Linna ja valla valitsemineSümboolika ja tunnustamine

Teksti suurus:

Restaureerimistoetuste ja -preemiate määramise kord

Väljaandja:Viljandi Linnavolikogu
Akti liik:määrus
Teksti liik:algtekst-terviktekst
Redaktsiooni jõustumise kp:11.02.2022
Redaktsiooni kehtivuse lõpp: Hetkel kehtiv
Avaldamismärge:RT IV, 08.02.2022, 7

Restaureerimistoetuste ja -preemiate määramise kord

Vastu võetud 27.01.2022 nr 8

Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lõike 1 punkti 5 alusel.

§ 1.   Üldsätted

  (1) Määruse eesmärk on kaasa aidata Viljandi linna arhitektuuripärandi, linnaehitusliku eripära ja ajalooliselt väljakujunenud miljööpiirkondade säilitamise, kaitsmise ja teadvustamise toetamisele. Restaureerimistoetustega soodustatakse autentse miljöö ja autentse materjalikasutuse taastamist ajaloolises linnaruumis.

  (2) Restaureerimistoetuse (edaspidi toetus) ja -preemia (edaspidi preemia) määramise kord sätestab Viljandi linna eelarvest toetuse taotlemise, taotluse menetlemise ja toetuse ning preemia määramise alused ja korra.

  (3) Restaureerimine käesoleva määruse mõistes tähendab originaaldetaili põhimahus säilitamist ja taastamist. Puuduolevad või kahjustatud osad valmistatakse säilinud detailide eeskujul, kasutades samu materjale. Kui restaureerimine ei ole enam võimalik (detail ei ole säilinud või on täiesti amortiseerunud), siis tuleb uus detail valmistada vana täpse koopiana (algupärased materjalid, mõõdud, kujundus, profiilid, värvilahendus ja -tüüp). Kui originaaldetail ei ole säilinud, võetakse uue detaili tegemisel aluseks inventariseerimisjoonised, vanad fotod või mõne teise, piirkonnale iseloomuliku ehitise originaaldetail.

§ 2.   Toetuse objekt

  (1) Toetuse objektiks on hoone või rajatis, mis on arhitektuuriväärtuslik, riikliku kaitse all olev, Viljandi vanalinna muinsuskaitsealal (edaspidi muinsuskaitseala), muinsuskaitseala kaitsevööndis või miljööväärtuslikul alal enne 1940. aastat ehitatud ehitis.

  (2) Eelistatult toetatakse arhitektuursete originaal- ehk ehitusaegsete detailide (rõdud, trepid, sambad, piirded, varikatused, korstnapitsid, käsitööna valmistatavad ajaloolise kujundusega sademeveelehtrid ja -sülitid jne), avatäidete (välisuksed, aknaraamid, luugid jne) restaureerimist ja hoonete värvimist. Samuti toetatakse hoonete sissesõiduteede ja hoovialade munakivisillutiste taastamist.

  (3) Toetuse objektiks ei ole interjööritööd, ehitise detailide tehnilise seisundi säilitamiseks tehtavad perioodilised hooldusremonttööd (nt vihmaveesüsteemide puhastamine ja korrastamine, purunenud klaaside asendamine jms) ja uute konstruktsioonide ehitamine.

§ 3.   Toetuse suurus

  (1) Toetusega soodustatakse konkreetse töö teostamist kuni 50% ulatuses.

  (2) Toetuse suuruse määramisel arvestatakse objekti ajaloolis-kultuurilist väärtust, kusjuures eelistatakse detaili restaureerimistöid säilinud originaaldetaili alusel valmistatavale koopiale.

§ 4.   Toetuse taotlemine

  (1) Toetust võivad taotleda juriidilised ja füüsilised isikud, kelle omandis, valduses või halduses on paragrahvi 2 lõikes 1 loetletud hooned või rajatised.

  (2) Arhitektuuriamet (edaspidi amet) informeerib avalikkust toetuse taotlemise võimalustest vähemalt 1 kord aastas kohalikus ajalehes ja pidevalt Viljandi linna kodulehel.

  (3) Toetuse taotlemise aluseks on avaldus, mis esitatakse ametile iseteeninduskeskkonnas Spoku https://spoku.ee hiljemalt iga aasta 1. märtsiks.

  (4) Avaldus peab sisaldama:
  1) taotleja nime, aadressi ja sidevahendite numbreid;
  2) ehitise aadressi;
  3) tööde loetelu, milleks toetust taotletakse;
  4) taotletavat summat;
  5) panga nime ja arvelduskonto numbrit, kuhu toetus üle kanda;
  6) teiste rahastamisallikate loetelu.

