ElamumajandusÜhisveevärk ja kanalisatsioon

Keskkond ja heakordJäätmekäitlus

Teksti suurus:

Kadrina valla reovee kohtkäitluse ja äraveo eeskiri

Väljaandja:Kadrina Vallavolikogu
Akti liik:määrus
Teksti liik:algtekst-terviktekst
Redaktsiooni jõustumise kp:08.02.2021
Redaktsiooni kehtivuse lõpp: Hetkel kehtiv
Avaldamismärge:RT IV, 05.02.2021, 2

Kadrina valla reovee kohtkäitluse ja äraveo eeskiri

Vastu võetud 27.01.2021 nr 55

Määrus kehtestatakse veeseaduse § 104 lõike 7 ja kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lõike 2 alusel.

§ 1.   Eeskirja reguleerimisala

  (1) Reovee kohtkäitluse ja äraveo eeskiri (edaspidi eeskiri) reguleerib õigussuhteid, mis tekivad reovee kohtkäitluse ja äraveoga Kadrina valla haldusterritooriumil.

  (2) Reovee kohtkäitlusrajatiste planeerimine, rajamine, kasutamine ja hooldamine toimub ehitusseadustiku, veeseaduse, jäätmeseaduse, keskkonnajärelvalve seaduse ja nende rakendusaktide kohaselt.

  (3) Reovee kohtkäitluse ja äraveo eeskiri kehtib juriidilistele ja füüsilistele isikutele, kes:
  1) teostavad reovee kohtkäitlust ning sellega seoses vajavad ja kasutavad reovee äraveo teenust;
  2) osutavad reovee äraveo teenust.

  (4) Eeskirjas reovee kohta sätestatut kohaldatakse ka fekaalide s.h ajutiseks kasutamiseks ettenähtud teisaldatavate käimlate sisaldise ning pinnase- ja reovee, nagu keldritesse ja tehnilistesse rajatistesse kogunenud reostunud sademe-, pinnase- või põhjavee kohtkäitlusele ja äraveole.

§ 2.   Mõisted

  (1) Eeskirjas kasutatakse mõisteid veeseaduse, ehitusseadustiku, ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni
seaduse ning nende rakendusaktides sätestatu tähenduses, vastava mõiste puudumisel sõna üldlevinud tähenduses.

  (2) Lisaks kasutatakse eeskirjas mõisteid järgmises tähenduses:
  1) reovee kohtkäitlus – reovee kogumine, puhastamine, pinnasesse immutamine, suublasse juhtimine või taaskasutamine, sealhulgas kompostimine, üldjuhul reovee tekkekoha kinnistu piires;
  2) reovee kohtkäitlusrajatis – reovee tekkimise asukohas kasutatav tehnoloogiline rajatis, mida kasutatakse reovee kogumiseks sh kuivkäimla, puhastamiseks ja/või maapinda immutamiseks;
  3) kogumismahuti – lekkekindel äravooluta rajatis reovee ajutiseks hoidmiseks;
  4) septik – plastmassist, klaasplastist, betoonist, terasest või mõnest muust materjalist pealt kinnine vähemalt kahe kambriline mahuti, millesse sadestunud, läbivoolava reoveega kokku puutuva sette orgaaniline aine laguneb anaeroobselt
  5) omapuhasti – ehk kohtpuhasti on rajatis, kus kõrvaldatakse reoained ja ebasoovitavad organismid reoveest mehaaniliste, bioloogiliste või füüsikalis-keemiliste võtetega ja mille projekteeritud reostuskoormus on kuni 50 inimekvivalenti (edaspidi ie);
  6) ie (inimekvivalent) – ühe inimese tekitatud keskmine reostusmaht ööpäevas.
  7) kuja – kanalisatsiooniehitiste lubatud kõige väiksem kaugus hoonest, joogivee salv- või puurkaevust ning muuks kui joogiveeotstarbeks kasutatavast puurkaevust;
  8) purgimiskoht – koht, mis on määratud kohaliku omavalitsuse ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni arendamise kavas tekkekohast äraveetud reovee ühiskanalisatsiooni juhtimiseks;
  9) purgimisteenus – reovee kohtkäitlusrajatisest reovee või –sette eemaldamine ja äravedu purgimissõidukiga ning selle väljutamine purgimiskohta;
  10) reovee bioloogiline puhastamine – reoveest reoainete kõrvaldamine bioloogiliste protsesside toimel;
  11) reovesi – olmetingimustes või tööstuses kasutatud vesi, mille saasteainete hulk ületab lubatud piirmäära ja mida tuleb enne suublasse või pinnasesse juhtimist puhastada;
  12) heitvesi – mehaaniliselt või bioloogiliselt puhastatud reovesi, mille saasteainete hulk pärast puhastamist vastab lubatud piirmäärale ja mida saab juhtida suublasse või pinnasesse;
  13) reoveekogumisala – ala, kus on piisavalt elanikke või majandustegevust reovee ühiskanalisatsiooni kaudu kogumiseks ja reovee reoveepuhastisse või heitvee keskkonda juhtimiseks.
  14) põhjavee kaitstus – hinnanguline kategooria, mis väljendab põhjaveekihi kaetust setete või kivimitega, mis takistavad reoaine jõudmist põhjavette;
  15) kompaktse asustusega ala on määruse tähenduses ühepereelamute, aiamajade või suvilate grupp, mille omavaheline kaugus on alla 100 m.

