Teksti suurus:

Sõidukite tehnonõuetele vastavuse kontrolli teostamise leping nr 3.2-5/22/1499-1

Väljaandja:Transpordiamet
Akti liik:leping
Teksti liik:algtekst
Jõustumise kp:02.07.2022
Avaldamismärge:RT I, 29.06.2022, 25

Sõidukite tehnonõuetele vastavuse kontrolli teostamise leping nr 3.2-5/22/1499-1

Vastu võetud 27.06.2022


Transpordiamet, registrikoodiga 70001490, asukohaga Valge 4, 11413 Tallinn, mida volituse alusel esindab Transpordiameti maismaasõidukite üksuse juhataja Jürgo Vahtra sõidukite osakonna juhataja ülesannetes

ja

OÜ TEHNOÜLEVAATUS, registrikoodiga 14164030, asukohaga Luha 11-60, Keila 76608 (edaspidi „Teostaja”), mida esindab juhatuse liige Argo Järva (edaspidi nimetatakse eraldi „Pool” või koos „Pooled”),

võttes aluseks:
• Liiklusseaduse (edaspidi „LS”) § 191 lõike 1;
• majandus- ja kommunikatsiooniministri 18.07.2011 määruse nr 77 „Mootorsõiduki ja selle haagise tehnonõuetele vastavuse kontrollimise tingimused ja kord” (edaspidi „Määrus 1”);
• majandus- ja kommunikatsiooniministri 08.06.2011 määruse nr 39 „Traktori, liikurmasina ja nende haagiste tehnonõuded, nõuded varustusele ning tehnonõuetele vastavuse kontrollimise tingimused ja kord” (edaspidi „Määrus 2”) (Määrus 1 ja Määrus 2 nimetatakse edaspidi koos „Määrused”);
• majandus- ja taristuministri 22.05.2015 määruse nr 49 „Tehniliste vahendite paigaldamise ja kasutamise ning andmete töötlemise kord” (edaspidi „Määrus 3”);
• majandus- ja taristuministri 14.12.2017 määruse nr 71 „Tehnonõuetele vastavuse kontrolli eest võetava tasu piirmäärad” (edaspidi „Määrus 4”),

juhindudes ühtlasi „Halduskoostöö seadusest” (edaspidi „HKS”),

sõlmisid käesoleva sõidukite tehnonõuetele vastavuse kontrolli teostamise lepingu (edaspidi „Leping”) alljärgnevas:


1. MÕISTED JA LEPINGU LISAD

1.1. Lepingus kasutatakse järgmisi mõisteid järgmises tähenduses:
1.1.1. ülevaatus – M, N, L, O kategooria sõiduki tehnonõuetele vastavuse kontrolli protsess, mis algab sõiduki andmete avamisega ülevaatuseks liiklusregistri infosüsteemis ja alles seejärel jätkub sõiduki kontrolliga Määrustes ettenähtud töömahus ja lõppeb ülevaatuse otsuse vormistamisega liiklusregistri infosüsteemis. Sõiduki identifitseerimise tegevused võib teha enne sõiduki andmete avamist liiklusregistris. Ülevaatus masina ja selle haagise mõistes on masina tehnonõuetele vastavuse kontrolli protsess, mis algab sõiduki kontrolliga Määrustes ettenähtud töömahus ja lõppeb ülevaatuse otsuse vormistamisega liiklusregistri infosüsteemis;
1.1.2. ülevaataja – Liiklusseaduse § 74 ja Määrustele vastav eriväljaõppega isik, kellele Transpordiamet on andnud õiguse kontrollida sõidukite tehnonõuetele vastavust ja kes omab kehtivat atesteerimistunnistust;
1.1.3. ülevaatuspunkt – Teostaja poolt kasutatavad Määruse 1 lisas 2 toodud nõuetele vastava varustusega ruumid ja territoorium sõidukite tehnonõuetele vastavuse kontrollimiseks;
1.1.4. salakood – konkreetsele ülevaatajale Transpordiameti poolt e-posti vahendusel või kirjalikult edastatud kasutajanimi ja ülevaataja poolt kasutusele võetud parool liiklusregistri infosüsteemi kasutamiseks;
1.1.5. Transpordiameti juhend – Transpordiameti kodulehel avaldatud tehnoülevaatuse valdkonnaga seotud juhend;
1.1.6. statsionaarne salvestusseade – Lisa 1 punkti 1 nõuetele vastav pilti ning sõiduki ülevaatusega seonduvaid asjaolusid töötlevate ja salvestavate seadmete kogum, mis võimaldab ülevaatuspunktis toimuvat tegevust jälgida ja salvestada.

