Detailplaneeringukohaste rajatiste väljaehitamise ja väljaehitamisega seotud kulude kandmise kokkuleppimise kord Lüganuse vallas
Vastu võetud 28.02.2023 nr 35
Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lõike 2 ja planeerimisseaduse § 131 lõike 2¹ alusel.
§ 1. Reguleerimisala ja mõisted
(1) Käesoleva määrusega nähakse ette detailplaneeringust huvitatud isiku ja Lüganuse valla (edaspidi vald) vahel planeerimisseaduse (PlanS) § 131 lõikes 1 nimetatud detailplaneeringu kohaste rajatiste ja planeeringulahenduse elluviimiseks otseselt vajalike ning sellega funktsionaalselt seotud rajatiste väljaehitamiseks või väljaehitamisega seotud kulude täielikuks või osaliseks katmiseks kokkuleppimise alused ja kord.
(2) Huvitatud isik - isik, kes on huvitatud detailplaneeringu algatamisest, vastuvõtmisest, kehtestamisest ja elluviimisest ning kelle huvides on planeeringulahendusega funktsionaalselt seotud rajatiste väljaehitamine.
(3) Planeeringu koostamise korraldaja – Lüganuse Vallavalitsus (ametiasutus), kui detailplaneeringu algatamise otsuses ei ole sätestatud teisiti.
(4) Detailplaneeringukohased rajatised - avalikuks kasutamiseks ette nähtud tee ja sellega seonduvad rajatised, haljastus, välisvalgustus ja tehnorajatised ning muud planeeringulahenduse elluviimiseks otseselt vajalikud ning sellega funktsionaalselt seotud rajatised.
§ 2. Halduslepingu sõlmimine
(1) Detailplaneeringukohaste rajatiste väljaehitamiseks sõlmivad planeeringu osapooled PlanS § 131 lõikes 2 nimetatud halduslepingu, milles on toodud lisaks halduskoostöö seaduse §-s 10 sätestatud tingimustele ka PlanS § 131 lõikes 5 sätestatud asjaolud. Haldusleping tuleb sõlmida enne detailplaneeringu vastuvõtmise otsuse tegemist.
(2) Haldusleping detailplaneeringukohaste tehnovõrkude ja rajatiste väljaehitamise tagamiseks ja üleandmiseks vallale juhul, kui need asuvad valla omandis oleval maal või on suunatud avaliku huvi tagamisele, tuleb huvitatud isikul sõlmida ametiasutusega enne detailplaneeringu kehtestamise otsustamist.
(3) Juhul, kui huvitatud isik ei nõustu sõlmima halduslepingut enne detailplaneeringu vastuvõtmise otsuse tegemist, on planeeringu koostamise korraldajal õigus detailplaneeringu koostamine lõpetada.
(4) Planeeringu koostamise korraldajal on õigus detailplaneering kehtetuks tunnistada või keelduda planeeringualal ehitusloa andmisest, kui huvitatud isik ei ole määratud tähtajaks täitnud halduslepinguga kohaselt võetud kohustusi.
(5) Juhul, kui pärast detailplaneeringu vastuvõtmise otsuse tegemist selgub, et huvitatud isikul ei ole võimalik sõlmitud halduslepingut täita, ütleb planeeringu koostamise korraldaja sõlmitud halduslepingu ühepoolselt üles viie tööpäeva jooksul arvates huvitatud isikult vastavasisulise teate saamisest. Huvitatud isiku poolt halduslepingu täitmise võimatus on aluseks detailplaneeringu koostamise lõpetamiseks. Huvitatud isikule detailplaneeringu koostamisega juba tehtud kulusid ei hüvitata.
(6) Juhul kui huvitatud isik võõrandab juba menetluses oleva või kehtestatud detailplaneeringu alas oleva maaüksuse või maaüksused, võib planeeringu koostamise korraldaja nõuda uue halduslepingu sõlmimist maaüksuse omandajalt või uue ehitamisest huvitatud isikuga, kui detailplaneeringukohased rajatised on välja ehitamata.
§ 3. Rajatiste väljaehitamine
(1) Juhul, kui detailplaneeringu algatamisel Lüganuse valla arengukava, eelarvestrateegia ja kehtiv eelarve ei kajasta detailplaneeringuga hõlmatud alal või selle teenindamiseks kavandatud rajatiste ehitamist, on planeeringu koostamise korraldajal õigus nõuda järgmiste rajatiste väljaehitamist huvitatud isikult:
1) avalikuks kasutamiseks ette nähtud tee ja sellega seonduvad rajatised, sealhulgas parkimisalad;
2) avalike alade haljastus, sealhulgas puude või põõsastaimede istutus;
3) planeeringuala välisvalgustus ja selle liitumiseks vajalik taristu;
4) tehnorajatised, sealhulgas kinnistu varustamiseks vee- ja kanalisatsioonitorustikud, liitumispunktid, elektrivarustuse taristu ja liitumised, tuletõrjeveevõtukohad, valvesüsteemid jt;
5) eraõigusliku isiku kinnisasjal planeeringuga avalikuks kasutamiseks kavandatava puhkeala väljaehitamist;
6) maaparandussüsteemi rekonstrueerimist, ehitus- ja sadeveedrenaa˛i ehitamist ning muud planeeringulahenduse elluviimiseks otseselt vajalikud ning sellega funktsionaalselt seotud rajatised.
(2) Huvitatud isik on kohustatud välja ehitama kõik detailplaneeringus ette nähtud rajatised ja kõik sellised rajatised, mis ei asu detailplaneeringu alal, kuid on planeeringulahenduse realiseerimiseks vajalikud ja sellega funktsionaalselt seotud.
