Rahandus ja eelarveRaha kasutamine

SotsiaalhoolekanneTeenused

Teksti suurus:

Sotsiaalteenuste osutamise kord Palamuse valla eelarvest

Väljaandja:Palamuse Vallavolikogu
Akti liik:määrus
Teksti liik:algtekst-terviktekst
Redaktsiooni jõustumise kp:10.05.2016
Redaktsiooni kehtivuse lõpp:02.03.2018
Avaldamismärge:RT IV, 07.05.2016, 2

Sotsiaalteenuste osutamise kord Palamuse valla eelarvest

Vastu võetud 28.04.2016 nr 45

Määrus kehtestatakse “Kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse” § 22 lõike 1 punkti 5, “Sotsiaalhoolekande seaduse” § 14, 17, 20 lg 1, 23, 25, 26, 27, 38, 41, 44 alusel.

1. peatükk ÜLDSÄTTED 

§ 1.   Määruse reguleerimisala

  (1) Sotsiaalteenuste osutamise kord Palamuse valla eelarvest (edaspidi kord) sätestab Palamuse valla eelarvest finantseeritavate sotsiaalteenuste loetelu, osutamise tingimused ja korra.

  (2) Sotsiaalteenuseid osutatakse korra alusel isikule, kelle igapäevane toimetulekuvõime on häiritud ja kes vajab toimetulemiseks kõrvalabi.

  (3) Sotsiaalteenuste määrad kehtestab Palamuse Vallavalitsus (edaspidi vallavalitsus) kooskõlastades selle Vallavolikogu vastava komisjoniga (edaspidi komisjon).

  (4) Sotsiaalteenuste avalduste vormid kinnitab vallavalitsus (edaspidi vallavalitsus).

§ 2.   Mõisted

  Korras kasutatakse mõisteid järgmises tähenduses:
  1) toimetulek on isiku või leibkonna võime iseseisvalt hakkama saada igapäevaelu tegevustega;
  2) koduteenused on isikule lepingu alusel kodustes tingimustes osutatavad tegevused, millega toetatakse isiku toimetulekut tema harjumuspärases keskkonnas;
  3) eluasemeteenus on sotsiaaleluruumi teenus;
  4) üldhooldusteenus on Palamuse valla poolt osaliselt rahastatav sotsiaalteenus, mille eesmärk on turvalise keskkonna ja toimetuleku tagamine täisealisele isikule, kes terviseseisundist, tegevusvõimest või elukeskkonnast tulenevatel põhjustel ei tule kodustes tingimustes iseseisvalt toime;
  5) tugiisikuteenus on kõrvalabi andmine lapsele või last kasvatavale isikule oluliste sotsiaalsete, majanduslike, psühholoogiliste või tervislike probleemide esinemisel kodus või väljaspool kodu;
  6) isikliku abistaja teenus on füüsilise kõrvalabi andmine puudega täisealisele isikule tema igapäevaelu toimingutes;
  7) sotsiaalnõustamine on isikule teabe andmine tema sotsiaalsetest õigustest ja seaduslike huvide kaitsmise võimalustest ning abistamine konkreetsete sotsiaalsete probleemide lahendamisel edaspidise toimetuleku soodustamiseks;
  8) hooldajatoetus on igakuine sotsiaaltoetus 3 kuni 18-aastase puudega lapse või täisealise raske või sügava puudega isiku hooldamise eest;
  9) sotsiaaltööspetsialist on erialase kõrgharidusega isik, kelle tegevus on suunatud üksikisikute, perede ja rühmade toimetuleku toetamisele;
  10) hooldustöötaja on erialase ettevalmistusega töötaja, kes on omandanud tööks vajalikud teadmised ja oskused abivajaja hooldamiseks, juhendamiseks ning rehabilitatsiooniks.

