Saaremaa vallas avalikult kasutataval maa-alal kaubanduse korraldamise nõuded ja kord
Vastu võetud 27.02.2025 nr 5
Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lõige 1 punkti 367 alusel.
§ 1. Reguleerimisala
(1) Määrus sätestab Saaremaa valla (edaspidi vald) haldusterritooriumil vallale kuuluva avalikult kasutatava maa-ala, vallarajatise või selle osa kaubandustegevuseks kasutusse andmise nõuded ja korra.
(2) Määrust ei kohaldata avaliku ürituse loa alusel toimuval ajutiste müügikohtade paigaldamisel avalikel üritustel ja spordisündmustel, valla ametiasutuse või ametiasutuse hallatava asutuse korraldataval avalikul üritusel ega Kuressaare turul.
(3) Määrusega reguleerimata küsimustes juhindutakse Saaremaa Vallavolikogu kehtestatud vallavara valitsemise korrast.
§ 2. Mõisted
(1) Määruses kasutatakse mõisteid järgmises tähenduses:
1) vallarajatis – vallale kuuluv rajatis või selle osa;
2) kaubandustegevus – avalikult kasutataval maa-alal toimuv kauba või teenuse pakkumine või müük;
3) hooajaline kaubandustegevus – perioodil 15. aprillist kuni 31. oktoobrini toimuv kaubandustegevus;
4) lühiajaline kaubandustegevus – kauba või teenuse müük kuni kuuel päeval ühe kuu jooksul, mis võib toimuda ka väljaspool hooajalise kaubandustegevuse perioodi;
5) müügiluba – kaubandustegevust läbi viia sooviva isiku taotlusel antav luba kauba või teenuse müügiks.
(2) Vallarajatis on muuhulgas ka Saaremaa vallale kuuluv tänav, parkla, väljak, haljasala või muu avalikult kasutatav maa-ala.
(3) Kaubandustegevus hõlmab järgmisi tegevusi:
1) jaekaubandus, mille korral müüakse kaupa kliendile ning millega kaasneva tegevusena võib osutada kliendile teenust või valmistada või serveerida toitu;
2) toitlustamine, mille korral müüakse toitu koos valmistamise ja serveerimisega kohapeal tarbimiseks või serveerimisega kohapeal tarbimiseks ja millega koos võib müüa kaasnevat kaupa või osutada täiendavat teenust;
3) teenindus, mille korral osutatakse kliendile teenust ja millega koos võib osutada esmatasandi tervishoiuteenuseid, sh uuringute läbiviimist.
§ 3. Vallarajatise hooajaliseks, lühiajaliseks ja ühekordseks kaubandustegevuseks kasutusse taotlemine
(1) Vallarajatise hooajaliseks, lühiajaliseks ja ühekordseks kaubandustegevuseks kasutusse andmine (rendile andmine) kuulub valla ametiasutuse Saaremaa Vallavalitsuse (edaspidi vallavalitsus) majandus- ja haldusküsimuste eest vastutava struktuuriüksuse (edaspidi osakond) pädevusse.
(2) Hooajaliseks, lühiajaliseks ja ühekordseks kauplemistegevuseks lubatud alad Kuressaare kesklinnas, sh keskväljakul, ning Lossipargis kinnitab Saaremaa Vallavalitsus kui kollegiaalorgan (edaspidi valitsus) korraldusega.
(3) Taotlus hooajaliseks, lühiajaliseks või ühekordseks kaubandustegevuseks vallarajatisel või selle osal tuleb esitada vallavalitsuse iseteeninduskeskkonnas, võttes arvesse §-des 9 ja 10 sätestatut. Taotlusele lisatakse vastavalt §-des 4 või 5 nimetatud dokumendid.
(4) Müügikoht ja sellega seotud tegevus peavad taotletavasse asukohta sobima ja järgima selle koha suhtes kehtivaid kujunduspõhimõtteid. Tegevus peab järgima liiklusturvalisuse nõudeid.
(5) Iseteeninduskeskkonnas suunatakse taotlus kooskõlastamiseks vallavalitsuse arhitektile, kelle töövaldkonda taotletav asukoht kuulub. Arhitekt hindab müügikoha sobivust ruumi ja kujundusprintsiipide järgimist.
(6) Iseteeninduskeskkonnas suunatakse taotlus vajaduse korral nõusoleku saamiseks asukohas asuva tehnovõrgu omanikule.
