Teksti suurus:

Perioodi 2023–2027 mesilaste korjeala toetus

Teavituste nimekirja lisamiseks pead olema MinuRT keskkonda sisse loginud

Väljaandja:Maaeluminister
Akti liik:määrus
Teksti liik:algtekst-terviktekst
Redaktsiooni jõustumise kp:01.01.2023
Redaktsiooni kehtivuse lõpp:20.04.2023
Avaldamismärge:RT I, 29.12.2022, 13

Perioodi 2023–2027 mesilaste korjeala toetus

Vastu võetud 21.12.2022 nr 76

Määrus kehtestatakse Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika rakendamise seaduse § 7 lõike 2, § 15 lõike 2 ning § 38 lõike 3 alusel.

1. peatükk Üldsätted 

§ 1.  Reguleerimisala

  Määrusega kehtestatakse „Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika Eesti strateegiakava aastateks 2023–2027” (edaspidi strateegiakava) kliima-, keskkonna- ja loomade heaolu kava sekkumise „Mesilaste korjeala toetus” raames antava mesilaste korjeala toetuse (edaspidi toetus) andmise tingimused ning kord.

§ 2.  Toetatav tegevus

  Toetust antakse mesilaste korjeala tegevuste elluviimise eest toetusõiguslikul maal ühe kalendriaasta (edaspidi kohustuseaasta) jooksul.

§ 3.  Toetuse minimaalne ja maksimaalne ühikumäär

  Toetuse minimaalne ja maksimaalne ühikumäär ühe hektari maa kohta on 250 kuni 350 eurot.

§ 4.  Toetuse ühikumäära otsustamine

  (1) Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet (edaspidi PRIA) otsustab toetuse ühikumäära, arvestades Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika rakendamise seaduse § 16 lõikes 3 sätestatut.

  (2) Kui toetuse andmiseks ettenähtud vahenditest lähtudes ei ole võimalik rahuldada kõiki nõuetekohaseid taotlusi ka minimaalse ühikumäära rakendamise korral, rakendab PRIA minimaalset ühikumäära, arvestades Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika rakendamise seaduse § 16 lõikes 5 sätestatut.

  (3) Lõikes 2 sätestatud juhul vähendab PRIA toetuse summat, arvestades Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika rakendamise seaduse § 16 lõikes 5 sätestatut.

2. peatükk Toetusõiguslikkuse nõuded 

§ 5.  Nõuded taotlejale

  (1) Toetust antakse füüsilisest isikust ettevõtjale või juriidilisele isikule, kes tegeleb maaeluministri 21. detsembri 2022. a määruse nr 71 „Otsetoetuste saamise üldised nõuded, põhisissetuleku toetus, ümberjaotav toetus ja noore põllumajandustootja toetus” §-s 3 nimetatud põllumajandusliku tegevusega ja on aktiivne põllumajandustootja sama määruse § 2 tähenduses (edaspidi koos taotleja).

  (2) Toetust antakse taotlejale, kellel on vähemalt kümme mesilasperet või kui taotlejal on mesilasperede kasutamise kohta kokkulepe mesinikuga, kellel on vähemalt kümme mesilasperet.

  (3) Lõikes 2 nimetatud juhul võetakse toetuse andmisel arvesse nende mesilasperede arv, keda peetakse põllumajandusloomade registri andmete kohaselt kohustuseaasta 30. aprilli seisuga ning kelle pidamisest on registripidajat teavitatud hiljemalt kohustuseaasta 5. maiks.

§ 6.  Nõuded toetusõigusliku põllumaa kohta

  (1) Toetusõiguslik põllumaa peab vastama maaeluministri 21. detsembri 2022. a määruse nr 71 „Otsetoetuste saamise üldised nõuded, põhisissetuleku toetus, ümberjaotav toetus ja noore põllumajandustootja toetus” §-s 4 sätestatud nõuetele.

  (2) Toetust antakse taotleja kasutatava kokku vähemalt ühe hektari suuruse põllumaa kohta, millel kasvatatakse lisas „Korjetaimede perekonnad ja liigid” nimetatud korjetaime perekonna või liigi hulka kuuluvat korjetaime (edaspidi koos korjetaim), sealhulgas korjetaimede segus kasvatamise korral.

