Keskkond ja heakordHeakord

Keskkond ja heakordKeskkonnakaitse

Transport ja liiklusLiikluskorraldus, teed ja tänavad

Teksti suurus:

Raieloa andmise tingimused ja kord Lääne-Harju vallas

Väljaandja:Lääne-Harju Vallavolikogu
Akti liik:määrus
Teksti liik:algtekst-terviktekst
Redaktsiooni jõustumise kp:06.06.2020
Redaktsiooni kehtivuse lõpp: Hetkel kehtiv
Avaldamismärge:RT IV, 03.06.2020, 10

Raieloa andmise tingimused ja kord Lääne-Harju vallas

Vastu võetud 26.05.2020 nr 6

Määrus kehtestatakse looduskaitseseaduse § 45 ja kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lõike 2 alusel.

1. peatükk ÜLDSÄTTED 

§ 1.   Määruse reguleerimisala ja eesmärk

  (1) Raieloa andmise tingimused ja kord (edaspidi kord) reguleerib Lääne-Harju vallas (edaspidi vald) kehtiva üldplaneeringuga määratud tiheasustusaladel üksikpuude raieks, välja arvatud kasvav mets metsaseaduse tähenduses, loa taotlemist, andmist ja loa andmisel võimalike kõrvaltingimuste seadmist.

  (2) Korra eesmärk on tagada valla kehtiva üldplaneeringuga kinnitatud tiheasustusaladel kasvavate puude soodsad kasvutingimused ja nende kaitse ning mitmekesise ja esteetiliselt väärtusliku looduskeskkonna säilimine.

  (3) Kord ei reguleeri kasvava metsa raiet metsaseaduse tähenduses ning viljapuude, ilupuude ja -põõsaste raiet ning hooldust.

  (4) Raiumiseks on vajalik luba (edaspidi raieluba), kui puu tüve läbimõõt mõõdetuna juurekaelast 1,3 meetri kõrguselt on vähemalt 8 sentimeetrit ning puul on selgelt nähtav või määratav tüvi ja võra.

  (5) Raieks käesoleva määruse mõistes on:
  1) puu langetamine;
  2) puu võra vähendamine rohkem kui 25%, välja arvatud kuivanud ja murdunud okste eemaldamine.

§ 2.   Raieloa andmise põhimõtted

  (1) Raieloa taotlemine toimub käesoleva korra kohaselt ja raieõigus antakse raieloa alusel.

  (2) Raieluba ei ole vaja taotleda:
  1) kuivanud ja murdunud okste ning vesivõsude eemaldamiseks;
  2) puude raieks puukoolides ja istandustes;
  3) puude raieks raudtee kaitsevööndis, kui see on vajalik ja ette nähtud raudteeliikluse ohutuse tagamiseks;
  4) puude raieks elektri- ja gaasipaigaldiste, sideehitiste ja surveseadmete kaitsevööndis, kui see on vajalik ohutuse ja kaitse tagamiseks;
  5) puude raieks maaparandussüsteemi veejuhtmel, nõlvadelt ja kraavi äärtelt maaparandushoiutööde teostamiseks;
  6) tormiheite, -murru või teistel põhjustel osaliselt või täielikult murdunud ja kohest likvideerimist vajavale (avariiohtlikule) puule, arvestades käesolevas korras toodud erisust.

  (3) Käesoleva paragrahvi lõike 2 punktis 6 nimetatud juhul teatab kinnisasja omanik või valdaja Lääne-Harju Vallavalitsusele (edaspidi vallavalitsus) esimesel võimalusel likvideerimist vajavate puude arvu, liigi, täpse asukoha aadressi ja võimalusel saadab märgistatud puudest foto. Vallavalitsuse vastav ametnik fikseerib puu kohese likvideerimise vajaduse, kontrollides vajadusel sündmuspaigal olukorra vastavust esitatud kirjeldusele.

