Teksti suurus:

Riiklike autasude andmine

Väljaandja:Vabariigi President
Akti liik:otsus
Teksti liik:algtekst
Jõustumise kp:04.02.2015
Avaldamismärge:RT III, 06.02.2015, 1

Riiklike autasude andmine

Vastu võetud 04.02.2015 nr 576

Eesti Vabariigi 97. aastapäeva eel tänab ja tunnustab Eesti Vabariik teenetemärkidega erinevate elualade inimesi nii kodumaal kui ka kaugemal, kelle igapäevane pühendumus oma tööle, oma kutsumusele ning seeläbi Eesti paremaks muutmisele väärib meie riigi kõrgeimat tänu.

Seoses iseseisvuspäevaga ja Eesti riigile osutatud teenete tunnustamiseks annan riiklikud autasud järgmiselt:

   

Riigivapi I klass

 

Siim Kallas

Euroopa Komisjoni asepresident 2004–2014

   

Riigivapi II klass

 

Andrus Ansip

endine peaminister

   

Riigivapi III klass

 

Indrek Teder

jurist, õiguskantsler

   

Valgetähe I klass

 

Carl Bildt

Läänemere piirkonna koostöö ja Euroopa julgeoleku edendaja, Rootsi

   

Valgetähe II klass

 

Mihhail Lotman

kirjandusteadlane ja semiootik

   

Valgetähe III klass

 

Mikk Marran

kaitsepoliitika edendaja

Karl Pajusalu

keeleteadlane, akadeemik, Tartu Ülikooli professor

Maido Saar

tantsulooja ja -juht

Hirvo Surva

koorijuht

   

Valgetähe IV klass

 

Sven Lennart Alpstål

ettevõtluse edendaja

Viljar Aro

hariduselu edendaja

Dan Bogdanov

informaatikateadlane

Ahto Buldas

küberneetikateadlane, Tallinna Tehnikaülikooli professor

Vaiko Eplik

muusik ja helilooja

Gennadi Gramberg

rahvusvähemuste koostöö edendaja

Veljo Haamer

infoühiskonna arendaja

Mart-Järvo Hirtentreu

ettevõtluse edendaja

Iira Igasta

ajakirjanik

Ülle Jaakma

loomakasvatusteadlane, Eesti Maaülikooli professor

Peeter Jalakas

teatrijuht ja lavastaja

Veljo Kaasik

arhitekt

Marika Kairjak

riigiametnik, õigusloome edendaja

Tõnis Kanger

keemik, Tallinna Tehnikaülikooli professor

Feliks Kark

näitleja

Leida Kikka

ettevõtluse edendaja

Janika Kronberg

kirjandusteadlane

Celia Kuningas-Saagpakk

diplomaat

Sulev Kõks

neurobioloog, Tartu Ülikooli professor

Tõnis Kõrvits

helilooja

Indrek Laul

ettevõtluse edendaja, klaverikunstnik

Hellar Mutle

ettevõtluse edendaja

Inna Ombler

riigiprokurör

Toomas Rang

elektroonikateadlane, Tallinna Tehnikaülikooli professor

Indrek Rohtmets

loodushariduse edendaja, teaduse populariseerija

Riina Rõõmus

raadioajakirjanik

Üllar Saaremäe

lavastaja ja näitleja

Mare Vint

graafik

Veiko Õunpuu

filmilooja

   

Valgetähe V klass

 

Tuuli Duneton

kaitsepoliitika arendaja

Ehalill Halliste

tekstiilikunstnik

Saamo Heldema

ajaloo talletaja Läänemaal

Leida-Tiia Järg

muusikateadlane ja pedagoog

Valdeko Kalma

maadlusspordi edendaja Viljandimaal

Margus Kappel

muusik

Mihkel Karja

kaevur, kaevandamistehnoloogia arendaja

Silvi Karro

ajakirjanik

Paul Kokla

keeleteadlane

Reet Kokovkin

kohaliku elu edendaja Hiiumaal

Marcus Adrian Kolga

eestluse edendaja Kanadas

Gunnar Koll

sordiaretaja

Igor Kotjuh

luuletaja, prosaist, tõlkija

Kristo Käärmann

ettevõtluse edendaja

Marju Lepajõe

religiooniteadlane, Tartu Ülikooli õppejõud

Linnu-Lydia Mae

logopeed, puuetega laste hariduse edendaja

Hillar Mets

illustraator, karikaturist

Hardi Meybaum

ettevõtluse edendaja

Urmas Nemvalts

illustraator, karikaturist

Mati Nõmmiste

audiitortegevuse arendaja

Helle-Reet Paris (Vahersalu)