§ 3.   Reovee kohtkäitluse üldtingimused

  (1) Reovee kohtkäitlus on lubatud olmes tekkiva reovee kohtkäitluseks selle tekkekoha kinnistu või kinnistute (juhul kui tegemist on ühise süsteemiga) piires väljaspool ühiskanalisatsiooniga hõlmatud reoveekogumisalasid.

  (2) Kadrina alevikus on omapuhastite, välja arvatud eelpuhastite ja tööstusreoveepuhastite, kasutamine ja heitvee pinnasesse immutamine keelatud. Lekkekindla kogumismahuti paigaldamine ja selle tühjendamine purgimissõlme on lubatud, kui reoveekogumisalal ühiskanalisatsiooni rajamine toob kaasa põhjendamatult suuri kulutusi.

  (3) Hulja alevikus, Viitna, Kihlevere ja Vohnja külade kompaktse asustusega aladel, kus puudub ühiskanalisatsioon, on lubatud lekkekindlate kogumismahutite kasutamine ja vähemalt bioloogiliselt puhastatud heitvee immutamine pinnasesse tingimusel, et on tagatud immutuskoha nõuetekohane kaugus ümbruskonna puurkaevudest vähemalt 60 m ja salvkaevudest 50 m kaugusel.

  (4) Valla hajaasustusega piirkondades nõrgalt kaitstud ja kaitsmata põhjaveega aladel on nõutav reovee bioloogiline puhastamine enne heitvee pinnasesse immutamist.

  (5) Reoveekogumisalal Kadrina ja Hulja alevikes, Viitna, Kihlevere ja Vohnja külade kompaktse asustusega aladel on kinnistu omanikul või valdajal, kelle kohtkäitlurajatis ei ole nõuetekohane, kohustus liituda ühisveevärgi ja –kanalisatsiooniga, kui vee-ettevõtja on välja ehitanud ühisveevärgi ja -kanalisatsioonisüsteemi ning nõuetekohase liitumispunkti.

  (6) Reovee eelpuhastites (muda-, liiva-, rasva- ja õlipüünised ning nende kombinatsioonid) tekkivad kontsentreeritud jäätmed (rasv, õli, jms) tuleb üle anda jäätmekäitlusettevõttele.

