SotsiaalhoolekanneTeenused

SotsiaalhoolekanneToetused

Teksti suurus:

Hooldajatoetuse määramise ja maksmise kord

Väljaandja:Halliste Vallavolikogu
Akti liik:määrus
Teksti liik:algtekst-terviktekst
Redaktsiooni jõustumise kp:12.04.2016
Redaktsiooni kehtivuse lõpp:04.03.2018
Avaldamismärge:RT IV, 09.04.2016, 36

Hooldajatoetuse määramise ja maksmise kord

Vastu võetud 30.03.2016 nr 11

Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 6 lõike 1 ja § 22 lõike 1 punkti 5 ning sotsiaalhoolekande seaduse § 14 ja § 26 alusel.

§ 1.   Reguleerimisala

  Käesolev kord sätestab Halliste valla eelarvest hooldajatoetuse määramise ja maksmise korra.

§ 2.   Mõisted

  (1) Hooldajatoetus on Halliste valla eelarvest hooldajale igakuiselt makstav rahaline toetus hooldatava toimetuleku soodustamiseks.

  (2) Hooldaja on:
  1) teovõimeline isik, kes on perekonnaseaduse alusel määratud hooldust vajava isiku hooldajaks või eestkostjaks;
  2) 3-18 aastase puudega lapse vanem, võõrasvanem, hooldaja perekonnas hooldamise lepingu alusel või eestkostja.

  (3) Hooldatav on isik, kellele on perekonnaseaduse alusel seatud hooldus.

  (4) Hooldus määruse tähenduses on hooldaja igapäevane füüsiline tegevus hooldatavale kõrvalabi osutamisel ja juhendamisel söömisel, hügieenitoimingutes, riietumisel, liikumisel või suhtlemisel, abistamine hooldatava õiguste teostamisel ja kohustuste täitmisel toimingutes ja tehingutes, milles hooldatava teovõime ei ole piiratud. Hooldus sisaldab ka järelevalvet, st ohutuse tagamist inimese suhtes, kes oma tegevuse või tegevusetusega võib tekitada kahju iseenda või teiste inimeste elule, tervisele või varale.

§ 3.   Hooldajatoetuse taotlemine

  (1) Hooldajatoetust on õigustaotleda isikul, kelle hoolealuse või eestkostetava elukoht on Eesti Rahvastikuregistri andmetel Halliste vald.

  (2) Hooldajatoetuse saamiseks peab hooldajatoetuse taotleja esitama Halliste Vallavalitsusele hooldajatoetuse määramiseks ja maksmiseks:
  1) kirjaliku vormikohase avalduse;
  2) isikut tõendava dokumendi;
  3) puudega lapse rehabilitatsiooniplaani (selle olemasolul);
  4) arstliku ekspertiisikomisjoni otsuse 3-18 aastase keskmise, raske või sügava puudega lapsele puude määramise kohta;
  5) arstliku ekspertiisikomisjoni otsuse 18 ja vanema inimese raske või sügava puude määramise kohta;
  6) kohtumääruse eestkostjaks määramise kohta kui taotlejaks on eestkostja;
  7) perekonnas hooldamise lepingu kui taotlejaks on hooldaja nimetatud lepingu alusel.

  (3) Vallavalitsusel on vajaduse korral õigus nõuda hooldajalt muid täiendavaid andmeid või dokumente avalduses esitatud andmete õigsuse tõestamiseks (näiteks arstliku ekspertiisi otsust, rehabilitatsiooniplaani, geriaatrilise hindamise tulemusi ja teisi hooldusvajaduse hindamiseks vajalikke dokumente), millest informeeritakse taotlejat avalduse vastuvõtmisel või viie tööpäeva jooksul pärast avalduse esitamist.

  (4) Hooldajatoetuse taotlused, millele ei ole viieteist tööpäeva jooksul avalduse esitamisest või kirjaliku teate saamisest esitatud täiendavalt vajalikke dokumente, jäetakse rahuldamata.

§ 4.   Hooldajatoetuse määramine ja maksmine

  (1) Hooldajatoetuse määramiseks korraldab sotsiaalhooldustöö spetsialist hooldusel või eestkostel oleva täiskasvanud inimese või puudega lapse kodukülastuse, mille käigus selgitatakse välja tema hoolduse vajadus ning hooldaja võimalused hooldatavale kõrvalabi, juhendamise ja järelevalve tagamiseks. Vajadusel kasutatakse perearsti abi.

  (2) Hooldajatoetuse määramise või sellest keeldumise otsuse teeb vallavalitsus sotsiaalhooldustöö spetsialisti ettepanekul 30 päeva jooksul taotluse või viimase täiendavalt nõutud dokumendi või andmete esitamisest.