§ 3.   Sotsiaalteenused

  Palamuse vallas osutatakse alljärgnevaid teenuseid:
  1) koduteenused;
  2) üldhooldusteenus;
  3) tugiisiku teenus;
  4) isikliku abistaja teenus;
  5) sotsiaaleluruumi teenus;
  6) nõustamisteenused;
  7) täisealise isiku hooldamise teenus;
  8) puudega lapse hooldamise teenus;
  9) sotsiaaltransporditeenus;

§ 4.   Sotsiaalteenuse taotleja

  (1) Sotsiaalteenuseid on õigustaotleda isikul, kelle igapäevane toimetulekuvõime on häiritud ja ta vajab toimetulemiseks kõrvalabi. Sotsiaalteenust võib taotleda ka kõrvalabi vajava isiku pereliige, lähedane või muu isik.

  (2) Sotsiaalteenuse taotlejaks võib olla isik, kelle elukoht rahvastikuregistri andmetel on Palamuse vald.

  (3) Vältimatu abi teenuse osutamise otsustab vallavalitsus isikule, kelle elukoht rahvastikuregistri andmetel ei ole Palamuse vald, kuid kes abi vajamise ajal asub Palamuse vallas.

  (4) Üldjuhul osutatakse sotsiaalteenuseid isikutele, kellel puuduvad seadusjärgsed ülalpidajad või kui ülalpidaja ei ole suuteline mõjuvatel põhjustel vajalikku abi osutama.

  (5) Sotsiaalteenuste võimaldamisel võetakse aluseks isiku tegelik toimetulekuvõime ning sellest tulenevalt kõrvalabi vajaduse ulatus. Rehabilitatsiooniplaani olemasolu korral osutatakse isikule sotsiaalteenuseid sellest lähtuvalt.

§ 5.   Sotsiaalteenuse taotlemine

  (1) Sotsiaalteenuse taotlemiseks esitab taotleja kirjaliku või suulise avalduse (mis fikseeritakse ametniku poolt) vallavalitsusele.

  (2) Avaldust menetleval sotsiaaltööspetsialistil on õigus nõuda täiendavaid dokumente (sotsiaalkindlustusameti otsus puude määramise kohta, isiklik rehabilitatsiooniplaan, geriaatrilise hindamise tulemus, sotsiaalkindlustusameti või töötukassa hindamise tulemus, isiku või tema ülalpidamiseks kohustatud pereliikmete sissetulekud jms).

  (3) Vajadusel külastab sotsiaaltööspetsialist sotsiaalteenust vajavat isikut tema kodus või viibimiskohas toimetulekuvõime ning abi- või hooldusvajaduse ulatuse täiendavaks hindamiseks ning sobivaima teenuse väljaselgitamiseks.

  (4) Sotsiaaltööspetsialist võib olukorra hindamisele kaasata teisi erialaspetsialiste.

§ 6.   Sotsiaalteenuste osutamise korraldamine

  (1) Teenuse osutaja on vaimselt terve ja sotsiaalselt küps täisealine isik.

  (2) Tugiisiku, isikliku abistaja, kodu- ja nõustamisteenuse puhul on eelistatud riiklikult tunnustatud koolituse läbinud või teenuse osutamiseks vastavat erialast haridust omavad isikud.
Teenuse osutaja ei või üldjuhul olla isik, kellel on teenuse saaja suhtes ülalpidamiskohustus. Erandiks on külgjoones sugulased (õed-vennad, tädid-onud).

  (3) Sotsiaalteenuse osutamise aluseks on isiku avaldus või osapoolte vaheline leping.

  (4) Lepingus sätestatakse isikule teenuse osutamisega seotud asjaolud.

  (5) Erandkorras ja juhtumiga seotud asjaoludest tulenevalt võib sotsiaaltööspetsialisti ettepanekul osutada isikule talle hädavajalikku sotsiaalteenust avalduseta.

  (6) Sotsiaalteenuste osutamise otsustab vallavalitsus.

