Rahandus ja eelarveRaha kasutamine

Teksti suurus:

Mittetulunduslikuks tegevuseks toetuse andmise kord

Väljaandja:Türi Vallavolikogu
Akti liik:määrus
Teksti liik:algtekst-terviktekst
Redaktsiooni jõustumise kp:10.02.2024
Redaktsiooni kehtivuse lõpp: Hetkel kehtiv
Avaldamismärge:RT IV, 02.02.2024, 4

Mittetulunduslikuks tegevuseks toetuse andmise kord

Vastu võetud 25.01.2024 nr 2
jõustumine 10.02.2024

Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lõike 1 punkti 5 ja noorsootööseaduse § 8 punkti 2 alusel.

1. peatükk Üldsätted 

§ 1.   Reguleerimisala

  (1) Määrusega kehtestatakse Türi valla eelarvest mittetulundusliku tegevusega ühingute toetamise põhimõtted, toetuse taotlemise ja maksmise tingimused, nõuded toetuse kasutamise aruande esitamiseks ning tingimused toetuse tagasinõudeks.

  (2) Määrusega ei reguleerita spordiseaduse tähenduses ja alusel spordi korraldamiseks spordiorganisatsioonidele Türi valla eelarvest toetuse andmist.

§ 2.   Mittetulunduslik tegevus

  Mittetulunduslik tegevus määruse mõistes on sellise juriidilise isiku või füüsiliste isikute seltsingu vormis tegevus (edaspidi nimetatakse mittetulundusliku tegevusega juriidilist isikut ja seltsingut ka ühinguks), kelle eesmärk või põhitegevus ei ole tulu teenimine ning kes kasutavad ühingu vara ühingu eesmärkide saavutamiseks ja Türi valla või avalikkuse huvides.

§ 3.   Toetuse andmise eesmärk

  Toetuste andmise eesmärk on arendada ja toetada Türi vallas mittetulunduslikku tegevust järgmistes valdkondades:
  1) kultuurielu korraldamine;
  2) noorsootööalane tegevus (sh noorteprogrammide ja noorteprojektide korraldamine);
  3) keskkonnakaitsealane tegevus;
  4) teadus-, haridus- ja huvialategevus;
  5) külaliikumine, seltsielu või muu ühistegevus;
  6) koguduse tegevus;
  7) elanike tervise edendamine;
  8) kodanikukaitse ja turvalisus;
  9) muud kodanikualgatuslikku tegevust või valla elanike koostööd soodustavad mittetulunduslikud tegevused.

2. peatükk Toetuse liigid ja õigus toetusele 

§ 4.   Toetuse liigid

  (1) Mittetulundusliku tegevuse toetamiseks makstakse Türi valla eelarvest
  1) tegevustoetust;
  2) ürituse toetus;
  3) projektitoetust.

  (2) Tegevustoetus on toetus ühingu jätkusuutlikkuse säilitamiseks ehk tavapärase tegevuskorralduse tagamiseks ja ühingu võimekuse tõstmiseks.

  (3) Ürituse toetus on sihtotstarbeline toetus ühingu korraldatava ning määruse §-s 3 sätestatud eesmärke toetava ürituse või ühistegevuse korraldamiseks.

  (4) Projektitoetus on sihtotstarbeline toetus erinevatest fondidest või programmidest määruse §-s 3 sätestatud eesmärkidel mittetulundusliku tegevuse toetamise korral ühingu kaasfinantseeringu või omafinantseeringu tasumise kohustuse osaliseks või täielikuks katmiseks.

§ 5.   Toetuste andmise ning kasutamise tingimused ja toetuse piirmäärad

  (1) Tegevustoetuse andmiseks peab ühingu tegevus olema järjepidev, Türi valla elanike või avalikkuse jaoks vajalik ning taotlemisel põhjendatud. Taotluses peab olema märgitud tegevustoetuse eeldatav kasutamine.

  (2) Tegevustoetuse miinimummäär on 100 eurot ja maksimummäär on 4000 eurot.

  (3) Tegevustoetus on õigus kasutada ühingu jätkusuutlikkuse säilitamiseks ehk tavapärase tegevuskorralduse tagamiseks ja ühingu võimekuse tõstmiseks ning saaja valduses oleva maa-ala, hoonete, ruumide ja rajatiste majandus- ning halduskulude katmiseks, v.a. osas, mida ühing on võimeline katma üüri- või rendituluga.

  (4) Ürituse toetuse taotlemine peab olema põhjendatud ja esitatud on ürituse või ühistegevuse eelarve ja toetusega rahastatavad tegevused.

  (5) Ürituse toetust makstakse vastavalt ürituse või ühistegevuse eelarves kavandatud tegevuste kulule, kuid mitte suuremas summas kui 90% ürituse või ühistegevuse kogumaksumusest.

