ElamumajandusEluruumid

SotsiaalhoolekanneTeenused

Teksti suurus:

Munitsipaaleluruumi vajavate isikute arvestuse kord Narva linnas

Väljaandja:Narva Linnavolikogu
Akti liik:määrus
Teksti liik:algtekst-terviktekst
Redaktsiooni jõustumise kp:08.09.2024
Redaktsiooni kehtivuse lõpp: Hetkel kehtiv
Avaldamismärge:RT IV, 05.09.2024, 36

Munitsipaaleluruumi vajavate isikute arvestuse kord Narva linnas

Vastu võetud 29.08.2024 nr 12

Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 6 lõike 1 ning elamuseaduse § 8 punkti 1 alusel.

§ 1.   Üldsätted

  (1) Käesolev „Munitsipaaleluruumi vajavate isikute arvestuse kord Narva linnas“ (edaspidi Kord) sätestab Narva linna omandis olevate ühiselamute (edaspidi munitsipaalühiselamute) eluruumide üürimise taotlemise, taotluste menetlemise ja üürile andmise, samuti eluruumi vajavate isikute arvestuse korra.

  (2) Munitsipaalühiselamute eluruumide üürile andmisega pakub linn ajutist tuge paremaks toimetulekuks madala sissetulekuga linlastele, kes vajavad taskukohast eluruumi üürimiseks.

  (3) Munitsipaalühiselamute eluruumid antakse üürile käesoleva Korraga kehtestatud tingimustel ning järjekorras ja vastavalt üürile andmiseks sobivate munitsipaalühiselamute asustamata eluruumide olemasolule.

  (4) Käesolevat Korda ei kohaldata eluruumi tagamise teenuse, toetatud elamise teenuse, kogukonnas elamise teenuse ning varjupaigateenuse osutamisel.

  (5) Käesoleva Korraga reguleerimata juhtudel juhindutakse Eesti Vabariigi ja Narva linna õigusaktidest.

§ 2.   Mõisted

  Käesolevas Korras kasutatakse mõisteid järgmises tähenduses:
  1) munitsipaaleluruum (edaspidi ka eluruum) – Narva linna omandis olevas ühiselamus asuv eluruum, mis vastab eluruumidele kehtestatud nõuetele ning mida kasutatakse alaliseks elamiseks ning ei ole tunnistatud sotsiaaleluruumiks;
  2) Narva Linnavalitsuse eluasemekomisjon (edaspidi ka eluasemekomisjon) – Narva Linnavalitsuse alaline komisjon, mille ülesandeks on temale Narva linna õigusaktidega pandud kohustuste täitmine Narva linna eluasemevaldkonnas;
  3) perekond – leibkond, kes jagab ühist eluruumi ja keda seob ühine kodune majapidamine. Perekonnaliikmeteks loetakse samas eluruumis elavad abielus või registreeritud kooselus olevad inimesed, nende esimese ja teise astme alanejad ja ülenejad sugulased.

§ 3.   Munitsipaaleluruumi üürile andmist taotlema õigustatud isikud

  (1) Munitsipaaleluruumi üürile andmist võib taotleda isik või perekond, kes madala sissetuleku tõttu vajab paremaks toimetulekuks taskukohast eluruumi üürimiseks.

  (2) Käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud isik ja tema perekonnaliikmed, kes soovivad ühiselt üürida eluruumi, peavad vastama järgmistele nõuetele:
  1) nende omandis (k.a ühis- või kaasomandis) ei ole aastaringseks elamiseks sobivat eramut, korteriomandit, muud eluruumi või hooneühistu liikmelisuse õigust, mis annab eluruumi kasutamise õiguse;
  2) nende elukohana on Eesti rahvastikuregistrisse kantud Narva linn. Juhul, kui taotlemise hetkel nende elukoha andmed Eesti rahvastikuregistris puuduvad, kuid viimase elukohana oli kantud rahavastikuregistrisse Narva linn.

