Hankekord Valga vallas
Vastu võetud 20.12.2023 nr 19
Määrus kehtestatakse riigihangete seaduse § 9 lõigete 1, 3 ja 4 ning Valga Vallavolikogu 2. märtsi 2018 määruse nr 23 „Valga vallavara eeskiri” § 6 lõike 5 alusel.
§ 1. Määruse reguleerimisala
Hankekord reguleerib riigihangete (edaspidi hange) planeerimist ja korraldamist ning hankelepingute sõlmimist Valga Vallavalitsuses (edaspidi vallavalitsus) ja vallavalitsuse hallatavates asutustes (edaspidi hallatav asutus).
§ 2. Hangete korraldamise üldpõhimõtted
(1) Hange on käesoleva määruse kohaselt asja ostmine, teenuse tellimine, ideekavandi saamine, ehitustöö tellimine või kontsessioonilepingu sõlmimine hankija poolt.
(2) Sõltumata hankelepingu maksumusest tuleb järgida riigihangete seaduses sätestatud riigihangete korraldamise üldpõhimõtteid.
(3) Hanke, v.a riigihangete registris läbiviidava hanke, dokumentatsioon (minimaalselt hinnapäringud ja laekunud pakkumused) registreeritakse dokumendiregistris vastavalt vallavalitsuses või hallatavas asutuses kinnitatud teabehalduse korrale.
(4) Kõik käesolevas määruses nimetatud maksumused on ilma käibemaksuta.
§ 3. Hangete planeerimine ja hankeplaan
(1) Hangete planeerimiseks ja korraldamiseks koostatakse igaks aastaks hankeplaan koos üldise ajakavaga. Hankeplaanis kajastatakse lihthanke piirmäära ületavaid hankeid.
(2) Hankeplaani koostamiseks esitavad vallavalitsuse struktuuriüksuste juhid, hallatavate asutuste juhid ja ametnikud hiljemalt iga aasta 31. detsembriks hangete korraldamise eest vastutavale isikule järgmisel kalendriaastal planeeritavate hangete kohta järgneva informatsiooni:
1) hanke eesmärk ja hankelepingu eseme kirjeldus;
2) hankemenetluse liik;
3) hankemenetluse algatamise eeldatav tähtpäev;
4) hankemenetluse eest vastutav isik;
5) hankelepingu täitmise eest vastutav isik;
6) hankelepingu eeldatav maksumus.
(3) Hangete planeerimise eesmärgil kinnitab vallavalitsus korraldusega hankeplaani ühe kuu jooksul peale eelarve vastuvõtmist.
(4) Hankeplaan vaadatakse üle hankevajaduste muutumisel jooksval aastal ning vajadusel viiakse sisse muudatused. Ettepaneku hankeplaani muutmiseks teeb muudatust vajava vallavalitsuse struktuuriüksuse või hallatava asutuse juht.
(5) Erakorralised hanked, mille vajadus tuleneb objektiivsetest asjaoludest ja mida ei olnud võimalik hankeplaani koostamisel ette näha, viiakse läbi plaaniväliselt.
§ 4. Hanke eest vastutav isik
(1) Hanke eest vastutav isik määratakse hankeplaanis. Plaaniväliste hangete korral on vastutavaks isikuks vallavalitsuse struktuuriüksuse või hallatava asutuse juht.
(2) Hanke eest vastutav isik:
1) korraldab hanketeate ja hankedokumentide (sh hankelepingu projekti) koostamise;
2) teostab toiminguid hanke väljakuulutamiseks;
3) väljastab hankedokumendid ja annab selgitusi hanketeate ja hankedokumentide sisu kohta hankemenetluses osalejatele ja huvitatud isikutele;
4) tagab kõigi vajalike dokumentide õigeaegse esitamise ja pakkujatelt asjakohaste selgituste nõudmise ning riigihanke korraldamise vastavalt seadusele;
5) korraldab hanke kohta teabe avalikustamise valla veebilehel;
6) avab pakkumusi riigihangete registris ja viib läbi muud menetlustoimingud;
7) tagab hanke dokumentatsiooni registreerimise vastavalt käesoleva korra § 2 lõikele 3;
8) täidab muid riigihangete seadusest ja käesolevast määrusest tulenevaid ülesandeid.
§ 5. Riigihangete komisjon
(1) Vallavalitsus moodustab korraldatavate hangete läbiviimiseks alalise riigihangete komisjoni.
