Keskkond ja heakordHeakord

Teksti suurus:

Karksi valla heakorraeeskiri

Väljaandja:Karksi Vallavolikogu
Akti liik:määrus
Teksti liik:algtekst-terviktekst
Redaktsiooni jõustumise kp:01.05.2011
Redaktsiooni kehtivuse lõpp:30.09.2014
Avaldamismärge:RT IV, 03.09.2013, 32

Karksi valla heakorraeeskiri

Vastu võetud 20.04.2011 nr 42

Määrus kehtestatakse „Kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse“ § 6 lõike 1, § 22 lõike 1 punkti 361 alusel.

1. peatükk ÜLDSÄTTED 

§ 1.   Heakorraeeskirja eesmärk

  (1) Karksi valla heakorraeeskirja (edaspidi eeskiri) eesmärgiks on koos riigi ja valla vastavate õigusaktidega tagada valla heakord.

  (2) Eeskiri on kohustuslik täitmiseks kõigile valla haldusterritooriumil elavatele, tegutsevatele ja viibivatele juriidilistele ja füüsilistele isikutele, kinnis- ja vallasvara omanikele või kasutajatele.

  (3) Eeskirja kohaldatakse koosmõjus Karksi valla jäätmehoolduseeskirjaga, Karksi valla kaevetööde eeskirjaga, Karksi valla avaliku korra eeskirjaga, Karksi valla koerte ja kasside pidamise eeskirjaga, Karksi valla ehitusmäärusega ning teiste õigusaktidega.

§ 2.   Mõisted

  Eeskirjas kasutatakse mõisteid alljärgnevas tähenduses:
  1) Kinnistu on juriidilise või füüsilise isiku omandis või valduses olev maa-ala. Kinnistus mõistega on heakorra nõuete täitmisel võrdsustatud mõisted: maa-ala, territoorium, krunt, maaüksus, katastriüksus ja maatüki olulised osad.
  2) Ehitis on aluspinnasega kohtkindlalt ühendatud ja inimtegevuse tulemusena ehitatud terviklik asi. Ehitised jagunevad hooneteks ja rajatisteks.
  3) Omanik on füüsiline või juriidiline isik, kelle omandis või kasutada on maa või ehitised või kelle kasuks on seatud hoonestusõigus või kes on maa õiguspärane valdaja.
  4) Avalik koht on üldkasutatav koht või vabaks liikumiseks ja kasutamiseks piiratud territoorium, ehitis, rajatis või selle osa.
  5) Puhastusala on kinnistu või ehitisega külgnev kõnnitee (või haljasala), mis asub kinnistu või ehitise ja sõidutee vahel.
  6) Kõnnitee on jalakäija liiklemiseks ettenähtud teeosa või sama otstarbega omaette tee.
  7) Haljasala on teadlikult kujundatud maastik, maastikuosa või hoonetevaheline välisruum, mida iseloomustab ümberkujundatud reljeef, valitud taimestik ja vastavafunktsioonilised rajatised.

2. peatükk VALLA KOHUSTUSED HEAKORRA TAGAMISEL 

§ 3.   Valla kohustused heakorra tagamisel

  (1) Heakorra tagamist korraldab Karksi vallas Karksi Vallavalitsus (edaspidi vallavalitsus).

  (2) Heakorra tagamisel vallavalitsus:
  1) korraldab heakorratöid avalikes kohtades (sh parkides, üldkasutatavates ujumiskohtades jne);
  2) korraldab valla omandis olevate teede, parklate ning haljasalade heakorratööde teostamist;
  3) korraldab valla omandis olevate mänguväljakute hooldust ja tagab nende vastavuse tehnilistele nõuetele;
  4) korraldab valla omandis või kasutuses olevate avalike tualettide, jäätmemahutite jm inventari paigaldamise ning hoolduse.

3. peatükk AVALIKU KOHA HEAKORD 

§ 4.   Avaliku koha heakorra nõuded

  (1) Ühissõidukipeatused ja ootekojad ning Karksi-Nuias tähistatud jalakäijate ülekäigurajad, ühiskondlike hoonete välistrepid ja -astmed peavad olema puhastatud ning seal tuleb vältida libeduse teket.

  (2) Avalikku kohta tohib lillevaase, prügiurne, pinke, tõkkepiirdeid, vitriine või mistahes teisi teisaldatavaid väikevorme (sh välireklaamikandjaid) paigaldada vallavalitsuse loal. Nende korrashoiu ja hooldamise eest vastutab väikevormi paigaldaja. Ilma loata avalikku kohta paigaldatud väikevormid kõrvaldab vallavalitsus.