2. peatükk RAIELOA TAOTLEMINE JA VÄLJAANDMINE 

§ 3.   Raieloa taotlemine

  (1) Raieluba võib taotleda:
  1) puu kasvukoha maa omanik või valdaja maa omaniku lihtkirjaliku volituse alusel;
  2) riigimaal riigimaa valitseja või seaduse või lepingu alusel heakorra- ja hooldustöid teostav isik või tema volitatud esindaja;
  3) valla omandis oleval maal lepingu alusel heakorratöid teostav isik või tema volitatud esindaja;
  4) tänavate, trasside ja muude kommunikatsioonide rajamisel ettejäävate puude raiel trasside valdaja või tema poolt volitatud isik.

  (2) Raieloa saamiseks esitatakse vallavalitsusele põhjendatud vormikohane kirjalik või elektrooniline digitaalselt allkirjastatud taotlus.

  (3) Raieloa taotlusele lisatakse:
  1) kinnistu asendiplaan, millel on näidatud raiutavad puud;
  2) kirjalik volitus, kui tegutsetakse volituse alusel või esindusõigust tõendav dokument, kui taotluse esitab esindaja;
  3) kaasomandi puhul kaasomaniku või kaasomanike enamuse kirjalik nõusolek või elektrooniliselt esitatava raieloa taotluse puhul kaasomaniku(e) digitaalne allkiri;
  4) korteri- või elamuühistu üldkoosoleku protokoll või juhatuse otsus, kui raieõigust taotletakse ühistu territooriumil olevale puule;
  5) naaberkinnistu omaniku kirjalik või digitaalselt allkirjastatud nõusolek puude raiumiseks, kui puud asuvad kinnistu piiril;
  6) kaitstava loodusobjekti või kaitseala valitseja kirjalik nõusolek, kui raiutav puu asub kaitstaval loodusobjektil või -alal;
  7) Keskkonnaameti kirjalik nõusolek, kui raiutav puu asub veekaitsevööndis, välja arvatud raie maaparandussüsteemi eesvoolul maaparandushoiutööde tegemisel;
  8) Muinsuskaitseameti luba, kui raiutav puu asub kinnismälestisel või muinsuskaitsealal või kinnismälestise kaitseks kehtestatud kaitsevööndis;
  9) dendroloogiline hinnang planeeringute ja ehitusprojektide korral, kui raieluba taotletakse enamale kui kolmekümnele puule;
  10) arboristi või dendroloogi poolt koostatud eksperthinnang, kui see osutub vajalikuks puu tervisliku seisundi hindamiseks.

§ 4.   Raieloa taotluse menetlemine

  (1) Vallavalitsus määrab ametniku, kes menetleb raieloa taotlusi, allkirjastab raielubasid ja täidab käesoleva korraga vallavalitsuse pädevusse antud ülesandeid.

  (2) Raieloa taotlemisega annab kinnisasja omanik või valdaja vallavalitsuse ametnikule loa siseneda oma kinnistule puud mõõtma ja hindama ning lubab vajadusel märgistada raiet vajavad puud.

  (3) Vallavalitsus registreerib raieloa taotluse ja taotluse juurde kuuluvad lisad ning suunab taotluse menetlemiseks ametnikule, kes:
  1) kontrollib esitatud taotluse vastavust korra nõuetele ning puuduste esinemisel määrab taotlejale tähtaja puuduste kõrvaldamiseks;
  2) vajadusel nõuab taotlejalt juurde täiendavaid dokumente (dendroloogi või arboristi hinnang, haljastusprojekt vms) ja selgitusi;
  3) hindab kavandatud raie põhjendatust kaasates vajadusel eksperte;
  4) korraldab vajadusel puu ülevaatuse ja märgistab raiumisele kuuluva puu;
  5) seab vajadusel raieloa andmisel kõrvaltingimused ja määrab asendusistutuse kohustuse.

  (4) Raieluba väljastatakse või raieloa taotluse rahuldamata jätmisest teavitatakse 30 päeva jooksul alates nõuetekohase raieloa taotluse ja selle lisade registreerimisest.

§ 5.   Raieloa andmine

  (1) Raieluba vormistatakse kahes eksemplaris, millest üks väljastatakse taotlejale ja teine jääb vallavalitsusele. Raieloa võib vormistada elektrooniliselt digitaalselt allkirjastatuna.

  (2) Raieluba väljastatakse tasuta.