§ 4.   Taotluse esitamine

  (1) Kinnitatud vormikohane munitsipaaleluruumi üürimise taotlus (edaspidi taotlus) tuleb esitada Narva Linnavalitsuse eluasemekomisjoni sekretärile (edaspidi sekretär) ja taotlusele lisada nõutud dokumentide koopiad.

  (2) Taotluse vormi ja nõutavate dokumentide loetelu kinnitab Narva Linnavalitsuse eluasemekomisjon.

  (3) Taotlusele kirjutavad alla taotleja ja kõik temaga koos ühist eluruumi üürida soovivad täisealised perekonnaliikmed (edaspidi ka kaastaotlejad).

  (4) Taotlus koos kõigi vajalike dokumentidega esitatakse isiklikult või posti teel või e-postiga digitaalselt allkirjastatuna.

  (5) Sekretär kontrollib esitatud taotluse ja sellele lisatud dokumentide vastavust kehtestatud nõuetele. Juhul, kui esitatud taotlus on täidetud ebatäpselt, puudulikult või puuduvad taotluse läbivaatamiseks ja otsustamiseks vajalikud andmed või esinevad muud puudused või on vajalik täiendavate dokumentide esitamine, määrab sekretär taotlejale puuduste kõrvaldamiseks tähtaja. Seejuures taotlejale selgitatakse, et määratud tähtajaks puuduste kõrvaldamata jätmisel jääb taotlus läbi vaatamata.

  (6) Kehtestatud tähtajaks puuduste kõrvaldamata jätmisel jääb taotluse läbi vaatamata, millest teavitatakse taotlejat kirjalikult.

  (7) Taotluse läbivaatamiseks ja otsustamiseks vajalike asjaolude väljaselgitamiseks on sekretäril õigus nõuda taotlejalt või muudelt isikutelt ja asutustelt täiendavaid dokumente ja tõendeid.

§ 5.   Taotluse menetlemine ja lahendamine

  (1) Taotluse vaatab läbi ja teeb otsuse Narva Linnavalitsuse eluasemekomisjon.

  (2) Eluasemekomisjonil on õigus jätta taotlus rahuldamata või läbi vaatamata järgmistel juhtudel:
  1) taotleja ei vasta Korraga kehtestatud tingimustele ja nõutele;
  2) taotluses on esitatud ebaõiged andmed või on andmeid varjatud;
  3) taotleja ei tõenda taotluses esitatud andmeid või ei võimalda taotluse asjaolusid kontrollida;
  4) taotleja ei esitanud kehtestatud tähtajaks nõutud või täiendavalt küsitud dokumente;
  5) taotlejal on tasumata võlgnevus Narva linna ees varem üüritud munitsipaal- või sotsiaaleluruumi eest üüri ja/ või kõrvalkulude osas;
  6) kui taotleja/taotlejad juba on olnud munitsipaal- või sotsiaaleluruumi üürnikuks ning nendega sõlmitud üürileping oli üles öeldud võlaõigusseaduse § 315 lõike 1 punktide 1 või 2 alusel;
  7) muudel põhjendatud juhtudel.

  (3) Sekretär teavitab taotlejat kirjalikult taotluse kohta vastuvõetud otsusest. Taotluse rahuldamise korral selgitatakse taotlejale kirjalikus teavituses ka registriandmete uuendamise ja kinnitamise kohustust.

§ 6.   Registri pidamine

  (1) Taotluse rahuldamise korral võetakse taotleja ja kaastaotlejad arvele munitsipaaleluruumi vajavate isikutena ja nende andmed kantakse „Munitsipaaleluruumi vajavate isikute registrisse“ (edaspidi ka register). Sel juhul on andmete registrisse kandmise kuupäevaks sekretärile taotluse esitamise kuupäev.

  (2) Registripidajaks on eluasemekomisjoni sekretär.

  (3) Registrisse kantakse vähemalt järgmised andmed:
  1) taotleja ja kaastaotlejate isiku- ja kontaktandmed;
  2) andmed taotleja ja kaastaotlejate taotlemise hetkel tegeliku elukoha ja eluruumi kasutamise aluse kohta;
  3) taotletava eluruumi andmed;
  4) taotleja ja kaastaotlejate arvele võtmise alus ja kuupäev;
  5) muud arvestuse pidamiseks olulised andmed.