  (7) Kompaktse asustusega aladel, kus ei ole võimalik tagada heitvee immutuskoha nõuetekohast kaugust ümbruskonna puur- ja salvkaevudest ja kus on oht puurkaevude vee saastumiseks, tuleb kasutada reovee kogumist kogumismahutisse.

§ 4.   Nõuded reovee kohtkäitlusrajatistele

  (1) Reovee kohtkäitlusrajatise tüübi ja asukoha valikul peab lähtuma veeseadusest ja selle alusel antud reoveekäitlust reguleerivatest õigusaktidest.

  (2) Lubatud on paigaldada vaid Euroopa Liidu standardite alusel sertifitseeritud reovee kogumismahutit või omapuhastit.

  (3) Reovee kohtkäitlusrajatise paigaldamine ja kasutamine peab vastama toote paigaldamis- ja kasutamisjuhendis toodud nõuetele.

  (4) Reovee kohtkäitlusrajatis peab vastama põhjavee kaitstuse nõuetele.

  (5) Reovee kohtkäitlusrajatis ei tohi paikneda veehaarde sanitaarkaitsealas või puur- ja salvkaevu hooldusalas. Reovee kohtkäitlusrajatis (v.a kuivkäimla lampkast) peab jääma elamust vähemalt kümne meetri ja pealt kinnine mahuti vähemalt viie meetri kaugusele.

  (6) Reovee kohtkäitlusrajatis peab olema aastaringselt tühjendatav ning sellele peab olema tagatud purgimissõiduki juurdepääs.

  (7) Reovee kohtkäitlusrajatis ja kanalisatsioonitorustik peavad olema lekkekindlad ning kaitstud külmumise eest.

  (8) Reovee kohtkäitlusrajatise luugid peavad olema terved ja sulguma tihedalt, vältida tuleb pinnase- sade- ja lumesulamisvee sattumist reovee kohtkäitlussüsteemi.

  (9) Reovee kogumismahuti ja omapuhasti peavad olema paigaldatud pinnasesse liikumatult ning olema ventileeritavad.

§ 5.   Reovee kogumismahuti paigaldamine ja kasutusele võtmine

  (1) Reovee kogumismahuti paigaldamisel ja kasutamisel tuleb aluseks võtta veeseaduses ja ehitusseadustikus ning nende alusel kehtestatud asjakohastes määrustes sätestatud tingimused.

  (2) Uue hoone ehitamisel või olemasoleva hoone rekonstrueerimisel tuleb lahendada reovee kohtkäitlus koos hoone ehitusprojektiga.

  (3) Reovee kogumismahuti paigaldamisel iseseisva ehitisena või olemasoleva kogumismahuti väljavahetamisel/asendamisel tuleb esitada Kadrina Vallavalitsusele (edaspidi ametiasutus) kümme päeva enne töödega alustamist ehitusseadustiku kohane ehitusteatis koos kinnistu asendiplaani ja kogumismahuti mõõtmetega (maht).

  (4) Reovee kogumismahuti kasutusele võtmise tingimused:
  1) reovee kogumismahuti paigaldamisel hoone ehitamise või ümberehitamise korral ehitusprojekti ja ehitusloa alusel esitada ametiasutusele koos hoone kasutusloa taotlusega reovee kogumismahuti andmed sh sertifikaat ning eraldi teatist esitama ei pea;
  2) ehitusteatise alusel paigaldatud reovee kogumismahuti kohta tuleb esitada ametiasutusele kasutusteatis koos kogumismahuti sertifikaadiga vähemalt kümme päeva enne ehitise kasutamise alustamist. Kui kasutusteatise esitajat ei teavitata kümme päeva jooksul pärast kasutusteatise esitamist vajadusest kasutusteatises esitatud andmete täiendavaks kontrollimiseks, võib hakata kogumismahutit kasutama;
  3) ametiasutusel on õigus nõuda reovee kogumismahuti ülevaatust ja katsetamist selle lekkekindluse tõendamiseks.