(3) Enne detailplaneeringuga kavandatud ehitistele ehitusloa andmist peab olema lõpetatud järgnevad tegevused:
1) katastriüksuste moodustamine ja katastriüksuste sihtotstarvete määramine ning maakatastris registreerimine vastavalt detailplaneeringuga kehtestatud katastriüksuse sihtotstarbele;
2) planeeringujärgsete servituutide osas notariaalse kokkuleppe sõlmimine ja servituutide kandmine kinnistusraamatusse;
3) teede ning tehnovõrkude rajamiseks taotletud liitumistingimused tehnovõrkude omanikelt või valdajatelt;
4) detailplaneeringu alusel moodustatud ja planeeringu alusel vallale võõrandatavate kinnistute ja neil asuvate rajatiste tasuta vallale võõrandamine.
(4) Ametiasutusel on õigus keelduda detailplaneeringuga kavandatud ehitis(t)ele ehituslubade ning -teatiste menetlemisest, kui huvitatud isiku lepingulised kohustused ei ole nõuetekohaselt täidetud. Erandina võib ametiasutus nimetatud ehituslubade taotlused ning -teatised menetleda juhul, kui huvitatud isik on vallale andnud piisavad tagatised rajatiste väljaehitamise kohustuse tagamiseks.
(5) Pärast rajatiste väljaehitamist ja neile kasutusloa andmist võib huvitatud isik avalikuks kasutuseks mõeldud rajatised üle anda vallale.
§ 4. Rajatiste väljaehitamisega seotud kulude kandmise kord ja tagatised
(1) Kõik planeeringujärgsete rajatiste väljaehitamisega seotud kulud on kohustatud kandma huvitatud isik, kui ei ole kokku lepitud teisiti.
(2) Huvitatud isik on kohustatud planeeringujärgsed rajatised välja ehitama halduslepingus määratud tähtaja jooksul. Põhjendatud juhul võib halduslepingus näha ette rajatiste väljaehitamise etappide kaupa.
(3) Juhul kui detailplaneeringu põhilahenduse elluviimine jagatakse detailplaneeringuga etappideks, ei väljasta ametiasutus ehituslubasid ja –teatisi planeeritud ehitiste ehitamiseks enne vastava ehitusetapi teenindamiseks detailplaneeringus ette nähtud rajatiste väljaehitamist.
(4) Planeeringu koostamise korraldajal on õigus nõuda huvitatud isikult tagatist, mis katab rajatiste väljaehitamise kulud. Tagatisteks on eelkõige:
1) kinnistu koormamine valla kasuks reaalkoormatisega, mis kohustab igakordset kinnisasja omanikku välja ehitama planeeringujärgsed rajatised ning mille väärtus vastab üldjuhul rajatis(t)e 1,3-kordsele ligikaudsele ehitusmaksumusele. Ligikaudse ehitusmaksumuse arvutamisel tuleb lähtuda käesoleva määruse §-s 5 toodust;
2) huvitatud isikule kuuluvale kinnisasjale valla kasuks seatud hüpoteek või isiklik kasutusõigus;
3) pangagarantii summas, mis vastab rajatiste 1,3-kordsele ligikaudsele ehitusmaksumusele.
(5) Juhul, kui planeeringu koostamise korraldaja on nõudnud käesoleva paragrahvi lõikes 4 sätestatud tagatist, lisatakse halduslepingusse vastav sätte. Kui huvitatud isik ei nõustu sõlmima halduslepingut tagatise tingimusega, on selleks pädeval organil õigus detailplaneeringu koostamine lõpetada.
(6) Kui planeeringu koostamise korraldaja on kontrollinud ja veendunud, et kõik halduslepinguga võetud hüpoteegi kustutamise eelduseks olevad kohustused ja tingimused on täidetud, annab selleks pädeva organ nõusoleku hüpoteegi kustutamiseks.
§ 5. Rajatiste väljaehitamise rahastamisega seotud kulude arvutamine
(1) Rajatiste väljaehitamisega seotud eeldatavad kulud arvutatakse võimalusel ja vajadusel enne detailplaneeringu algatamist, kuid hiljemalt enne detailplaneeringu vastuvõtmise kohta otsuse tegemist. Kulude arvutamisel lähtutakse detailplaneeringuga või selle mõjualale kavandatavate rajatiste orienteeruvast mahust või pindalast, kasutatavate ehitusmaterjalide orienteeruvast hinnast, ehitustööde maksumusest ja muudest asjakohastest tasudest.
(2) Rajatiste väljaehitamisega seotud eeldatavad kulud arvutatakse lähtuvalt huvitatud isiku poolt planeeringu koostamise korraldajale esitatud hinnapakkumisest, mis kajastavad väljaehitatavate rajatiste eeldatavat maksumust. Kui planeeringu koostamise korraldaja tekib kahtlus hinnapakkumises toodud andmete õigsuses, on tal õigus huvitatud isikult nõuda vähemalt ühe täiendava hinnapakkumise esitamist.
(3) Juhul, kui huvitatud isik ei esita rajatiste maksumuse osas omapoolseid hinnapakkumisi, lähtub planeeringu koostamise korraldaja rajatiste ühiku hinna arvutamisel sarnaste rajatiste ehitamiseks varasemalt valla enda või teiste hankijate läbiviidud riigihangete ligikaudsest maksumusest.
§ 6. Rakendussätted
Enne käesoleva määruse jõustumist sõlmitud halduslepingud kehtivad nendes kokku lepitud tingimustel kuni kehtivusaja lõppemiseni.
§ 7. Määruse jõustumine
Määrus jõustub kolmandal päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist.
Dmitri Dmitrijev
vallavolikogu esimees