  (3) Vallavalitsuse määratud ametnikul on õigus raieloa andmisel seada kõrvaltingimusi ja määrata asendusistutuse kohustus, mille täitmisega kaasnevad kulud kannab raieloa saanud isik.

  (4) Vallavalitsuse määratud ametnik võib seada eritingimused raiutud puu käitlemisele. Vastavad eritingimused märgitakse raieloale.

  (5) Raieluba kehtib kuni kolm kuud väljastamise kuupäevast arvates.

§ 6.   Raieloa andmisest keeldumine

  Raieloa andmisest võib keelduda, kui kavandatud raie ei ole põhjendatud, eelkõige juhul, kui:
  1) raieloa taotleja on esitanud tegelikkusele mittevastavaid andmeid;
  2) puu on terve ja elujõuline, ei jää kavandatava ehituse alla ning ei ohusta hoonete ja rajatiste struktuure (vundamenti, seinu, katust, taristuid) ning avalikus kohas liikujaid;
  3) soovitakse raiuda puud, mis on määratud säilitatavaks detailplaneeringuga või ehitusprojektiga;
  4) puu on looduskaitse all, tegemist on olulise tähtsusega põlispuu, eripärase või muul põhjusel väärtusliku puuga;
  5) raiumine kahjustaks väärtuslikke loodus- ja kultuurmaastikke, piirkonna looduse eripära, rohelise võrgustiku või rohealade toimimist ja oleks muul viisil vastuolus avalike huvidega;
  6) raieloa taotleja ei ole saanud käesoleva määruse paragrahvi 3 lõikes 3 nimetatud osapooltelt vajalikke kooskõlastusi;
  7) raieloa taotleja on jätnud täitmata vallavalitsuse määratud ametniku poolt varasemalt määratud asendusistutuse kohustuse;
  8) kinnistu või suurema ala osas, kus puu kasvab, on käimas planeerimismenetlus või on esitatud taotlus projekteerimistingimuste määramiseks;
  9) taotluse esitaja ei ole antud tähtajaks kõrvaldanud taotluses esinenud puudusi või esitanud täiendavaid nõuetekohaseid dokumente ja selgitusi.

§ 7.   Raieloa andmisest või andmata jätmisest teavitamine

  Raieloa väljastamisest või väljastamata jätmisest teavitab vallavalitsuse ametnik raieluba taotlenud isikut kirjalikult.

§ 8.   Raie keelamine raierahu perioodil

  Raierahu perioodil lindude pesitsemise ajal võib vallavalitsuse määratud ametnik põhjendatud juhtudel või kaaluka avaliku huvi korral lubada raiet. Vastav eritingimus märgitakse raieloal.

§ 9.   Nõuded raietöödele

  (1) Raie teostamisel tuleb tagada ohutus raie teostamise piirkonnas ning ei tohi tekitada kahju või kujutada ohtu kolmandate isikute elule, tervisele ja varale.

  (2) Raie teostamisel ei tohi kahjustada ümbritsevat keskkonda, raiepiirkonda jäävaid teisi raiumisele mittekuuluvaid ja säilitatavaid puid ning põõsaid.

  (3) Raietööde teostamise järgselt tuleb tagada heakord. Raiekoha puhastamise ja raiejääkide käitlemise eest vastutab raieloa saaja.

3. peatükk ASENDUSISTUTUS 

§ 10.   Asendusistutuse määramine

  (1) Vallavalitsusel on õigus looduskeskkonna taastamise eesmärgil ja muudel põhjendatud eesmärkidel raieloa väljastamise kõrvaltingimusena nõuda raiutavate puude asendamist.

  (2) Asendusistutuse kohustust rakendatakse:
  1) kui soovitakse raiuda tervet ja elujõulist puud ning vallavalitsus ei pea raie keelamist otstarbekaks;
  2) ehitamisega seotud raie kõrvaltingimusena;
  3) ebaseadusliku raie korral.

  (3) Asendusistutuse kohustust ei rakendata kuivanud või ilmselgelt kuivamas puude, tuuleheite, tormimurru ja avariiohtlike puude raie korral.

  (4) Raieloa lisatingimusena on õigus määrata asendusistutuse aeg ja koht, mis märgitakse raieloale. Üldjuhul viiakse asendusistutus täide samal kinnistul, kus raiet teostati.

