Huvihariduse ja -tegevuse toetamise kord
Vastu võetud 26.10.2023 nr 8
jõustumine 01.01.2024
Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 6 lõike 3 punkti 1, § 22 lõike 1 punkti 5, erakooliseaduse § 22 lõike 4 ning noorsootöö seaduse § 8 punkti 2 alusel
§ 1. Kasutatud mõisted
1) Huviharidus – huvidele vastava õppetöövälise hariduse omandamine õppekava alusel. Teenuse pakkuja peab olema registreeritud Eesti Hariduse Infosüsteemis.
2) Huvitegevus – juhendatud tegevust süvendatud teadmiste ja oskuste omandamiseks valitud huvialal.
3) Huviring, ring – huvitegevuse/huvihariduse pakkumiseks korraldatav tegevus, milles noored osalevad regulaarselt.
4) Huvitegevuse/huvihariduse pakkuja (teenusepakkuja) – kultuuri-, noorsoo-, haridus- või spordiasutus või äriregistris, Eesti spordiregistris, EHISes registreeritud juriidiline isik, kes võimaldab Luunja valla noortel tegeleda neid huvitavate huvialadega.
5) Pearaha – valla poolt teenusepakkujale eraldatav sihtotstarbeline toetus.
§ 2. Üldsätted
(1) Määrus sätestab Luunja valla poolt (edaspidi vald) huvitegevuse/huvihariduse pakkuja toetamise põhimõtted, toetuse taotlemise, taotluste menetlemise, toetuse andmise ning aruande esitamise ja järelevalve korra.
(2) Toetuse eesmärk on toetada teenusepakkujaid, kes pakuvad huviharidust- ja huvitegevust Luunja valla lastele ja noortele (edaspidi noor). Toetuse eesmärk on luua võimalusi noortele pakutava huvihariduse ja huvitegevuse mitmekülgsemaks, kättesaadavamaks ning kvaliteetsemaks muutmiseks. Toetust makstakse noore regulaarseks osalemiseks huviringis.
(3) Vald toetab teenusepakkujat makstes toetust huvitegevuses/huvihariduses osaleva § 2 lõikes 1 toodud sihtgruppi kuuluva noore eest maksimaalselt kahe huviringi arvestusliku tegevuskulu katmiseks kas osaliselt või täies mahus.
(4) Kui noor osaleb mitmes sama teenusepakkuja huviringis, siis toetatakse teenusepakkujat ühe tegevuse ulatuses.
(5) Toetust makstakse tegevustoetusena pearahapõhiselt teenusepakkujale, kes loob noorele sobivad tingimused huvipakkuva valdkonnaga tegelemiseks.
(6) Alushariduse, põhikooli ja gümnaasiumi riikliku õppekava põhist õpet huvitegevusena/huviharidusena ei toetata.
(7) Taotluste menetlejaks ja järelevalve läbiviijaks on Luunja Vallavalitsus.
§ 3. Toetuse taotlemine
(1) Toetust saab taotleda noore eest, kes:
1) on kantud rahvastikuregistrisse Luunja valla elanikuna;
2) on 7–19-aastane;
3) on 1. novembriks lapsevanema, eestkostja või täiskasvanud noore enda poolt kinnitatud Luunja valla elektroonilises infosüsteemis huviringis osalejaks.
(2) Toetust saab taotleda teenusepakkuja, kes:
1) pakub huvitegevust/huviharidust rahvastikuregistri kohaselt Luunja vallas elavale noorele;
2) pakub huvitegevust/huviharidust regulaarselt vähemalt 9 kuul aastas ja vähemalt 4 akadeemilist tundi kuus;
3) on nõuetekohaselt tasunud kõik riiklikud ja kohalikud maksud;
4) on esitanud toetuse taotluse hiljemalt 1. oktoobriks ja laste eest, kes on kinnitanud ringis osalemise hiljemalt 1. novembriks;
5) on õigeaegselt esitanud varem Luunja vallalt saadud toetuse kasutamise aruande;
6) huvikoolina tegutsedes on registreeritud Eesti Hariduse Infosüsteemis ja omab koolitusluba.
(3) Toetuse taotlemise vormi sisu koostab ja kinnitab Luunja Vallavalitsus.