  (5) Avaldusele kirjutab alla ehitise omanik/omanikud või volitatud juriidiline/füüsiline isik või seaduslik valdaja või hoone haldaja. Kaasomandi puhul peab avaldus sisaldama kõikide omanike allkirju nõusoleku kohta nende tööde teostamiseks.

  (6) Avaldusele lisatakse:
  1) ehitise õiguspärast valdamist või haldamist tõendav dokument;
  2) arhitektuursete detailide ja avatäidete koopiate valmistamise puhul ülesmõõtmisjoonis(ed);
  3) fotod ehitisest ja restaureeritavatest detailidest enne tööde algust;
  4) mälestistel ja muinsuskaitsealal ametiga ja/või Muinsuskaitseametiga kooskõlastatud projektdokumentatsioon;
  5) hinnapakkumus toetuse abil tehtavate tööde maksumuse kohta või materjalide eeldatav kalkulatsioon, kui taotleja teeb tööd ise.

  (7) Kui avaldusega jäetakse esitamata käesoleva paragrahvi lõigetes 4, 5 ja 6 nõutud andmed või dokumendid või kui avalduses on muid puudusi, määrab amet avalduse esitajale esimesel võimalusel tähtaja puuduste kõrvaldamiseks, selgitades, et tähtajaks puuduste kõrvaldamata jätmisel jätab amet avalduse läbi vaatamata.

§ 5.   Toetuse avalduse menetlemine

  (1) Taotlusi menetleb Viljandi Linnavalitsuse (edaspidi linnavalitsus) korraldusega moodustatud restaureerimistoetuste määramise komisjon (edaspidi komisjon).

  (2) Komisjon võib avalduse edastada arvamuse saamiseks vastava eriala eksperdile.

  (3) Toetust ei menetleta järgmistel juhtudel:
  1) taotleja ei ole esitanud kõiki käesolevas määruses ettenähtud andmeid või dokumente;
  2) taotlejale on antud tähtaeg puuduste kõrvaldamiseks, kuid taotleja ei ole puudusi tähtajaks kõrvaldanud;
  3) taotleja on esitanud teadvalt ebaõigeid andmeid;
  4) taotleja on jätnud varasemalt sõlmitud lepingulised tööd lõpetamata või eraldatud toetuse kasutamata.

§ 6.   Toetuse määramine

  (1) Toetus määratakse linnavalitsuse korraldusega iga aasta 15. aprilliks.

  (2) Toetuse saajad avalikustatakse Viljandi linna kodulehel.

  (3) Toetuse saajatele saadetakse linnavalitsuse korraldus toetuse määramise kohta.

  (4) Toetuse saaja esitab ametile aruande lõpetatud restaureerimistööde kohta. Aruanne peab olema esitatud hiljemalt sama aasta 1. detsembriks. Toetuse aruanne esitatakse iseteeninduskeskkond Spoku kaudu.

  (5) Toetus makstakse välja pärast tööde lõpetamist, toetuse saaja poolt aruande esitamist ja selle heaks kiitmist ameti poolt.

  (6) Toetus on õigus jätta välja maksmata järgmistel juhtudel:
  1) kui taotleja ei ole kinni pidanud korralduses sätestatud tingimustest;
  2) kui restaureerimistööd ei ole kvaliteetsed või ei vasta projektile.

§ 7.   Preemiate määramine

  (1) Preemiad määratakse paragrahvi 1 lõikes 3 loetletud ehitiste omanike poolt tehtud restaureerimistööde eest. E-kirjaga saadetava avalduse preemiate määramiseks võib esitada ametile igaüks.

  (2) Ettepaneku preemiate määramiseks teeb komisjon. Preemiad määratakse linnavalitsuse korraldusega.

  (3) Preemiate saajad avalikustatakse linna kodulehel ja kohalikus ajalehes.

§ 8.   Järelevalve ja vastutus

  Komisjonil on õigus igal ajal nõuda toetuse saajalt lisainformatsiooni ja täiendavaid dokumente restaureerimistööde teostamise kohta.

§ 9.   Rakendussätted

  (1) Tunnistada kehtetuks Viljandi Linnavolikogu 31.03.2010 määrus nr 31 “Restaureerimistoetuste ja –preemiate määramise kord” ja 26.09.2019 määrus nr 53 „Restaureerimistoetuste ja –preemiate määramise korra muutmine“.

  (2) Määrus jõustub kolmandal päeval pärast avaldamist Riigi Teatajas.

Helmen Kütt
linnavolikogu esimees

https://www.riigiteataja.ee/otsingu_soovitused.json