Teksti suurus:

Eesti Vabariigi Ülemnõukogu avaldus

Lingimärkmikku lisamiseks pead olema MinuRT keskkonda sisse loginud

Väljaandja:Ülemnõukogu
Akti liik:avaldus
Teksti liik:algtekst
Avaldamismärge:RT 1991, 8, 124

Eesti Vabariigi Ülemnõukogu avaldus

Vastu võetud 11.03.1991

EESTI VABARIIGI ÜLEMNÕUKOGU

AVALDUS

Eesti Vabariigi Ülemnõukogu teatab kõikide riikide parlamentidele ja valitsustele, et 3. märtsil 1991. aastal viidi Eesti Vabariigis rahvusvaheliste vaatlejate kohalolekul läbi referendum riikliku iseseisvuse ja sõltumatuse taastamise küsimuses. Vabariigi elanikkonnale esitati küsimus:

Kas Teie tahate Eesti Vabariigi riiklikku iseseisvuse ja sõltumatuse taastamist?

Referendumist võttis osa 82, 86 % hääleõiguslikest elanikest. Esitatud küsimusele vastas «jah» 77, 83 % hääletanutest.

Ülemnõukogu tõdeb, et vastavalt referendumi tulemusele on saanud veenva kinnituse Eesti rahva tahe kasutada oma võõrandamatut õigust Eesti Vabariigi riikliku iseseisvuse ja sõltumatuse taastamiseks. Eesti rahvas avaldas oma toetust Ülemnõukogu ja Eesti Vabariigi Valitsuse poolt läbiviidavale riikliku iseseisvuse ja sõltumatuse taastamise poliitikale.

Ülemnõukogu teatab, et ta loeb referendumi tulemuse rahva kõrgeimaks tahteavalduseks, mis on vastuvaidlematuks aluseks Eesti Vabariigi riigiorganite tegevusele iseseisvuse taastamisel. Seega on välistatud Eesti liitumine Nõukogude Liidu juhtkonna poolt välja töötatava liidulepinguga mis tahes alustel.

Ülemnõukogu avaldab lootust, et kõik riigid, tunnistades Eesti rahva tahteavaldust ning talle kuuluvat õigust riiklikule iseseisvusele, ühendavad oma jõupingutused Teise maailmasõja viimase pärandi likvideerimiseks Euroopas ning Eesti Vabariigi iseseisvuse taastamiseks.

Ülemnõukogu pöördub maailma riikide parlamentide ja valitsuste poole üleskutsega tunnustada Eesti Vabariigi Ülemnõukogu ja Valitsust kui demokraatlikult moodustatud organeid, kellega arendatakse suhteid lähtudes iseseisvumise teel saavutatud riikliku sõltumatuse astmest.

Ülemnõukogu tänab kõiki riike, kes jätkuvalt juhinduvad 1940. aastal Nõukogude Liidu poolt toime pandud Eesti Vabariigi anneksiooni mittetunnustamisest, samuti riike, kes on avaldanud toetust Eesti rahva taasiseseisvumise püüdlustele.

Eesti Vabariigi Ülemnõukogu esimees A. RÜÜTEL

Tallinn, 11. märtsil 1991.

/otsingu_soovitused.json