§ 6.   Omapuhasti rajamine ja kasutusele võtmine

  (1) Omapuhasti rajamisel ja kasutamisel tuleb aluseks võtta ehitusseadustikus ja veeseaduses ning nende alusel kehtestatud asjakohastes määrustes sätestatud tingimused.

  (2) Omapuhasti rajamiseks isiklikus majapidamises tuleb esitada vähemalt kümme päeva enne ehitamise alustamist ametiasutusele ehitusseadustiku kohane ehitusteatis koos asendiplaaniga.
Kui ehitusteatise esitajat ei teavitata kümme päeva jooksul vajadusest ehitusteatises esitatud andmete täiendavaks kontrollimiseks, võib ehitustegevusega alustada.

  (3) Omapuhasti kujade ulatumisel naaberkinnistule lisatakse asendiplaanile naaberkinnistu omanike nõusolekud.

  (4) Isiklikus majapidamises omapuhasti kasutusele võtmiseks tuleb esitada ametiasutusele ehitusseadustiku kohane kasutusteatis koos teostusjoonisega hiljemalt viis tööpäeva peale omapuhasti paigaldamist.

  (5) Omapuhasti jõudlusega kuni 50 ie paigaldamiseks tuleb esitada ametiasutusele kümme päeva enne paigaldamisega alustamist ehitusseadustiku kohane ehitusteatis ja ehitusprojekt.

  (6) Omapuhasti jõudlusega kuni 50 ie kasutusele võtmiseks tuleb hiljemalt viis tööpäeva peale omapuhasti rajamist esitada ametiasutusele ehitusseadustiku kohane kasutusloa taotlus koos alljärgnevate lisadokumentidega:
  1) teostusjoonis;
  2) üleandmis-vastuvõtuakt;
  3) kaetud tööde aktid;
  4) kasutus- ja hooldusjuhend.

  (7) Ametiasutusel on õigus nõuda paigaldatud omapuhasti ülevaatust ja katsetamist.

§ 7.   Reovee kohtkäitlusrajatise kasutamine ja hooldamine

  (1) Reovee kohtkäitlusrajatise kasutamine peab toimuma vastavuses keskkonna- ja tervisekaitse nõuetega.

  (2) Reovee kohtkäitlusrajatist tuleb kasutada vastavalt kasutusotstarbele ja kasutamisjuhendile.

  (3) Kinnistu omanik või valdaja peab tagama reovee kohtkäitlusrajatise korrasoleku ja ümbruse hooldamise ning õigeaegse tühjendamise purgimisteenust osutava ettevõtja poolt, et vältida mahutite ületäitumisest tingitud reovee keskkonda jõudmist.

  (4) Omapuhasti seisukorda peab kontrollima ja hooldustöid teostama vastavalt omapuhasti hooldusjuhendile, kuid mitte harvem kui üks kord kuue kuu jooksul majapidamistes, kus elatakse aastaringselt ja üks kord aasta jooksul majapidamistes, mida kasutatakse periooditi. Kontrolli tulemused ja teostatud hooldustööd tuleb kanda kirjalikus vormis peetavasse hoolduspäevikusse.

  (5) Hoolduspäevik peab sisaldama vähemalt:
  1) omapuhasti ülevaatuse kuupäeva;
  2) omapuhasti hooldustööde (nt puhastuselementide hooldamine/vahetamine, bioaktivaatorite lisamine jms) kirjeldust ja teostamise kuupäeva;
  3) reovee puhastamise käigus tekkiva sette äraveo koguseid ja kuupäeva.

  (6) Omapuhasti omanik peab säilitama hoolduspäeviku viimase viie aasta jooksul tehtud kanded.

  (7) Reovee kohtkäitlusrajatise omanik võib tellida purgimisteenuse osutamist ettevõtjalt, kes omab vee-ettevõtjaga purgimislepingut.

§ 8.   Reovee kohtkäitlusrajatise likvideerimine

  (1) Reovee kohtkäitlusrajatise likvideerimisel tuleb tagada keskkonna- ja terviseohutus.

