Teksti suurus:

Riiklike autasude andmine

Väljaandja:Vabariigi President
Akti liik:otsus
Teksti liik:algtekst
Jõustumise kp:18.02.1997
Avaldamismärge:RT I 1997, 15, 245

Riiklike autasude andmine

Vastu võetud 18.02.1997 nr 82

1. Seoses iseseisvuspäevaga ja Eesti riigile osutatud teenete tunnustamiseks annan riiklikud autasud järgmiselt:

I klassi Maarjamaa Rist

Hans-Dietrich Genscher  —  endine Saksamaa Liitvabariigi välisminister

Uffe Ellemann-Jensen  —     Taani Kuningriigi parlamendi liige, endine välisminister

Sir Garry Johnson        —     Rahvusvahelise Baltimaade kaitsenõustajate grupi esimees, kindral

Otto Graf Lambsdorff  —     Saksamaa Liitvabariigi poliitik, Trilateraalse Komisjoni Euroopa osakonna esimees

Berndt von Staden       —     Saksamaa Liitvabariigi poliitik

II klassi Maarjamaa Rist

Béla Jávorszky            —     Ungari Vabariigi suursaadik Eestis 1991—1994

Jorge Alberto Nogueira  de Lemos Godinho   —  Portugali Vabariigi suursaadik Eestis 1993—1996

Martti Jaakko Juhani  Enäjärvi    —     Soome Vabariigi Patendi- ja Registrivalitsuse  peadirektor

Jorma Veli Kalervo Siikala    —     Soome Vabariigi Haridusministeeriumi osakonnajuhataja, peakonsul

II klassi Riigivapp

Herbert Kuurme          —     kiriku järjekestvuse hoidja

Felix Johannes Oinas   —     keele- ja rahvaluuleteadlane

Taavet Poska              —     sõjaliste teenetega vabadusvõitleja, Eesti Vabariigi järjekestvuse kaitsja, sõjaajaloolane

Nils Bernhard Sachris  —     Eesti Vabariigi järjekestvuse kaitsja, arst

Aleksander Terras       —     sõjaliste teenetega vabadusvõitleja, Eesti Vabariigi järjekestvuse kaitsja

III klassi Riigivapp

Vello Helk                   —     Eesti Vabariigi järjekestvuse kaitsja, ajaloolane

Lembit Kriisa              —     Eesti Vabariigi järjekestvuse kaitsja

Jüri Kärner                  —     teadlane ja pedagoog

Herbert Lindmäe         —     kohtunik ja pedagoog

Hilda Sabbo                —     Eesti Vabariigi järjekestvuse kaitsja

Ilmar Talve                  —     sõjaliste teenetega vabadusvõitleja, kirjanik ja etnoloog

Valev Uibopuu            —     Eesti Vabariigi järjekestvuse kaitsja, kirjanik ja filoloog

Sulev Vahtre               —     Eesti Vabariigi järjekestvuse kaitsja, pedagoog

Arved Viirlaid              —     Eesti Vabariigi järjekestvuse kaitsja, kirjanik ja luuletaja

IV klassi Riigivapp

Endel Annus                —     bibliograaf

Mati Hint                     —     keeleteadlane ja pedagoog

Jaan Kaplinski             —     kirjanik

Hando Runnel             —     kirjanik

Enn Soosaar                —     tõlkija ja publitsist

Eino Tamberg              —     helilooja

Helju Tauk                  —     muusikateadlane, pianist ja pedagoog

V klassi Riigivapp

Paula Ilves-Delacherie     —  Eesti Vabariigi järjekestvuse hoidja, arhitekt

Priit Kelder                 —     politseiametnik

Hans Küüts                 —     agronoom

Johannes Nahkur         —     raudteelane

Kaljo Põllu                  —     graafik ja pedagoog

Malle Seppik               —     kohtunik

Andres Sööt                —     filmirežissöör-operaator

II klassi Valgetäht

Tõnu Parming              —     Eesti Vabariigi järjekestvuse kaitsja

Vello Salo                   —     sõjaliste teenetega vabadusvõitleja, usuteadlane

III klassi Valgetäht

Ermil Allik                   —     kiriku järjekestvuse hoidja

John Russell III Deane —     Ameerika Ühendriikide Rahvusvahelise Juhtimise Õppekeskuse (CIME) president

Jaan Eilart                   —     bioloog, looduskaitsja

Lujo Fade                   —     Saksa Rahvusvahelise Õigusalase Koostöö Fondi esimees

