Teksti suurus:

Taastuvast energiaallikast elektrienergia tootmise vähempakkumise korraldamise volitamine

Väljaandja:Vabariigi Valitsus
Akti liik:korraldus
Teksti liik:algtekst-terviktekst
Redaktsiooni jõustumise kp:26.01.2023
Redaktsiooni kehtivuse lõpp:
Avaldamismärge:RT III, 27.01.2023, 3

Taastuvast energiaallikast elektrienergia tootmise vähempakkumise korraldamise volitamine

Vastu võetud 26.01.2023 nr 39

Korraldus kehtestatakse elektrituruseaduse § 594 lõigete 5 ja 51 ning § 597 lõike 1 alusel.

1. ASJAOLUD

Elektrituruseaduse (edaspidi ELTS) § 594 lõike 1 kohaselt makstakse taastuvast energiaallikast elektrienergia tootmise eest toetust, et toota taastuvast energiaallikast elektrienergiat 2030. aastal 40% Eesti summaarsest elektrienergia lõpptarbimisest. 2021. aasta kinnitatud Eurostati andmetele tuginedes moodustas taastuvelekter 29,3% Eesti elektritoodangust .1 2022. aasta üheksa kuu kokkuvõttes kattis taastuvelekter 29% tarbimisest ja moodustas 35% Eesti elektritoodangust.2 Eesti elektrijaamad tootsid taastuvelektrit 2022. aasta kolmandas kvartalis viie protsendi võrra vähem kui 2021. aasta samal perioodil.3 Seega ei ole Eestis ELTS § 594 lõikes 1 nimetatud eesmärk toota taastuvast energiaallikast 40% summaarsest elektrienergia tarbimisest senini saavutatud ja kui kirjeldatud suundumus jätkub, siis ei saavutata ka aastaks 2030. Eesmärgi saavutamiseks pole piisav ka korralduse andmise ajal rajatavate uute taastuvenergiat tootmiseks kasutavate tootmisseadmete tootmismaht. Varem on vähempakkumiste oksjonite raames saadud taastuvast energiaallikast elektrienergia tootmist juurde täiendavalt 555 GWh4, mille tootmisega tuleb alustada hiljemalt 1. jaanuaril 2026. a5.

Kuigi elektrituru hinnad on 2022. aasta teisel poolaastal olnud palju kõrgemad kui varasematel aastatel, ei tule ebastabiilse turuolukorra tõttu uusi tootmisseadmeid ELTS § 594 lõike 1 eesmärgi saavutamiseks vajalikus mahus ja kiiruses turule. Seetõttu on vaja korraldada vähempakkumine, mis motiveerib tootjaid uusi tootmisseadmeid rajama. Taastuvenergia tootmisseadmete rajamine ja nende tööle seadistamine on ajamahukas ning seetõttu on uue tootmisvõimsuse tekkimiseks vajalik teha tegevusi aastaid varem.

Eesti riiklikus energia- ja kliimakavas aastani 2030 on ühe meetmena planeeritud 2023. aastal välja kuulutada vähempakkumise oksjon mahus 650 GWh/aastas.6 Arvestades potentsiaalseid tootmisalasid ja võimalikku tootmisseadmete arendajate arvu, on optimaalne vähempakkumise kogus pakkumiste konkurentsiolukorra ja riiklike taastuvenergeetika eesmärkide saavutamiseks 650 GWh/aastas. Vastavalt Vabariigi Valitsuse 7. novembri 2019. a määrusele nr 86 „Taastuvast energiaallikast ja tõhusa koostootmise režiimil energia tootmiseks korraldatava vähempakkumise tingimused ja kord“ on vähempakkumise esemeks olevat kogust lubatud ületada kuni 20 protsenti, kui on võimalik esitada võitjaks lisaks madalamat garanteeritud müügitulu määra pakkunud pakkujale või pakkujatele veel üks pakkuja, kelle pakkumises esitatud koguse lisandumisel ületatakse vähempakkumise esemeks olevat kogust kuni 20 protsenti.

Kuivõrd ELTS § 594 lõikes 1 nimetatud eesmärki prognoosi kohaselt ei saavutata, volitab Vabariigi Valitsus ELTS § 594 lõike 5 alusel valdkonna eest vastutavat ministrit korraldama vajaliku elektrienergia koguse kõige soodsama tootja leidmiseks avaliku vähempakkumise.


