Reovee kohtkäitluse ja äraveo eeskiri
Vastu võetud 31.08.2021 nr 12
Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lõike 2 ja veeseaduse § 104 lõike 7 alusel.
§ 1. Määruse reguleerimisala
(1) Käesolev reovee kohtkäitluse ja äraveo eeskiri (edaspidi eeskiri) reguleerib õigussuhteid, mis tekivad reovee kohtkäitluse ja äraveoga Lääne-Harju valla haldusterritooriumil.
(2) Reovee kohtkäitlusrajatiste paigaldamine ja rajamine toimub ehitusseadustiku, veeseaduse ja nende rakendusaktide kohaselt.
(3) Eeskiri kehtib juriidilistele ja füüsilistele isikutele, kes:
1) teostavad reovee kohtkäitlust ja seoses sellega vajavad ning kasutavad purgimisteenust;
2) osutavad reovee äraveo teenust.
§ 2. Mõisted
Eeskirjas kasutatakse mõisteid veeseaduse, ehitusseadustiku, ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni seaduse ning nende rakendusaktides sätestatu tähenduses ja vastava mõiste puudumisel sõna üldlevinud tähenduses.
§ 3. Kohtkäitluse ala
(1) Kohtkäitlus on lubatud olmes tekkiva reovee kohtkäitluseks selle tekkekoha kinnistu või kinnistute (juhul kui tegemist on ühise süsteemiga) piires väljaspool ühiskanalisatsiooniga hõlmatud reoveekogumisalasid.
(2) Reoveekogumisalal koormusega 2000 inimekvivalenti (edaspidi ie) või rohkem on omapuhastite, välja arvatud eelpuhastite ja tööstusreoveepuhastite, kasutamine ja heitvee pinnasesse immutamine keelatud. Lekkekindla kogumismahuti paigaldamine ja selle tühjendamise korraldamine kohaliku omavalitsuse ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni arendamise kavas määratud purgimissõlme on lubatud, kui reoveekogumisalal ühiskanalisatsiooni rajamine toob kaasa põhjendamatult suuri kulutusi.
(3) Alla 2000 ie reostuskoormusega reoveekogumisaladel, kus puudub ühiskanalisatsioon, on lubatud lekkekindlate kogumismahutite kasutamine ja vähemalt bioloogiliselt puhastatud reovee immutamine või suublasse juhtimine.
(4) Väljaspool reoveekogumisala, kus puudub ühiskanalisatsioon, võib rajada omapuhasti või kasutada lekkekindlaid kogumismahuteid.
(5) Heitvee pinnasesse juhtimisel peab lähtuma veeseaduse ja selle alusel kehtestatud rakendusaktidest.
§ 4. Nõuded kohtkäitlusrajatisele
(1) Reovee kohtkäitlussüsteemi tüübi ja asukoha valikul peab lähtuma veeseadusest ja selle rakendusaktidest.
(2) Reovee kohtkäitlusrajatise paigaldus ja kasutamine peab vastama konkreetsele tootele esitatud nõuetele. Kohtkäitlusrajatise kasutamise ja hoolduse eest vastutab kohtkäitlusrajatise omanik.
(3) Kohtkäitlusrajatise kasutamine peab olema ohutu inimesele, varale ja keskkonnale.
(4) Uue hoone ehitamisel tuleb lahendada reovee kohtkäitlus koos hoone ehitusprojektiga.
(5) Reovee kohtkäitlusrajatise omanik peab nõudma tema poolt tellitud purgimisteenuse osutajalt pärast töö tegemist arve, milles kajastub kinnistu aadress, ära veetud kogus ja kuupäev ning säilitama seda vähemalt 2 aastat, kui faktilist tõendusmaterjali kohtkäitlusrajatise nõuetekohasest kasutamisest ja hooldusest.