Vladimir Kopelmann    —     mereajaloolane

Uno Mereste               —     majandusteadlane

Erik Nerep                  —     Rootsi õigusteadlane

Raimund Nowak         —     humanitaarabi korraldaja

IV klassi Valgetäht

Aleksander Glikman    —     vandeadvokaat

Edgar Mikiver             —     jurist

Raivo Murd                 —     Narva linnapea

Endel Tuisk                 —     postitehnik

V klassi Valgetäht

Lembit Andresen         —     ajaloolane ja pedagoog

Ilmar Kullam               —     korvpallitreener ja pedagoog

Jüri Merits                   —     politseiametnik

Koidu Mesilane           —     riigiametnik

Julius Põldmäe             —     kodu-uurija

Ain Seppik                  —     riigiametnik

Hanno Sillamaa           —     teadlane ja pedagoog

Valgetähe medal

Aleksander Elango      —     pedagoog

Laine Hone                 —     filoloog

Raimond Isok              —     spordijuht ja pedagoog

Jaan Kesküla               —     talunik

Vilma Kukrus              —     füüsik ja pedagoog

Leelo Kõlar                 —     klaveriõpetaja ja -solist

Tiia Loitme                  —     koorijuht ja pedagoog

Ants Läänesaar           —     riigiametnik

Enn Mainla                  —     spordiajaloolane

Enno Piir                     —     kultuuriloolane ja kodu-uurija

Endel Püüa                  —     ajaloolane

Andrus Ristkok           —     sotsioloog

Valentin Transtok        —     teedemajanduse spetsialist

Aleksander Tšikin        —     kergejõustikutreener

Uno Uiga                    —     muusikaõpetaja ja koorijuht

I klassi Punane Rist

Leida Keres                —     lastearst ja pedagoog

Ülo Lepp                    —     südamearst

II klassi Punane Rist

Mai Altermann            —     koduperenaine

Jallo Freiethal              —     Pala Põhikooli õpilane

Peeter Kibe                 —     veterinaararst

Eldur Velliste               —     humanitaarabi korraldaja

III klassi Punane Rist

Helve Luik                  —     sotsiaaltöötaja

Ingrid Rüütel                —     rahvaluuleteadlane

IV klassi Punane Rist

Arnold Poolak             —     õppemeister

V klassi Punane Rist

Helgi Merioja              —     proviisor

Taimi Parve                 —     veterinaararst

Punase Risti medal

Erna Boston                —     meditsiiniõde

Johannes Nittim           —     sporditöötaja

Hans Pintson               —     tervishoiutöötaja

Evi Toffer                    —     velsker

II klassi Kotkarist

Rudolf Bruus               —     sõjaliste teenetega vabadusvõitleja, kolonelleitnant

Roland Leit                 —     mereväekapten

III klassi Kotkarist

Ülo Jõgi                      —     sõjaliste teenetega vabadusvõitleja, sõjaajaloolane

Voldemar Kiik            —     sõjaliste teenetega vabadusvõitleja

Peter Kleist                 —     Saksamaa Liitvabariigi sõjaväeatašee, kolonel

Aleksander Koppel     —     sõjaliste teenetega vabadusvõitleja

Matti Lukkari              —     Soome Vabariigi erukolonel

Aksel Mõttus              —     sõjaliste teenetega vabadusvõitleja

Veljo Pärli                   —     reservmereväekapten

Mati Raidma               —     riigiametnik

Ülo Tamre                   —     kaitseliitlane

Robert Telliskivi          —     sõjaliste teenetega vabadusvõitleja

IV klassi Kotkarist

Henrik Arro                —     sõjaliste teenetega vabadusvõitleja, sõjaajaloolane

Elvi Birk                      —     sõjaliste teenetega vabadusvõitleja

Aarne Ermus               —     major

Evald Hallisk               —     sõjaliste teenetega vabadusvõitleja

August Hatto               —     sõjaliste teenetega vabadusvõitleja

Raivo Härm                 —     päästeteenistuja

Sven-Aleksander Ise   —     sõjaliste teenetega vabadusvõitleja, kolonelleitnant

Leo Kunnas                —     kapten

Alfred Käärmann         —     sõjaliste teenetega vabadusvõitleja

Einar Laigna                —     kapten

Alar Laneman              —     major

Arne Lokk                  —     eridemineerija

Endel Maad                —     sõjaliste teenetega vabadusvõitleja

Leinhard Miländer       —     sõjaliste teenetega vabadusvõitleja

Mati Mullas                 —     demineerija

Robert Nappsepa        —     sõjaliste teenetega vabadusvõitleja

Otto Peters                 —     sõjaliste teenetega vabadusvõitleja

Harri Rent                   —     sõjaliste teenetega vabadusvõitleja, reservkolonelleitnant