1.2. Lepingul on sõlmimisel järgnev lisa:
1.2.1. Lisa 1 – Salvestusseadme nõuded.


2. LEPINGU EESMÄRK JA ESE

Lepinguga annab Transpordiamet Teostajale täitmiseks haldusülesande, mis seisneb ülevaatuste teostamises järgmistes ülevaatuspunktides tabelis nimetatud sõidukite kategooriatele:

Jrk.nr

Ülevaatuspunkti aadress

Lubatud sõiduki kategooriad

1.

Osmussaare tn 4, Tallinn 13811

M1, N1, O1, O2, L, T, R, C, LM


3. LEPINGU DOKUMENDID

3.1. Lepingu dokumendid koosnevad Lepingust ja Lepingu lisadest.

3.2. Pooled juhinduvad Lepingu täitmisel lisaks Lepingule ja selle lisadele ka Eesti Vabariigis kehtivatest õigusaktidest, eeskirjadest ja standarditest.


4. TEOSTAJA KOHUSTUSED JA ÕIGUSED

4.1. Teostaja on kohustatud täitma haldusülesannet ja teostama ülevaatust vastavalt Lepingu dokumentidele ja õigusaktidele.

4.2. Teostaja peab juhinduma ülevaatuse teostamisel ka Transpordiameti juhenditest, ühekordsetest kirjalikest juhistest ja sõiduki andmetest.

4.3. Teostaja tagab haldusülesande täitmiseks kasutatava territooriumi ja ruumide, nende sisseseade, seadmete, vahendite ja mõõteriistade olemasolu ning nende töökorrasoleku vastavalt õigusaktidega ja Lepingu dokumentidega kehtestatud tingimustele.

4.4. Teostaja poolt ülevaatuse teostamisel kasutatavad seadmed peavad vastama õigusaktides kehtestatud nõuetele ja olema nendega kooskõlas kontrollitud.

4.5. Teostaja peab ülevaatuse teostamisel kasutama selleks ettenähtud Transpordiameti poolt välja töötatud liiklusregistri infosüsteemi või sellega ühildatud infosüsteemi. Teostaja peab tagama, et kolmandatel isikutel puuduks juurdepääs nimetatud infosüsteemidele.

4.6. Teostaja peab töökorralduslikult tagama oma arvutite ja salakoodide kaitstuse mistahes isikute eest, kellel puudub õigus nende kasutamiseks.

4.7. Teostaja kohustub tagama, et ülevaatust teostavad ainult ülevaatajad.

4.8. Teostaja teavitab Transpordiametit kirjalikult 1 tööpäeva jooksul, kui lõpetab ülevaatajaga töösuhte.

4.9. Teostaja peab omama kliendi pretensiooni/kaebuse lahendamise korda.

4.10. Teostaja peab tagama kliendisõbraliku ja viisaka teenindamise.

4.11. Teostaja on kohustatud klientidele tagama informatsiooni kättesaadavuse Lepingu punktis 2 nimetatud ülevaatuspunkti(de) lahtiolekuaegadest, sealhulgas kodulehe olemasolul ka ettevõtte kodulehel.

4.12. Teostaja edastab Transpordiametile ülevaatuse andmed Lepingu punktis 4.5 nimetatud liiklusregistri infosüsteemi või sellega ühildatud infosüsteemi vahendusel.

4.13. Teostaja kohustub välja töötama ülevaatuse hinnakirja lähtudes Määrusest 4. Teostaja kohustub tagama, et sõidukit ülevaatusele esitada soovijal oleks võimalus nimetatud hinnakirjaga tutvuda.

