus- ja arendusasutuse nimi ja aadress;
2) konkursi korras täidetava teadustöötaja ametikoha nimetus;
3) teadustöötajaga sõlmitava töölepingu tähtaeg;
4) kandidaadile esitatavad nõuded;
5) avalduse esitamise tähtpäev;
6) avaldusele lisatavate dokumentide loetelu.
(3) Kandidaadil on õigus saada teadus- ja arendusasutuselt lisaks konkursiteates märgitud andmetele lisateavet konkursi korras täidetava teadustöötaja ametikoha ning teadus- ja arendusasutuse tegevuse kohta.
§ 3. Konkursil osalemine
(1) Kandidaat esitab konkursil osalemiseks teadus- ja arendusasutusele järgmised dokumendid:
1) kirjalik avaldus;
2) elulookirjeldus;
3) haridust tõendava dokumendi koopia;
4) tähtsamate teadustööde ja uurimisprojektide nimekiri;
5) kandidaadi soovil muud tema poolt oluliseks peetavad dokumendid või materjalid.
(2) Konkursist võtavad osa need kandidaadid, kelle dokumendid on esitatud teadus- ja arendusasutusele konkursiteates märgitud tähtpäevaks. Konkursiteates märgitud tähtpäeval postitatud avaldus loetakse õigeaegselt esitatuks.
§ 4. Konkursi läbiviimine
(1) Teadus- ja arendusasutuse teadusnõukogu (edaspidi teadusnõukogu) viib konkursi läbi, hindab kandidaadi vastavust teadustöötaja ametikohale ning valib teadustöötaja ühe kuu jooksul konkursiteates märgitud avalduse esitamise tähtpäevast arvates.
(2) Konkursi läbiviimiseks on teadusnõukogul õigus:
1) kaasata esitatud dokumentide ja nendes sisalduvate andmete kontrollimisse ning muude tehniliste tööde tegemisse teadusnõukogu koosseisu mittekuuluvaid teadus- ja arendusasutuse töötajaid;
2) kutsuda kandidaat vestlusele, kui see on vajalik teadustöötaja valimiseks oluliste asjaolude täpsustamiseks.
(3) Teadusnõukogu teavitab kandidaati vestlusele kutsumisest vähemalt viis tööpäeva ette.
(4) Kui kandidaat on teadusnõukogu liige, ei osale ta selle ametikoha täitmiseks korraldatava konkursi läbiviimisel, kandidaatide hindamisel ega teadustöötaja valimisel.
§ 5. Kandidaadi hindamine
(1) Kandidaadi teadustöötaja ametikohale vastavuse hindamisel võtab teadusnõukogu olenevalt ametikohast, millele teadustöötajat valitakse, arvesse:
1) kandidaadi senist teadustööd ja erialast pädevust;
2) kandidaadi eelretsenseeritavates ajakirjades ja kogumikes avaldatud artiklite, samuti trükis ilmunud õpikute ja monograafiate olemasolu;
3) kandidaadi koostatud ülevaateartikleid ja tema tööde tsiteeritavust, kui on olemas sellekohaseid andmeid;
4) kandidaadile eraldatud uurimis- ja arendustoetusi ning teaduspreemiaid;
5) kandidaadi poolt doktorantide juhendamist ja juhendatud doktoritööde kaitsmist;
6) kandidaadi poolt juhendatud teadustöid, mille tulemusena on toode või protsess kaitstud patendiga;
7) kandidaadi senist tegevust teaduskorralduses;
8) kandidaadi tegevust teadmiste levitamisel ja teaduse populariseerimisel.
(2) Kui teadusnõukogu kutsub kandidaadi vestlusele, kuid kandidaat ei saa sellel osaleda, koostab teadusnõukogu kandidaadi teadustöötaja ametikohale vastavuse kohta arvamuse kandidaadi esitatud dokumentide alusel.
(3) Kandidaadi hindamise tulemuste põhjal koostab teadusnõukogu kandidaadi kohta põhjendatud arvamuse tema teadustöötaja ametikohale vastavuse või mittevastavuse kohta.
§ 6. Teadustöötaja valimine
(1) Teadusnõukogu valib teadustöötaja ametikohale vastavate kandidaatide hulgast teadustöötaja salajase hääletamise teel. Teadustöötaja valimiseks kutsub teadusnõukogu esimees hiljemalt 20. päeval arvates konkursiteates märgitud avalduse esitamise tähtpäevast kokku teadusnõukogu koosoleku.
(2) Teadusnõukogu moodustab teadustöötaja valimise koosolekul häältelugemise komisjoni (edaspidi komisjon), valides endi hulgast selle liikmed, ja määrab komisjoni töökorra. Komisjon kannab hääletamissedelitele tähestikulises järjekorras kõik teadustöötaja ametikohale vastavad kandidaadid. Komisjon viib läbi salajase hääletamise ja loeb kokku igale kandidaadile antud hääled.