2. peatükk SOTSIAALTEENUSED  

§ 7.   Koduteenused

  (1) Koduteenus on isikule kodustes tingimustes osutatav teenus, millega toetatakse isiku toimetulekut tema harjumuspärases keskkonnas.

  (2) Koduteenuste osutamisel lähtutakse sotsiaaltööspetsialisti poolt hinnatud puudega isiku või vanuri vajadustest, mis on tingitud tema puudest või eaga kaasnevatest asjaoludest.

  (3) Koduteenuste osutamise leping kuulub läbivaatamisele lähtuvalt kliendi vajadustest vähemalt üks kord aastas.

  (4) Koduteenuste loetelu:
  1) nõustamine asjaajamises;
  2) põrandate pühkimine ja pesemine;
  3) prügi väljaviimine;
  4) abivajaja soovide ja vajaduste väljaselgitamine, info vahendamine vajalike üksustega;
  5) kütmisega seotud tegevused;
  6) ajakirjanduse või raamatute kättesaadavuse korraldamine;
  7) pesupesemise korraldamine;
  8) abivahendite vahendamine;
  9) raviteenuste korraldamine;
  10) toidu, toiduainete, ravimite või/ja majapidamistarvete ostmine;
  11) arvete tasumise korraldamine;
  12) lisateenus – abivajaja ja hoolekandetöötaja omavahelisel kokkuleppel ja võimalusel osutatav teenus.

  (5) Vallavalitsuse korralduse vastuvõtmisest ühe kuu jooksul sõlmitakse avalduse esitanud isiku, hooldustöötaja ja vallavalitsuse vahel kolmepoolne koduteenuste osutamise leping,

§ 8.   Üldhooldusteenus

  (1) Vallavalitsuse poolt osaliselt rahastatavale üldhooldusteenusele (edaspidi hooldusteenus) võib taotleda isik, kes ei ole suuteline iseseisvalt tulema toime kodustes tingimustes ja kelle toimetulekut ei ole võimalik tagada teiste sotsiaalteenuste või muu abi osutamisega. Kui hoolduse vajaja ei ole oma tervisliku seisundi tõttu võimeline avaldust esitama, võib avalduse esitada seadusjärgne ülalpidaja, hooldaja, hooldustöötaja või muu isik, kes on taotlejaga lähedalt seotud.

  (2) Avaldusele lisatakse:
  1) isikut tõendava dokumendi koopia;
  2) puude olemasolu korral koopia arstliku ekspertiisi otsusest puude raskusastme kohta;
  3) perearsti poolt väljastatud tõend isiku üldise tervisliku seisundi kohta;
  4) andmed isiku kinnis- ja vallasvara ning seadusjärgsete ülalpidajate olemasolu või puudumise kohta;
  5) andmed viimase kolme aasta jooksul isiku kinnisvaraga tehtud tehingute kohta;
  6) andmed ülalpidajate ja nende perekonnaliikmete sissetulekute kohta;

  (3) Sotsiaaltööspetsialist kontrollib taotluses märgitud asjaolusid, veendub vajaduses isiku nõusolekul tema üldhooldusteenusele suunamiseks ning kogub asja menetlemiseks vajadusel täiendavaid tõendeid ja dokumente.

  (4) Sotsiaaltööspetsialist selgitab menetluse käigus välja üldhooldusteenuse osutaja ja teenuse hinna. Üldhooldusteenuse osutaja valikul arvestatakse võimaluse piires hooldust vajava isiku enda ja tema lähedaste soovidega.

  (5) Sotsiaaltööspetsialist selgitab esitatud dokumentide alusel välja kui suures osas on taotleja ja tema ülalpidamiskohustusega isikud võimelised teenust ise finantseerima.

  (6) Hooldatava soovil võib vald sõlmida hooldatavaga kirjaliku lepingu ülalpidamiskulude katmiseks olemasoleva vara arvelt. Vald võtab sellisel juhul endale kohustuse hooldada isikut elu lõpuni.