(7) Iseteeninduskeskkonnas suunatakse taotlus Muinsuskaitseametile asukoha ja kujunduse kooskõlastamiseks, kui müügikoht asub Kuressaare vanalinna muinsuskaitsealal või muinsuskaitseala kaitsevööndis.
(8) Taotlejalt, kes soovib kaubandustegevust läbi viia ruumiliselt olulises asukohas, on taotlust läbi vaataval teenistujal õigus küsida taotlust täpsustavaid andmeid ning vajaduse korral suunata taotlus kooskõlastamiseks vallavalitsuse asjaomasele teenistujale (piirkonna arhitektile, teenuskeskuse juhatajale, vallakunstnikule, taristuinsenerile vmt).
(9) Taotlus hooajalise kaubandustegevuseks läbiviimiseks tuleb esitada vähemalt 10 tööpäeva enne soovitud kasutusperioodi algust.
(10) Iseteeninduskeskkonnas koordineerib taotluse läbivaatamist osakonna teenistuja. Iseteeninduskeskkonna hooajalise kaubandustegevuse taotluse vormi ning ühekordse või lühiajalise kaubandustegevuse taotluse vormi ning müügiloa vormi kinnitab valitsus korraldusega.
§ 4. Vallarajatise hooajaliseks kaubandustegevuseks kasutusse andmine
(1) Vallarajatise hooajaliseks kaubandustegevuseks kasutusse andmine taotlusele peavad olema lisatud järgmised dokumendid:
1) müügikoha asukoha number või plaan koos mõõtmetega (pikkus x laius);
2) müügikoha vajaduse kirjeldus koos kasutusperioodi eeldatava ajaga;
3) eskiisjoonis või värvifoto formaadis A4 müügikohast ning seal kasutatavast müügikoha inventarist koos mõõtudega (pikkus x laius x kõrgus) ning kasutatavate materjalide ja värvitoonide kirjeldus;
4) kandekaubanduse või liikuva müügikoha korral marsruut, kus soovitakse kaubandust teostada, koos inventari kirjelduse või illustratsioonidega.
(2) Vallarajatisele hooajaliseks kaubandustegevuseks, sh kandekaubanduseks kasutusse andmiseks, sõlmitakse taotlejaga leping, kui taotlus vastab nõuetele, kõik vallarajatise kasutusse andmise tingimused on täidetud ja kõik ette nähtud kooskõlastajad on taotluse kooskõlastanud. Leping sõlmitakse vastavalt taotlusele kas üheks hooajaks või üheks aastaks.
(3) Lepingu sõlmimist korraldab osakond. Osakond esitab lepingu eelnõu väljaspool Kuressaare linna asuva müügikohta korral eelnevaks kooskõlastamiseks müügikoha asukohajärgse teenuskeskuse juhatajale. Valla nimel sõlmib lepingu osakonna juht.
§ 5. Vallarajatisel ühekordse või lühiajalise kaubandustegevuse müügiluba
(1) Vallarajatisel ühekordse või lühiajalise kaubandustegevuse müügiloa taotlusele peavad olema lisatud järgmised dokumendid:
1) kaubandustegevuse täpne asukoht või kandekaubanduse või liikuva müügikoha puhul marsruut;
2) inventari kirjeldus või värvifoto formaadis A4, vajaduse korral koos mõõtudega ja kirjeldusega;
3) selgitus jäätmete kogumise korralduse kohta.
(2) Ühekordseks või lühiajaliseks kaubandustegevuseks annab osakonna juht müügiloa, milles on märgitud kaubandustegevuseks lubatud aeg, koht ja tegevuse läbiviija. Müügiluba antakse, kui taotlus vastab nõuetele, kõik vallarajatise kasutusse andmise tingimused on täidetud ja kõik ette nähtud kooskõlastajad on taotluse kooskõlastanud.
§ 6. Kaubandustegevuse tasumäärad vallarajatistel
(1) Vallarajatise rendile andmisel müügikoha tasumäärad kehtestab valitsus korraldusega.
(2) Vallarajatiste rendile andmise tasumäärad kehtestatakse eraldi tasumäärana järgmistel aladel:
1) Kuressaare kesklinnas ja keskväljakul ning Lossipargis;
2) müügikoha inventari paigaldamiseks Kuressaares;
3) Kuressaare linna puhkealal;
4) väljaspool Kuressaare linna, maapiirkondades paiknevatel aladel.