kunstihariduse edendaja

Aivar Pikkmets

talupidaja, ettevõtluse edendaja

Pille-Riin Purje

teatrikriitik

Leida Rammo

näitleja

Rasmus Rask

lastekaitse edendaja

Riho Ridbeck

muusik ja koorijuht

Viiu Sillaste

tehnikahariduse edendaja, Tallinna Tehnikakõrgkooli professor

Alan Teder

eesti muusikakultuuri tutvustaja, Kanada

Marko Tiirmaa

kohaliku elu edendaja, riigikaitseõpetaja, kaitseliitlane, nooremleitnant

Ruslan Trochynskyi

muusik, Eesti-Ukraina kultuurisidemete edendaja

Viivi Voorand

muusikapedagoog ja koorijuht

Rein Väli

represseeritute eestseisja Saaremaal

   

Valgetähe medal

 

Fedor Shantsyn

ajaloo talletaja Narvas

   

Eesti Punase Risti II klass

 

Urmas Lepner

arstiteadlane, kirurgia arendaja

   

Eesti Punase Risti III klass

 

Mart-Peeter Erss

sotsiaaltöö arendaja

Tõnu Vanakesa

kirurg

   

Eesti Punase Risti IV klass

 

Taimi Allas

vereandja

Kaja Arbeiter

perearst

Eva Kirillova

puuetega inimeste eestseisja

Anne Kõiv

puuetega laste hariduse edendaja

   

Eesti Punase Risti V klass

 

Peeter Hallist

vereandja

Vello Vaarmets

vereandja

   

Kotkaristi II klass

 

Frederick Ben Hodges

Eesti ja NATO koostöö edendaja, kindralleitnant, Ameerika Ühendriigid

   

Kotkaristi III klass

 

Kaupo Rosin

kaitseväelane, kolonelleitnant

   

Kotkaristi IV klass

 

Arne Hass

kaitsepolitseinik

Toomas Õmblus

kaitsepolitseinik

   

Kotkaristi V klass

 

Kert Kotkas

politseiametnik, politseileitnant

Viktor Preiman

vabadusvõitleja

Reimo Raivet

politseiametnik, politseileitnant

Andrei Taratuhin

politseiametnik, politseikapten

   

Kotkaristi kuldrist

 

Kersti Nüüd

politseiametnik, piirivalve-vanemkonstaabel

Aleksandr Pavlov

kaitseliitlane, kapral

   

Maarjamaa Risti I klass

 

Timothy John Berners-Lee

arvutiteadlane, World Wide Web’i looja, Suurbritannia

   

Maarjamaa Risti II klass

 

Neelie Kroes

digitaalse ühisturu edendaja, endine Euroopa Komisjoni asepresident, Madalamaad

   

Maarjamaa Risti III klass

 

Nils Göran Bronner

Eesti ettevõtluse toetaja, Rootsi

Janis Kažocinš

Eesti-Läti julgeolekukoostöö edendaja

Elmer MacKay

Eesti sõjapõgenike abistaja Kanadas

Christopher P. Skaluba

Eesti-NATO koostöö edendaja, Ameerika Ühendriigid

Timothy Snyder

ajaloolane, Yale’i Ülikooli professor, Ameerika Ühendriigid

   

Maarjamaa Risti IV klass

 

Saska Saarikoski

ajakirjanik, Soome

   

Maarjamaa Risti V klass

 

Zinaida Strogalštšikova

vepsa kultuuri edendaja, Venemaa


Alus: Eesti Vabariigi põhiseaduse § 78 p 15,
         teenetemärkide seaduse §-d 10 ja 11.



Toomas Hendrik Ilves