§ 5. Kogumismahuti paigaldamine ja kasutusele võtmine
(1) Olemasoleva hoone juurde kogumismahuti paigaldamiseks tuleb Lääne-Harju Vallavalitsusele (edaspidi vallavalitsus) esitada, vähemalt kümme päeva enne rajatise paigaldamise alustamist, ehitusteatis. Kui vallavalitsus ei teavita ehitusteatise esitajat kümne päeva jooksul vajadusest ehitusteatises esitatud andmete täiendavaks kontrolliks, võib alustada ehitamist.
(2) Reovee kogumismahuti kasutusele võtmiseks:
1) kui reovee kogumismahuti paigaldatakse koos hoone ehitamise või ümberehitamisega ehitusprojekti ja ehitusloa kohaselt, tuleb reovee kogumismahuti andmed esitada vallavalitsusele ehitisregistri kaudu koos hoone kasutusloa taotlusega ja eraldi teatist esitama ei pea;
2) kui reovee kogumismahuti on paigaldatud ehitusteatise alusel, tuleb esitada vallavalitsusele ehitisregistri kaudu kasutusteatis vähemalt kümme päeva enne ehitise kasutamise alustamist või selle kasutusotstarbe muutmist.
(3) Vallavalitsusel on õigus nõuda reovee kogumismahuti ülevaatust ja katsetamist selle lekkekindluse tõendamiseks.
§ 6. Omapuhasti rajamine, kasutusele võtmine ja hooldus
(1) Omapuhasti, jõudlusega kuni 50 ie, ja isikliku majapidamise reoveepuhasti rajamisel tuleb lähtuda veeseadusest, ehitusseadustikust ja nende rakendusaktidest.
(2) Omapuhasti, jõudlusega kuni 50 ie, rajamiseks tuleb esitada ehitusseadustiku kohane ehitusteatis ja ehitusprojekt ja kasutusele võtmiseks tuleb esitada kasutusloa taotlus.
(3) Isikliku majapidamise reoveepuhasti rajamiseks tuleb esitada ehitusseadustiku kohane ehitusteatis ja kasutusele võtmiseks tuleb esitada ehitusseadustiku kohane kasutusteatis.
(4) Omapuhasti ja isikliku majapidamise reoveepuhasti kujade ulatumisel naaberkinnistule tuleb ehitusprojektile lisada naaberkinnistu omaniku(e) nõusolek(ud).
(5) Heitvee veekogusse (kraav, oja, jõgi, meri jne) või pinnasesse juhtimisel tuleb lähtuda veeseaduses esitatud nõuetest ning vajadusel taotleda vastav luba.
(6) Omapuhasti olukorda tuleb kontrollida vastavalt hooldusjuhendile või vähemalt kord 6 kuu jooksul. Kontrolli tulemused ning hooldusjuhendis ette nähtud hooldustööd tuleb kanda hoolduspäevikusse. Muu reovee kohtkäitlusrajatise seisundi kontrolli peab selle valdaja korraldama vähemalt üks kord viie aasta jooksul.
(7) Omapuhasti hoolduspäevik peab sisaldama vähemalt:
1) omapuhasti ülevaatuse kuupäeva;
2) omapuhasti hooldustööde kirjeldust (puhastuselementide hooldamine/vahetamine, bioaktivaatorite lisamine jms) ja teostamise kuupäeva;
3) reovee puhastamise käigus tekkiva sette äraveo kogust ja kuupäeva.
(8) Omapuhasti omanik peab säilitama omapuhasti hoolduspäeviku viimasel viiel aastal tehtud kanded.
(9) Omapuhasti tuleb ümber ehitada, kui reovee koostis või kogus on arvestataval määral muutunud või veeloa nõudeid ei ole enam võimalik täita.