  (6) Projektitoetuse taotlemine peab olema põhjendatud ning projektitoetuse saamiseks täidetud järgmised tingimused:
  1) kaasrahastatav projekt peab olema Türi valla arenguks vajalik ehk kooskõlas Türi valla arengukavaga või peab toetuse andja hinnangul olema avalikkusele oluline;
  2) fondidest või programmidest raha taotlemine, mille puhul eeldatakse kaasfinantseeringu või omafinantseeringu rahastamist projektitoetusega alates 1000 eurost, peab olema eelnevalt Türi Vallavalitsuse kui täitevorganiga (edaspidi vallavalitsus) kooskõlastatud.

  (7) Projektitoetust makstakse summas, mis vastab kaasfinantseeringu või omafinantseeringu kohustusele, aga mitte suuremas summas kui 3000 eurot.

  (8) Toetusi ei või kasutada järgmiste kulude katmiseks:
  1) kinnisvara soetamine;
  2) toitlustuskulu;
  3) ühingu asutamiskulu;
  4) trahvid, kohtukulud, viivised;
  5) projektijuhtimisega seotud personalikulu, v.a. juhul, kui projektijuhtimise kulud on abikõlbulikud projektis, millele kaas- või omafinantseerimist taotletakse;
  6) toetuse eesmärgiga otseselt mitte seotud kulu.

§ 6.   Õigus toetusele

  (1) Toetust makstakse mittetulundusühingule, sihtasutusele ja seltsingule (ühingule), kelle tegelik ja põhikirjaline või seltsingu lepinguga sätestatud tegevus vastab määruse §-s 3 sätestatud eesmärkidele ning kelle tegevus vastab määruse § 2 mõistes mittetulunduslikule tegevusele, arvestades käesoleva paragrahvi erisusi.

  (2) Tegevustoetust makstakse ainult sellisele toetust saama õigustatud mittetulundusühingule ja sihtasutusele, kelle äriregistrisse kantud aadress ja tegelik alaline tegevuskoht on Türi valla haldusterritooriumil.

  (3) Tegevustoetust ja ürituse toetust makstakse ainult sellisele toetust saama õigustatud seltsingule, kes seltsingulepingu alusel tegutseb Türi valla haldusterritooriumil.

3. peatükk Toetuse taotlemine, menetlemine ja maksmine 

§ 7.   Nõuded taotlusele

  (1) Toetuse taotlemiseks tuleb Türi Vallavalitsusele kui ametiasutusele (edaspidi ametiasutus) määrusega sätestatud tähtaegadel esitada kirjalik taotlus.

  (2) Taotluses märgitakse
  1) taotleja andmed - juriidilise isiku nimi ja registrikood; seltsingul seltsinglasi iseloomustav ühine nimetus, s.h märge, et tegemist on seltsinguga;
  2) taotleja esindaja andmed - juriidilise isiku seadusliku esindaja ees- ja perekonnanimi, seltsingu puhul seltsinglasi esindama volitatud seltsinglase ees- ja perekonnanimi;
  3) taotleja kontaktandmed (telefon, e‑post või postiaadress);
  4) taotluse liik;
  5) toetuse taotlemise eesmärk ja vajadusel tegevuste kirjeldus. Võimalusel ja määrusega sätestatud tingimustel lisatakse toetatava tegevuse eeldatav eelarve ning sündmuse, tegevuse toimumise või projekti elluviimise aeg;
  6) taotletav toetussumma ja selle kasutamise periood;
  7) arvelduskonto andmed, kuhu toetus kanda;
  8) taotleja esindaja allkiri ja taotluse koostamise kuupäev. Kui taotlus esitatakse elektrooniliselt, loetakse taotluse kuupäevaks digitaalallkirjas märgitud kuupäev.

  (3) Seltsing peab taotlusele lisama seltsingulepingu koopia.

  (4) Ametiasutusel on õigus nõuda taotlejalt täiendavaid toetuse määramiseks vajalikke dokumente.

§ 8.   Taotluse esitamise tähtajad

  (1) Tegevustoetus antakse kalendriaastaks ning määratakse vaid ühel korral kalendriaasta kohta, mistõttu tegevustoetuse taotlus tuleb esitada hiljemalt toetuse kasutamise aastale eelneva aasta 30. novembril.

  (2) Ürituse toetuse taotlus tuleb esitada järgmiselt:
  1) veebruarist juulini (viimane kuu kaasa arvatud) toimuvate ürituste rahastamiseks hiljemalt toetuse kasutamise aastale eelneva aasta 30. novembril;
  2) augustist järgmise kalendriaasta jaanuarikuuni (viimane kuu kaasa arvatud) toimuvate ürituste rahastamiseks hiljemalt 31. mail.

