Kultuur ja sportRahvaraamatukogu

Teksti suurus:

Koosa raamatukogu kasutamise eeskiri

Väljaandja:Vara Vallavolikogu
Akti liik:määrus
Teksti liik:algtekst-terviktekst
Redaktsiooni jõustumise kp:02.02.2009
Redaktsiooni kehtivuse lõpp:20.06.2019
Avaldamismärge:RT IV, 04.09.2012, 46

Koosa raamatukogu kasutamise eeskiri

Vastu võetud 29.01.2009 nr 6

Määrus kehtestatakse "Kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse" § 22 lõige 1 punkt 34 ning "Rahvaraamatukogu seaduse" § 6 lõige 1 alusel.

§ 1.   Üldsätted

  (1) Käesolev raamatukogu kasutamise eeskiri reguleerib Vara valla raamatukogude teeninduse korralduse, lugejate õigused ja kohustused.

  (2) Raamatukogude põhiteenused teavikute kohalkasutus ja kojulaenutus ning üldkasutatava andmesidevõrgu kaudu avalikule teabele juurdepääsu võimaldamine on tasuta.

  (3) Osutatavate eriteenuste kasutamisel: valguskoopiate, printeri väljatrükkide ja raamatukogudevahelise laenutamise kasutamise (RVL) puhul on postikulu tasuline ja nende hinna kinnitab Vara vallavalitsus.

  (4) Raamatukogude lahtiolekuajad kinnitab raamatukogu juhataja ettepanekul Vara vallavalitsus.

§ 2.   Lugejaks registreerimine

  (1) Raamatukogu lugejaks registreeritakse ID-kaardi, passi, õpilaspileti või muu isikukoodi ja fotoga dokumendi alusel. Eelkooliealised lapsed registreeritakse lugejaks lapsevanema või eestkostja kirjalikul nõusolekul.

  (2) Lugejaks registreerimisel tehakse lugejale teatavaks käesolev eeskiri. Lugeja tõendab oma allkirjaga registreerimiskaardil, et on tutvunud eeskirjaga ja kohustub seda täitma.

  (3) Lugeja registreeritakse raamatukogu andmebaasis üks kord järgmiste andmetega:
  1) ees- ja perekonnanimi;
  2) postiaadress;
  3) telefon;
  4) elektronposti aadress;
  5) lugejarühm: täiskasvanu ja laps (kuni 16- aastane);
  6) isikukood.

  (4) Nime, postiaadressi, telefoninumbri ja e-posti aadressi muutumisel peab lugeja koheselt teavitama raamatukogu.

§ 3.   Raamatukogu kasutamine ja laenutamine

  (1) Raamatukogus tuleb säilitada vaikust, ei tohi oma käitumisega häirida teisi lugejaid. Lugeja peab arvestama raamatukoguhoidja märkusi.

  (2) Laenutatavate teavikute arvu määrab raamatukogu.

  (3) Laenutuse tähtajaks on 30 kalendripäeva, perioodikal ja auvistel 7 päeva.

  (4) Entsüklopeediad, sõnaraamatuid, haruldasi raamatuid, sama päeva ajalehti, viimast numbrit

  (5) Tagastamistähtaega võib pikendada kohapeal, telefoni ja e-postiga, kui teavikutele pole nõudmisi teistelt lugejatelt.

  (6) Tagastamistähtaja möödumisel saadab raamatukogu või elektrooniline tarkvaraprogramm lugejale meeldetuletuse.

  (7) Raamatukogul on õigus avalikustada nende lugejate nimed, kellel on Vara valla raamatukogude ees võlgnevused üle 6 kuu.

  (8) Lugeja soovi korral pannakse teda huvitava, kuid teise lugeja käes oleva teaviku saamiseks järjekorda. Teaviku tagastamisest teatatakse soovijale telefoni või e-posti teel. Kui lugeja kokkulepitud ajaks teavikule järele ei tule, laenutatakse see järgmisele soovijale.

  (9) Raamatukogus puuduvad teavikud tellitakse lugeja soovil ja kulul raamatukogudevahelise laenutuse (RVL) kaudu teistest raamatukogudest.

  (10) Lugejalt, kelle elukohaks ei ole Vara vald, võib võtta teavikute laenutuseks tagatist teavikute hinna piires. Teavikute tagastamisel makstakse tagatissumma lugejale tagasi. Väljamaksmata tagatissummad laekuvad aasta möödumisel raamatukogu eelarvesse.

