Linna ja valla valitsemineValimised

Linna ja valla valitsemineVolikogu töökorraldus

Noorsootöö ja lastekaitse

Teksti suurus:

Tapa valla noortevolikogu valimiste kord

Väljaandja:Tapa Vallavolikogu
Akti liik:määrus
Teksti liik:algtekst-terviktekst
Redaktsiooni jõustumise kp:04.07.2020
Redaktsiooni kehtivuse lõpp:06.11.2022
Avaldamismärge:RT IV, 01.07.2020, 7

Tapa valla noortevolikogu valimiste kord

Vastu võetud 22.06.2020 nr 84

Määrus kehtestatakse Tapa Vallavolikogu 27.05.2019 määruse nr 58 „Tapa valla noortevolikogu põhimääruse“ § 4 lg 1 alusel.

§ 1.   Üldsätted

  (1) Määrusega sätestatakse Tapa valla noortevolikogu (edaspidi noortekogu) liikmete valimiste kord.

  (2) Noortekogu valimised korraldab ja viib läbi Tapa Vallavolikogu (edaspidi volikogu) moodustatud noortekogu valimiskomisjon.

§ 2.   Noortekogu valimiskomisjon

  (1) Noortekogu valimiskomisjoni (edaspidi valimiskomisjon) ülesanne on registreerida käesoleva määruse nõuete kohaselt esitatud kandidaadid, teha kindlaks hääletamis- ja valimistulemused ning täita muid määrusest tulenevaid ülesandeid.

  (2) Valimiskomisjoni pädevuses oleva küsimuse lahendamiseks võtab valimiskomisjon vastu otsuse, millele kirjutab alla komisjoni esimees. Otsus jõustub allakirjutamisel.

  (3) Valimiskomisjonil on viis liiget.

  (4) Valimiskomisjoni koosseisu nimetavad oma esindaja ja tema asendusliikme volikogu hariduskomisjon ja kultuurikomisjon, vallavalitsus ning noortekogu eelmine koosseis. Valimiskomisjoni kuulub vallavalitsuse noorsootööga tegelev spetsialist.

  (5) Komisjon valib oma liikmete hulgast esimehe ja aseesimehe, kellede ülesandeks on komisjoni tegevuse korraldamine.

  (6) Valimiskomisjoni volitused kestavad kuni komisjoni uue koosseisu nimetamiseni.

  (7) Kui komisjoni liige kandideerib noortekogu liikmeks, siis tema valimiskomisjoniliikme õigused ja kohustused peatuvad kuni valimistulemuste kinnitamiseni. Noortekogu liikmeks valituks osutumisel komisjoni liikme volitused lõpevad.

  (8) Kui komisjoni liige ei saa komisjoni koosolekust osa võtta või tema volitused on peatunud, asendab teda asendusliige, kellel on kõik komisjoniliikme õigused ja kohustused, välja arvatud esimehe või aseesimehe õigused ja kohustused.

§ 3.   Noortekogu valimiste aeg ja koht

  (1) Noortekogu valimiste aja ja kohad kinnitab valimiskomisjon valimiste aasta 15. augustiks.

  (2) Teave valimiste toimumise aegade ja kohtade kohta ning valimiskomisjoni kontaktandmed avaldatakse vähemalt 30 päeva enne valimiste algust Tapa valla infolehes, veebilehel ja noortekogu sotsiaalmeedia kontol või veebilehel.

§ 4.   Noortekogu valimiste korraldus

  Noortekogu valimised toimuvad kahes osas:
  1) esimeses osas on kandideerimis- ja valimisõigus 13-19-aastasel isikul, kes õpib Tapa valla munitsipaalkoolis ja kelle elukoht on rahvastikuregistri andmetel Tapa vallas;
  2) teises osas on kandideerimisõigus 13-24 aastasel isikul, kelle elukoht on rahvastikuregistri andmetel Tapa vallas, kuid kes ei õpi Tapa valla munitsipaalkoolis.

§ 5.   Valijate arvestus ja nimekirjad

  (1) Valijate nimekirjad koostab Eesti Hariduse Infosüsteemi alusel koolide kaupa vallasekretär.

  (2) Valijate nimekirja kantakse valija kohta järgmised andmed:
  1) ees- ja perekonnanimi;
  2) isikukood.

  (3) Valijad kantakse valijate nimekirja nende perekonnanimede tähestikulises järjekorras.

  (4) Valija võib kontrollida enda kohta valijate nimekirja kantud andmete õigsust.

  (5) Kui valija leiab, et tema kohta valijate nimekirja kantud andmetes on vigu, esitab ta vigade parandamise avalduse valimiskomisjonile, kes edastab selle viivitamata vallasekretärile.

  (6) Muudatusi valijate nimekirjas teeb valimiskomisjon vallasekretäri teatise alusel.

§ 6.   Kandidaatide registreerimine

  (1) Kandidaatide registreerimiseks esitamine algab 30. päeval enne valimispäeva.

  (2) Kandidaatide registreerimiseks esitamine lõpeb valimispäevale eelneval 24. päeval kell 18.00.