Hudo Räst                   —     sõjaliste teenetega vabadusvõitleja

Valeri Saar                  —     kolonelleitnant

Karl Soomägi              —     sõjaliste teenetega vabadusvõitleja

Ants-Eduard Teder     —     sõjaliste teenetega vabadusvõitleja

Harri Tulp                   —     sõjaliste teenetega vabadusvõitleja

Eiland Vilepill              —     sõjaliste teenetega vabadusvõitleja

Vahur Väljamäe          —     leitnant

Edgar Ääro                 —     piirivalveametnik

Riho Ühtegi                 —     kapten

V klassi Kotkarist

Emil Alesmaa              —     sõjaliste teenetega vabadusvõitleja

Hillar Erma                  —     sõjaliste teenetega vabadusvõitleja

Karl Gailit                   —     sõjaliste teenetega vabadusvõitleja, sõjaajaloolane

Viktor Hansen             —     piirivalveametnik

Toivo Jõeäär               —     vabatahtlik korra- ja piirikaitsja

Tõnu Järv                    —     kaitseliitlane

Olev Kalberg              —     politseiametnik

Uno Kaskpeit              —     piirivalveametnik

Raul Kuutma               —     sõjaliste teenetega vabadusvõitleja

Lembit Kõverik           —     sõjaliste teenetega vabadusvõitleja

Margus Lillemägi         —     leitnant

Paavo Loosberg          —     sõjaliste teenetega vabadusvõitleja, erukaptenmajor

Peeter Läns                 —     kapten

Ants-August Nurk       —     kaitseliitlane

Ain Pettai                    —     leitnant

Erich Puusaag              —     sõjaliste teenetega vabadusvõitleja

Leo Reinsalu               —     reservkolonelleitnant

Sulev Rätsepp             —     politseiametnik

Harri Tromp                —     kaitseliitlane

Evald Tõnurist             —     politseiametnik

Mati Vendel                —     kaitseliitlane

Voldemar Öövel          —     vabatahtlik korra- ja piirikaitsja

Kotkaristi kuldrist

Endel Ainsalu              —     vabatahtlik korra- ja piirikaitsja

August Albert              —     vabatahtlik korra- ja piirikaitsja

Raul Haaristo              —     päästeteenistuja

Ivo Helvik                   —     kaitseliitlane

Enn Kalind                  —     piirivalveametnik

Peeter Kiple                —     päästeteenistuja

Margus Kurvits           —     eridemineerija

Tarmo Laumets           —     kaitseliitlane

Jevgeni Mišukov          —     kaitseväelane

Elmar Murs                 —     päästeteenistuja

Toivo Narusbek          —     vabatahtlik korra- ja piirikaitsja

Jüri Rammo                 —     vabatahtlik korra- ja piirikaitsja

Heino Sarapuu            —     vabatahtlik korra- ja piirikaitsja

Heiki Suomalainen       —     piirivalveametnik

Toivo Tõnson              —     vabatahtlik korra- ja piirikaitsja

Vladimir Vasjura         —     päästeteenistuja

Kotkaristi hõberist

Toivo Arumäe             —     kaitseväelane

Ivo Jürgenson              —     kaitseväelane

Joel Kliiman                —     kaitseliitlane

Aime Laido                 —     politseiametnik

Jaak Mee                    —     lipnik

Heino Pilliroog             —     piirivalveametnik

Igor Sedunov              —     piirivalveametnik

Gunnar Vahtra             —     kaitseväelane

Kotkaristi raudrist

Tarmo Aal                   —     kaitseliitlane

Kaupo Kaiv                —     kaitseväelane

Toomas Kasemaa       —     piirivalveametnik

Kaido Kivilo               —     kaitseväelane

Kalev Kleinert             —     kaitseväelane

Janek Lauri                 —     kaitseväelane

Ilmar Lepik                 —     kaitseväelane

Sulev Märss                —     piirivalveametnik

Vladimir Pihla              —     lipnik

Vallo Robi                   —     lipnik

Vladimir Saar              —     kaitseväelane

Vilmar Schiff               —     kaitseväelane

Aaser Seli                   —     kaitseväelane

Elle Tammemägi          —     kaitseväelane

Kaimo Vahtra             —     kaitseliitlane

Georg Valberg            —     kaitseväelane

Koit Vunk                   —     kaitseväelane

 

2. Otsus jõustub allakirjutamise päeval.

Alus: Eesti Vabariigi põhiseaduse § 78 p. 15, teenetemärkide seaduse § 9.

Lennart MERI