  (5) Vallavalitsusel on õigus määrata asendusistutuse korral istutatavate istikute arv, liik, vanus, kõrgus, võra läbimõõt.

  (6) Kõik asendusistutuse kulud kannab raieloa saaja.

§ 11.   Asendusistutuse arvestamine

  Üldjuhul määratakse asendusistutus põhimõttel, et iga raiutava puu asemele istutatakse üks uus puu ja vähemalt 25sentimeetrise rinnasdiameetriga puu asemele istutatakse kaks puud. Mistahes liiki üle 40sentimeetrise rinnasdiameetriga puu raie korral istutatakse asemele kolm puud.

§ 12.   Asendusistutuse kohustuse täitmine

  (1) Asendusistutuse nõude täitmisel tuleb vallavalitsust kirjalikult teavitada ja võimaldada vallavalitsuse määratud ametnikul kontrollida asendusistutuse nõuetele vastavust. Juhul, kui istutustöö ei vasta nõuetele, on vallavalitsusel õigus nõuda puuduste kõrvaldamist.

  (2) Asendusistutuse kohuslane peab tagama asendusistutusele kaheaastase garantii ning tagama sel ajal nõuetekohased kasvutingimused ja hoolduse.

  (3) Kui istutatud puu garantii kestuse ajal kahjustub või hävib, siis on vallavalitsusel õigus nõuda puu asendamist ja hooldamist, välja arvatud kui istutuse tegija tõendab, et taim kahjustus või hävis temast mittesõltuvatel asjaoludel. Taime kahjustumine või hävimine fikseeritakse aktiga.

4. peatükk JÄRELEVALVE, VASTUTUS JA MÄÄRUSE RAKENDAMINE 

§ 13.   Raieloa peatamine ja kehtetuks tunnistamine

  (1) Vallavalitsusel on õigus peatada raieloa kehtivus või see kehtetuks tunnistada, kui ilmneb, et:
  1) taotleja on esitanud tegelikkusele mittevastavaid andmeid;
  2) rikutakse raieloas määratud raierahu perioodi;
  3) raiutakse raieloale mittekantud puid;
  4) puu kasvukoha kinnistule antud ehitusluba tunnistatakse kehtetuks;
  5) ilmnevad asjaolud, mis raieloa väljastamise ajal ei olnud teada ja mis võivad tingida raieloa hilisema kehtetuks tunnistamise.

  (2) Raieloa peatamisest või kehtetuks tunnistamisest teavitab vallavalitsuse määratud ametnik taotlejat kirjalikult. Loa peatamise puhul teavitatakse taotlejat loa peatamise kestvusest.

§ 14.   Järelevalve ja vastutus

  (1) Vallavalitsuse määratud ametnik kontrollib käesoleva määruse ja selle alusel väljastatud raieloa nõuetekohast täitmist.

  (2) Käesolevas määruses ja selle alusel väljastatud raielubades ning nendega seotud dokumentides sätestatud tingimuste rikkumise menetlus toimub vastavalt looduskaitseseaduse, karistusseadustiku üldosa ja väärteomenetluse seadustiku sätetele.

  (3) Asendusistutuse kohustuse mittetäitmisel on vallavalitsuse määratud ametnikul õigus teha ettekirjutus, mille tähtajaks täitmata jätmise korral võib rakendada asendustäitmist asendustäitmise ja sunniraha seaduses ettenähtud korras.

§ 15.   Rakendussätted

  (1) Kehtetuks tunnistatakse:
  1) Paldiski Linnavolikogu 27.09.2007 määrus nr 12 „Puude raiumiseks loa andmise tingimused ja kord Paldiski linnas“;
  2) Vasalemma Vallavolikogu 02.12.2008 määrus nr 10 „Vasalemma valla tiheasustuspiirkondades raieloa väljastamise tingimused ja kord“.

  (2) Raieloa taotluse ja raieloa vormi kehtestab vallavalitsus korraldusega.

  (3) Määrus jõustub kolmandal päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist.

Külli Tammur
vallavolikogu esimees

https://www.riigiteataja.ee/otsingu_soovitused.json