  (3) Valimistel võib osaleda ja end kandidaadina registreerimiseks esitada iga paragrahvis 4 sätestatud kandideerimisõiguslik isik.

  (4) Kandideerimisdokumendid on kandideerimisavaldus ja motivatsioonikiri.

  (5) Valimiskomisjon valmistab ette ja avaldab kandideerimisdokumentide näidised ning tagab võimaluse esitada kandideerimisdokumendid elektrooniliselt.

  (6) Kandideerimisavalduses isik:
  1) väljendab oma soovi kandideerida noortekogu liikmekandidaadina;
  2) kinnitab, et ta vastab noortekogu liikmekandidaadile esitatud nõuetele;
  3) esitab käesoleva paragrahvi lõikes 7 sätestatud andmed.

  (7) Kandidaat esitab kandideerimisavalduses järgmised andmed:
  1) ees- ja perekonnanimi;
  2) isikukood;
  3) elukoha aadress;
  4) valimiste osa (esimene või teine);
  5) esimese osas kandideerimisel kooli nimi, kus kandidaat õpib;
  6) teises osas kandideerimisel andmed hariduse kohta, kool või töökoht ja amet;
  7) kontaktandmeid ja sidevahendite numbrid;

  (8) Motivatsioonikirjas esitab kandidaat vähemalt 0,5 A4 lehekülje pikkuse põhjenduse, miks ta tahab olla noorte esindaja noortekogus ning teemad, mis tema hinnangul vajavad Tapa vallas noorte poolset tähelepanu.

  (9) Kandidaat allkirjastab kandideerimisavalduse ja motivatsioonikirja.

  (10) Valimiskomisjon registreerib kõik nõuetekohased kandideerimisdokumendid esitanud kandidaadid.

  (11) Registreerimisel antakse kandidaadile registreerimisnumber. Registreerimisnumbrid algavad number 1-st ja numbrid loositakse kõigile registreeritud kandidaatidele peale registreerimise perioodi lõppu.
  1) Kui kandidaat ei ole esitatud kõiki nõutavaid andmeid või on esitatud andmetes vigu, antakse talle puuduste kõrvaldamiseks aega kaks tööpäeva.
  2) Kui kandidaat tähtajaks puudusi ei kõrvalda, jätab valimiskomisjon kandidaadi registreerimata. Kandidaadi registreerimata jätmise kohta võtab valimiskomisjon vastu põhistatud otsuse.

§ 7.   Kandidaatide nimekirja avalikustamine

  Valimiskomisjoni poolt registreeritud kandidaatide nimekirja ja kandidaatide esitatud motivatsioonikirjad avalikustatakse Tapa valla veebilehel, avalikes sotsiaalmeedia kanalites ja valimiskohtades vähemalt 2 nädalat enne valimisi.

§ 8.   Hääletamise kord

  (1) Valimiste esimese osa hääletus koolides viiakse läbi valmiskomisjoni ja kooli juhtkonna koostöös.

  (2) Hääletamise kestus on ühes koolis 1-3 tundi.

  (3) Hääletamise ajal on hääletuskohas vähemalt 3 valimiskomisjoni liiget.

  (4) Hääletamine toimub koolides hääletussedelitega, mille väljastab valijale valimiskomisjon isikut tõendava dokumendi (ID-kaart või õpilaspilet) alusel.

  (5) Valija kirjutab hääletamissedelile selleks ettenähtud kohta ühe selle kooli kandidaatide nimekirja kantud kandidaadi registreerimisnumbri, kelle poolt ta hääletab.

  (6) Kui valija rikub hääletamissedeli, on tal õigus saada valimiskomisjonilt uus sedel. Valija peab rikutud või kasutamata hääletussedeli valimiskomisjonile tagastama.

  (7) Hääletamissedeli laseb valija valimiskomisjoni poolt ette valmistatud ja enne hääletamise algust pitseeritud hääletamiskasti.

  (8) Valimiste teises osas valijate hääletamist läbi ei viida, vaid valimistulemus selgitatakse välja paragrahvi 9 lõikes 7 sätestatud korras.

§ 9.   Hääletamis- ja valimistulemuste kindlakstegemine

  (1) Valimiskomisjon avab hääletamiskastid pärast hääletamiste lõppemist kõikides koolides. Valimiskastide avamise juures peab viibima üle poole valimiskomisjoni koosseisust.

  (2) Enne hääletamiskastide avamist peab valimiskomisjon üle lugema ja kustutama kõik valijatele välja andmata jäänud, samuti valijate tagastatud rikutud hääletamissedelid. Hääletamissedelid kustutatakse sedeli nurga äralõikamisega.

  (3) Valimiskomisjon teeb hääletamiskastides olnud sedelite alusel kindlaks hääletamisest osavõtnud valijate arvu, kehtetute sedelite arvu ja kandidaatidele antud häälte arvu ning kannab need oma protokolli.