  (3) Lõikes 2 nimetatud põllumaa iga hektari kohta peab olema vähemalt üks § 5 lõike 3 kohane mesilaspere taotlejal endal või mesinikul, kellega taotlejal on kokkulepe mesilasperede kasutamiseks.

  (4) Toetust ei anta maa kohta, mille kohta antakse strateegiakava alusel mahepõllumajanduse ökokava toetust.

3. peatükk Tingimuslikkus ja baasnõuded 

§ 7.  Tingimuslikkus

  (1) Taotleja täidab oma põllumajanduslikus tegevuses ja kogu põllumajandusliku majapidamise maal maaeluministri 21. detsembri 2022. a määruses nr 68 „Maa heas põllumajandus- ja keskkonnaseisundis hoidmise nõuded ning kohustuslikud majandamisnõuded” sätestatud nõudeid.

  (2) Taotleja täidab lõikes 1 nimetatud nõudeid kogu kohustuseaasta jooksul.

  (3) Taotleja on kohustatud esitama andmed kogu lõikes 1 nimetatud maa kohta.

§ 8.  Baasnõue

  Taotleja kannab kohustuseaastal andmed põllumajandusliku tegevuse kohta veeseaduse alusel peetavasse põlluraamatusse.

4. peatükk Tegevuse elluviimise nõuded 

§ 9.  Mesilaste korjeala tegevuste elluviimise nõuded

  (1) Taotleja peab kasvatama toetusõigusliku maa põllul, mille kohta ta toetust taotleb ja mille lähim äär on mesilasperest kuni ühe kilomeetri kaugusel, vähemalt kolme erineva perekonna või liigi hulka kuuluvaid korjetaimi hiljemalt kohustuseaasta 15. juunist kuni kohustuseaasta 10. augustini.

  (2) Kui taotleja kasvatab kohustuseaastal rapsi või rüpsi vähemalt 0,30 hektari suurusel põllul, mille lähim äär asub mesilasperedest kuni ühe kilomeetri kaugusel, peab ta kasvatama lõike 1 kohaselt vähemalt kahe erineva perekonna või liigi hulka kuuluvaid korjetaimi.

  (3) Kui taotleja kasvatab korjetaimi korjetaimede seguna, siis:
  1) vähemalt kolme erineva perekonna või liigi hulka kuuluvatest korjetaimedest koosnevas segus peab kolme peamise perekonna või liigi hulka kuuluvatest korjetaimedest väikseima osakaaluga korjetaime kaetus moodustama vähemalt 20 protsenti taimikust;
  2) kahe erineva perekonna või liigi hulka kuuluvatest korjetaimedest koosnevas segus peab väiksema osakaaluga korjetaime kaetus moodustama vähemalt 40 protsenti taimikust.

  (4) Taotleja ei kasuta kohustuseaastal keemilisi taimekaitsevahendeid toetusõiguslikul maal, mille kohta toetust taotleb.

5. peatükk Põllumajandusliku majapidamise üleandmine ning toetuse taotlemine ja taotluse menetlemine 

§ 10.  Põllumajandusliku majapidamise üleandmine

  Põllumajandusliku majapidamise üleandmise korral kohaldatakse 20. detsembri 2022. a määruse nr 67 „Põllumassiivi kaardi koostamise, põllumassiivi toetusõigusliku pindala määramise ja põllumassiivi kasutamise kohta andmete esitamise tingimused ja kord” §-s 6 sätestatut.

§ 11.  Toetuse taotlemine

  (1) Toetuse taotlemiseks esitab taotleja PRIA-le kohustuseaastal ajavahemikul 2. maist kuni 15. juunini elektrooniliselt PRIA e-teenuse keskkonna kaudu taotluse, mis sisaldab järgmisi andmeid:
  1) maaeluministri 21. detsembri 2022. a määruse nr 71 „Otsetoetuste saamise üldised nõuded, põhisissetuleku toetus, ümberjaotav toetus ja noore põllumajandustootja toetus” § 10 lõikes 1, § 11 lõike 1 punktides 1–16 ja 19 ning lõigetes 2–4 ning §-s 12 nimetatud andmed;
  2) andmed selle kohta, millise põllu kohta taotleja mesilaste korjeala tegevuste elluviimise eest toetust taotleb;
  3) mesilasperede arv, kellele korjeala rajatakse;
  4) mesiniku nimi või ärinimi ning mesiniku registri- või isikukood, kui taotlejal on § 5 lõikes 2 nimetatud kokkulepe mesinikuga.