§ 9.   Tugiisiku teenus

  (1) Tugiisiku teenusele (edaspidi teenusele) on õigus lapsel või last kasvataval isikul.

  (2) Teenuse sisuks on teenuse saaja vajadustest, võimetest ja arengutasemest lähtuvalt tema iseseisvuse ning omavastutuse võime arendamine ja toetamine kõikides eluvaldkondades järgmiste tegevuste abil:
  1) lapse toetamine õppetöös ja arendavate tegevuste läbiviimisel haridusasutuses;
  2) koostöö teenuse saajaga igapäevaeluliselt seotud üksuste vahel;
  3) teenuse saaja juhendamine haridusasutuses konkreetsete tegevuste või toimingute tegemiseks, toimetulekuoskuste õppimiseks;
  4) teenuse saaja toetamine- emotsionaalse ja psühhosotsiaalse kõrvalabi pakkumine;
  5) teenuse saajaga koostöös peret toetava võrgustiku kujundamine;
  6) teenuse dokumenteerimine, analüüs ja arendamine.

  (3) Teenuse sisuliste tegevuste ja teenuse mahu määramisel lähtutakse iga konkreetse juhtumi eripärast.

§ 10.   Isikliku abistaja teenus

  (1) Isikliku abistaja teenusele on õigus raske või sügava puudega täisealisel isikul.

  (2) Isikliku abistaja teenuse eesmärk on parandada oma kodus elava sügava ja raske puudega liikumis- või nägemisabivahendit kasutava täisealise inimese iseseisvat toimetulekut igapäevaelus, võimaldades tal realiseerida oma sotsiaalset aktiivsust, osaleda õpingutes, huviringide töös ja muudes tegevustes väljaspool kodu.

  (3) Isiklik abistaja abistab:
  1) nägemispuudega inimest saatmisel ühest sihtkohast teise;
  2) liikumispuudega inimest ratastooli lükkamisel või muu liikumisabivahendiga liikumisel;
  3) kirjutamisel, lugemisel ja suhtlemisel;
  4) söömisel, riietumisel, hügieenitoimingutes jt tegevustes;

  (4) Isikliku abistaja teenuse kasutaja peab olema võimeline korraldama oma asjaajamist ja andma abistajale ise teenuse osutamiseks vajalikke korraldusi.

§ 11.   Sotsiaaleluruumi teenus

  (1) Sotsiaaleluruumi teenust võib osutada isikule, kes vastab ühele järgmistest kriteeriumitest:
  1) füüsilise puudega isik, kes vajab iseseisvaks toimetulekuks kohasemat elamispinda;
  2) isik, kes oma materiaalse olukorra tõttu ei suuda tagada endale või oma perekonnale eluruumi ja kellel ei ole seadusjärgseid ülalpidajaid;
  3) kinnipidamiskohast või erihoolekandeasutusest vabanenud isikud, kellel ei ole võimalik asuda elama Palamuse vallas asuvasse eluruumi, mida nad kasutasid enne kinnipidamiskohta või erihoolekandeasutusse paigutamist;
  4) orvud ja vanemliku hoolitsuseta isikud, kes pöörduvad tagasi endisesse elukohta laste hoolekandeasutusest või eestkostja juurest.

  (2) Sotsiaaleluruumi kasutajaga sõlmitakse leping kuni üheks aastaks.

  (3) Sotsiaaleluruumi kasutaja tasub arvete alusel kõik eluruumiga seonduvad eluasemekulud, väljaarvatud üür.

  (4) Lepingu jätkamisel teiseks aastaks kaasneb kohustus tasuda eluruumi kulude eest valla munitsipaalkorteritele kehtestatud hinnakirja alusel.

§ 12.   Nõustamisteenused

  (1) Sotsiaalnõustamise teenust osutab sotsiaaltööspetsialist kõigile tema poole pöördunud isikutele oma ametialase pädevuse piirides.