  (4) Kehtetuks tunnistatakse hääletamissedel:
  1) millele ei ole kirjutatud ühegi kandidaadi registreerimisnumbrit või millele on neid kirjutatud rohkem kui üks;
  2) millele kirjutatud numbriga kandidaati ei kandideeri noortekogu valimistel;
  3) millele kirjutatud kandidaadi registreerimisnumber on parandatud ja ei ole arusaadav;
  4) millele kirjutatud kandidaadi registreerimisnumber ei ole loetav.

  (5) Hääletustulemuste kohta koostab valimiskomisjon protokolli, millele kirjutavad alla valimiskomisjoni kohal olevad liikmed.

  (6) Valimiste esimeses osas osutuvad valituks igas koolis kaks enim hääli saanud kandidaati. Teised kandidaadid jäävad selle kooli valituks osutunud esindajate asendusliikmeteks, reastatult saadud häälte arvu järgi. Kui kandidaadid said valijatelt hääli võrdselt, siis paigutatakse ettepoole kandidaat, kes paikneb tähestikulises järjekorras tagapool.

  (7) Valimiste teises osas valib valimiskomisjon kandideerijate esitatud motivatsioonikirjade alusel 2/3 häälteenamusega 3 noortekogu liiget ja 2 asendusliiget.

  (8) Kui valimiste teises osas ei saa ükski kandidaat lõikes 7 sätestatud häälteenamust või on kandidaate esitatud vähem kui kolm või pole kandidaate esitatud, siis osutub valituks esimese osa valimistel gümnaasiumide asendusliige järgmiselt:
  1) ühe kandidaadi puudumisel Tapa Gümnaasiumi või Tamsalu Gümnaasiumi nimekirjas järgmine asendusliige, kes selgitatakse välja liisu heitmise teel;
  2) kahe kandidaadi puudumisel Tapa Gümnaasiumi nimekirjas olev esimene asendusliige ja Tamsalu Gümnaasiumi nimekirjas olev esimene asendusliige;
  3) kolme kandidaadi puudumisel mõlema gümnaasiumi nimekirjas esimene asendusliige ja kolmas liige selgub liisu heitmise teel mõlema gümnaasiumi järgmise asendusliikme vahel.

§ 10.   Valimistulemuste kinnitamine ja avalikustamine

  (1) Valimiskomisjon kinnitab esimese ja teise osa valimiste läbiviimise tulemusena noortekogu liikmete nimekirja ja asendusliikmete nimekirja.

  (2) Valimistulemused avaldatakse hiljemalt kolmandal päeval pärast tulemuste kindlakstegemist Tapa valla veebilehel, noortekogu sotsiaalmeedia kontol ja/või noortekogu veebilehel.

§ 11.   Kaebuste esitamine ja nende lahendamine

  (1) Kaebuse esitamise õigus on isikul, kes leiab, et tema õigusi on vaidlustatava toiminguga rikutud.

  (2) Kaebus vormistatakse kirjalikult ning selles märgitakse:
  1) kaebuse esitaja nimi, isikukood, aadress ja sidevahendite andmed;
  2) vaidlustatava toimingu kirjeldus;
  3) põhjused, miks kaebuse esitaja leiab, et vaidlustatav toiming rikub tema õigusi;
  4) põhjused, miks kaebuse esitaja leiab, et vaidlustatav toiming ei ole seaduslik;
  5) kuidas ja millal sai kaebuse esitaja vaidlustatavast toimingust teada;
  6) kaebuse esitamise kuupäev.

  (3) Kaebusele kirjutab alla selle esitaja.

  (4) Kaebus esitatakse valimiskomisjonile hiljemalt kolmandal päeval lõikes 1 nimetatud toimingust teadasaamisest.

  (5) Valimiskomisjon peab kaebuse läbi vaatama ja selle suhtes otsuse tegema viie tööpäeva jooksul kaebuse laekumisest arvates.

  (6) Valimiskomisjon teeb ühe järgmistest otsustest:
  1) jätab kaebuse rahuldamata;
  2) rahuldab kaebuse;
  3) rahuldab kaebuse osaliselt.
  4) Valimiskomisjon edastab otsuse kaebuse esitajale viivitamata.

  (7) Kui kaebuse esitaja leiab, et valimiskomisjoni otsuse või toiminguga rikutakse tema õigusi, võib ta esitada kolme päeva jooksul otsusest või toimingust teadasaamisest kaebuse volikogule.

  (8) Kui valimiskomisjon või vallavolikogu on tunnistanud hääletamistulemused kehtetuks, määrab valimiskomisjon uue valimispäeva ja korraldatakse kordushääletamine. Hääletamistulemused võib tunnistada kehtetuks ka ainult ühe või mitme kooli osas, sellisel juhul korraldatakse kordushääletamine ainult selles või nendes koolides. Valimistulemus tehakse kindlaks pärast kordushääletamise tulemuste selgumist.

§ 12.   Rakendussätted

  2020. aastal on noortekogu valimiste aeg ja kohad järgmised: 15. oktoobril Tamsalus, Jänedal ja Lehtses ning 16. oktoobril Tapal.

§ 13.   Määruse jõustumine

  Määrus jõustub kolmandal päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist.

Maksim Butšenkov
vallavolikogu esimees

https://www.riigiteataja.ee/otsingu_soovitused.json