Teksti suurus:

Maksu- ja Tolliameti vormiriietuse ja eraldusmärkide kirjeldus

Väljaandja:Rahandusminister
Akti liik:määrus
Teksti liik:algtekst-terviktekst
Redaktsiooni jõustumise kp:01.07.2017
Redaktsiooni kehtivuse lõpp: Hetkel kehtiv
Avaldamismärge:RT I, 28.06.2017, 15

Maksu- ja Tolliameti vormiriietuse ja eraldusmärkide kirjeldus

Vastu võetud 22.06.2017 nr 49

Määrus kehtestatakse tolliseaduse § 7 lõike 2 alusel.

1. peatükk Üldsätted 

§ 1.   Määruse reguleerimisala

  Määrusega kehtestatakse Maksu- ja Tolliameti ametnike, töötajate ja Sisekaitseakadeemia finantskolledži üliõpilaste vormiriietuse ning eraldusmärkide kirjeldus.

§ 2.   Vormiriietus

  Vormiriietus jaguneb kontori-, väli- ja tavavormiks.

§ 3.   Vormiriietuse värv

  Vormiriietuse põhivärvitoon on rahvusvahelise „Pantone Textile” värvitabeli järgi tumesinine (19-4013 TPX DARK NAVY). Särk on helesinine (15-3920 TPX PLACID BLUE), punane (18-1655 TPX MARS RED) või valge. Välivormi detailid on erksinised (18-3949 TPX DAZZLING BLUE) ja kontorivormi detailid punased (18-1655 TPX MARS RED).

2. peatükk Vormiriietuse esemete kirjeldus 

1. jagu Kontorivormi esemete kirjeldus 

§ 4.   Vormikuub

  (1) Naiste vormikuub on üherealine ja reväärkraega ning kergelt taljesse töödeldud. Vormikuue esikinnisel on kolm suurt vorminööpi. Mõlemal hõlmal on sissetöödeldud klapiga küljetasku. Vormikuue vasakul varrukal on vapiembleem. Kuue paremal hõlmal on alus nimesildi kinnitamiseks ja vasakul hõlmal kiriembleem.

  (2) Naiste vormikuub on vastavalt teenistusülesannetele kas üleni tumesinine või tumesinine punaste kantidega.

  (3) Meeste vormikuub on üherealine ja reväärkraega ning kergelt taljesse töödeldud. Vormikuue esikinnisel on kaks suurt vorminööpi. Vormikuue vasakul varrukal on vapiembleem. Kuue paremal hõlmal on alus nimesildi kinnitamiseks ja vasakul hõlmal kiriembleem. Varruka otstes on kinnine lõhik, millel on neli väikest vorminööpi. Meeste vormikuub on tumesinine.

§ 5.   Vest

  (1) Naiste vest on V-kaelusega, üherealine ja kergelt taljesse töödeldud. Vest kinnitatakse eest nelja suure vorminööbiga. Vesti paremal hõlmal on alus nimesildi kinnitamiseks ja vasakul hõlmal kiriembleem.

  (2) Naiste vest on vastavalt teenistusülesannetele kas üleni tumesinine või tumesinine punaste kantidega.

§ 6.   Viigipüksid

  (1) Viigipüksid on tumesinised.

  (2) Naiste viigipüksid on sirgelõikelised, liistuga töödeldud küljetaskutega ning värvli ja rihmatrippidega. Värvli laius on 2,5 cm ja trippide pikkus 4 cm. Pükste tagaosal on kaks sissetöödeldud liistuga taskut. Viigipükste kinnis on ühe nööbi ja lukuga.

  (3) Meeste viigipüksid on sirgelõikelised, küljetaskutega ning värvli ja rihmatrippidega. Värvli laius on 4 cm ja trippide pikkus 5,5 cm. Pükste paremal tagaosal on sissetöödeldud nööpauktasku. Viigipükste kinnis on ühe nööbi, haagi ja lukuga. Viigipükste esiosal on üle põlve ulatuva pikkusega põlvesiid.

§ 7.   Seelikud

  (1) Seelik on tumesinine.

  (2) Sirgelõikeline seelik ulatub põlvejooneni ja on ilma värvlita, tagaosas lõhikuga.

  (3) A-lõikeline seelik on üle põlve ulatuva pikkusega ja ilma värvlita. Seeliku esiosas on kaks vastandvolti.

§ 8.   Särgid

  (1) Särk on helesinine, punane või valge.

