Transport ja liiklusÜhistransport

Teksti suurus:

Räpina valla taksoveo nõuded

Väljaandja:Räpina Vallavalitsus
Akti liik:määrus
Teksti liik:algtekst-terviktekst
Redaktsiooni jõustumise kp:10.03.2015
Redaktsiooni kehtivuse lõpp:07.12.2015
Avaldamismärge:RT IV, 07.03.2015, 9

Räpina valla taksoveo nõuded

Vastu võetud 03.03.2015 nr 1

Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 30 lõike 1 punkti 2, ühistranspordiseaduse § 5 lõike 1 punkti 2, § 34 lõike 4, majandus- ja kommunikatsiooniministri 26. mai 2004 määruse nr 141 „Sõitjate bussiliiniveo, bussijuhuveo, taksoveo ja pagasiveo üldeeskiri” § 2 lõike 5, § 15 lõike 9 ja Räpina Vallavolikogu 28. jaanuari 2015. a määruse nr 1 „Taksoveo korraldamisega seotud ülesannete delegeerimine vallavalitsusele” § 1 alusel.

§ 1.   Üldsätted ja mõisted

  (1) Käesolev määrus (edaspidi määrus) kehtestab nõuded taksoveoloa ja sõidukikaardi andmisele, teenindajakaardile, taksoveoks vajaliku dokumentatsiooni väljastamise korda, ning on kohustuslik kõigile taksoveoga tegelevatele juriidilistele ja füüsilistele isikutele ning taksoga sõitjatele.

  (2) Määruses reguleerimata küsimustes kohaldatakse ühistranspordiseadust, „Sõitjate bussiliiniveo, bussijuhuveo, taksoveo ja pagasiveo üldeeskirja” ning teisi vastavasisulisi õigusakte.

  (3) Määruses kasutatakse mõisteid alljärgnevas tähenduses:
  1) vedaja – taksoveo osutamiseks taksoveoluba omav äriseadustikus nimetatud ja äriregistrisse kantud ettevõtja või seaduse alusel teise registrisse kantud juriidiline isik;
  2) vedude eest vastutav isik – teovõimeline hea mainega isik, kes on ametialaselt pädev (omab vastavat tunnistust) korraldama sõitjatevedu ning on vastutav tegevusloa omaniku juures töökorralduse, töötasustamise, veokorralduse, töö- ja puhkeaja reguleerimise, liiklusohutuse, sõidukiohutuse ja keskkonnakaitse eest. Isik võib olla vedude eest vastutavaks isikuks ainult ühe vedaja juures;
  3) taksovedu – sõitjate vedu tellija soovitud sihtkohta taksoveoks kohandatud ühissõidukiga, välja arvatud reisirong ja parvlaev;
  4) taksojuht – füüsiline isik, kes teostab sõitjate vedu taksoveoks kohandatud ühissõidukiga ning on läbinud autoveoseaduse § 27 lõikes 1 nimetatud autojuhi ametikoolituse kursuse;
  5) takso – tasuliseks sõitjateveoks seadistatud ja määruse § 7 nõuetele vastav mootorsõiduk, mis on läbinud kehtestatud korras tehnoülevaatuse taksona;
  6) taksoveoluba – ühistranspordiseaduses ja eeskirjas kehtestatud korras vedajale väljastatud dokument, mis tõendab vedaja õigust korraldada taksovedu Räpina vallas;
  7) sõidukikaart taksoveoks (sõidukikaart) – on taksoveoloa alusel vedajale väljastatav dokument, mis tõendab vedaja õigust kasutada sõidukikaardile kantud sõidukit taksoveol;
  8) taksojuhi teenindajakaart (teenindajakaart) – taksojuhi kohta sõitjale informatsiooni andev dokument;

§ 2.   Taksoveoloa ja sõidukikaardi väljastamise üldtingimused

  (1) Taksoveoloa ja sõidukikaardi väljastajaks on Räpina Vallavalitsus (edaspidi vallavalitsus)

  (2) Taotlus taksoveoloa ja sõidukikaardi väljastamiseks esitatakse vallavalitsusele. Taksoveoloa ja sõidukikaardi taotluse vaatab läbi vallavalitsuse vastav ametnik (edaspidi ametnik). Ametnik kontrollib vedaja vastavust ühistranspordiseadusele ja teistele taksovedu reguleerivatele õigusaktidele.

  (3) Ametnik esitab vallavalitsuse istungile põhistatud seisukohad ja ettepanekud taksoveoloa ja sõidukikaardi väljastamise, väljastamisest keeldumise, kehtivuse peatamise või kehtetuks tunnistamise kohta koos vastava eelnõuga.

  (4) Taksoveoloa ja sõidukikaardi väljastamise, väljastamisest keeldumise, kehtivuse peatamise või kehtetuks tunnistamise otsustab vallavalitsus korraldusega.