§ 7.   Registriandmete uuendamise ja kinnitamise kohustus

  (1) Taotleja, kes on võetud arvele munitsipaaleluruumi vajava isikuna (edaspidi ka arvele võetud isik või taotleja), on kohustatud teavitama sekretäri ühe kuu jooksul pärast vastava asjaolu tekkimist:
  1) arvele võtmise aluseks olevate asjaolude muutumise või äralangemise kohta;
  2) taotluses esitatud taotleja või kaastaotlejate isiku- või kontaktandmete muutumise või perekonnaliikmete arvu muutumise kohta.

  (2) Arvele võetud isik on kohustatud iga aasta jaanuarikuu jooksul (31. jaanuarini kaasa arvatud) esitama sekretärile isiklikult, posti teel või digiallkirjastatult e-posti teel kinnituse, et esinevad jätkuvalt eluruumi üürimist taotleva(te) isiku(te)na arvel olemise asjaolud ja alused. Selle kohustuse kehtestatud tähtajaks täitmata jätmisel võetakse taotleja ja kaastaotlejad eluruumi vajava(te) isiku(te)na arvelt maha ning tema/nende andmed kustutatakse registrist.

§ 8.   Arvelt mahavõtmine ja registrist kustutamine

  (1) Taotleja ja kaastaotlejad võetakse munitsipaaleluruumi vajavate isikutena arvelt maha ja nende andmed kustutatakse registrist järgmistel põhjustel:
  1) isikliku avalduse alusel;
  2) taotlejale ja kaastaotlejatele eluruumi üürile andmine;
  3) arvele võtmise aluseks olevate asjaolude äralangemine;
  4) taotleja esitas tegelikkusele mittevastavad andmed, millel oli määrav tähtsus taotluse otsustamisel;
  5) taotleja põhjendamatu keeldumine temale pakutud asustamata eluruumist juhul, kui see vastab eluruumidele esitatavatele nõuetele;
  6) taotleja keeldumine üürilepingu sõlmimisest või üürilepingu sõlmimata jätmine kehtestatud tähtaja jooksul;
  7) taotleja ei täida õigeaegselt Korra § 7 lõikes 2 kehtestatud kohustust;
  8) ilmnevad muud põhjendatud asjaolud, mis on taotleja ja kaastaotlejate eluruumi vajavate isikutena arvelt mahavõtmise ja registrist andmete kustutamise aluseks;
  9) taotleja surma korral, kui kaastaotlejaid ei ole;
  10) taotleja või kaastaotleja poolt aastaringseks elamiseks sobiva eramu, korteriomandi, muu eluruumi või hooneühistu liikmelisuse õiguse, mis annab eluruumi kasutamise õiguse, omandamine.

  (2) Käesoleva paragrahvi lõike 1 punktide 3-8, 10 alusel taotleja ja kaastaotlejate arvelt mahavõtmise ja nende andmete registrist kustutamise küsimust käsitleb ja otsustab eluasemekomisjon.

  (3) Sekretär võtab taotleja ja kaastaotlejad arvelt maha ja kustutab nende andmed registrist:
  1) käesoleva paragrahvi lõike 1 punktides 1, 2, 9 sätestatud juhtudel;
  2) muudel juhtudel eluasemekomisjoni otsuse alusel.

  (4) Sekretär teavitab taotlejat tema ja kaastaotlejate arvelt mahavõtmisest ja andmete registrist kustutamisest kirjalikult ühe kuu jooksul eluasemekomisjoni vastava otsuse tegemisest arvates.

§ 9.   Eluruumi üürile andmise põhimõtted

  (1) Asustamata eluruum antakse taotlejale ja kaastaotlejatele üürile registris oleva järjekorra alusel.

  (2) Eluruum antakse üürile tingimusel, et taotleja ja kaastaotlejate munitsipaaleluruumi vajavate isikutena arvel olemise põhjus ei ole nendele asustamata eluruumi üürile pakkumise hetkeks ära langenud. Selle asjaolu tõendamaks on sekretäril õigus küsida taotlejalt vastavaid dokumente.