4.14. Teostaja on kohustatud hoidma saladuses nii Lepingu kehtivuse ajal kui ka pärast Lepingu lõppemist tähtajatult talle haldusülesande täitmise käigus teatavaks saanud teavet, sh isikuandmeid ja isiku seost sõidukiga, välja arvatud juhul, kui sellise teabe avaldamise kohustus tuleneb seadusest.

4.15. Teostaja kohustub säilitama ülevaatuse käigus saadud heitgaasi sisalduse ja suitsususe ning pidurdusjõudude mõõtetulemused vähemalt 1 aasta ülevaatuse teostamisest arvates, Transpordiameti nõudel tuleb mõõtetulemused väljastada. Nõuetele mittevastavust tuvastava mõõtetulemuse puhul tuleb säilitada müra, klaaside läbipaistvuse ning sõiduki mõõtmete mõõtetulemused tehnoülevaatuse kontrollkaardil. Transpordiameti nõudmisel annab Teostaja pärast Teostaja äriregistrist kustutamist või pankroti välja kuulutamisel eelpool nimetatud dokumendid üle Transpordiametile.

4.16. Teostaja peab Lepingu sõlmimisel ja kogu Lepingu kehtivuse perioodil vastama LS § 192 lõikes 1 sätestatud nõuetele.

4.17. Teostaja on kohustatud teavitama Transpordiametit teadasaamise hetkest, kui ülevaatajale või Teostajale on esitatud süüdistus või kahtlustus kuriteo toimepanemises.

4.18. Teostajal ei ole lubatud haldusülesande täitmist edasi anda.

4.19. Teostajal on õigus saada Transpordiametilt haldusülesande täitmiseks vajalikku teavet.

4.20. Teostaja on kohustatud paigaldama salvestusseadmed, mis vastavad Lisa 1 nõuetele. Salvestusseadmete kulu katab Teostaja.

4.21. Teostaja kohustub statsionaarsed salvestusseadmed paigaldama selliselt, et salvestistelt on jälgitavad ülevaataja poolt ülevaatusruumis M, N, O3, O4 ja L6e kategooria sõidukiga tehtavad ülevaatuse tegevused selliselt, et sõiduk on nähtav eest, tagant ja külgedelt. Muuhulgas peavad salvestusseadmed olema paigaldatud selliselt, et salvestiselt on tuvastatav ka sõiduki registreerimisnumber. Juhul kui O1, O2, L3e,- L4e,- L5e,- ja L7e kategooria sõiduki kontroll toimub ülevaatusruumis, siis peavad salvestusseadmete paigaldus vastama eeltoodule. Teekatsetus ja müra mõõtmine ei pea olema tehtud statsionaarse salvestusseadme vaateväljas.

4.22. Teostaja kohustub tahtlikult salvestusseadme vaatevälja mitte varjama ja/või salvestusseadme tööd mitte häirima. Salvestusseadme vaateväli võib olla varjatud ühel liinil mitme sõiduki samaaegsete ülevaatuste tegemisel, kusjuures Teostaja peab sel juhul töökorralduslikult vähendama vaatevälja varjamist.

4.23. Teostaja kohustub statsionaarse salvestusseadme salvestisi säilitama 90 päeva (v.a punktis 4.26 kirjeldatud juhtudel) kuni 30. juuni 2023. Alates 1. juuli 2023 kohustub Teostaja statsionaarse salvestusseadme salvestisi säilitama 180 päeva (v.a punktis 4.26 kirjeldatud juhtudel). Transpordiameti ja Teostaja vahel kuni 30. juuni 2022 kehtinud lepingu alusel tehtud salvestisi tuleb säilitada selles lepingus määratud salvestusperioodi lõpuni. Nende salvestiste puhul kehtib samuti Lepingu punkt 4.25.

4.24. Teostaja tagab, et ülevaataja poolt tehtavad ülevaatuse tegevused on teostatud töötava Transpordiameti salvestusseadme vaateväljas, kui Transpordiamet on ülevaatuspunkti paigaldanud salvestusseadmed vastavalt Lepingu punktile 5.6.