  (2) Taotleja esitab muudatused nende põldude piiride kohta, mille kohta ta toetust taotleb, hiljemalt kohustuseaasta 15. augustiks.

  (3) Taotleja esitab komisjoni rakendusmääruse (EL) nr 2022/1173, millega kehtestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2021/2116 kohaldamise eeskirjad ühise põllumajanduspoliitika ühtse haldus- ja kontrollisüsteemi kohta (ELT L 183, 08.07.2022, lk 23–34), artikli 7 lõike 1 punktide a ja c kohased taotluse muudatused hiljemalt kohustuseaasta 1. novembriks.

  (4) Toetust taotletakse strateegiakava alusel antavate pindalatoetuste ning loomade pidamisega ja loomade heaolu soodustamisega seotud toetuste ühisel taotlusel.

§ 12.  Taotleja, taotluse ja toetatava tegevuse kontrollimine

  (1) Taotluses esitatud andmete õigsust ning taotleja ja toetatava tegevuse vastavust toetuse saamise nõuetele kontrollib PRIA ning selles paragrahvis sätestatud juhul muu asutus.

  (2) Pärandniidu ja selle ala piiri ning pindala vastavust taotlusel märgitule kontrollib Keskkonnaamet.

  (3) Paragrahvis 7 sätestatud nõuetele vastavust kontrollivad maaeluministri 21. detsembri 2022. a määruses nr 68 „Maa heas põllumajandus- ja keskkonnaseisundis hoidmise nõuded ning kohustuslikud majandamisnõuded” sätestatud asutused samas määruses sätestatud ulatuses.

§ 13.  Toetuse vähendamine ja ühise põllumajanduspoliitika abinõudega seotud Euroopa Liidu finantshuvide kaitseks meetmete kohaldamine

  (1) Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika rakendamise seaduse § 13 lõikes 3 sätestatud juhul vähendatakse taotlejale antavat toetust, arvestades samas lõikes sätestatut.

  (2) Lõikes 1 sätestatud juhul vähendatakse taotlejale antavat toetust, võttes aluseks taotluse alusel kindlaks määratud summa, mida taotlejal oleks õigus saada, millest on maha arvatud Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika rakendamise seaduse 12. peatükis sätestatud kaitsemeetmete kohaldamisega seotud summa.

  (3) Ühise põllumajanduspoliitika abinõudega seotud Euroopa Liidu finantshuvide kaitseks meetmete kohaldamise korral kohaldatakse Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika rakendamise seaduse §-des 107–110 sätestatut.

§ 14.  Taotluse rahuldamine ja rahuldamata jätmine

  (1) PRIA teeb taotluse osalise või täieliku rahuldamise või rahuldamata jätmise otsuse kohustuseaastale järgneva kalendriaasta 10. veebruariks.

  (2) PRIA teeb taotluse rahuldamata jätmise otsuse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2021/2116, mis käsitleb ühise põllumajanduspoliitika rahastamist, haldamist ja seiret ning millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EL) nr 1306/2013 (ELT L 435, 06.12.2021, lk 187–261), artiklis 62 ning Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika rakendamise seaduse § 16 lõikes 8 sätestatud alustel.

§ 15.  Toetuse maksmine

  Toetus makstakse toetuse saajale hiljemalt kohustuseaastale järgneva kalendriaasta 30. juuniks.

§ 16.  Toetuse saaja andmete avalikustamine

  PRIA teavitab toetuse saajat tema andmete avalikustamisest ja töötlemisest Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2021/2116 artiklites 98 ja 99 sätestatud alustel ja korras.

§ 17.  Määruse jõustumine

  Määrus jõustub 1. jaanuaril 2023. a.

Urmas Kruuse
Maaeluminister

Marko Gorban
Kantsler

Lisa Korjetaimede perekonnad ja liigid

https://www.riigiteataja.ee/otsingu_soovitused.json