(2) Riigihangete komisjoni õiguste ja kohustuste hulka kuuluvad:
1) hanketeate ja hankedokumentide kooskõlastamine;
2) pakkumuste avamine, v.a juhul, kui seda teostab hanke eest vastutav isik;
3) pakkujate hankemenetlusest kõrvaldamine;
4) pakkujate ja taotlejate kvalifitseerimine või kvalifitseerimata jätmine;
5) pakkumuste vastavaks tunnistamine või tagasilükkamine;
6) vajadusel pakkujatega läbirääkimiste pidamine (hankemenetluse liigist tulenevalt);
7) pakkumuste hindamine ja eduka pakkumuse valimine;
8) muud hankemenetlusega seotud küsimused.
(3) Komisjoni töövorm on koosolek. Koosoleku kutsub kokku ja seda juhatab komisjoni esimees või tema puudumisel aseesimees. Koosolekud protokollitakse, protokollile kirjutab alla riigihangete komisjoni koosoleku juhataja ja protokollija. Komisjoni liige, kes jääb protokollis kajastatu suhtes eriarvamusele, võib nõuda oma eriarvamuse protokollis fikseerimist.
(4) Komisjoni koosoleku võib läbi viia elektrooniliselt.
(5) Riigihangete komisjon on otsustusvõimeline, kui selle tööst võtab osa vähemalt pool komisjoni liikmetest, sh komisjoni esimees või aseesimees.
(6) Riigihangete komisjon menetleb reeglina hankeid üle lihthanke piirmäära.
(7) Arvestades konkreetse hanke spetsiifikat, on komisjonil õigus kaasata oma töösse sõnaõigusega asjatundjaid või spetsialiste.
§ 6. Hanke korraldamine üle lihthanke piirmäära
Hanke korral, mille hankelepingu eeldatav maksumus on võrdne või ületab lihthanke piirmäära, kohaldatakse riigihangete seaduses ja käesolevas määruses sätestatud korda.
§ 7. Alla lihthanke piirmäära jääva hanke korraldamine
(1) Hankelepingu sõlmimisel maksumusega alla lihthanke piirmäära tuleb olemasolevat konkurentsi ära kasutades tagada rahaliste vahendite kõige ratsionaalsem ja säästlikum kasutamine.
(2) Hanke korraldamise ja hankelepingu sõlmimise maksumusega alla lihthanke piirmäära otsustab oma tegevusvaldkonnas aasta eelarve kuludes ettenähtud vahendite piires vallavalitsuse struktuuriüksuse juht või hallatava asutuse juht kooskõlastatult vallavalitsuse struktuuriüksuse juhiga.
(3) Vallavalitsuse struktuuriüksuse või hallatava asutuse juht vastutab hankemenetlusega seotud toimingute nõuetekohase teostamise eest.
(4) Ettepaneku tegemisel pakkumuse esitamiseks tuleb reeglina koostada soovitavate asjade, teenuste või ehitustööde tehniline kirjeldus ning selgitada pakkumuste hindamise kriteeriumeid. Pakkumuse hindamise kriteeriumeid ei tule selgitada, kui ettepanek tehakse ühele isikule. Kõiki pakkujaid tuleb kohelda võrdselt.
(5) Asjade ostmisel või teenuste tellimisel, mille eeldatav maksumus on 5000 kuni 30 000 (ehitustööde tellimise puhul 10 000 kuni 60 000) eurot tehakse pakkumuse esitamise ettepanek vähemalt kahele isikule või avaldatakse hanketeade valla kodulehel.
(6) Asjade ostmisel, teenuse või ehitustöö tellimisel, mille eeldatav maksumus on väiksem kui käesoleva paragrahvi lõikes 5 sätestatud määrad, võib teha ettepaneku pakkumuse esitamiseks ühele isikule. Käesolevas lõikes sätestatud korras saadud pakkumuses esitatud asjade, teenuste või ehitustööde hind peab olema mõistlik ning põhjendatud.
(7) Hanke eest vastutav isik informeerib pakkumuse esitanud pakkujaid hanke tulemustest.
(8) Rahastatavate projektide puhul tuleb lisaks hankekorrale arvestada rahastaja nõudmisi.
(9) Käesolevas paragrahvis sätestatud korda ei ole vaja järgida vajalike avariitööde teostamiseks ehitustöö või muu teenuse tellimisel ja kiireloomulisel põhjendatud vajadusel.
§ 8. Hankeleping
(1) Hankeleping sõlmitakse edukaks tunnistatud pakkumuse teinud pakkujaga kirjalikus, kirjalikku taasesitamist võimaldavas või elektroonilises vormis.
(2) Vallavalitsuse nimel sõlmib hankelepingu vallavanem või teda asendav isik, kui vallavalitsus ei ole otsustanud teisiti.