4.25. Salvestised tuleb esitada Transpordiameti nõudmisel hiljemalt Transpordiameti määratud tähtajaks.

4.26. Salvestusseadme rikke korral, kui ülevaatuspunktis teostatav ülevaatus ei ole jälgitav, tuleb Transpordiametit koheselt teavitada ning kooskõlastada Transpordiameti järelevalvespetsialistiga edasine ülevaatuse teostamine kuni rikke kõrvaldamiseni. Väljaspool Transpordiameti tööaega asetleidvate salvestusseadme rikete korral on lubatud ülevaatuse teostamise jätkamine kuni edasise ülevaatuse teostamise kooskõlastuse saamiseni.

4.27. Teostaja kohustub mitte kasutama sõidukile teostatud mõõtmise ja kontrollimise toimingute tulemusi, kui need on tehtud enne ülevaatuse algust v.a õigusaktides sätestatud juhtudel või Transpordiametiga kooskõlastatult.

4.28. Teostaja kohustub vormistama ülevaatuse otsuse liiklusregistri infosüsteemis enne sõiduki ülevaatuspunktist lahkumist.

4.29. Juhul, kui see on haldusmenetluse nõuetega kooskõlas ja avalikes huvides vajalik, on Teostaja kohustatud tunnistama kehtetuks sellise ülevaatuse otsuse isiku kasuks või kahjuks, mis andmise ajal oli õigusevastane.

4.30. Teostaja kohustub menetlema klientide poolt esitatud kahjunõudeid.


5. TRANSPORDIAMETI KOHUSTUSED JA ÕIGUSED

5.1. Transpordiamet koostab ja kehtestab ülevaatuse läbiviimist puudutavaid Transpordiameti juhendeid ja ühekordseid juhiseid ning kohustub teavitama Teostajat nende juhendite ja juhiste kehtestamisest.

5.2. Transpordiamet võimaldab Teostajale ligipääsu Transpordiameti liiklusregistri infosüsteemile või sellega ühildatud infosüsteemile.

5.3. Transpordiametil on kohustus teavitada Teostajat viivitamatult kõigist asjaoludest, mis võivad mõjutada haldusülesande täitmist.

5.4. Transpordiametil on õigus teha Lepingu ja haldusülesande täitmise üle järelevalvet, lähtudes õigusaktidest ja Lepingu punktist 6.

5.5. Transpordiametil on õigus Teostajalt saadud salvestisi kasutada LS § 191 lõike 3 alusel.

5.6. Transpordiametil on lisaks Teostaja paigaldatud salvestusseadmetele õigus vastavalt LS § 191 lõikele 3 ja lõikele 4 paigaldada Lepingu punktis 2 nimetatud ülevaatuspunkti täiendavad salvestusseadmed.

5.7. Transpordiamet võib teha Teostajale õigusaktides või Lepingus kehtestatud tingimuste rikkumisel ettekirjutuse ja nõuda selle täitmata jätmise korral sunniraha, samuti nõuda Teostajalt leppetrahvi ning kasutada muid sanktsioone ja õiguskaitsevahendeid Lepingus ja õigusaktides sätestatud korras.

5.8. Transpordiamet võib teostada liiklusregistri infosüsteemi hooldus- ja parandustöid. Transpordiamet teavitab Teostajat hooldus- ja parandustöödest, mis võivad takistada ülevaatuse teostamist, ette vähemalt 20 päeva. Transpordiamet ei pea erakorralistest parandustöödest ette teatama, kuid võimalusel teavitab Teostajat esimesel võimalusel.


6. JÄRELEVALVE JA VASTUTUS

6.1. Teostaja, ülevaatuspunkti ja ülevaatuse läbiviimise ning selle kvaliteedi vastavust õigusaktides ja Lepingu dokumentides sätestatud nõuetele kontrollib Transpordiamet haldusjärelevalve teostajate kaudu kooskõlas mh LS §-dega 73–75 ja § 191 lõikega 3 ning Lepinguga.

6.2. Kui ülevaatuse läbiviimine või selle kvaliteet ei vasta õigusaktis või Lepingu dokumendis sätestatud nõuetele, on haldusjärelevalve teostajal õigus teha Teostajale täitmiseks kohustuslik ettekirjutus puuduste kõrvaldamiseks ja ülevaatuse õigusaktides või Lepingu dokumentides sätestatud nõuetele vastavusse viimiseks.