(3) Teadusnõukogu on teadustöötaja valimiseks otsustusvõimeline, kui teadusnõukogu koosolekust võtavad osa vähemalt pooled teadusnõukogu liikmetest, sealhulgas teadusnõukogu esimees. Teadustöötaja valimiseks märgib teadusnõukogu liige hääletamissedelil selle kandidaadi, kelle poolt ta hääletab.
(4) Teadusnõukogu liikmel on üks hääl ja tal ei ole õigust jääda hääletamisel erapooletuks. Kandidaat osutub teadustöötajaks valituks koosolekust osa võtvate teadusnõukogu liikmete lihthäälteenamusega. Häälte võrdse jagunemise korral otsustab teadusnõukogu esimehe hääl.
(5) Kui teadustöötaja ametikohale vastavaks on tunnistatud ainult üks kandidaat ja ta ei kogu vajalikku arvu hääli, loobub teadusnõukogu kandidaadi kandidatuuri esitamisest töölepingu sõlmimiseks.
(6) Teadustöötaja valimise koosolek protokollitakse ning protokoll esitatakse pärast teadusnõukogu esimehe ja koosoleku sekretäri poolt allkirjastamist ühe tööpäeva jooksul teadus- ja arendusasutuse direktorile valituks osutunud teadustöötaja kandidaadiga töölepingu sõlmimiseks.
(7) Teadustöötaja valimise koosoleku päevale järgneval tööpäeval teeb teadusnõukogu esimees valimistulemuse kirjalikult teatavaks igale kandidaadile.
§ 7. Valituks osutunud kandidaadiga töölepingu sõlmimine
(1) Teadus- ja arendusasutuse direktor sõlmib teadustöötaja kandidaadiga konkursiteates märgitud tähtajaga töölepingu 30 päeva jooksul arvates teadusnõukogu koosoleku allkirjastatud protokolli saamisest.
(2) Teadus- ja arendusasutuse direktor ei sõlmi teadustöötaja kandidaadiga töölepingut, kui:
1) kandidaat loobus teadustöötaja ametikohast esitades selleks kirjaliku avalduse;
2) enne töölepingu sõlmimist ilmnevad seaduses sätestatud asjaolud, mis välistavad töölepingu sõlmimise;
3) isik ei ilmu määratud ajal töölepingut sõlmima, välja arvatud juhul, kui töölepingu sõlmimine lükkub edasi kuni üheks nädalaks isiku haiguse või vigastuse või muu ootamatult tekkinud isiklikku laadi takistuse tõttu.
(3) Lõikes 2 nimetatud juhtudel kutsub teadusnõukogu esimees teadusnõukogu kokku ja teadusnõukogu:
1) valib teadustöötaja ametikohale vastavate kandidaatide hulgast uue teadustöötaja kandidaadi ning esitab tema kandidatuuri töölepingu sõlmimiseks teadus- ja arendusasutuse direktorile või
2) loobub kandidaadi kandidatuuri esitamisest töölepingu sõlmimiseks, kui nimetatud kandidaat on ainus, kes vastab teadustöötaja ametikohale.
§ 8. Vaidlustamine
Kui kandidaat leiab, et konkursi läbiviimise käigus on rikutud tema õigusi või piiratud tema vabadusi, on tal õigus pöörduda põllumajandusministri poole või kohtusse seadusega ette nähtud tingimustel ja korras 30 päeva jooksul arvates teadustöötaja valimistulemusest teadasaamisest.
§ 9. Konkursi luhtumine
(1) Konkurss loetakse luhtunuks, kui:
1) teadustöötaja konkursil osalemiseks ei esitata avaldust;
2) teadusnõukogu koostatud põhjendatud arvamuse põhjal ei hinnatud ühtegi kandidaati teadustöötaja ametikohale vastavaks;
3) ühegi teadustöötaja ametikohale vastava kandidaadiga ei sõlmita töölepingut.
(2) Konkursi luhtumise korral otsustab teadus- ja arendusasutuse direktor, millal kuulutada välja uus konkurss.
§ 10. Rakendussäte
Põllumajandusministri 14. augusti 2001. a määrus nr 53 „Põllumajandusministeeriumi valitsemisalasse kuuluvate teadus- ja arendusasutuste korraliste teadustöötajate konkursi läbiviimise tingimused ja kord” (RTL 2001, 103, 1411; 2002, 143, 2096) tunnistatakse kehtetuks.
Helir-Valdor Seeder
Minister
Ants Noot
Kantsler