(3) Hankelepingu maksumusega kuni 9999 eurot võib sõlmida suuliselt. Sellisel juhul toimub ostetud asja või tellitud teenuse eest tasumine arve või akti ja arve alusel.
(4) Hankelepingu täitmise üle tagab kontrolli hanke eest vastutav isik, kui hankelepingus ei ole sätestatud teisiti.
§ 9. Ideekonkursi korraldamine
(1) Ideekonkursi korraldamise otsustab vallavalitsus korraldusega, määrates ära ideekonkursi korraldava struktuuriüksuse, võitjatele makstavate auhindade ja/või osalejate osalemistasude suuruse. Ideekonkursi korraldamise otsuses näidatakse ära, kas ideekonkurss korraldatakse eesmärgiga sõlmida ideekonkursi võitjaga tema pakutud ideekavandi alusel teenuse hankeleping või üksnes ideekavandi saamise eesmärgil.
(2) Ideekonkursile laekunud ideekavandite hindamiseks moodustab vallavalitsus korraldusega ideekonkursižürii. Žürii koostab oma tegevuse kohta protokolli kandes sinna esitatud ideekavandite paremusjärjestuse ja oma hinnangu ideekavandite kohta.
(3) Vallavalitsus kuulutab ideekonkursi võitjad välja korraldusega.
§ 10. Ideekonkursi tulemuste avalikustamine
Ideekonkursi tulemused avalikustatakse vallavalitsuse veebilehel 10 päeva pärast ideekonkursi tulemuste selgumist. Märgitakse ära ideekonkursil auhindu saanud isikute nimed koos auhinna suurusega või ideekonkursil osalemistasu saanud isikud koos osalemistasu suurusega.
§ 11. Sotsiaal- ja eriteenuste hankelepingu sõlmimise kord
(1) Sotsiaal- ja eriteenuste hankelepingu sõlmimisel, mille eeldatav maksumus jääb sotsiaalteenuste puhul vahemikku 10 000 eurost kuni 300 000 euroni ja eriteenuste puhul vahemikku 10 000 eurost kuni 60 000 euroni, tuleb konkurentsi ära kasutades tagada rahaliste vahendite kõige ratsionaalsem ja säästlikum kasutamine. Selleks tuleb samaaegselt teha ettepanek pakkumuse esitamiseks vähemalt kahele isikule või avaldatakse hanketeade valla kodulehel.
(2) Käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud juhtudel võib teha ettepaneku pakkumuse esitamiseks ühele isikule, kui teenuse osutamisel puudub konkurents ning võimalused ettepaneku tegemiseks kahele isikule. Käesolevas lõikes sätestatud korras saadud pakkumuses esitatud teenuste hind peab olema mõistlik ning põhjendatud.
(3) Sotsiaal- ja eriteenuste hankelepingu sõlmimisel, mille eeldatav maksumus jääb alla 10 000 euro, võib teha ettepaneku pakkumuse tegemiseks ühele isikule. Käesolevas lõikes sätestatud korras saadud pakkumuses esitatud teenuste hind peab olema mõistlik ning põhjendatud.
(4) Ettepaneku tegemisel pakkumuse esitamiseks tuleb reeglina koostada soovitavate teenuste tehniline kirjeldus ning selgitada pakkumuste hindamise kriteeriumeid. Pakkumuse hindamise kriteeriumeid ei tule selgitada, kui ettepanek tehakse ühele isikule. Kõiki pakkujaid tuleb kohelda võrdselt.
§ 12. Meetmed huvide konflikti ennetamiseks, tuvastamiseks ja kõrvaldamiseks
(1) Hanke korraldamise eest vastutav isik, hankelepingu täitmise eest vastutav isik ja riigihangete komisjoni liige on kohustatud informeerima oma vahetut juhti asjaoludest, mis võivad tema osalemisel riigihanke korraldamisel põhjustada huvide konflikti ning vajadusel taandatakse vastav isik hanke korraldamisest.
(2) Huvide konflikti tuvastamisel ja eeldusel, et isik ei ole end hankemenetlusest taandanud ega teavitanud vahetut juhti muul viisil oma huvide konflikti esinemisest, lähtutakse õigusaktidega ettenähtud nõuetest.
§ 13. Avaldatav teave
Viited olulisemate hangete kohta avaldatakse Valga valla kodulehel aadressil www.valga.ee.
§ 14. Rakendussätted
(1) Tunnistatakse kehtetuks Valga Vallavalitsuse 21. veebruari 2018 määrus nr 3 „Hankekord Valga vallas“.
(2) Määrust rakendatakse alates 1. jaanuarist 2024.
Monika Rogenbaum
vallavanem
Diana Asi
vallasekretär