§ 7. Kohtkäitlusrajatise likvideerimine
(1) Kohtkäitlusrajatise likvideerimise üldised nõuded:
1) kohtkäitlusrajatise mahutid tuleb enne likvideerimist tühjendada ja puhtaks pesta ning tekkiv reovesi käidelda vastavalt määruse § 8 lõikele 1;
2) kohtkäitlusrajatis tuleb üldjuhul likvideerimiseks lammutada ja vastavalt kehtivatele õigusaktidele vajadusel pinnasest eemaldada;
3) pinnasest eemaldatud kohtkäitlusrajatise süvend täidetakse;
4) kohtkäitlusrajatise likvideerimisel tuleb tagada keskkonna- ja terviseohutus.
(2) Kohtkäitlusrajatise likvideerimiseks tuleb esitada ehitusteatis ja hiljemalt kolm päeva pärast ehitise lammutamist ehitise täieliku lammutamise teatis.
(3) Kohtkäitlusrajatise likvideerimise käigus tekkivate ehitus- ja lammutusjäätmete käitlemisele kehtestatakse järgmised nõuded:
1) jäätmete matmine pinnasesse või reovee kogumismahuti või omapuhasti süvendite täitmine jäätmetega on keelatud;
2) jäätmed tuleb üle anda vastavat luba omavale ettevõttele;
3) kohtkäitlusrajatise sisaldis ja pesemise käigus kogunenud vedelikud tuleb üle anda purgimisteenuse osutajale.
(4) Kohtkäitlusrajatise likvideerimise tähtajad on:
1) ühiskanalisatsiooniga liituvatel kinnistutel – üks aasta liitumise kuupäevast arvates;
2) muudel juhtudel – kohtkäitlusrajatise amortiseerumisel, kuid mitte hiljem kui kolme kuu jooksul pärast uue reovee kogumismahuti või omapuhasti valmimist.
§ 8. Kohtkäitlusrajatise tühjendamine ning reovee äraveo ja purgimise tingimused
(1) Kohtkäitlusrajatise omanik peab korraldama reovee äraveo kohaliku omavalitsuste ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni arendamise kavades määratud purgimissõlme.
(2) Purgimisteenuse osutaja (edaspidi purgija) peab purgimisteenuse osutamiseks sõlmima lepingu vee-ettevõtjaga, kelle hallatavasse ühiskanalisatsiooni purgimissõlme reovesi purgitakse.
(3) Purgija on kohustatud väljastama kliendile igakordselt teenuse osutamise kohta arve, milles kajastub kinnistu aadress, teenuse lühikirjeldus, ära veetud kogus ja kuupäev.
(4) Vallavalitsusel on õigus nõuda Lääne-Harju valla haldusterritooriumil teenust pakkuvalt purgijalt informatsiooni purgimisteenuse kasutajate kohta.
(5) Käimlajäätmeid on keelatud:
1) kasutada komposti valmistamiseks;
2) laotada territooriumile, välja arvatud Suur-Pakri ja Väike-Pakri saartel.
§ 9. Vastutus ja järelevalve
(1) Eeskirja nõuete täitmise eest vastutab kohtkäitlusrajatise omanik või volitatud esindaja või purgija.
(2) Reovee kohtkäitlusrajatise omanik on kohustatud koheselt teavitama vallavalitsust igast reovee kohtkäitlusrajatise avariist, sealhulgas reovee kogumismahuti lekkest ja võtma tarvitusele kõik meetmed tekkinud reostuse kõrvaldamiseks ja keskkonnaohutuse ning tervisekaitse tagamiseks.
(3) Reovee kohtkäitlusrajatise tühjendamise, äraveo ja purgimise ajal tekkiva keskkonnareostuse korral kannab vastutust purgija.
(4) Järelevalvet käesoleva eeskirja täitmise üle korraldab vallavalitsus.
§ 10. Rakendussätted
(1) Lääne-Harju Vallavolikogu 30.04.2018 määrus nr 9 „Reovee kohtkäitluse ja äraveo eeskiri“ tunnistatakse kehtetuks.
(2) Määrus jõustub kolmandal päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist.
Külli Tammur
vallavolikogu esimees