KorrakaitseKasside ja koerte pidamine

Teksti suurus:

Koerte ja kasside pidamise eeskiri

Väljaandja:Toila Vallavolikogu
Akti liik:määrus
Teksti liik:terviktekst
Redaktsiooni jõustumise kp:11.10.2020
Redaktsiooni kehtivuse lõpp: Hetkel kehtiv
Avaldamismärge:RT IV, 08.10.2020, 9

Koerte ja kasside pidamise eeskiri

Vastu võetud 22.08.2018 nr 21
RT IV, 04.09.2018, 9
jõustumine 07.09.2018

Muudetud järgmiste aktidega (näita)

VastuvõtmineAvaldamineJõustumine
30.09.2020RT IV, 08.10.2020, 711.10.2020

Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lõike 1 punkti 362 alusel.

1. peatükk ÜLDSÄTTED 

§ 1.   Määruse reguleerimisala

  (1) Koerte ja kasside pidamise eeskiri (edaspidi eeskiri) sätestab koerte ja kasside (edaspidi lemmikloom) pidamise korra Toila valla (edaspidi vald) haldusterritooriumil.

  (2) Eeskiri on kohustuslik täitmiseks kõigile valla territooriumil elavatele, tegutsevatele ja viibivatele füüsilistele ning juriidilistele isikutele, kelle omandis või valduses on lemmikloom.

  (3) Lemmikloomade pidamisel lähtutakse headest tavadest, loomakaitseseadusest, loomatauditõrje seadusest, veterinaarkorralduse seadusest ja muudest loomapidamist reguleerivatest õigusaktidest ja käesolevast eeskirjast.

§ 2.   Mõisted

  Eeskirjas kasutatakse mõisteid alljärgnevas tähenduses:
  1) lemmiklooma omanik/pidaja – isik, kellele lemmikloom kuulub või kes õigussuhte alusel omanikuga vastutab viimasele kuuluva lemmiklooma eest;
  2) lemmikloom - inimese isiklikuks meelelahutuseks, seltsiks või vara valvamiseks peetav või neil eesmärkidel pidamiseks mõeldud koer ja/või kass;
[RT IV, 08.10.2020, 7 - jõust. 11.10.2020]
  3) omanikuta lemmikloom – loom, kes on identifitseerimata ja kelle omanikku ei ole võimalik tuvastada;
  4) hulkuv lemmikloom – omaniku tegevuse või tegevusetuse tõttu järelevalveta jäänud lemmikloom;
  5) tegevusluba omav veterinaararst - veterinaararsti kvalifikatsiooni omav füüsiline isik, kellele on tema taotluse alusel Veterinaar- ja Toiduameti poolt väljastatud luba tegeleda veterinaarpraksisega;
  6) eutanaasia - looma hukkamine looma omaniku algatusel või kaastundest, kui ellujäämine tekitaks loomale kestvaid kannatusi või kui tema liigiomane eluviis osutub võimatuks;
  7) avalik koht - territoorium, rajatis, ehitis või ruum, mis on antud üldiseks kasutamiseks või on üldkasutatav.

2. peatükk LEMMIKLOOMADE PIDAMINE 

§ 3.   Lemmikloomade pidamise üldnõuded

  (1) Loomale tuleb tagada võimalus rahuldada liikumisvajadust, arvestades tema suurust ja temperamenti. Koeraomanik peab hoidma koera vähemalt 1m kaugusel avalikust teest.

  (2) Lemmiklooma on lubatud pidada loomapidajale kuuluvas või tema valduses olevas ehitises, korteris, individuaalelamus, kinnisel, piiratud või tähistatud territooriumil (tarastatud hoovid, aiad jne; välja arvatud rõdud ja lodžad) nii, et oleks välditud inimestele või loomadele kallaletungi võimalus ning kaaselanike rahu rikkumine.

  (3) Koera pidamisel tarastatud või muul moel eraldatud territooriumil on lemmikloomapidaja kohustatud paigaldama temale kuuluva territooriumi sissepääsu juurde või piirdeaiale koera olemasolust teatava hoiatussildi. Looma omanik peab tagama operatiivtalituste ja postiljonide ohutu tööülesannete täitmise loomapidajale kuuluval territooriumil.

  (4) Korterelamus ja selle territooriumil lähtutakse lemmikloomapidamisel lisaks käesolevale eeskirjale ka korteriühistu põhikirjast, kodukorrast, ühise tegevuse lepingust ja muudest elamu ühist haldamist käsitlevatest dokumentidest.