§ 10.   Eluruumi üürile andmisele eelnevad toimingud

  (1) Juhul, kui eluruumi vajava isikuna arvel olemise põhjused ei ole ära langenud, antakse taotlejale võimalus üürile pakutava asustamata eluruumiga tutvuda.

  (2) Taotleja on kohustatud teatama, kas ta soovib või ei soovi talle pakutud eluruumi üürida, hiljemalt kolme tööpäeva jooksul pärast käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud võimaluse kasutamist. Kui taotleja ei ole nõus talle pakutud eluruumiga, peab ta keeldumist kirjalikult põhjendama.

  (3) Kui taotleja keeldub põhjendamatult talle üürile pakutud eluruumist, mis vastab eluruumidele esitatavatele nõuetele, võetakse taotleja ja kaastaotlejad arvelt maha ja tema/nende andmed kustutatakse registrist.

  (4) Kui pärast üürile pakutava asustamata eluruumiga tutvumist andis taotleja üürileandjale nõusoleku eluruumi üürimiseks ja üürilepingu sõlmimiseks, ei saa taotleja edaspidi esitada üürileandjale pretensiooni eluruumi mittevastavuse kohta eluruumidele kehtestatud nõutele.

§ 11.   Eluruumi üürile andmise otsustamine

  Munitsipaaleluruumi üürile andmise otsustab Narva Linnavalitsus eluasemekomisjoni ettepanekul ja selles peavad sisaldama järgmiseid andmeid:
  1) isiku, kellele eluruum antakse üürile, ning temaga koos eluruumi üürima asuvate perekonnaliikmete ees- ja perekonnanimed, isikukoodid;
  2) üürile antava eluruumi aadress, tubade arv, üldpindala;
  3) eluruumi üürile andmise tähtaeg;
  4) tähtaeg, mille jooksul peab isik sõlmima üürilepingu, ning selle tähtaja mittejärgimise tagajärjed.

§ 12.   Eluruumi üürile andmise tähtaeg

  Munitsipaaleluruum antakse üürile tähtajaga kuni viis aastat. Eluruumi üürile andmise täpne tähtaeg määratakse kindlaks Narva Linnavalitsuse vastavas korralduses.

§ 13.   Üürilepingu sõlmimine

  (1) Munitsipaaleluruumi üürileping tuleb sõlmida 15 kalendripäeva jooksul arvates isikule eluruumi üürile andmise otsusest teavitamisest. Juhul, kui isik ei kasuta määratud tähtaja jooksul üürilepingu sõlmimise õigust, kaotab ta selle. Tema ja kaastaotlejad võetakse munitsipaaleluruumi vajavate isikutena arvelt maha ning nende andmed kustutatakse registrist. Sellisel juhul tunnistatakse Narva Linnavalitsuse korraldus eluruumi üürile andmise kohta kehtetuks.

  (2) Munitsipaaleluruumi üürilepingu sõlmib Narva linna nimel ja üürileandja õigused ja kohustused on juriidililisel isikul, kellel on Narva linnaga sõlmitud Narva linna omandis olevate eluruumide haldamise leping.

§ 14.   Üürilepingu pikendamine ja lõpetamine

  (1) Eluruumi üürilepingu kehtivusaega võib pikendada, kui munitsipaaleluruumi üürile andmise aluseks olevad asjaolud ja alused jätkuvalt säilivad ja üürnik on heauskselt täitnud temaga sõlmitud munitsipaaleluruumi üürilepingu tingimusi.

  (2) Munitsipaaleluruumi üürilepingu tähtaja lõppemisel otsustab selle pikendamise või lõpetamise üürileandja, arvestades eluruumi üürimisega seotud olulisi asjaolusid ja poolte põhjendatud huvisid, kui Narva linna õigusaktides ei ole sätestatud teisiti.

  (3) Munitsipaaleluruumi üürileping lõpetatakse munitsipaaleluruumi üürilepingus ja seaduses sätestatud tingimustel ja alustel.