  (2) Naiste pikkade varrukatega särk on kergelt taljes, eest nööbitav ja kannaga kraega. Särgi vasakul varrukal on vapiembleem. Särgi paremal hõlmal on alus nimesildi kinnitamiseks ja vasakul hõlmal kiriembleem. Helesinine särk on pagunite ja rinnataskutega. Valge ja punane särk on paguniteta ning ühe rinnataskuga vasakul hõlmal.

  (3) Naiste lühikeste varrukatega särk on kergelt taljes, eest nööbitav ja kannaga kraega. Särgi vasakul varrukal on vapiembleem. Särgi paremal hõlmal on alus nimesildi kinnitamiseks ja vasakul hõlmal kiriembleem. Helesinine särk on pagunite ja rinnataskutega. Valge ja punane särk on paguniteta ning ühe rinnataskuga vasakul hõlmal.

  (4) Meeste pikkade varrukatega särk on kergelt taljes, eest nööbitav ja kannaga kraega. Särgi vasakul varrukal on vapiembleem. Särgi paremal hõlmal on alus nimesildi kinnitamiseks ja vasakul hõlmal kiriembleem. Helesinine särk on pagunite ja rinnataskutega. Valge ja punane särk on paguniteta ning ühe rinnataskuga vasakul hõlmal.

  (5) Meeste lühikeste varrukatega särk on kergelt taljes, eest nööbitav ja kannaga kraega. Särgi vasakul varrukal on vapiembleem. Särgi paremal hõlmal on alus nimesildi kinnitamiseks ja vasakul hõlmal kiriembleem. Helesinine särk on pagunite ja rinnataskutega. Valge ja punane särk on paguniteta ning ühe rinnataskuga vasakul hõlmal.

§ 9.   Lips, lipsunõel, õhuke sall ja ehisnõel

  (1) Lips on seotav või kummikinnitusega. Lips on punast (18-1655 TPX MARS RED) või sellele ligilähedast tooni. Lipsul on 0,2–0,3 cm läbimõõduga erksinised (18-3949 TPX DAZZLING BLUE) või sellele ligilähedast tooni täpid.

  (2) Õhuke sall on punast (18-1655 TPX MARS RED) või sellele ligilähedast tooni. Sallil on 0,2–0,3 cm läbimõõduga erksinised (18-3949 TPX DAZZLING BLUE) või sellele ligilähedast tooni täpid. Salli mõõdud on 25×120 cm ± 5 cm.

  (3) Lipsunõel on hõbedane. Lipsunõela peal võib olla kuni 1 cm kõrgune väikese riigivapi kujutis ja/või kiri „MAKSU- JA TOLLIAMET”.

  (4) Ehisnõel on hõbedane, klambrikujuline. Ehisnõela peal võib olla kuni 1 cm kõrgune väikese riigivapi kujutis või kiri „MAKSU- JA TOLLIAMET”.

§ 10.   Kontorikingad

  (1) Meeste kingad on mustast nahast ja paelkinnisega.

  (2) Naiste kingad on olenevalt teenistusülesannetest kas mustast või punasest nahast ja poolkinnised. Mustad kingad on madala või poolkõrge kontsaga. Punased kingad on ainult kõrge kontsaga.

§ 11.   Rihm

  Rihm on mustast nahast ja tumeda metallist pandlaga. Rihma laius on 4–5 cm.

2. jagu Välivormi esemete kirjeldus 

§ 12.   Peakatted

  (1) Nokkmüts on tumesinine. Mütsi nokk on tugevast plastmassist ja kaetud riidega. Suuruse reguleerimiseks on kuklaosal reguleeritav kinnis. Mütsile on tikitud väikese riigivapi kujutis.

  (2) Talvemüts on tumesinine, kootud või kangasmaterjalist. Mütsi serv on pööratud äärega. Mütsi äärele, vasakule küljele on tikitud väikese riigivapi kujutis.

§ 13.   Kindad, sall, termopesu, termosokid ja sisetallad

  (1) Välivormi juurde kuuluvad sõrmkindad, mis võivad olla eriotstarbelised, sealhulgas vetthülgavad ja niiskuskindlad. Kinnastel võib olla helkurpael.

  (2) Sall on tumesinine, kootud või kangasmaterjalist, mõõtudega 35×150 cm ± 5 cm.

  (3) Termopesu on must või tumesinine, koosneb pikkade varrukatega alussärgist ja pikkadest aluspükstest.

  (4) Termosokid on mustad või tumesinised, villa sisaldava koostisega.