§ 4. Osalemise kinnitamine
(1) Pearaha väljamaksmise eeldusena tuleb lapsevanemal, eestkostjal või täiskasvanud noorel endal kinnitada noore osalemine hiljemalt 1. novembriks.
(2) Kui noor osaleb mitme huviringi/huvikooli töös, saab toetuse saajaks määrata kuni kaks huviringi/huvikooli.
§ 5. Toetuse määr ja maksmine
(1) Esitatud taotluste põhjal kavandatakse valla eelarvesse järgmise aasta vahendid huvitegevuse/huvihariduse toetamiseks.
(2) Huvihariduseks ja -tegevuseks eraldatava toetuse rahalised vahendid eelarveaastaks määrab Luunja Vallavolikogu valla eelarve kinnitamisel.
(3) Toetuse määrad noore kohta kuus kinnitab Luunja Vallavalitsus korraldusega, võttes arvesse taotlejate hulka, taotlusi, toetust taotlevate teenusepakkujate poolt esitatud kohamaksumuse määrasid, vanemate kinnitusi ja eelistusi ning kalendriaastaks eraldatud vahendeid.
(4) Vald maksab eraettevõtjast teenusepakkujale iga noore eest toetust kohamaksumuse määras, kuid mitte rohkem kui käesoleva paragrahvi lõike 3 alusel kinnitatud toetuse suuruses.
(5) Väljaspool Luunja valda asuvatele munitsipaalhuvikoolidele maksab vald toetust Eesti Hariduse Infosüsteemi kantud Luunja valla noorte eest omavalitsuste vahel kokku lepitud kohamaksumuse alusel. Vald tasub õppimist kinnitanud noore eest teenust pakkuvale omavalitsusele õppekava tegevuskulu põhiselt juhul, kui vallas ei ole võimalik samal erialal ja samal õppetasemel huviharidust saada.
§ 6. Teenusepakkuja kohustused
Toetuse vastuvõtmisel kohustub teenusepakkuja:
1) pakkuma teenust toetuse saamise taotluses esitatud valdkonnas ja tasemel;
2) kasutama saadud toetust sihtotstarbeliselt;
3) teavitama vallavalitsust viivitamata osalejate nimekirja muutusest;
4) nimetama Luunja valda enda toetajana;
5) võimaldama noorel esindada Luunja valda võistlustel, sh omavalitsuste või maakondade vahelistel võistlustel;
6) teavitama Luunja Vallavalitsust viivitamata, kui teenuse pakkumisel tekib muudatusi võrreldes toetuse taotlemisel esitatuga;
7) esitama õigeaegselt toetuse kasutamise aruande ja vallavalitsuse nõudmisel toetuse kasutamise kontrollimiseks vajalikud täiendavad dokumendid.
§ 7. Aruandlus ja järelevalve
(1) Toetuse saaja esitab toetuse kasutamise kohta vormikohase elektroonilise aruande tegevuse lõppemisele järgneva kuu jooksul või hiljemalt jooksva aasta 30. detsembriks.
(2) Luunja Vallavalitsuse esindajal on õigus kontrollida toetuse kasutamise sihtotstarvet ning käesolevas määruses nimetatud kohustustest kinnipidamist, nõuda seletuskirju, kuludokumentide koopiaid, liikme-, osalus- või õppemaksu kogumise aruandeid koos maksust vabastatud harrastajate nimekirjaga, teha päringuid toetuse saaja kohta, kontrollida esitatud nimekirjade õigsust ning teha muid toiminguid, mis on vajalikud järelevalve eesmärgi täitmiseks.
(3) Vallavalitsusel on õigus toetuse väljamaksmine peatada, kui toetuse saaja osas on algatatud järelevalvemenetlus käesolevas määruses sätestatud kohustuste täitmise ja toetuse kasutamise kontrollimiseks.
(4) Vallavalitsusel on õigus toetus tagasi nõuda, kui toetuse taotleja esitatud andmed või info ei ole tõene, toetuse saaja ei paku huvitegevust/huviharidust taotluses kirjeldatud moel või tasemel, rikub määruses esitatud tingimusi või muudel põhjendatud juhtudel.
§ 8. Määruse jõustumine
Määrus jõustub 1. jaanuaril 2024.
Kaire Vahejõe
vallavolikogu esimees