  (3) Mänguväljaku omanik või haldaja on kohustatud tagama liivakastis liiva väljavahetamise vähemalt 1 kord aastas ja mänguvahendite/väikevormide regulaarse hooldamise ning vajadusel kohese remondi. Mänguväljaku kasutajale potentsiaalselt ohtlikud mänguvahendid/väikevormid tuleb viivitamatult demonteerida või tagada muul viisil nende ohutus.

  (4) Avaliku ürituse või avaliku koosoleku korraldajal tuleb ürituse toimumise kohta paigaldada vajalikul hulgal jäätmemahuteid ja välikäimlaid ning heakorrastada maa-ala koos lähiümbrusega, millel üritus läbi viidi, hiljemalt 12 tunni jooksul peale ürituse lõppemist või avaliku ürituse loas määratud tähtajaks.

  (5) Tänavalt lumepuhastust seganud parkiva sõiduki kasutajal tuleb koristada sõiduki ümbrus lumest parkimise tõttu puhastamata jäänud alal.

  (6) Prügi ja veose vedaja peab koristama peale- ja mahalaadimisel või sõidu ajal mahakukkunud prügi, esemed, vm materjalid.

  (7) Ehitusmaterjalide vedaja peab kinnitama ja katma veose viisil, mis hoiab ära ehitusmaterjalide sattumise teele.

4. peatükk KINNISTU HEAKORD 

§ 5.   Kinnistu ja ehitise omaniku kohustused heakorra tagamisel

  (1) Kinnistu ja ehitise omanik on kohustatud:
  1) hoidma korras oma kinnistu ja kinnistu piirdeaia või heki ning rakendama meetmeid kinnistu risustamise ja reostamise vältimiseks;
  2) hoidma korras hoone fassaadi ja fassaadielemendid, st fassaadielemendid peavad olema terved, värvitud ning vastavuses kinnitatud ehitusprojektile;
  3) hoidma korras kinnistuga piirneva kõnnitee ja/või haljasala, mis jääb kinnistu piiri ja sõidutee vahele (puhastama kõnnitee lumest, vajadusel liivatama, koristama ning niitma haljasala jne);
  4) puhastama maa-aluse tehnovõrgu luugid ja restid, kui eelnimetatu jääb tema puhastusala või kinnistu piiresse;
  5) niitma hoonete ja rajatiste ümbruse muru regulaarselt vastavalt ilmastiku oludele (vähemalt 1 kord 2 nädala jooksul);
  6) niitma ja ära koristama kinnistult heina minimaalselt kord aastas hiljemalt 1. augustiks, vältimaks kulu teket ja tagamaks tuleohutuse;
  7) pügama kinnistu välispiirile jääva heki vähemalt 1 kord suve jooksul;
  8) lõikama põõsaste ja puude oksad, mis kasvavad väljapoole kinnistu piire ja/või varjavad liikluskorraldusvahendeid ning takistavad liiklemist teel;
  9) omama heitvee äravedu ja kogumismahuti tühjendamist tõendavat dokumentatsiooni;
  10) paigaldama tiheasustusega aladel hoone tänavapoolsele fassaadile maja numbri või koha-aadressi;
  11) kõrvaldama liiklejatele ohutul viisil ehitistelt lume, jääpurikad, varisemisohtlikud kivid, plaadid jms ning tagama tänaval ja kõnniteel ohutu liiklemise, piirates tööde teostamise koha ajutise piirdega ning heakorrastama ümbruse peale tööde lõpetamist;
  12) vältima sadevee langemise katuselt kõnniteele või kergliiklusteele, paigaldades vajaduse korral vastavad rennid;
  13) taotlema puu (v.a viljapuu) raieks loa Karksi Vallavolikogu poolt kehtestatud korras;
  14) tagama mittekasutuses oleva ehitise ja sinna juurde kuuluva krundi heakorra ning vältima hoone varisemisohtlikkust ja sulgema sissepääsud.

  (2) Kinnistu ja ehitise omanik ei või tänavaäärses õue osas hoida kütte-, ehitus- või muud materjali piirdeaiast või hekist kõrgemal.

  (3) Kinnistu reostamisel või risustamisel peab ala korrastama kinnistu omanik, kui reostajat või risustajat ei ole võimalik kindlaks teha.

  (4) Põllumajandusloomi ja –linde ning mesilasi võib pidada selleks sobilikes ja heakorrastatud hoonetes või aias selleks eraldatud kohas, pidades kinni loomakaitseseaduses kehtestatud nõuetest ning tagades looma või linnu tekitatud reostuse likvideerimise.