§ 7. Kaubandustegevuse lõpetamine
(1) Vallarajatisele hooajaliseks kaubandustegevuseks sõlmitud lepingu lõppemisel või müügiloas sätestatud tähtaja möödumisel on vallarajatise kaubandustegevuseks kasutusse võtja kohustatud lepingus või müügiloas sätestatud tähtpäevaks, selle puudumisel hiljemalt kaubandustegevuseks lubatud aja viimasel päeval eemaldama müügikoha inventari, taastama kaubandustegevuse alustamise eelse olukorra ja heakorrastama tegutsemiskoha. Kohustuse täitmata jätmisel tuleb vallarajatise kaubandustegevuseks kasutusse võtjal kanda asendustäitmise kulud.
(2) Vallavalitsusel on õigus lepingukohustustest tulenevate kõrvalekallete või üldnõuete rikkumise korral lõpetada ühepoolselt hooajalise kaubandustegevuse leping või müügiloa kehtivus ning õigus nõuda tegevuse lõpetamist kaubandustegevuse alal.
§ 8. Kaubandustegevuse taotluse rahuldamata jätmine
Hooajalise, ühekordse või lühiajalise kaubandustegevuse taotluse võib rahuldamata jätta eelkõige järgmistel juhtudel:
1) tegevus müügikohal võib häirida vahetus läheduses elavaid või seal pidevalt viibivaid inimesi;
2) müügikoht või müügikoha kujundus ei sobi taotletud asukohta;
3) taotleja on rikkunud eelmisel hooajal müügikohale kehtinud tingimusi, sh on rikkumisteks avaliku korra rikkumine, renditasu võlgnevus ja tähtaegade mittejärgimine, ning on jätnud rikkumised määratud tähtaja jooksul kõrvaldamata;
4) taotluses või sellele lisatud dokumentides on esitatud valeandmeid.
§ 9. Vallarajatise kaubandustegevuseks kasutusse võtja põhikohustused
Vallarajatise kaubandustegevuseks kasutusse võtmise taotleja peab arvestama järgmiste põhikohustustega:
1) järgida tuleb kauplemiseks ja teenindamiseks kehtestatud eeskirju ning avalikku korda müügikohas, samuti kehtestatud jäätmehoolduseeskirja ja heakorra eeskirja, tagada tuleb müügikohas ja selle ümbruses külastajate ja töötajate turvalisus ning keskkonna puhtus;
2) avaliku korra tagamiseks tuleb pärast müügikoha sulgemist, kuid hiljemalt kell 02.00, kokku koguda kasutusel olevad toolid ja lauad või kinnitada need selliselt, et oleks takistatud nende omavoliline kasutamine;
3) tuleb hoida korras vähemalt 2 meetri ulatuses müügikoha välispiirist müügikoha ümbrus ning tuleb paigaldada vajalik arv kaanega prügikaste (vähemalt 1) ja tagada nende tühjendamine;
4) tuleb tagada müügikoha nähtavus pimedal ajal vastavate liikluskorraldusvahenditega ning tagada, et müügikoha inventar ei tekitaks liiklusohtu ega kahju liiklusvahenditele;
5) parkimise ala ja müügikoha vahele tuleb tagada vähemalt 2 meetri laiune ala;
6) toitlustusteenust tuleb pakkuda viisil, mis välistab lindude ja loomade meelitamise ja liikumise toitlustusalal ja selle vahetus läheduses. Vajaduse korral tuleb võtta kasutusele meetmed, et takistada lindude ja loomade toitlustusalale ja selle lähedusse liikumist ja meelitamist.
§ 10. Hooajalise kaubandustegevusega müügikohtade inventari kujunduspõhimõtted vallarajatistel
(1) Hooajalise kaubandustegevuse müügikohtade inventari kujunduspõhimõtted kinnitab valitsus korraldusega, milles käsitletakse erinevalt järgmisi piirkondi:
1) Kuressaare vanalinna muinsuskaitseala ja selle kaitsevöönd;
2) Lossipark;
3) Kuressaare sadama ja hotellide piirkond.
(2) Jäätise- või lillemüügi jm müügikohad tuleb kujundada valgete või helebeežide sirmidega, valgete või helebeežide külmikutega või müügilettidega, vajaduse korral ettevõtte logo beežikates või hallikates toonides, piireteta aladena maapinnal. Lossipargis on lubatud ka purpursed ning Kuressaare linna puhkealal, sh Kuressaare sadama ja hotellide piirkonnas, helesinised sirmid.
(3) Kujunduspõhimõtted maapiirkonnas tuleb taotlejal enne taotluse esitamist leppida eraldi kokku vallavalitsuse arhitektiga, kelle töövaldkonda taotletav asukoht kuulub.
Jaanus Tamkivi
volikogu esimees