  (3) Juhul, kui üritust või ühistegevust ei olnud võimalik ette planeerida käesoleva paragrahvi lõikes 2 sätestatud tähtpäevadeks või tähtaja lõpptähtpäeva järgimata jätmine ei sõltunud taotleja tegevusest, võib ürituse taotluse esitada ka muul ajal.

  (4) Projektitoetuse taotlus esitatakse vajaduspõhiselt. Võimalusel esitatakse projektitoetus käesoleva paragrahvi lõikes 2 sätestatud tähtaegu järgides.

§ 9.   Taotluse menetlemine

  (1) Taotlused registreeritakse ametiasutuse dokumendiregistris.

  (2) Taotlused vaatab läbi mittetulundusühingute toetamise taotluste menetlemise komisjon (edaspidi komisjon). Komisjon on vallavalitsuse alaline nõuandev tööorgan, kes määrusega sätestatust lähtuvalt teeb vallavalitsusele ettepaneku taotluse rahuldamiseks, osaliseks rahuldamiseks, mitterahuldamiseks või taotluse tagastamiseks (läbi vaatamata jätmiseks).

  (3) Komisjoni koosseisu kinnitab vallavalitsus. Komisjoni koosseisu peab kuuluma vähemalt üks esindaja igast Türi Vallavolikogu alalisest komisjonist (v.a revisjonikomisjonist) ning ametiasutuse haridus- ja kultuuriosakonna esindaja ja majandusosakonna esindaja.

  (4) Komisjon vaatab esitatud taotlused läbi määruse § 8 lõigetes 1 ja 2 märgitud tähtpäeva möödumisest kahe nädala jooksul.

  (5) Komisjon jätab läbi vaatamata taotlused, kui
  1) taotlus on esitatud määrusega sätestatud tähtaega ületades ning puudub õiguslik alus tähtaja ennistamiseks;
  2) taotleja ei vasta määruse § 6 lõigetes 1-3 sätestatud tingimustele ehk taotleja ei ole õigustatud toetust saama.

  (6) Ettepanek taotluse rahuldamata jätmiseks tehakse juhul, kui esineb vähemalt üks alljärgnevatest asjaoludest:
  1) taotleja on taotluse esitamise hetkel riigile või Türi vallale võlgu (Näiteks maksuvõlg või muu täitmata avalik-õiguslik rahaline kohustus, võlaõiguse alusel sisse nõutud rahaline kohustus);
  2) eraõiguslikust juriidilisest isikust taotleja suhtes on algatatud likvideerimis-, saneerimis- või pankrotimenetlus või avaldatud äriregistrist kustutamise hoiatus;
  3) toetuse eesmärgiks märgitud sama tegevuse mitterahuldamise kohta on komisjoni poolt eelnevalt otsus tehtud;
  4) taotleja on talle Türi vallalt eraldatud mittetulundusliku tegevuse toetust kasutanud mittesihipäraselt, sealhulgas jätnud nõuetekohaselt esitamata aruanded ja muu nõutud informatsiooni;
  5) taotleja on taotlemisel esitanud ebaõigeid või mittetäielikke andmeid, mis mõjutavad õiguspärast toetuse määramist ja maksmist.

  (7) Komisjoni seisukoht ja ettepanek märgitakse komisjoni protokollis. Protokoll registreeritakse ametiasutuse dokumendiregistris ning on selle kaudu kättesaadav ametiasutusele ja vallavalitsusele.

  (8) Pärast komisjoni protokolli kättesaadavaks tegemist valmistab ametiasutuse haridus- ja kultuuriosakonna ametnik ette vallavalitsuse korralduse eelnõu taotluse rahuldamiseks, osaliseks rahuldamiseks või mitterahuldamiseks. Vallavalitsus teeb otsuse kolme nädala jooksul komisjoni protokolli registreerimisest arvates.

  (9) Määruse § 8 lõikes 3 sätestatud juhul ürituse toetuse taotlust ning projektitoetuse taotlust komisjonile menetlemiseks ei edastata ning otsuse toetuse taotluse rahuldamise, mitterahuldamise või osalise rahuldamise kohta teeb vallavalitsus.

  (10) Käesoleva paragrahvi lõikes 9 sätestatud juhul hindab toetuse määramise asjaolusid määruses sätestatust lähtuvalt ametiasutuse haridus- ja kultuuriosakonna ametnik, kes
  1) määruse § 9 lõikes 5 sätestatud juhul tagastab taotluse taotlejale, märkides ka taotluse läbi vaatamata jätmise põhjuse;
  2) koostab vallavalitsuse korralduse eelnõu taotluse rahuldamise või mitterahuldamise kohta.

  (11) Vallavalitsus teeb käesoleva paragrahvi lõikes 9 sätestatud juhul oma otsuse kolme nädala jooksul toetuse taotluse ametiasutuse dokumendiregistris registreerimisest arvates.