  (2) Võlanõustamine on isiku nõustamine juhul, kui isik ei suuda iseseisvalt võlgnevusi hallata. Võlanõustamist võimaldatakse majanduslikult vähekindlustatud isikutele ja peredele.

§ 13.   Täisealise isiku hooldamine

  (1) Hooldus seatakse raske või sügava puudega täisealisele isikule (edaspidi hooldatav), kes vajab kõrvalabi oma õiguste teostamiseks ja kohustuste täitmiseks kui isiku toimetulekut ei ole võimalik tagada muude sotsiaalteenuste, täiendavate toetuste või muu abi osutamisega.

  (2) Sotsiaaltööspetsialist teeb kindlaks hooldajaks taotleja isiku sobivuse ja võime tagada vajalik hooldus, võttes aluseks hooldatava rehabilitatsiooniplaani, geriaatrilise hindamise dokumendi või muud asjasse puutuvat informatsiooni ning teeb vallavalitsusele ettepaneku hoolduse seadmise ja hooldaja määramise või sellest keeldumise, hooldajatoetuse määramise või sellest keeldumise kohta.

  (3) Hooldajaks võib määrata teovõimelise isiku, kellel ei ole rasket või sügavat puuet ja kelle elukoht on Palamuse vallas. Erandina võib hooldajaks määrata teise omavalitsusüksuse elaniku.

  (4) Hooldaja ja hooldajatoetus määratakse tähtajaliselt kuni hooldatavale määratud puude lõpptähtajani või tähtajatult ja lõpetatakse hoolduse seadmise asjaolude ära langemisel.

  (5) Hooldajatoetust makstakse hooldajale alates korralduse vastuvõtmisele järgnevast kuust ja lõpetatakse korralduse kehtetuks tunnistamisele järgnevast kuust.

  (6) 18 aastase ja vanema raske puudega isiku hooldajatoetus on 50% hooldajatoetuse määrast kuus.

  (7) 18 aastase ja vanema sügava puudega isiku hooldajatoetus on 100% hooldajatoetuse määrast kuus.

  (8) Kui hooldatav on voodihaige või erihooldust vajav isik võib vallavalitsus hooldajatoetust suurendada kuni kahekordse määrani.

  (9) Hooldajatoetuse maksmine peatatakse vallavalitsuse korraldusega kui hooldatav või hooldaja on haiglaravil järjest üle ühe kuu.

  (10) Hooldajatoetuse saaja või hooldatav on kohustatud sotsiaaltööspetsialistile teatama hiljemalt 10 päeva jooksul asjaoludest, mis tingivad hooldajatoetuse maksmise peatamise.

  (11) Hooldajatoetuse maksmise jätkamiseks on taotlejal kohustus esitada avaldus enne puude lõppemise tähtaega, põhjendades hoolduse jätkamise vajadust ning lisades pikendamise aluseks vajalikud dokumendid.

  (12) Hooldajatoetust makstakse tagasiulatuvalt puude määramise kuupäevast, kui taotleja on esitanud hoolduse pikendamiseks avalduse 30 päeva jooksul peale puude määramist

§ 14.   Puudega lapse hooldamine

  (1) Puudega lapse hooldamisele on õigus pere ühel või enamal 3-18 aastasel puudega lapsel osalise või pideva kõrvalabi, juhendamise või järelevalve vajadusel.

  (2) Hooldajaks käesoleva korra tähenduses on lapsevanem, võõrasvanem, eestkostja või
perehoolduslepingu alusel last hooldav isik.

  (3) Sotsiaaltööspetsialist selgitab vestluse, esitatud dokumentide ja hindamismetoodika alusel välja puudega lapse hooldusvajaduse ja hooldaja võimalused hoolduse tagamiseks ning teeb ettepaneku vallavalitsusele hooldajatoetuse määramise või mittemääramise kohta.