  (5) Lemmikloomade pidamisel korterelamutes ei tohi nende käitumine olla sedavõrd häiriv, et takistaks teiste elanike igapäevaseid käitumisharjumusi.

  (6) Loomapidaja peab tagama, et lemmikloom ei rikuks avalikku korda ega ohustaks kaaskodanikke, nende vara ja teisi loomi.
[RT IV, 08.10.2020, 7 - jõust. 11.10.2020]

  (7) Lemmiklooma omanik kannab täit vastutust oma looma tekitatud varalise või tervisekahjustuse korral, kui see tuleneb käesoleva eeskirja rikkumisest ja ei ole seotud olukorraga, kus koera kasutatakse õigusvastase tegevuse takistamiseks.

  (8) Lemmikloomi ei ole lubatud soetada ebamõistlikus koguses, kui nende eest hoolitsemiseks pole loomapidajal loodud võimalusi.

  (9) Aiandus- ja suvilaühistute territooriumil tuleb lähtuda lemmiklooma pidamisel lisaks käesolevale eeskirjale ka aiandus- ja suvilaühistu põhikirjast, kodukorrast ja muudest ühistu haldamist käsitletavatest dokumentidest.
[RT IV, 08.10.2020, 7 - jõust. 11.10.2020]

§ 4.   Lemmiklooma omaniku kohustused

  (1) Lemmiklooma omanik on kohustatud varustama oma lemmiklooma kaelarihmaga, millel on omaniku kontaktandmed või looma muul viisil identifitseerima (kiibistama, tätoveerima vms). Mikrokiipi võib paigaldada vaid tegevusluba omav veterinaararst.

  (2) Lemmiklooma omanik kohustub jälgima lemmiklooma tervislikku seisundit ning vaktsineerima oma hoolealuse marutaudi vastu looma kolmandaks elukuuks ning hilisemad vaktsineerimised tegema veterinaararsti määratud tähtajal. Lemmikloomapidaja on kohustatud pädeva ametiisiku nõudmisel esitama talle vaktsineerimist kinnitava tõendi, millel on fikseeritud vaktsiini toimeaeg ja järgmise vaktsineerimise aeg.

  (3) Omanik peab oma lemmiklooma pidama kas ketis, koeraaias, kinnises ruumis või kinnisel territooriumil, et loom sealt omal tahtel välja ei pääseks ning oleks välistatud kaaskodanike ja teiste loomade häirimine ning kallaletungimise võimalus.

  (4) Koera pidamisel õues tarastatud või muul moel eraldatud territooriumil on loomapidaja kohustatud paigaldama territooriumi sissepääsu juurde nähtavale kohale sildi, mis teavitab sisenejaid koera olemasolust. Loomapidaja peab tagama ametiülesandeid täitva isiku ohutu pääsemise territooriumile.

  (5) Valla üldkasutatavatel aladel lemmikloomaga viibides peab loom olema rihma otsas ja vajadusel suukorviga. Lemmiklooma võib viia üldkasutatava asutuse ruumi ainult ruumi valdaja loal, v.a. puudega inimese abikoera ja teenistuskoera teenistusülesannete täitmisel.
[RT IV, 08.10.2020, 7 - jõust. 11.10.2020]

  (6) Lemmiklooma omanik on kohustatud avalikes ja üldkasutatavates kohtades järgima veterinaar-, sanitaar- ja hügieeninõudeid, sealhulgas koristama oma lemmiklooma väljaheiteid.

  (7) Loomapidaja, kes soovib oma loomapidamise lõpetada, peab tagama looma varju- või hoiupaika viimise või nõuetekohase eutanaasia ning kandma sellega seotud kulud.

  (8) Surnud lemmiklooma omanik/pidaja peab tagama enda valduses olevate looma nõuetekohase käitlemise. Loom tuleb käitlemiseks üle anda selleks tunnustatud ettevõttesse (lemmikloomade varjupaik) või matta selleks lubatud kohta. Looma käitlemisega seotud kulud kannab lemmiklooma omanik.

  (9) Juhul kui koer või kass on hammustanud inimest või teist looma, on loomapidaja kohustatud:
  1) koheselt sellest teatama tegevusluba omavale veterinaararstile;
  2) vajadusel hoidma koera või kassi kümme päeva karantiinis (isoleeritult inimestest ja teistest loomadest), seejärel teatama looma tervislikust seisundist veterinaararstile.

  (10) Loomapidaja on kohustatud teavitama tegevusluba omavat veterinaararsti metslooma rünnakust temale kuuluvale loomale.