  (5) Taksoveoluba antakse esmakordselt kaheks aastaks ja järgmistel kordadel viieks aastaks, kui loa taotleja ei soovi seda lühemaks ajaks.

  (6) Sõidukikaart kehtib üksnes taksoveoloa kehtivuse ajal ning väljastatakse sama pikaks perioodiks kui taksoveoluba, välja arvatud juhul, kui taotleja ei soovi seda lühemaks ajaks.

  (7) Sõiduki rentimisel ja muudel alustel kasutusse andmisel ei kehti sõidukikaart kauem kui vastava lepingu või volituse tähtaja lõpuni, kuid mitte kauem kui taksoveoloa kehtivus.

  (8) Taksoveoloa ja sõidukikaardi taotlemiseks esitatud dokumendid ei kuulu avaldamisele kolmandatele isikutele, kui seadusega ei ole sätestatud teisiti.

  (9) Taksoveoloa ja sõidukikaardi väljastamiseks ning kehtetuks tunnistamiseks on ametnikul õigus saada registritest informatsiooni andmekogude seaduses sätestatud korras.

  (10) Kui taksoveoloa aegumisest või peatamisest on möödunud rohkem kui aasta, väljastatakse luba pärast vallavalitsusele taotluse esitamist vastavalt käesoleva paragrahvi lõikele 2.

§ 3.   Taksoveoloa taotlejale esitatavad nõuded

  Taksoveoluba antakse vedajale, kes vastab alljärgnevatele nõuetele:
  1) taksoveoloa taotlejal või loa omanikul peab olema hea majandusseisund, st tal on ettevõtluse alustamiseks, jätkamiseks ja vedude nõuetekohaseks korraldamiseks vajalik rahaline seis ning puuduvad maksuvõlad;
  2) taksoveoloa omaniku registreeritud tegevusala peab olema ühistransporditeenuse osutamine või seda hõlmav muu tegevus transpordi valdkonnas. Nimetatud tegevusala peab olema registreeritud enne esimese sõidukikaardi taotluse esitamist.

§ 4.   Taksoveoloa taotlemine, väljastamine ja väljastamisest keeldumine

  (1) Taksoveoloa taotleja esitab vastavalt määruse lisadele 1 või 2 vallavalitsusele:
  1) kirjaliku avalduse, milles on ära näidatud: taotleja nimi, isikukood/registrikood, aadress, telefon, elektronposti aadress; informatsioon eelneva taksoveoalase kogemuse kohta; taksovedu korraldava ja selle eest vastutava isiku nimi, ametinimetus, telefon; ettepanek taotletava taksoveoloa kehtivuse aja kohta.
  2) asutatava äriühingu puhul asutamislepingu notariaalselt tõestatud ärakirja;
  3) põhikiri või ühinguleping (välja arvatud äriregistrisse kantud ettevõtja puhul);
  4) taksoveoloa väljastamiseks ühistranspordiseaduse § 36 lõikes 2 nimetatud dokumendid;
  5) vedude eest vastutava isiku määramist ja tema ametialast pädevust kinnitavad dokumendid;
  6) riigilõivu tasumise kviitungi.

  (2) Taksoveoloale märgitakse vedaja nimi, registreeritud asukoht ja registrikood, loa andja nimetus, loa number, loa andmise kuupäev, loa kehtimise aeg ning vedaja põhiline teeninduspiirkond, so Räpina valla haldusterritoorium.

  (3) Vallavalitsus kontrollib taksoveoloa taotleja andmeid karistusregistris, maksuvõlgnevuse puudumist ning andmeid äriregistrisse kantud ettevõtja puhul äriregistris või seaduse alusel teise registrisse kantud juriidilise isiku puhul selles registris.

  (4) Vallavalitsus võib keelduda loa andmisest, nõuda esinevate puuduste kõrvaldamist enne loa väljastamist, peatada juba väljastatud loa kehtivuse või tunnistada loa kehtetuks vastavalt ühistranspordiseaduses kehtestatud tingimustele.

  (5) Taksoveoloa andmise või sellest keeldumise otsuse teeb vallavalitsus loa taotlejale teatavaks posti teel või elektrooniliselt 30 kalendripäeva jooksul pärast käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud dokumentide esitamist.

§ 5.   Sõidukikaardi taotlemine ja väljastamine

  (1) Sõidukikaardi taotleja esitab vastavalt määruse lisale 3 vallavalitsusele:
  1) kirjaliku avalduse, milles on ära näidatud: vedaja nimi, isikukood/registrikood, aadress, telefon, elektronposti aadress; taksoveoloa number; andmed sõiduki omaniku ja kasutaja kohta koos sõiduki üldandmetega (mark, mudel, värvus, väljalaske aasta, istekohtade arv, taksomeetri mark ja mudel); ettepanek taotletava sõidukikaardi kehtivuse aja kohta.
  2) sõiduki registreerimistunnistuse;
  3) sõiduki kasutuslepingu, kui taotleja ei ole sõiduki omanik;
  4) riigilõivu tasumise kviitungi.

