Noorte omaalgatuslike projektide toetamise kord
Vastu võetud 24.04.2024 nr 58
Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 6 lõike 1 punkti 2 ja noorsootöö seaduse § 8 lõike 1 punkti 2 alusel.
1. peatükk Üldsätted
§ 1. Määruse reguleerimisala ja eesmärk
(1) Noorte omaalgatuslike projektide toetamise kord sätestab tingimused Valga valla haldusterritooriumil elavate noorte ja noorteühenduste noorte omaalgatuslike projektide (edaspidi projekt) toetamiseks Valga valla eelarvest.
(2) Määrus reguleerib Valga valla eelarvest projektide toetuse taotlemise, taotluse menetlemise, toetuse andmise, toetuse andmisest keeldumise ja toetuse kasutamise üle järelevalve teostamise korda.
(3) Toetuse andmise eesmärgiks on arendada noorsootööd ning ergutada noorte omaalgatust Valga vallas.
(4) Toetust taotlev noor on 12–26aastane füüsiline isik, kelle rahvastikuregistrijärgne elukoht asub Valga vallas.
(5) Toetust taotlev noorteühendus on 12–26aastastest noortest koosnev grupp, seltsing või mittetulundusühing, mis tegutseb Valga vallas.
§ 2. Projekti raames toetatavad tegevused ja toetuse määr
(1) Toetust eraldatakse noortele suunatud ürituse, kontserdi, võistluse, kohtumise, kampaania, töötoa, infopäeva või muu ettevõtmise korraldamiseks, mis on suunatud vähemalt kümnele noorele.
(2) Tegevused, mida ei toetata:
1) klassiekskursioonide, klassiõhtute või kooliürituste korraldamist;
2) vahendite soetamist. Erandjuhul võib toetust taotleda kindla asja soetamiseks, mis on üldkasutatav ning mida läheb vaja tegevuse läbiviimiseks. Soetatud asjad jäävad peale projekti lõppu piirkonna noortekeskuse, raamatukogu või rahvamaja kasutusse;
3) asutuse või noorteühingu sümboolika otsimist ja meenete soetamist;
4) huviringi tegevuste korraldamist;
5) projekti korraldajate töötasustamist.
(3) Toetust ei saa küsida varasemalt noorte omaalgatuslike projektide taotlusvoorust toetust saanud projektile.
(4) Toetust eraldatakse kuni 500 eurot ühe projekti kohta.
(5) Projekti elluviija reklaamib korraldatavatel üritustel valda kui toetajat ja kindlustab projektis läbiviidava ürituse kajastamise sotsiaalmeedias, Valga valla info- või veebilehel või muus avalikus infokanalis.
2. peatükk Toetuse taotlemine ja taotluse menetlemine
§ 3. Toetuse taotlus
(1) Toetust võivad taotleda Valga vallas elavad noored või tegutseva noorteühendused. Alla 18aastast noort või noorteühenduse esindajat peab toetuse taotlemisel esindama täiskasvanud isik.
(2) Toetust saab taotleda neli korda aastas vallavalitsuse kinnitatud taotlusvormil. Taotluse esitamise tähtajad on 20. veebruar, 20. mai, 21. august ja 20. november. Kui taotluse esitamise viimane päev satub riiklikule pühale või nädalavahetusele, on tähtpäevaks sellele järgnev tööpäev.
(3) Toetust ei saa taotleda noor või noorteühing, kellel on taotluse esitamise tähtpäeva seisuga aruande võlgnevus Valga Vallavalitsusele (edaspidi vallavalitsus) varasemalt saadud toetuse kasutamise osas.
§ 4. Taotluse menetlemine
(1) Vallavalitsuse ametnik (edaspidi ametnik) kontrollib esitatud taotluste nõuetele vastavust ja nõustab vajadusel taotlejat. Puuduste esinemisel taotluses informeerib ametnik sellest taotlejat. Puuduste kõrvaldamiseks antakse aega kuni viis tööpäeva. Kui taotleja ei kõrvalda puudusi määratud tähtajaks, siis menetlus lõpetatakse.
(2) Vallavalitsus kinnitab noorte omaalgatusliku projekti taotluste hindamismetoodika.
(3) Nõuetele vastavad taotlused esitab ametnik noorsootööga seotud taotluste hindamise komisjonile (edaspidi komisjon) hindamiseks vastavalt hindamismetoodikale.
(4) Komisjonil on õigus teha taotlejale ettepanek jätta projektist mõni tegevus või kulu välja, kui see ei ole abikõlblik või projekti elluviimiseks ja eesmärgi saavutamiseks vajalik, või vähendada kulu jaoks planeeritud summat, kui komisjoni arvates on kulu projekti eesmärkide saavutamiseks põhjendamatult suur, või puuduvad eelarvelised vahendid. Kui komisjon tuvastab valeandmete teadliku esitamise, tehakse vallavalitsusele ettepanek taotluse rahuldamata jätmiseks.
(5) Ametnikul on õigus küsida taotlejalt taotluse kohta lisainformatsiooni ja täiendavaid andmeid.
(6) Taotluseid, mis ei ole esitatud käesolevas määruses toodud tähtpäevadeks, ei võeta menetlusse ja jäetakse rahuldamata.
3. peatükk Toetuste eraldamine ja järelevalve
§ 5. Toetuse eraldamine
(1) Vallavalitsusel on õigus otsustada toetusteks suunatud eelarveliste vahendite jaotus eelarveaastaks, lähtudes valla eelarvest ning komisjoni ettepanekutest.
(2) Toetuse eraldamise, eraldamisest keeldumise ja toetuse suuruse otsustab vallavalitsus korraldusega hiljemalt 30 tööpäeva jooksul alates taotluse esitamise tähtpäevast, v.a enne Valga valla eelarve vastuvõtmist esitatud taotluste korral.
(3) Vallavalitsus teavitab taotlejaid, kelle taotlus jäi rahuldamata, toetuse eraldamata jätmisest kümne tööpäeva jooksul käesoleva paragrahvi lõikes 2 nimetatud korralduse vastuvõtmisest.
§ 6. Aruandlus
(1) Aruande vormi kehtestab vallavalitsus.
(2) Toetuse saaja peab ühe kuu jooksul pärast projekti teostamist esitama vallavalitsusele vormikohase aruande toetuse kasutamise kohta.
(3) Aruande juurde tuleb esitada kuludokumentide koopiad ja maksekorraldused.
(4) Ametnikul on õigus nõuda toetuse kasutamise aruande juurde täiendavaid selgitusi ja teisi dokumente tõendamaks toetuse eesmärgipärast kasutamist.
(5) Aruanded kinnitab või jätab kinnitamata komisjon.
§ 7. Järelevalve
Vallavalitsusel on õigus nõuda makstud toetus tagasi või vähendada toetuse suurust juhul, kui:
1) toetuse saaja ei esita toetuse kasutamise kohta aruannet või käesoleva määruse § 6 lõikes 2 nimetatud dokumente või esitab valeandmeid;
2) toetuse taotlemisel on esitatud valeandmeid;
3) ilmneb asjaolu, mille korral toetust ei oleks antud või toetus oleks antud teistsuguses summas;
4) muudel juhtudel, kui selgub, et toetust ei ole kasutatud eesmärgipäraselt.
4. peatükk Rakendussätted
§ 8. Rakendussätted
(1) Määrus jõustub 1. juulil 2024.
(2) Valga Vallavolikogu 21. juuni 2021 määrus nr 135 „Noorte omaalgatuslike projektide toetamise kord“ tunnistatakse kehtetuks.
Lauri Drubinš
esimees