§ 15.   Munitsipaaleluruumi üürile andmise erandid

  (1) Isikul või perekonnal on õigus nendega sõlmitud munitsipaalühiselamus asuva sotsiaaleluruumi üürilepingu lõppemisel taotleda sama eluruumi munitsipaaleluruumi üürilepingu sõlmimist, kui nad vastavad käesoleva paragrahvi lõikes 2 sätestatule.

  (2) Käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud isik või perekond peavad vastama kõikidele järgmistele tingimustele:
  1) isik või perekond oli enne Narva Linnavolikogu 30.06.2022 määruse nr 17 „Eluruumi tagamise teenuse osutamise kord Narva linnas“ jõustumist Narva linna omandis olevas ühiselamus asuva munitsipaaleluruumi üürnikuks;
  2) vastavalt Narva Linnavolikogu 30.06.2022 määruse nr 17 „Eluruumi tagamise teenuse osutamise korra Narvas linnas“ § 14 lõikele 3 sõlmiti nendega abivajaduse hindamise tulemusena kasutatava eluruumi sotsiaaleluruumi üürileping ning see on lõppemisel;
  3) nende vajadus üürida eluruum üüriturult seoses sotsiaaleluruumi lõppemisega ning sellega kaasnevad kulud võivad oluliselt mõjutada nende toimetulekut.

  (3) Käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud taotlused vaatab läbi ja võtab vastu soovitusliku otsuse Narva Linnavalitsuse eluasemekomisjon.

  (4) Munitsipaaleluruumi üürilepingu sõlmimise või sõlmimata jätmise otsustab Narva Linnavalitsus eluasemekomisjoni ettepanekul.

  (5) Narva Linavalitsusel on õigus jätta käesolevas paragrahvis nimetatud munitsipaaleluruumi üürilepingu sõlmimise taotlus rahuldamata või läbi vaatamata järgmistel juhtudel:
  1) taotleja ei vasta käesoleva Korra § 15 lõikes 2 kehtestatud tingimustele ja nõuetele;
  2) taotluses on esitatud ebaõiged andmed või on andmeid varjatud;
  3) taotleja ei tõenda taotluses esitatud andmeid või ei võimalda taotluse asjaolusid kontrollida;
  4) taotleja ei esitanud kehtestatud tähtajaks nõutud või täiendavalt küsitud dokumente;
  5) taotlejal on tasumata võlgnevus Narva linna ees üüritud munitsipaal- või sotsiaaleluruumi eest üüri ja-/või kõrvalkulude osas;
  6) kui taotleja/taotlejad juba olnud munitsipaal- või sotsiaaleluruumi üürnikuteks ning nendega sõlmitud üürileping oli üles öeldud võlaõigusseaduse § 315 lõike 1 punktide 1 või 2 alusel;
  7) muudel põhjendatud juhtudel.

  (6) Munitsipaaleluruumi üürilepingu sõlmimise taotluse menetlemisele ja otsustamisele rakendatakse Korras sätestatut, arvestades käesolevas paragrahvis kehtestatud munitsipaaleluruumi üürile andmise erandi sisu.

  (7) Munitsipaaleluruumi üürileping sõlmitakse tähtajaga kuni viis aastat. Üürilepingu täpne tähtaeg määratakse kindlaks Narva Linnavalitsuse vastavas korralduses.

§ 16.   Rakendussätted

  (1) Tunnistada kehtetuks Narva Linnavolikogu 29.10.2020 määruse nr 19 “Eluruumi vajavate isikute arvestuse kord Narva linnas”.

  (2) Munitsipaaleluruumi üürimise taotlemise, taotluste menetlemise, arvestuse pidamise, eluruumi üürile andmise ja kasutamisega seotud küsimused, mis ei ole käesolevas Korras reguleeritud, lahendab vastavalt oma pädevusele eluasemekomisjon või eluasemekomisjoni ettepanekul Narva Linnavalitsus.

  (3) Käesolev määrus jõustub seaduses sätestatud korras.

Irina Janovitš
Linnavolikogu esimees

https://www.riigiteataja.ee/otsingu_soovitused.json