6.3. Kuni ettekirjutuse täitmiseni Teostaja poolt on Transpordiametil õigus haldusülesande täitmine peatada ning katkestada juurdepääs Lepingu punktis 4.5 nimetatud liiklusregistri infosüsteemile.

6.4. Kui Teostaja on rikkunud Lepingus või õigusaktides toodud kohustusi, on Transpordiametil õigus nõuda Teostajalt Lepingu täitmist ja leppetrahvi kuni 9600 eurot.

6.5. Juhul kui Teostaja suhtes rakendatakse Lepingu punkti 6.2 või 6.4, siis avaldatakse Teostajale esitatud ettekirjutused ja leppetrahvi nõuded Transpordiameti kodulehel.

6.6. Haldusjärelevalve teostajal on vastavalt õigusaktidele ja Lepingule õigus:
6.6.1. takistamatult ja ette teatamata kontrollida ülevaatuse läbiviimist ja selle kvaliteeti ning ülevaatuspunkti vastavust õigusaktides ja Lepingu dokumentides sätestatud nõuetele;
6.6.2. kontrolli läbiviimiseks siseneda ülevaatuspunkti, nõuda ülevaatajalt ja Teostajalt vajalike dokumentide, andmete ja muude materjalide ning selgituste esitamist;
6.6.3. viibida ülevaatuse läbiviimise juures ja tutvuda selle korraldusega;
6.6.4. peatada järelevalvatav asjakohane töötaja ning teda küsitleda;
6.6.5. kontrollida mootorsõidukit ja selle haagist ülevaatusele õigusaktidega kehtestatud nõuete täitmise osas;
6.6.6. teha täitmiseks kohustuslikke ettekirjutusi Transpordiameti nimel;
6.6.7. kasutada salvestisi Lepingu täitmise kontrollimisel ja haldusjärelevalve teostamisel;
6.6.8. rakendada seaduses sätestatud muid haldusjärelevalve meetmeid.

6.7. Transpordiamet vastutab haldusjärelevalve teostamise käigus süülise kahju tekitamise eest.


7. POOLTE VASTUTUS

7.1. Pooled vastutavad ülevaatuse teostamisel õigusaktides ja Lepingu dokumentides sätestatud nõuete rikkumise eest.

7.2. Teostaja vastutab ülevaataja poolt ülevaatuse teostamisel toime pandud rikkumiste eest.

7.3. Pooled on kokku leppinud, et Teostaja kohustub vastutama Lepingu täitmise käigus süülise rikkumisega tekkinud kahju eest, sealhulgas hüvitama Lepingu täitmise käigus tekitatud kahju kolmandatele isikutele, kohtuvaidluste korral kandma menetluskulud ja kõik muu kohtulahendiga väljamõistetu.


8. LEPINGU MUUTMINE

8.1. Lepingut saab muuta Poolte kokkuleppel. Lepingu muudatused, mis ei ole vormistatud Lepinguga samas vormis, on tühised. Lepingu muudatused tuleb vormistada Lepingu lisana.

8.2. Transpordiamet võib Lepingut muuta ühepoolselt seaduses sätestatud juhtudel. Lepingu ühepoolsest muutmisest peab Transpordiamet Teostajale ette teatama vähemalt 60 päeva.

8.3. Transpordiamet võib alternatiivselt punktis 8.2 nimetatud õiguskaitsevahendile Lepingut muuta ühepoolselt, eemaldades Lepingu punktis 2 toodud tabelisse kantud ülevaatuspunkti juhul, kui vastava ülevaatuspunkti tegevusega on rikutud oluliselt Lepingut.


9. LEPINGU KEHTIVUS JA LÕPETAMINE

9.1. Leping jõustub 1. juulil 2022 ja kehtib kuni 30. juuni 2028.

9.2. Teostaja võib Lepingu üles öelda, teatades sellest Transpordiametile vähemalt 30 päeva ette. Vääramatu jõu ilmnemisel teavitab Teostaja Lepingu lõpetamisest esimesel võimalusel.