  (5) Sisetallad on kasutatavad saabastes ning need on külma isoleerivad ja antistaatilised.

§ 14.   Jope

  (1) Jope on tumesinine, erksiniste detailidega, mida ääristavad helkurkandid.

  (2) Jope on pikk või lühike. Lühike jope ulatub puusajooneni ja pikk jope ulatub üle puusajoone.

  (3) Jope on voodriga ja eemaldatava soojendusvoodriga.

  (4) Jope on lukk-kinnise ja trukkidega suletava liistkinnisega. Jopel on äravõetav kapuuts. Vasakul varrukal on vapiembleem. Jope vasakul hõlmal on kiriembleem, paremal hõlmal alus nimesildi kinnitamiseks. Jope seljaosal on kiri „MAKSU- JA TOLLIAMET” või „MAKSU- JA TOLLIAMET / TOLL/CUSTOMS”.

§ 15.   Püksid

  (1) Püksid on tumesinised.

  (2) Püksid on sirge lõikega, külje- ja reietaskutega, lukuga eemaldatava rinna- ja seljaosaga, reguleeritavate trakside ja lukk-kinnisega. Pükste sääreosal on helkurkant ja pükste vasaku sääre välisküljel võib olla tikand „MAKSU- JA TOLLIAMET”.

§ 16.   Vihmakeep

  (1) Vihmakeep on tumesinine.

  (2) Vihmakeep on avara lõikega, kapuutsiga, esiosas suletava kinnisega.

  (3) Vihmakeebi seljaosal on helkurkiri „MAKSU- JA TOLLIAMET” või „MAKSU- JA TOLLIAMET / TOLL/CUSTOMS”.

§ 17.   Ohutusvest

  Ohutusvest on erkkollane, helkurpaeltega, sügava kolmnurkse kaelusega, eest suletav. Vasakul rinna piirkonnas ja seljaosal on sinisel põhjal kiri „MAKSU- JA TOLLIAMET” või „MAKSU- JA TOLLIAMET / TOLL/CUSTOMS”.

§ 18.   Koerajuhi vest

  Koerajuhi vest on tumesinine, püstkraega ja eest lukuga suletav. Vesti esiosa on nelja ja seljaosa ühe mahuka taskuga ning vestile on kinnitatud erinevad rõngasaasad ja karabiinid lisatarvikute kandmiseks. Vesti seljaosal on kiri „MAKSU- JA TOLLIAMET / TOLL/CUSTOMS”.

§ 19.   Rihm

  (1) Rihm on mustast nahast ja tumeda metallist pandlaga. Rihma laius on 4–5 cm.

  (2) Erivahendite rihm on tugevdatud tekstiilmaterjalist. Erivahendite rihma laius on 5–6 cm.

§ 20.   Jalatsid

  (1) Tööjalatsid on mustast nahast, madala kontsa ja pael- või takjakinnisega. Tööjalatsitel võib olla tugevdatud nina- ja kannaosa.

  (2) Saapad on mustad, kõrge või poolkõrge säärega ja lukk- või nöörkinnisega.

3. jagu Tavavormi esemete kirjeldus 

§ 21.   Jope

  (1) Jope on tumesinine, erksiniste detailidega, mida ääristavad helkurkandid.

  (2) Jope on lühike ja ilma voodrita.

  (3) Jope on lukk-kinnise ja trukkidega suletava liistkinnisega. Vasakul varrukal on vapiembleem. Jope vasakul hõlmal on kiriembleem, paremal hõlmal on alus nimesildi kinnitamiseks. Jope seljaosal on kiri „MAKSU- JA TOLLIAMET” või „MAKSU- JA TOLLIAMET / TOLL/CUSTOMS”.

§ 22.   Püksid

  (1) Püksid on tumesinised.

  (2) Püksid on sirge lõikega, voodrita, külje- ja reietaskutega. Pükste vasaku sääre välisküljel küljel võib olla tikand „MAKSU- JA TOLLIAMET”.

§ 23.   Fliisjakk

  Fliisjakk on kõrge kraega, pikkade varrukatega ja eest avatava lukk-kinnisega. Jaki vasakul varrukal on vapiembleem. Jaki vasakul hõlmal on kiriembleem.

§ 24.   Sviiter

  Sviiter on kootud, pagunitega. Sviitril on pealeõmmeldud rinnatasku. Sviitri kaeluse äär, varrukaotsad ja alumine äär on soonikkoes. Sviitri vasakul varrukal on vapiembleem. Sviitri paremal esihõlmal on alus nimesildi kinnitamiseks ja vasakul hõlmal kiriembleem.