  (2) Sõidukikaardile märgitakse vedaja nimi, registreeritud asukoht ja registrikood, taksoveoloa number, sõiduki mark, mudel, registreerimismärk ja istekohtade arv, sõiduki omaniku nimi, sõidukikaardi andja nimetus ning kaardi andmise kuupäev ja kehtimise aeg ning vedaja põhiline teeninduspiirkond, so Räpina valla haldusterritoorium.

  (3) Sõidukikaardi andmise või selle andmisest keeldumise otsuse teeb vallavalitsus kaardi taotlejale teatavaks posti teel või elektrooniliselt 15 kalendripäeva jooksul pärast käesoleva paragrahvi lõikes 1 loetletud dokumentide esitamist.

§ 6.   Taksojuhi teenindajakaart

  (1) Taksojuhi teenindajakaart (edaspidi teenindajakaart) on taksojuhi kohta sõitjale informatsiooni andev dokument, mis näitab isiku õigust töötada taksojuhina.

  (2) Teenindajakaart on kohustuslik igale taksoteenust osutavale taksojuhile.

  (3) Teenindajakaart peab asuma sõiduki armatuurlaua keskosas sõitjale nähtavas kohas.

  (4) Teenindajakaardile kantakse:
  1) taksojuhi foto;
  2) taksojuhi ees- ja perekonnanimi;
  3) vedaja ärinimi;
  4) taksoveoloa number;
  5) teenindajakaardi kehtivus;
  6) väljaandja nimi ja allkiri.

  (5) Teenindajakaardi väljastab taksojuhile vedaja.

  (6) Teenindajakaart väljastatakse:
  1) vedaja taksoveoloa kehtivuse ajaks;
  2) määratud ajaks sõlmitud töölepingu alusel töötavale taksojuhile töölepingu kehtivuse lõpuni, kuid mitte kauem kui vedaja taksoveoloa kehtivuse lõpuni.

  (7) Teenindajakaardi vorm on toodud määruse lisas 4 (kaardi mõõtmed 48 x 105 mm).

§ 7.   Sõidukile esitatavad sõitjate mugavust ja ohutust tagavad nõuded

  (1) Sõiduk peab olema ehitatud sõitjate veoks. Sõidukil peab olema vähemalt viis istekohta ning vähemalt neli ust, v.a mahtuniversaalid.

  (2) Sõiduk peab olema ilma nähtavate avariiliste vigastuste, värvikahjustusteta, roostekahjustusteta ja komplektne.

  (3) Sõiduk peab olema puhas nii seest kui väljast. Sõiduki puhtuse hindamisel arvestatakse sõiduki väljanägemist tervikuna, aga samuti salongi ja pagasiruumi puhtust. Salong peab sisustuselt vastama antud mudelile, olema puhas, istmed plekkideta, vigastusteta ja deformatsioonita.

  (4) Sõiduk peab olema varustatud ABS piduritega, katalüsaatoriga (bensiinimootoriga auto), esimeste turvapatjadega ja konditsioneeri või kliimaseadmega. Eelnimetatud seadmed peavad olema töökorras.

  (5) Sõidukis peab olema väikelaste vedamiseks turvatool või muu laste turvaiste.

§ 8.   Taksoveoloa ja sõidukikaardi kehtivuse peatamine ning kehtetuks tunnistamine

  (1) Taksoveoloa ja sõidukikaardi peatamine ja kehtetuks tunnistamine toimub ühistranspordiseaduses ning teistes õigusaktides ettenähtud korras.

  (2) Taksoveoloa tähtaja lõppemisel, kehtivuse peatamisel, kehtetuks tunnistamisel või töölepingu lõpetamisel on vedude eest vastutav isik kohustatud tagama vedaja nimele väljastatud taksoveoloa ja sõidukikaardi tagastamise vallavalitsusele 5 tööpäeva jooksul.

§ 9.   Rakendussätted

  (1) Määruse §-s 6 toodud teenindajakaardi omamise kohustuslikkuse nõue jõustub 1. juulil 2015.

  (2) Enne määruse jõustumist väljastatud sõidukikaardid kehtivad nendel märgitud kuupäevani.

  (3) Määrus jõustub kolmandel päeval pärast avalikustamist Riigi Teatajas.

Teet Helm
vallavanem

Kalle Laht
vallasekretär

Lisa 1 Taksoveoloa avaldus füüsilisest isikust ettevõtjale

Lisa 2 Taksoveoloa avaldus juriidlilisele isikule

Lisa 3 Sõidukikaardi avaldus

Lisa 4 Teenindajakaardi vormi näidis

https://www.riigiteataja.ee/otsingu_soovitused.json