5. peatükk TEISTE ISIKUTE KOHUSTUSED HEAKORRA TAGAISEL 

§ 6.   Avaliku ürituse korraldaja kohustused heakorra tagamisel

  Avaliku ürituse korraldaja on kohustatud:
  1) tagama heakorra ürituse toimumise kohas;
  2) paigaldama ürituse teenindamiseks vajalikul hulgal jäätmemahuteid ja välikäimlaid ning tagama nende puhtuse, hoolduse ja tühjendamise;
  3) korrastama pärast ürituse toimumist maa-ala hiljemalt 12 tunni jooksu ning ära viima kõik seoses ürituse korraldamisega paigaldatud esemed (lavad, telgid, jäätmemahutid, välikäimlad jms) hiljemalt 24 tunni jooksul.

§ 7.   Ajutise müügikoha omaniku või valdaja kohustused heakorra tagamisel

  Ajutise müügikoha omanik või valdaja on kohustatud:
  1) tagama müügikoha ja selle ümbruse puhtuse ning heakorratööde teostamise;
  2) paigaldama müügikoha teenindamiseks vajalikud jäätmemahutid ning tagama nende regulaarse tühjendamise ja hoolduse, vältimaks nende ületäitumist;
  3) korrastama müügikoha koheselt peale müügitegevuse lõppemist ning ära viima kõik seoses müügitegevusega paigaldatud esemed (letid, kastid, pakendid, jäätmemahutid jms).

§ 8.   Ehitus-, remondi- ja kaevetööde tegija kohustused heakorra tagamisel

  (1) Ehitus-, remondi- ja kaevetööde tegija on kohustatud:
  1) vältima ehitus- või kaevealalt (edaspidi tööala) pori, prahi ja tolmu kandumise teedele ning naaberkinnistutele, paigaldades tööalale vajalikud katted ja võttes kasutusele vastavad abinõud;
  2) tagama tööde ajal tänaval ja kõnniteel ohutu liiklemise, piirates tööde teostamise koha ajutise piirdeaiaga;
  3) korrastama pärast töö lõpetamist tööala ümbruse ning taastama tööde käigus rikutud haljastuse.

  (2) Ehitus-, remondi- ja kaevetööde tegija ei või avalikku kohta ladustada ehitus- jm materjali vallavalitsuse nõusolekuta.

§ 9.   Põllumajandus-, metsandus- ja veoettevõtja kohustused heakorra tagamisel

  Põllumajandus-, metsandus- ja veoettevõtja on kohustatud:
  1) vältima puidujäätmete, pori, prahi, sõnniku, läga jms kandumise avalikku kohta ja teedele;
  2) likvideerima koheselt tekitatud reostuse, tagades liiklusohutuse.

§ 10.   Tehnovõrgu omaniku kohustused heakorra tagamisel

  Tehnovõrgu omanikud on kohustatud hoidma tehnovõrgu seisundis, mis tagab heakorratööde teostamise võimalikkuse ja ohutuse.

6. peatükk HEAKORRA NÕUDED VALLAS ELAVALE VÕI VIIBIVALE ISIKULE 

§ 11.   Karksi vallas elava või viibiva isiku kohustused heakorra tagamisel

  Karksi vallas elaval või viibival isikul on heakorranõuete tagamiseks keelatud:
  1) risustada ja reostada valla territooriumi ning ehitisi, sealhulgas avalikus kohas maha sülitada, urineerida ja roojata, loopida prahti, suitsukonisid jms, määrida, kirjutada ja joonistada ehitise või rajatise seinale, piirdeaiale, pingile, teele, ühissõiduki ootekojale, kommunikatsiooniehitistele;
  2) kahjustada või lõhkuda avalikku ruumi paigaldatud inventari;
  3) kahjustada haljasalasid või muid rohealasid ja seal olevaid rajatisi;
  4) vigastada, kahjustada ja omavoliliselt raiuda või hävitada puid ning põõsaid;
  5) istutada puid ja põõsaid avalikku kohta vallavalitsusega kooskõlastamata;
  6) parkida mootorsõidukit ja/või haagist haljasale omaniku või haldaja loata;
  7) parkida mootorsõidukit kõnni- või kergliiklusteele;
  8) parkida romusõidukit avalikus kohas või kinnistu tänavaäärses õueosas, korterelamu maal ilma korterelamu elanike loata;
  9) reostada veekogusid ja pesta sõidukeid veekogu juures;
  10) juhtida reovett sadeveekraavi või sadeveekanalisatsiooni ning risustada või reostada neid muul viisil;
  11) kasutada tuhka libedusetõrjeks kõnniteel;
  12) paigaldada lund ja jääd võõrale kinnistule omaniku nõusolekuta;
  13) kuhjata lund kinnistu õuealalt sõidu- ja kõnniteele;
  14) telkida ja/või parkida haljasaladel, parkides ja mujal selleks mitteettenähtud kohtades;
  15) kuivatada pesu selleks mitteettenähtud kohtades ning kõrgemal rõdu või lodža piiridest;
  16) kloppida riideid ja vaipu korterelamu rõdul, aknal ja uksel ning asetada akna välisküljele sinna mittesobivaid esemeid ning toiduaineid;
  17) koguda, kuhjata, ladustada ehitusmaterjali avalikku kohta vallavalitsuse loata;
  18) ladustada ajutiselt küttepuid avalikule territooriumile vallavalitsuse loata;
  19) panna välja omavoliliselt teadet või kuulutust selleks mitteettenähtud avalikku kohta;
  20) illegaalse grafiti tegemine.