§ 25.   Särgid

  (1) Pikeesärk on tumesinine, kraega, esiosas nööbiliistuga, klapiga rinnataskutega, lühikeste varrukatega. Särgi vasaku rinnatasku kohal on kiriembleem ning parema rinnatasku kohal alus nimesildi kinnitamiseks.

  (2) T-särk on tumesinine, ümara kaeluse ja lühikeste varrukatega. Särgi vasakul hõlmal on kiriembleem.

  (3) Termopolo on must või tumesinine, kergelt taljes lõikega, kõrge tagasipööratava kaelusega ja lukk-kinnisega.

3. peatükk Vormiriietusel kasutatavad eraldusmärgid 

§ 26.   Vormiriietusel kasutatavad eraldusmärgid

  Vormiriietusel kasutatavad eraldusmärgid on:
  1) vapiembleem (lisa);
  2) kiriembleem (lisa);
  3) nimesilt (lisa);
  4) kiri „MAKSU- JA TOLLIAMET” või „MAKSU- JA TOLLIAMET / TOLL/CUSTOMS”;
  5) vorminööbid;
  6) tikand „MAKSU- JA TOLLIAMET”.

§ 27.   Vapiembleem

  (1) Vapiembleem on väikese riigivapi kujutis.

  (2) Vapiembleemi kõrgus on 8 cm ja laius 6,5 cm.

  (3) Vapiembleemi taust on kollane (PANTONE 14-1064 TPX) ja lõvid sinised (PANTONE 285 C; C 91%; M 43%; Y 0%; B 0%).

  (4) Vapiembleemi ääristus on kollane, toon toonis vapiembleemi taustaga.

  (5) Vapiembleem kinnitatakse vasaku varruka välisküljele 7 cm õlaõmblusest allapoole.

§ 28.   Kiriembleem

  Kiriembleem on tumesinine (19-4013 TPX DARK NAVY), mõõtmetega 1,5×8 cm. Kiriembleemile on valgete trükitähtedega tikitud „MAKSU- JA TOLLIAMET”, tähe kõrgus 0,6 cm.

§ 29.   Nimesilt

  Nimesilt on tumesinine (19-4013 TPX DARK NAVY), mõõtmetega 3×9 cm ja takjapaelaga kinnituv. Nimesildile on valgete kirjatähtedega tikitud ametniku ees- ja perekonnanimi, tähe kõrgus 1 cm.

§ 30.   Sisekaitseakadeemia finantskolledži vapiembleem

  (1) Vapiembleem on kilbi kujuline ja sellel on valge saua kujutis.

  (2) Vapiembleemi kõrgus on 8 cm ja laius 6,5 cm.

  (3) Vapiembleemi taust on lilla (PANTONE 2617 / CMYK 79/100/0/15).

  (4) Vapiembleemi ääristus on lilla.

§ 31.   Sisekaitseakadeemia finantskolledži kiriembleem

  Kiriembleem on tumesinine (19-4013 TPX DARK NAVY), mõõtmetega 1,5×8 cm. Kiriembleemile on valgete trükitähtedega tikitud „FINANTSKOLLEDŽ”, tähe kõrgus 0,6 cm.

§ 32.   Sisekaitseakadeemia finantskolledži nimesilt

  Nimesilt on tumesinine (19-4013 TPX DARK NAVY), mõõtmetega 3×9 cm ja takjapaelaga kinnituv. Nimesildile on valgete kirjatähtedega tikitud ametniku ees- ja perekonnanimi, tähe kõrgus 1 cm.

§ 33.   Kiri „MAKSU- JA TOLLIAMET” ja „MAKSU- JA TOLLIAMET / TOLL/CUSTOMS”

  (1) Kiri on hõbedane, tumesinisel taustal ja trükitähtedega.

  (2) Kirja kasutatakse jopede ja helkurvesti seljaosal.

  (3) Kirja kasutatakse 16×23 cm suurusel raamil.

§ 34.   Vorminööbid

  Vorminööbid on hõbedasest metallist, kolme lõvi kujutisega. Suure vorminööbi läbimõõt on 2,2 cm, väikese vorminööbi läbimõõt on 1,4 cm.

4. peatükk Rakendussätted 

§ 35.   Määruse jõustumine

  Määrus jõustub 2017. aasta 1. juulil.

Toomas Tõniste
Minister

Veiko Tali
Kantsler

Lisa Eraldusmärkide kujutised

/otsingu_soovitused.json