§ 4.   Lugeja vastutus

  (1) Lugeja kannab materiaalset vastutust tema kasutuses olevate teavikute eest.

  (2) Lugeja ei tohi kahjustada raamatukogu teavikuid, seadmeid ja muud vara. Tekitatud kahju tuleb kompenseerida.

  (3) Kui lugeja ei tagasta laenatud teavikuid tähtajaks, võib raamatukogu võtta viivist kuni 1 kroon iga viivitatud päeva eest teaviku kohta.

  (4) Teaviku rikkumise või tagastamata jätmise korral on lugeja kohustatud selle asendama või tasuma selle hinna kuni kümnekordses ulatuses. Lugejalt, kes ei ole nimetatud kohustust raamatukogu antud tähtajaks täitnud, võetakse teavikute kojulaenutamise õigus ära kuni üheks aastaks. Laste tekitatud kahju hüvitab lapsevanem.

§ 5.   Arvuti ja interneti kasutamine

  (1) Arvutit võivad kasutada kõik raamatukogu lugejaks registreerunud alates koolieast. Eelduseks on arvuti kasutamise oskus.

  (2) Enne arvuti kasutamist fikseerib kasutaja oma nime, töö algus- ja lõpuaja vastavas andmikus ning annab selle kohta allkirja.

  (3) Arvuti kasutamiseks on soovitav eelregistreerumine, mida saab teha kohapeal, telefoni või e-posti teel.

  (4) Arvutikasutusaega on võimalik kuni 1 nädal ette reserveerida.

  (5) Kasutusaja reserveerinu peab tulema õigeaegselt kohale. Üle 10 minuti hilinemise korral läheb kasutusaeg üle järgmisele soovijale. Vabade aegade olemasolul on võimalik kohapeal aega pikendada.

  (6) Arvuti on mõeldud eelkõige teabeotsinguks internetist, õppetööks, referaatide koostamiseks ning muu vajaliku informatsiooni hankimiseks.

  (7) Arvutimängud on lubatud ainult eelneval kokkuleppel raamatukogutöötajaga.

  (8) Arvuti kasutajale on keelatud:
  1) arvuti seadmete ja tarkvara mittesihtotstarbeline kasutamine;
  2) igasugune muudatuste tegemine arvuti konfiguratsioonis, omavoliline välja- ja sisselülitamine;
  3) isikliku disketi ja CD kasutamine ilma raamatukogutöötaja loata;
  4) andmete salvestamine arvuti kõvakettale ilma raamatukogutöötaja loata;
  5) tasuliste lehekülgede külastamine.

  (9) Tõrgetest arvuti ja interneti kasutamisel tuleb koheselt teatada raamatukogu töötajale.

  (10) Nõuande saamiseks avalikule teabele üldkasutatava andmesidevõrgu kaudu juurdepääsuks on kasutajal õigus pöörduda raamatukogu töötaja poole.

  (11) Vajaduse korral võib raamatukogu töötaja lõpetada arvutite ja interneti kasutamise hooldustöödeks enne tööaja lõppu.

  (12) Raamatukogu ei kanna vastutust autoriõiguse seaduse rikkumise eest interneti kasutaja poolt ning ei vastuta kasutajate poolt laivõrgus korda saadetavate tegude tagajärgede eest. Vastutus oma käitumise eest lasub täielikult kasutajal.

  (13) Arvutikasutaja poolt raamatukogule tekitatud materiaalse kahju korvab kasutaja.

  (14) Eeskirja rikkumisel kaotab lugeja õiguse kasutada arvutit kahe nädala kuni kuue kuu jooksul, korduval eeskirja eiramisel määramata ajaks.

§ 6.   Määruse jõustumine

  (1) Vara vallavolikogu määrus 22.12.2005 nr 12 „Raamatukogude põhimääruste, raamatukogu kasutamise eeskirjade, avaliku internetipunkti kasutamise eeskirjade ja raamatukogude nõukogude kinnitamine“ tunnistatakse kehtetuks.

  (2) Määrus jõustub 02. veebruaril 2009. a.

Tarmo Leini
Volikogu esimees

https://www.riigiteataja.ee/otsingu_soovitused.json