  (4) Hooldajatoetuse saamiseks esitab taotleja vallavalitsusele
  1) avalduse;
  2) koopia hooldaja ja puudega lapse isikut tõendavast dokumendist;
  3) koopia puude määramise otsusest;
  4) koopia rehabilitatsiooniplaanist;
  5) koopia eestkostja määramise kohtuotsusest või perekonnas hooldamise lepingust;
  6) võõrasvanema puhul lisatakse avaldusele teise lapsevanema nõusolek toetuse määramiseks.

  (5) Raske ja sügava puudega lapse hooldajale makstakse pideva hooldusvajaduse korral 100% ja osalise hooldusvajaduse korral 50% hooldajatoetuse määrast.

  (6) Keskmise puudega lapse hooldajale makstakse pideva hooldusvajaduse korral 50% ja osalise hoolduse korral 25% hooldajatoetuse määrast

  (7) Hooldajatoetust ei määrata:
  1) taotlejale, kes saab töötuskindlustushüvitist, mis on suurem kui töötutoetuse määr;
  2) taotlejale, kellel on raske ja sügav puue;
  3) kui lapse hooldamine on tagatud või võimalik tagada teiste sotsiaal- ja/või haridusteenustega või muu abi osutamisega.

  (8) Hooldajatoetuse maksmine lõpetatakse:
  1) kui on ära langenud hooldajatoetuse määramise alused;
  2) puudega lapse või hooldaja alalisel elama asumisel teise omavalitsuse territooriumile;
  3) hoolduse korraldamisel edaspidi muul viisil;
  4) keskmise puudega lapse 16-aastaseks saamisel;
  5) raske või sügava puudega lapse 18-aastaseks saamisel.

  (9) Hooldajatoetuse maksmise jätkamiseks on taotlejal kohustus esitada avaldus enne puude või eestkoste lõppemise tähtaega, põhjendades hoolduse jätkamise vajadust ning lisades pikendamise aluseks vajalikud dokumendid.

  (10) Hooldajatoetust makstakse otsuse tegemisele järgnevast kuust.

  (11) Hooldajatoetust makstakse tagasiulatuvalt puude määramise kuupäevast, kui taotleja on esitanud hoolduse pikendamiseks avalduse 30 päeva jooksul peale puude määramist.

§ 15.   Sotsiaaltransporditeenus

  (1) Sotsiaaltransporditeenust võib taotleda vähekindlustatud isik, kes erivajaduse või sotsiaalse olukorra tõttu ei saa kasutada ühistransporti.

  (2) Teenust vajav isik või tema abistaja esitab vallavalitsusele suulise avalduse teenuse vajalikkuse põhjendusega.

  (3) Isik tasub teenuse eest vastavalt vallavalitsuse poolt kinnitatud sotsiaaltransporditeenuse hinnale.

  (4) Sotsiaaltööspetsialisti ettepanekul, võib osutada isikule transporditeenust tasuta.

§ 16.   Määruse rakendamine

  (1) Määrus jõustub kolmandal päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist.

  (2) Määrust rakendatakse alates 01.04.2016.

  (3) Tunnistada kehtetuks Palamuse Vallavolikogu 30.12.2010 määrus nr 20 „Hoolduse seadmise, hooldaja määramise ja hooldajatoetuse maksmise kord“, 26.04.2007 määrus nr 43 „Palamuse valla kulul hoolekandeasutusse paigutamise kord“, 26.09.2013 määrus nr 68 „Puudega lapsele tugiisikuteenuse osutamise kord koolieelses lasteasutuses“, 28.02.2013 määrus 57 „Sotsiaaleluruumi eraldamise ja kasutamise kord“, 29.12.2014 määrus nr 19 „Hooldajatoetuse määramise kord puudega lapse hooldajale“.

Rait Persidski
Volikogu esimees

https://www.riigiteataja.ee/otsingu_soovitused.json