  (3) Juhul, kui hooldusvajaduse objektiivseks hindamiseks on vajalik erialaeksperdi arvamus ja selle saamine viibib, võib hindamise ja otsustamise läbiviimise aega pikendada, millest vallavalitsus on kohustatud koheselt pöördujat informeerima.

  (4) Hooldus seatakse, hooldaja ja hooldajatoetus määratakse tähtajaliselt hooldusvajadusega isiku puude raskusastme kehtivuse tähtaja lõppemiseni, kui lühema tähtaja määramise asjaolud ei tulene hooldusvajadusega isikust või hooldajast.

  (5) Hoolduse võib seada, hooldaja ja hooldajatoetuse määrata tähtajatult, kui hooldust vajava isiku puude raskusaste on määratud tähtajatult.

  (6) Tähtajaliselt seatud hoolduse jätkamiseks esitab hooldatav või hooldaja vallavalitsusele avalduse, millele lisab hoolduse ja hooldaja määramise tähtajalisust tinginud asjaolude jätkumist tõendavad dokumendid.

  (7) Otsus taotluse rahuldamata jätmise kohta koos põhjendusega tehakse taotlejale teatavaks kirjalikus vormis seitsme tööpäeva jooksul, arvates otsuse tegemise päevast.

  (8) Hooldajatoetust makstakse jooksva kuu eest, mis kantakse hooldaja avalduses märgitud arvelduskontole iga kuu kümnendaks kuupäevaks.

  (9) Hooldajatoetuse määramise otsuse tegemisel lähtutakse haldusmenetluse seaduse §-s 4 ja §-s 6 sätestatud uurimis- ja kaalumisõiguse põhimõttest.

  (10) Hooldajatoetuse maksmist korraldab ja maksmiseks eraldatud vahendite üle peab arvestust Halliste Vallavalitsus.

§ 5.   Hooldajatoetuse suurus

  Hooldajatoetust makstakse kuni 100 protsenti riigieelarve seadusega sätestatud sotsiaaltoetuse määrast.

§ 6.   Hooldajatoetuse maksmise peatamine

  (1) Hooldajatoetuse maksmine peatatakse:
  1) kui hooldatav või hooldaja viibib järjest üle ühe kuu haiglaravil;
  2) kui hooldaja ei saa ajutiselt osutada hooldatavale hooldust, kõrvalabi ja järelevalvet.

  (2) Hooldajatoetuse maksmise peatamise asjaolude äralangemisel jätkatakse toetuse maksmist nende asjaolude äralangemisele järgnevast kuust.

§ 7.   Hooldajatoetuse maksmise lõpetamine

  (1) Hooldajatoetuse maksmine lõpetatakse, kui on ära langenud hooldaja ja/või hooldajatoetuse määramise põhjused:
  1) hooldatava või hooldaja surma korral;
  2) hooldaja hooldusõiguse lõpetamisel;
  3) hooldaja ei täida või loobub temale hooldajaks määramisel pandud kohustustest;
  4) hooldatav soovib uue hooldaja määramist;
  5) hooldatava alalisel elama asumisel teise omavalitsuse territooriumile;
  6) hooldatava paigutamisel elamiseks sotsiaalhoolekandeasutusse;
  7) hoolduse korraldamisel edaspidi muul viisil;
  8) muul põhjusel hooldatav või hooldaja ei vasta enam käesolevas korras sätestatud tingimustele.

  (2) Hooldajatoetuse maksmine lõpetatakse toetuse maksmise lõpetamist tingivate asjaolude tekkimise kuule järgneva kuu esimesest kuupäevast.

  (3) Hooldaja on kohustatud teatama kirjalikult asjaoludest, mis toovad kaasa määratud toetuse maksmise peatamise, lõpetamise või suuruse muutmise 10 tööpäeva jooksul nende asjaolude tekkimisest.

  (4) Kui käesoleva paragrahvi lõikes 3 nimetatud asjaoludest ei teatatud või kui selgub, et hooldaja on toetuse saamiseks esitanud teadlikult valeandmeid või kui hooldaja ei täida oma kohustusi hooldatava ees nõuetekohaselt, on vallavalitsusel õigus hooldajatoetuse maksmine lõpetada ning enammakstud hooldajatoetus tagasi nõuda. Juhul, kui hooldaja keeldub enammakstud toetust vabatahtlikult tagastamast, võib vallavalitsus teha hooldajale ettekirjutuse. Ettekirjutuse täitmata jätmise korral võib vallavalitsus anda ettekirjutuse sundtäitmisele täitemenetluse seadustikus sätestatud korras.

§ 8.   Rakendussätted

  (1) Tunnistada kehtetuks Halliste Vallavolikogu 05.12.2008 määrus nr 16 „Hooldajatoetuse määramise ja maksmise kord“.

  (2) Määrus jõustub kolmandal päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist.

Andres Rõigas
volikogu esimees

https://www.riigiteataja.ee/otsingu_soovitused.json