Rae valla sotsiaaltoetuste komisjoni põhimäärus
Vastu võetud 09.07.2024 nr 15
Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 6 lõike 3 punkti 1 ja § 30 lõike 1 punkti 3, Rae Vallavolikogu 12.04.2011 määruse nr 56 “Rae valla põhimäärus” § 53 lõigete 1, 2, 3, 5 ja 6 ning Rae Vallavolikogu 16.04.2019 määruse nr 34 „Rae valla eelarvest sotsiaaltoetuste määramise ja maksmise kord“ § 5 lõike 1 alusel.
§ 1. Komisjoni moodustamine
(1) Rae valla sotsiaaltoetuste komisjon (edaspidi komisjon) on Rae Vallavalitsuse (edaspidi vallavalitsus) alatine komisjon, mis moodustatakse Rae valla eelarvest isikute sotsiaaltoetuste taotluste, lasteaia toidukulu soodustuse, lasteaia kohatasu soodustuse ja isikute üldhooldusteenuse kohatasu omaosalusest puudujääva osa hüvitamise taotluste menetlemiseks.
(2) Komisjoni ülesanne on vaadata läbi vallavalitsusele esitatud sotsiaaltoetuste, lasteaia toidukulu soodustuse, lasteaia kohatasu soodustuse ja isikute üldhooldusteenuse kohatasu omaosalusest puudujääva osa hüvitamise taotlused ning valmistada ette toetuse eraldamise või sellest keeldumiseks ettepanek vallavalitsusele.
§ 2. Komisjoni tegevus
(1) Komisjon juhindub oma tegevuses Eesti Vabariigis kehtivatest õigusaktidest, Rae Vallavolikogu ja Rae Vallavalitsuse õigusaktidest ning käesolevast põhimäärusest.
(2) Komisjoni tehnilist tööd korraldab haridus- ja kultuuriameti referent.
§ 3. Komisjoni ülesanded
(1) Komisjoni ülesanneteks on:
1) sotsiaaltoetuse, lasteaia toidukulu soodustuse, lasteaia kohatasu soodustuse ja üldhooldusteenuse kohatasu omaosalusest puudujääva osa hüvitamise taotluste läbivaatamine;
2) taotleja või isiku, kellele kulude hüvitamist või toetust taotletakse, Rae Vallavolikogu poolt kehtestatud Rae valla eelarvest sotsiaaltoetuste määramise ja maksmise korras kehtestatud nõuetele vastavuse kontrollimine;
3) üldhooldusteenuse eest tasumise tingimuste kontrollimine.
(2) Viie tööpäeva jooksul pärast taotluste sisulist läbivaatamist asjakohase ettepaneku tegemine vallavalitsusele taotluste rahuldamiseks, osaliseks rahuldamiseks või rahuldamata jätmiseks. Arutamisele tulevad taotlused ja avaldused esitatakse komisjonile menetlemiseks erivajadustega inimeste spetsialisti, sotsiaalhoolekande spetsialisti või sotsiaalhoolekande peaspetsialisti ettepanekul.
§ 4. Komisjoni töö korraldamine
(1) Komisjoni töövormiks on koosolek. Komisjon vaatab taotlused läbi kaks korda kuus. Põhjendatud juhul vaatab komisjon taotlused läbi lühema aja jooksul.
(2) Komisjon on otsustusvõimeline, kui koosolekust võtab osa vähemalt viis komisjoni liiget, sh komisjoni esimees. Komisjoni otsused võetakse vastu kohal viibivate komisjoni liikmete poolthäälte enamusega. Häälte võrdse jagunemise korral on otsustavaks komisjoni esimehe hääl.
(3) Komisjoni esimehel on õigus vajaduse korral kutsuda komisjoni tööst sõnaõigusega osa võtma isikuid, kes ei kuulu komisjoni koosseisu.
(4) Komisjoni koosolekud protokollitakse, otsused vormistatakse kolme tööpäeva jooksul ja nendele kirjutavad alla koosoleku juhataja ja protokollija. Komisjoni liikmete eriarvamused protokollitakse nende nõudmisel. Koosoleku protokolli registreerib protokollija dokumendihaldussüsteemis.
(5) Komisjoni esimees või tema poolt määratud isik teatab komisjoni liikmetele koosoleku toimumise aja ja koha.
(6) Arutlusele tulevad taotlused ja avaldused valmistab ette sotsiaalhoolekande spetsialist, sotsiaalhoolekande peaspetsialist või erivajadustega inimeste spetsialist, kes koostab vallavalitsuse korralduse eelnõu.
§ 5. Komisjoni koosseis
(1) Komisjoni koosseis on kuni 10-liikmeline.
(2) Komisjoni esimees on haridus-, kultuuri- ja sotsiaalvaldkonna abivallavanem.
(3) Komisjoni tööd juhib komisjoni esimees. Komisjoni esimehe äraolekul või tema ülesandel täidab komisjoni esimehe ülesandeid tema määratud komisjoni liige.
(4) Komisjoni koosolekut protokollib haridus- ja kultuuriameti referent, kes vormistab protokollid kolme tööpäeva jooksul peale koosoleku toimumist.
§ 6. Komisjoni õigused
(1) Komisjonil on õigus:
1) saada valla ametitelt või allasutustelt tööks vajalikke dokumente, seisukohti ja muid taotluste menetlemiseks vajalikke andmeid;
2) esitada vallavalitsusele ettepanekuid toetuse eraldamiseks, osaliseks toetamiseks või sellest keeldumiseks;
3) teostada järelevalvet toetuse kasutamise osas;
4) vajadusel nõuda taotlejalt taotluse menetlemiseks vajalike mistahes täiendavate andmete ja dokumentide esitamist.
(2) Komisjonil on õigus esitada vallavalitsusele ettepanek toetus osaliselt või tervikuna tagasi nõuda, kui:
1) ilmneb asjaolu, mille esinemise korral ei oleks toetust rahuldatud;
2) toetust on kasutatud mittesihipäraselt;
3) toetuse saaja on esitanud valeandmeid või andmeid varjanud;
4) toetuse saaja ei ole kinni pidanud Rae valla kehtivatest õigusaktidest;
5) toetuse saaja on rikkunud muudes õigusaktides sätestatud tingimusi;
6) taotlejal on võlgnevus Rae valla ees.
(3) Komisjoni otsused on soovitusliku iseloomuga valla õigusaktide vastuvõtmisel.
§ 7. Komisjoni tegevuse lõpetamine
Komisjoni tegevuse lõpetab vallavalitsus.
§ 8. Rakendussätted
(1) Tunnistada kehtetuks Rae Vallavalitsuse 10.01.2023 määrus nr 2 „Rae valla eelarvest isiku toimetuleku kindlustamiseks kodanike avalduste menetlemise komisjoni põhimäärus“.
(2) Määrus jõustub kolmandal päeval pärast avalikustamist Riigi Teatajas.
Madis Sarik
vallavanem
Meeli Vaarik
vallasekretär