9.3. Kui Teostaja rikub oluliselt Lepingut, õigusakte või kui Teostaja on jätnud täitmata Transpordiameti poolt tehtud ettekirjutuse ja/või tasumata Lepingu rikkumise eest määratud leppetrahvi, võib Transpordiamet Lepingu erakorraliselt üles öelda ja/või Teostajalt Lepingu punktis 2 nimetatud õiguse ära võtta. Transpordiamet võib Lepingu erakorraliselt üles öelda ka muudel seaduses sätestatud juhtudel.

9.4. Pooled on kokku leppinud, et oluliseks Lepingu rikkumiseks loetakse muu hulgas, kuid mitte ainult järgmisi asjaolusid:
9.4.1. korduv mõõtmine ettenähtud korras kontrollimata seadme või mõõtevahendiga;
9.4.2. korduv ülevaatuspunkti ruumi, sisseseade või territooriumi mittevastavus ettenähtud nõuetele;
9.4.3. korduv puudus ülevaatuse läbiviimisel ja/või kvaliteedis;
9.4.4. Lepingu tingimuste korduv mittetäitmine või mittenõuetekohane täitmine ülevaatuspunktis;
9.4.5. Teostaja ei vasta vähemalt ühele HKS § 12 lõike 2 punktides 1–3 või LS § 192 lõikes 1 loetletud tingimustele ega ole võimeline ettenähtud tähtaja jooksul vastavat puudust kõrvaldama;
9.4.6. Teostaja ülevaataja suhtes on jõustunud kohtuotsus haldusülesande täitmise ajal, millega on teda karistatud Teostajaga töösuhtes olemise ajal ülevaatuse teostamise nõuete rikkumise eest ning Teostaja ei ole võtnud kasutusele piisavaid meetmeid riski kõrvaldamiseks;
9.4.7. korduv salvestusseadme vaatevälja tahtlik varjamine ja/või salvestusseadme töö häirimine.

9.5. Leping loetakse automaatselt lõppenuks, kui Teostaja kustutatakse äriregistrist või kuulutatakse välja Teostaja pankrot.


10. POOLTE KONTAKTANDMED

Poolte kontaktandmed on:

10.1. Transpordiamet: aadress: Valge 4, 11413 Tallinn, telefon: 6201200, e-post: [email protected];

10.2. Teostaja: Argo Järva, juhatuse liige, telefon: 53267533, e-post: [email protected].

10.3. Poole kontaktandmete muutumisel tuleb sellest koheselt teist Poolt teavitada.


11. LÕPPSÄTTED

11.1. Leping on sõlmitud elektroonilises vormis. Leping allkirjastatakse Poolte poolt digitaalselt. Pooltevaheline asjaajamiskeel on eesti keel.

11.2. Lepingu sisu on avalik teave, kui seadusest ei tulene teisiti.

11.3. Transpordiamet edastab ülevaatusega seonduvat informatsiooni, sh teateid Transpordiameti juhendite kehtestamisest või muutmisest, soovitusi ja järelevalvega seonduvat informatsiooni punktis 10.2 toodud Teostaja e-posti aadressile ning see loetakse kättesaaduks selle saatmise päeval.

11.4. Teostaja edastab õiguslike tagajärgedega teateid punktis 10.1 toodud e-posti aadressile. Informatiivset teadet võib Teostaja edastada telefoni, e-posti vms teel.

11.5. Pooled kohustuvad rakendama kõiki kohaseid meetmeid, et lahendada Lepingust tulenevad vaidlusküsimused läbirääkimiste teel, mitte kahjustades seejuures Poolte Lepingust ja seadusest tulenevaid õigusi ega huve. Kui kokkulepet nimetatud viisil ei saavutata, lahendatakse kõik Lepingust tulenevad vaidlused Eesti Vabariigi õigusaktide kohaselt Transpordiameti asukohajärgses kohtus.

11.6. Kõigis küsimustes, mis ei ole reguleeritud Lepinguga, juhinduvad Pooled Eesti Vabariigi õigusaktidest.


12. ALLKIRJAD

   

Transpordiamet

Teostaja

 

 

/allkirjastatud digitaalselt/

/allkirjastatud digitaalselt/

 

 

Lisa 1 Salvestusseadme nõuded

https://www.riigiteataja.ee/otsingu_soovitused.json