Detailplaneeringukohaste rajatiste väljaehitamise kokkuleppimise kord
Vastu võetud 28.09.2023 nr 10
Käesolev määrus kehtestatakse planeerimisseaduse § 131 lõike 21 alusel.
§ 1. Reguleerimisala
(1) Käesolev määrus reguleerib avalikuks kasutamiseks ette nähtud detailplaneeringukohaste ja planeeringulahenduse elluviimiseks otseselt vajalike ning sellega funktsionaalselt seotud rajatiste (edaspidi ühiselt nimetatud rajatised) väljaehitamise kokkuleppimist Häädemeeste valla (edaspidi vald) ja detailplaneeringust huvitatud isiku vahel.
(2) Rajatised käesoleva määruse mõttes on avalikuks kasutamiseks ette nähtud teed ja nendega seotud rajatised, haljastus, välisvalgustus, tehnorajatised, maaparandusehitised, sadeveekanali-satsiooniehitised kuid ka muud planeeringulahenduse elluviimiseks otseselt vajalikud ning sellega funktsionaalselt seotud rajatised.
(3) Abirajatised käesoleva määruse mõttes on hoonete ja tehnorajatiste teenindamiseks vajalikud rajatised (näiteks varjualused).
(4) Huvitatud isik käesoleva määruse mõistes on detailplaneeringu algatamisest, kehtestamisest ning elluviimisest huvitatud isik.
§ 2. Rajatiste väljaehitamine ja sellega seotud kulutuste kandmine
(1) Huvitatud isik on kohustatud tagama omal kulul kõik detailplaneeringule vastavate, sellega funktsionaalselt seotud ning planeeringu elluviimiseks vajalike rajatiste projekteerimise, väljaehitamise ning vajalike servituudilepingute sõlmimise.
(2) Huvitatud isik kannab avalikult kasutatava rajatise ehitamise kulud täies mahus, kui rajatised teenindavad otseselt detailplaneeringu ala või kui rajatised on vajalikud detailplaneeringuga kavandatu elluviimiseks vajalike, olemasolevate rajatistega ühinemiseks.
(3) Vald kehtestab detailplaneeringu üksnes juhul, kui on sõlmitud haldusleping, millega vald on andnud huvitatud isikule üle rajatiste projekteerimise, vajalike servituudilepingute sõlmimise ja väljaehitamise kohustuse koos ehitamisega seotud kulude kandmisega.
(4) Juhul, kui detailplaneeringu lahendus esitab põhjendatud ettepaneku, siis on lubatav rajatiste välja ehitamine etappide kaupa.
(5) Enne hoonete ja hoonete teenindamiseks vajalike abirajatiste projekteerimistingimuste, ehitusteatiste ja ehituslubade taotlemist peavad huvitatud isikul olema täidetud kõik detailplaneeringu seletuskirjas kirjeldatud detailplaneeringu elluviimiseks vajalikud tegevused: katastriüksuste moodustamine, vajalike servituudilepingute sõlmimine jms ning vajadusel detailplaneeringuga kavandatud ning maa-alade, millel asuvad huvitatud isiku poolt välja ehitatud rajatised, vallale tasuta võõrandamine.
(6) Vallal on õigus keelduda detailplaneeringuga kavandatud kruntidele ehitusteatise ja ehituslubade väljastamisest, kui lepingulised kohustused on nõuetekohaselt täitmata.
§ 3. Halduslepingu tingimused ja selle sõlmimine
(1) Lisaks õigusaktides sätestatule lepitakse halduslepingus kokku vähemalt:
1) rajatiste väljaehitamise kohustuse täitmise tähtaeg. Huvitatud isik on kohustatud üldjuhul ehitama omal kulul detailplaneeringu kohased rajatised viie aasta jooksul detailplaneeringu kehtestamisest alates;
2) rajatiste väljaehitamise kohustuse täitmise tagamiseks sõlmitakse valla kasuks notariaalne isikliku kasutusõiguse hoidumisservituut detailplaneeringu alale;
3) poolte kohustused väljaehitatud rajatiste hooldamise, avaliku kasutamise tagamise ja vallale üleandmiskohustuse täitmiseks, sh vajadusel kinnisasjade üleandmiseks võlaõiguslike kokkulepete sõlmimise tingimused.
(2) Haldusleping rajatiste väljaehitamise kohustuse üleandmiseks järgides kõiki käesolevas määruses sätestatud nõudeid sõlmitakse hiljemalt sellega seotud detailplaneeringu kehtestamise otsuse tegemise ajaks.
(3) Kui esineb asjaolu, mis takistab huvitatud isikul halduslepingus ettenähtud ülesannet täita, on vallal õigus haldusleping ühepoolselt lõpetada halduskoostöö seaduses sätestatud alustel. Sellisel juhul võib pädev organ teha otsuse detailplaneeringu algatamise või kehtestamise otsuse kehtetuks tunnistamise osas. Huvitatud isikule detailplaneeringu koostamisega kaasnenud kulusid ei hüvitata.
(4) Juhul kui pädev organ jätab halduslepingu sõlmimise järel kehtestamisele saadetud detailplaneeringu kohta otsuse vastu võtmata, ei kaasne sellega vallal kohustust hüvitada huvitatud isikule tehtud kulusid.
§ 4. Rakendussätted
(1) Enne käesoleva määruse jõustumist sõlmitud lepingud detailplaneeringute koostamise ja rahastamise kohta kehtivad nendes kokku lepitud tingimustel kehtivuse lõpuni.
(2) Määrus jõustub kolmandal päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist.
Andrus Soopalu
volikogu esimees