2. OTSUS

Volitada majandus- ja taristuministrit korraldama taastuvast energiaallikast elektrienergia tootmise vähempakkumine eesmärgiga saada aastas juurde täiendavalt 650 GWh (gigavatt-tunni) ulatuses elektrienergiat, mis toodetakse ELTS § 594 lõike 52 punktis 1 või 3 nimetatud tootmisseadmega, sealhulgas olemasoleva tootmisseadme juurde rajatud elektripaigaldisega (vt ELTS § 108 lg 7), mis alustab elektrienergia esmakordset tootmist pärast vähempakkumise võitja väljaselgitamist.

Majandus- ja taristuminister korraldab vähempakkumise järgmistel tingimustel:
   1) elektrienergia tootmise alustamise tähtpäev on 1. juuli 2027. a, kuid tootmisega võib alustada enne tootmise alustamise tähtpäeva;
   2) elektrienergia tootmise kohustus ja ajavahemik on 12 aastat alates tootmise alustamisest;
   3) pakkumise esemeks on taastuvast energiaallikast toodetud elektrienergia 650 GWh (gigavatt-tundi) kalendriaastas;
   4) kohustus on toota pakutavast aastasest elektrienergia kogusest vähemalt 50% aasta esimeses ja neljandas kvartalis;
   5) pakkumise jõusoleku minimaalne tähtaeg on 300 päeva;
   6) pakkumise tagatise suurus ja tasumise tingimused:
     6.1) tagatise suuruseks on 12 eurot aastase tootmismahu megavatt-tunni kohta üle 1 MW elektrilise võimsusega tootmisseadme puhul;
     6.2) kui päikeseenergiat tootmiseks kasutav pakkuja esitab pakkumisega koos tegevusloaga võrguettevõtjaga sõlmitud liitumislepingu, tuleb pakkujal maksta tagatis 70% ulatuses punktis 6.1 nimetatud tagatise suurusest;
     6.3) kui muud tehnoloogiat kui päikeseenergiat tootmiseks kasutav pakkuja esitab pakkumisega koos tegevusloaga võrguettevõtjaga sõlmitud liitumislepingu, tuleb tasuda tagatis 30% ulatuses punktis 6.1 nimetatud tagatise suurusest;
     6.4) tagatiseks võib olla krediidi- või finantseerimisasutuse või kindlustusandja garantii või tagatisraha;
     6.5) tagatis peab kehtima kuni 1. jaanuarini 2030. a;
   7) vähempakkumise võitja toetuse ülemmäär taastuvast energiaallikast toodetud elektrienergia megavatt-tunni kohta on 20 eurot;
   8) toetust makstakse Eesti hinnapiirkonnas elektrituru päev-ette-börsi tunnihindade põhjal;
   9) toetuse ja turuhinna summa ülemmääraks on 45 eurot megavatt-tunni kohta, lähtudes sellest, et tootja saadav tulu koos toetusega ei ületa Eesti hinnapiirkonnas elektrituru päev-ette-börsil üheski tunnis 45 eurot megavatt-tunni eest.


3. VAIDLUSTAMINE

Korraldust on võimalik vaidlustada halduskohtumenetluse seadustikus sätestatud korras 30 päeva jooksul korralduse teatavaks tegemisest.


1 Eurostat – https://ec.europa.eu/eurostat/web/energy/data/shares. Eurostatist on leitavad liikmesriikide kinnitatud taastuvenergeetika andmed kaheaastase viitega.
2 Elering AS veebileht – https://elering.ee/taastuvelekter-kattis-kolmandas-kvartalis-pea-kolmandiku-tarbimisest
3 Elering AS veebileht – https://elering.ee/taastuvelekter-kattis-kolmandas-kvartalis-pea-kolmandiku-tarbimisest
4 Toimunud on seni neli vähempakkumise oksjonit. Kolm oksjonit on kogustele 5 GWh ning üks vähempakkumise oksjon kogusele 450 GWh, mille mahtu suurendati 20% võrra 540 GWh-ni.
5 Elering AS veebileht, vähempakkumise oksjonite tulemused – https://elering.ee/tulemused#tab0.
6 Eesti riiklik energia- ja kliimakava aastani 2030 – https://www.mkm.ee/energeetika-ja-maavarad/energiamajandus/energia-ja-kliimakava

Kaja Kallas
Peaminister

Taimar Peterkop
Riigisekretär

https://www.riigiteataja.ee/otsingu_soovitused.json