  (2) Reovee kohtkäitlusrajatise likvideerimiseks tuleb esitada kümme päeva enne lammutamise alustamist ametiasutusele ehitusseadustiku kohane ehitusteatis. Kui ehitusteatise esitajat ei teavitata kümne päeva jooksul vajadusest ehitusteatises esitatud andmete täiendavaks kontrollimiseks, võib alustada lammutamist.

  (3) Reovee kohtkäitlusrajatise likvideerimise üldised nõuded:
  1) reovee kohtkäitlusrajatis tuleb enne likvideerimist tühjendada ja tühjendusjärgselt puhtaks pesta purgimisteenust osutava ettevõtja poolt;
  2) eemaldatud reovee kohtkäitlusrajatise süvend või tühjendatud mahuti tuleb täita pinnasega;
  3) tühjendatud ja pestud reovee kogumismahutit, mida ei kasutata reovee kohtkäitlusrajatisena võib kasutada sademevee kogumismahutina;
  4) likvideerimise käigus tekkinud ehitus- ja lammutusjäätmed tuleb üle anda vastavat luba omavale ettevõttele. Jäätmete matmine pinnasesse või reovee kogumismahuti või omapuhasti süvendite täitmine jäätmetega on keelatud.

  (4) Reovee kohtkäitlusrajatise kustutamiseks ehitusregistrist tuleb vähemalt viis päeva pärast reovee kogumismahuti või omapuhasti likvideerimist esitada ametiasutusele teatis ehitise lammutamise kohta. Teatisele lisatakse tehtud tööde täpsem kirjeldus ning lammutusjäätmete utiliseerimist tõendavad dokumendid.

  (5) Reovee kogumismahuti või omapuhasti likvideerimise käigus tekkivate ehitus- ja lammutusjäätmete käitlemisele kehtestatakse järgmised nõuded:
  1) jäätmete matmine pinnasesse ja/või reovee kogumismahuti või omapuhasti süvendi täitmine jäätmetega on keelatud;
  2) jäätmed tuleb üle anda vastavat luba omavale ettevõttele;
  3) reovee kogumismahuti või omapuhasti sisaldis ning pesemise käigus kogenud vedelikud tule üle anda purgimiskohta.

  (6) Reovee kogumismahuti ja omapuhasti likvideerimise tähtajad on järgmised:
  1) ühiskanalisatsiooniga liituvatel kinnistutel – ühe aasta jooksul liitumise kuupäevast arvates;
  2) uue reovee kohtkäitlusrajatise rajamisel – hiljemalt kolm kuud peale uue reovee kogumismahuti paigaldamist või omapuhasti rajamist.

§ 9.   Reovee kohtkäitlusrajatise tühjendamine ja purgimisteenuse osutamine

  (1) Reovee kohtkäitlusrajatise tühjendamise ja reovee äraveo ja purgimise teenust osutav ettevõtja peab teenuse osutamiseks sõlmima lepingu selle vee-ettevõtjaga, kelle tegevuspiirkonnas purgimine toimub. Lepingu puudumisel ei ole ettevõtjal õigust purgimisteenust osutada.

  (2) Purgimisteenuse osutaja on kohustatud väljastama kliendile igakordselt teenuse osutamise kohta arve, kuhu on märgitud teenuse osutaja andmed, teenuse lühikirjeldus, teenuse osutamise kuupäev, reovee kogus ning reovee purgimiskoht.

  (3) Reovett on lubatud purgida üksnes spetsiaalsetesse purgimiskohtadesse. Väljaspool spetsiaalseid purgimiskohti on reovee keskkonda (metsad, sood, põllud, rohumaad, veekogud, kraavid jne) juhtimine ja pinnasele laialilaotamine keelatud.

  (4) Ametiasutusel on õigus nõuda Kadrina valla haldusterritooriumil purgimisteenust osutavatelt ettevõtjatelt infot purgimisteenuse kasutajate kohta.