  (12) Vallavalitsuse korralduses tuleb märkida:
  1) ühingu nimi või nimetus, kellele toetus eraldatakse;
  2) toetuse liik;
  3) toetuse suurus;
  4) ürituse toetuse puhul märgitakse, millist üritust või ühistegevust toetatakse;
  5) toetuse maksmise viis ja aeg.

  (13) Kui taotlust ei rahuldata, tuleb korralduses märkida toetuse rahuldamata jätmise põhjendused.

§ 10.   Toetuse maksmine

  Toetuse maksab ametiasutus taotlejale vallavalitsuse korralduses märgitud arvelduskontole 14 tööpäeva jooksul taotluse kohta tehtud otsusest arvates.

4. peatükk Aruandlus ning toetuse tagasi nõudmine  

§ 11.   Aruannete esitamine

  (1) Toetuse saaja on toetuse kasutamise kohta kohustatud esitama ametiasutusele toetuse kasutamise aruande järgmiselt:
  1) tegevustoetuse aruande hiljemalt järgneva kalendriaasta 31. jaanuaril;
  2) ürituse toetuse ja projektitoetuse 30 kalendripäeva jooksul pärast raha kasutamise perioodi lõppu.

  (2) Aruanne esitatakse järgmiste tingimuste kohaselt:
  1) tegevustoetuse aruandes märgitakse kulu liigid, milleks tegevustoetust kasutati, ning lisatakse ühingu kalendriaasta eelarve, tegevusaruanne ja kulu katmist tõendavad dokumendid või nende koopiad;
  2) ürituse toetuse aruandes märgitakse kogu ürituse eelarve, kulud mida toetusena esitatud rahast kaeti ning aruandele lisatakse kulu tõendavad dokumendid või nende koopiad;
  3) projektitoetuse aruandes märgitakse kogu projekti eelarve, kaasfinantseeringu või omafinantseeringu suurus ja dokumendid, mis tõendavad kaas- või omafinantseeringu katmist.

  (3) Aruandeid menetleb ning kontrollib toetuse õiguspärast kasutamist ametiasutuse haridus- ja kultuuriosakonna ametnik, kellel on õigus küsida vajadusel täiendavaid andmeid ja tutvuda kuludokumentidega.

§ 12.   Toetuse tagasinõue

  (1) Toetuse saajal on kohustus toetus tagasi maksta, kui
  1) ta ei ole toetuse kasutamise kohta esitanud tähtpäevaks aruannet ning ei ole seda teinud ka täiendava aruandenõude esitamisel või
  2) aruande alusel selgub, et toetust ei ole kasutatud kooskõlas toetuse eraldamise ja kasutamise eesmärgiga ehk on kasutatud mittesihipäraselt või
  3) toetuse saaja on toetuse menetluses esitanud valeandmeid, mis mõjutasid toetuse maksmise kohta otsuse tegemist.

  (2) Toetuse tagasinõude õigus tekib käesoleva määruse lõikes 1 sätestatud asjaoludest teada saamisel.

  (3) Toetuse tagasinõude realiseerimise kavatsusest teavitab ametiasutuse haridus- ja kultuuriosakonna ametnik toetuse saajat kirjalikult, määrates toetuse saajale tähtaja vastuväidete või täiendava teabe edastamiseks.

  (4) Kui taotleja ei esita mõjuvaid argumente toetuse tagasinõude realiseerimata jätmiseks, koostab ametiasutuse haridus- ja kultuuriosakonna ametnik vallavalitsuse korralduse eelnõu, milles märgitakse
  1) asjaolud ja põhjendused toetuse tagasinõudeks;
  2) kohustus maksta toetus täies osas või osaliselt tagasi;
  3) tagasimakse hiliseim tähtpäev;
  4) muud haldusakti vormile ja sisule seadusega kehtestatud selgitused ja andmed.

  (5) Toetuse tagastamata jätmisel rakendatakse seadusest tulenevaid õiguskaitse meetmeid.

5. peatükk Rakendus- ja lõppsätted 

§ 13.   Määruse rakendamine

  Enne käesoleva määruse jõustumist eraldatud toetuste aruanded tuleb esitada vastavalt toetuse eraldamise korralduses märgitud tingimustele.

§ 14.   Määruse kehtetuks tunnistamine

  Türi Vallavolikogu 28. detsembri 2017 määrus nr 15 „Türi valla eelarvest kultuuri-, spordi- ja noorsootöö edendamiseks, kohaliku omaalgatuse toetamiseks ning elukeskkonna arendamiseks toetuste taotlemise ja kasutamise kord“ (RT IV, 04.01.2018, 37) tunnistatakse kehtetuks.

§ 15.   Määruse jõustumine

  Määrus on jõus 10. veebruarist 2024.

Marge Hirtentreu
volikogu esimees

https://www.riigiteataja.ee/otsingu_soovitused.json