7. peatükk NÕUDED KÜTTEKOLDEVÄLISE TULE TEGEMISEL 

§ 12.   Nõuded küttekoldevälise tule tegemisel

  (1) Lõkke tegemine tiheasustusalal on keelatud, välja arvatud, kui lõket tehakse avalikus kohas avalikul üritusel või lõkke tegemine on kooskõlastatud päästekeskusega, samuti kattega lõkkekohas, välikaminas jms kohas.

  (2) Lõkke tegemine on lubatud avalikes kohtades väljaehitatud lõkkeplatsidel (RMK puhkealad jne).

  (3) Lõkke ja muu küttekoldevälise tule tegemisel tuleb järgida järgmisi tuleohutusnõudeid:
  1) tule tegemine on lubatud tuulevaikse ilmaga ainult selleks kohandatud mittepõleval alal või kuivanud taimestikust puhastatud mineraalpinnasel;
  2) lõkke või muu küttekoldevälise tule tegemise koht kinnistul peab paiknema vähemalt 15 m kaugusel mis tahes ehitisest või põlevmaterjali lahtisest hoiukohast ning vähemalt 20 m kaugusel metsast, tiheasustusega alal lõkke tegija peab omama kohaliku päästekeskuse kooskõlastust;
  3) üle kolmemeetrise läbimõõduga lõkke tegemisel tuleb asukoha valik ja vajalikud tuleohutust tagavad meetmed kooskõlastada asukohajärgse päästekeskusega;
  4) avalikus kohas avalikul üritusel lõkke tegija peab omama kohaliku päästekeskuse kooskõlastust ja vallavalitsuse luba ning avaliku lõkke tegemise koht peab paiknema mis tahes ehitisest, põlevmaterjali hoiukohast või metsast vähemalt 50 m kaugusel;
  5) teisaldatav šašlõki- või grillahi või muu samalaadne seadeldis ning kala- ja lihatoodete suitsuahi peavad mis tahes ehitisest või põlevmaterjali hoiukohast asuma vähemalt 5 m kaugusel, olema pideva järelevalve all, pärast töö lõpetamist tuleb kütusel lasta täielikul ära põleda või põlemisjäägid veega kustutada;
  6) tahkkütusel töötaval seadmel, milles grillimisel kasutatakse eelnevalt valmistatud grillsütt või muud hõõguvat materjal peab asuma vähemalt 2 meetri kaugusel hoonest, põlevmaterjali lahtisest hoiukohast, metsast, kuivanud taimestikust ja muust süttivast materjalist;
  7) tule tegija peab tule kustutama, kui suits häirib teisi inimesi või liiklust;
  8) tule üle järelvalvet teostav täiskasvanud isik ei tohi tule juurest lahkuda enne, kui tuli on kustunud või kustutatud;
  9) tule tegemise kohas peavad olema esmased kustutusvahendid.

8. peatükk VASTUTUS 

§ 13.   Heakorraeeskirja rikkumine

  (1) Heakorraeeskirja rikkumise eest karistatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 662 alusel.

  (2) Heakorraeeskirjas sätestatud väärtegudele kohaldatakse karistusseadustiku üldosa ja väärteomenetluse seadustiku sätteid.

  (3) Heakorraeeskirjas sätestatud väärtegude kohtuväline menetleja on vallavalitsus, politseiasutus ja keskkonnainspektsioon vastavalt oma pädevusele.

9. peatükk RAKENDUSSÄTTED 

§ 14.   Rakendussätted

  (1) Tunnistada kehtetuks Karksi Vallavolikogu 11. oktoobri 2002. a määrus 78 „ Karksi valla heakorra eeskirja ja koormiste kehtestamine”.

  (2) Määrus jõustub 1. mail 2011.a.

Hendrik Agur
Volikogu esimees

https://www.riigiteataja.ee/otsingu_soovitused.json