  (5) Kuivkäimla tühjendamise tingimused:
  1) kuivkäimla sisu komposteerimine, laialilaotamine ja maasse kaevamine on kompaktse asustusega aladel keelatud;
  2) kuivkäimla sisu tohib oma kinnistul kompostida vaid hajaasustusega piirkondades kaitstud ja keskmiselt kaitstud põhjaveega aladel tingimusel, et sellega ei kaasne häiringuid naaberkinnistutele;
  3) kompostitud kuivkäimla sisu ei tohi paigutada lumele või külmunud pinnasele ega veega küllastunud pinnasele.
  4) kompostitud kuivkäimla sisu tohib kõige varem üks aasta peale komposti valmimist väetamiseks kasutada kaitstud ja keskmiselt kaitstud põhjaveega aladel 31. märtsist kuni 1. detsembrini, järgides keskkonna- ning tervisekaitse nõudeid.

§ 10.   Vastutus

  (1) Eeskirja nõuete täitmise eest vastutab kohtkäitlusrajatise omanik või valdaja.

  (2) Reovee kohtkäitlusrajatise kasutamise ja hoolduse eest vastutab kohtkäitlusrajatise omanik, järgides rajatise kasutamis- ja hooldusjuhendit, käesoleva eeskirja nõudeid ja ametiasutuse ettekirjutusi.

  (3) Kohtkäitlusrajatise omanik on kohustatud koheselt teavitama ametiasutust ja Keskkonnametit igast avariist, sealhulgas reoveemahutite lekkest või ületäitumisest ning võtma viivitamatult tarvitusele kõik meetmed tekkinud reostuse kõrvaldamiseks ja keskkonnaohutuse tagamiseks.

  (4) Reovee kohtkäitlusrajatise tühjendamise, äraveo ning mahalaadimise ajal tekkiva keskkonnareostuse puhul kannab vastutust reovee purgimisteenust osutav ettevõtja.

§ 11.   Järelevalve

  (1) Kohtkäitlusrajatiste kasutamise üle teostab järelevalvet ametiasutus ja Keskkonnaamet vastavalt keskkonnajärelevalve seadusele, ehitusseadustikule ning käesolevale eeskirjale, kaasates vajadusel spetsialiste ning eksperte.

  (2) Järelevalve teostajal on kohtkäitlusrajatise kontrollimiseks ja ebaseadusliku tegevuse peatamiseks või lõpetamiseks õigus nõuda kohtkäitlusrajatise omanikult rajatiste ehitusjooniste, kasutamis- ja hooldusjuhendi esitamist, samuti ülemõõtmise ja kontrolli läbiviimist ning reovee äravedu tõendava dokumentatsiooni esitamist. Kontrolli läbiviimisest peab teatama reovee kohtkäitlusrajatise omanikule viis tööpäeva ette. Juhul, kui kontrolli teostamiseks on vajalik kohtkäitlusrajatise tühjendamine, tellib rajatise omanik omal kulul kontrolli teostamise ajaks purgimisteenuse ettevõtjalt.

  (3) Järelevalve teostajal on õigus rikkumiste avastamisel teha rikkujale kohustuslikke ettekirjutusi rikkumiste kõrvaldamiseks. Rikkumiste tähtajaks mittekõrvaldamisel on ametiasutusel õigus korraldada erakorralisel vajadusel rikkuja kulul rajatise nõuetele vastavusse viimine või likvideerimine.

§ 12.   Rakendussätted

  Tunnistada kehtetuks Kadrina Vallavolikogu 29.06.2016 määrusega nr 68 kehtestatud „Kadrina valla reovee kohtkäitluse ja äraveo eeskiri”.

§ 13.   Määruse jõustumine

  Määrus jõustub kolmandal päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist.

Madis Viise
Vallavolikogu esimees

https://www.riigiteataja.ee/otsingu_soovitused.json