§ 5.   Keelatud tegevused

  Keelatud on:
  1) koera hoidmine aiaga piiramata alal lähemal kui 2 m üldkasutatavast teest või kõnniteest;
  2) loomade vigastamine, piinamine ja järelevalveta või abitusse seisundisse jätmine;
  3) viibida loomaga avalikus kohas v.a. puudega inimese abikoeraga ja teenistusülesannet täitva teenistuskoeraga, kuhu on paigaldatud vastava loomaga viibimist keelav märk;
  4) viibida loomaga rahvakogunemistel ja avalikel üritustel, kui see võib häirida ürituse läbiviimist või on korraldaja poolt keelatud;
  5) lubada loomal reostada avalikku kohta ja hoone ühiskasutuses olevaid ruume;
  6) lubada loomal viibida laste mänguväljakutel ja liivakastides;
  7) viibida loomaga kalmistutel;
  8) avalikus kohas nakkusohtlikult haige loomaga viibimine;
  9) lemmiklooma korjuseid või loomseid jäätmeid veekogudesse uputamine;
  10) loomaomanikul/pidajal on keelatud ujutada ja pesta looma avalikes supluskohtades.
[RT IV, 08.10.2020, 7 - jõust. 11.10.2020]

§ 6.   Järelevalveta, hulkuvad või omanikuta lemmikloomad ning nende suhtes rakendatavad meetmed

  (1) Toila valla territooriumil ilma omanikuta hulkuvatest lemmikloomadest tuleb teatada vallavalitsusele.

  (2) Omanikuta või hulkuvate lemmikloomade püüdmist, pidamist ja nende omanike kindlaks- tegemist ning hulkuvate loomade hukkamist korraldab vallavalitsus Vabariigi Valitsuse poolt kehtestatud määruse alusel.

  (3) Kui omaniku juurest lahti pääsenud lemmiklooma kinnipüüdmise korraldas vallavalitsus, kannab nimetatud lemmiklooma püüdmise ja pidamisega seotud kulud lemmiklooma omanik. Järelevalveta koera või kassi hävitamine ei vabasta omanikku vastutusest.

  (4) Hulkuvaks lemmikloomaks ei loeta jahikoera, kes on jahil peremehest maha jäänud. Juhul kui jahikoer teeb koduteel teistele inimestele või nende varale kahju, kannab omanik selle eest täit vastutust.

  (5) Looma võib hukata enesekaitseks, kui looma rünnak ohustab inimese elu või tervist ja rünnakut ei ole võimalik teisiti vältida või tõrjuda. Looma lubatud hukkamise puhul tuleb valida hukkamisviis, mis põhjustab loomale võimalikult vähe füüsilisi ja vaimseid kannatusi.

  (6) Hulkuva looma pikemaajalist (kestusega üle 1 kuu) söötmist ja jootmist ning samaaegselt igasuguste võimaluse loomist looma viibimiseks oma elu- ja kõrvalruumides või õuealal, aga ka korterelamu üldkasutatavates ruumides või õuealal ning aiandus- ja suvilaühistute territooriumil, käsitletakse loomapidamisena. Sellisel juhul laienevad nimetatud isikule loomakaitseseadusega ja käesoleva eeskirjaga loomapidajale pandud kohustused. Nimetatud kohustust ei teki kui isik on hulkuvast loomast koheselt teavitanud vallavalitsust.
[RT IV, 08.10.2020, 7 - jõust. 11.10.2020]

3. peatükk VASTUTUS JA RAKENDUSSÄTTED 

§ 7.   Koerte ja kasside pidamise eeskirja rikkumine

  (1) Koerte ja kasside pidamise eeskirjade nõuete rikkumise eest karistatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse seaduse § 663 alusel § 664 lõikes 2 nimetatud kohtuväliste menetlejate poolt.

  (2) Järelevalvet eeskirja täitmise üle teostavad vallavalitsus ning Politsei- ja Piirivalveamet vastavalt oma pädevusele.

§ 8.   Vastutus

  Vastavalt kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 663 kehtestatud koerte ja kasside pidamise eeskirjade rikkumise eest, kui see ettevaatamatusest põhjustas varalise kahju või inimestele tervisekahjustuse – karistatakse rahatrahviga kuni 200 trahviühikut.

§ 9.   Rakendussätted

  (1) [Käesolevast tekstist välja jäetud].

  (2) [Käesolevast tekstist välja jäetud].

  (3) [Käesolevast tekstist välja jäetud].

  (4) Määrus jõustub kolmandal päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist.

https://www.riigiteataja.ee/otsingu_soovitused.json