SotsiaalhoolekanneTeenused

SotsiaalhoolekanneToetused

Teksti suurus:

Hoolduse seadmise, hooldaja määramise ja hooldajatoetuse maksmise kord

Väljaandja:Vastse-Kuuste Vallavolikogu
Akti liik:määrus
Teksti liik:terviktekst
Redaktsiooni jõustumise kp:12.04.2016
Redaktsiooni kehtivuse lõpp:01.03.2018
Avaldamismärge:RT IV, 09.04.2016, 45

Hoolduse seadmise, hooldaja määramise ja hooldajatoetuse maksmise kord

Vastu võetud 29.12.2014 nr 16
RT IV, 31.12.2014, 70
jõustumine 03.01.2015

Muudetud järgmiste aktidega (näita)

VastuvõtmineAvaldamineJõustumine
31.03.2016RT IV, 09.04.2016, 2712.04.2016, rakendatakse alates 01.04.2016

Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lõike 1 punkti 5 ja sotsiaalhoolekande seaduse § 14 ja § 26 alusel.
[RT IV, 09.04.2016, 27 - jõust. 12.04.2016, rakendatakse alates 01.04.2016]

§ 1.   Üldsätted

  (1) Hoolduse seadmise, hooldaja määramise ja hooldajatoetuse maksmise kord (edaspidi kord) sätestab sotsiaalhoolekande seaduse alusel hooldusvajadusega isikule hoolduse seadmise, hooldaja määramise ja hoolduse lõpetamise menetluse, hooldajale hooldajatoetuse maksmise ja maksmise lõpetamise korra Vastse-Kuuste vallas.

  (2) Hooldus seatakse sügava puudega täisealisele isikule, kes vaimse või kehalise puude tõttu vajab abi oma õiguste teostamiseks ja kohustuste täitmiseks (edaspidi hooldatav).

  (3) Hooldatava tegelik ja rahvastikuregistrijärgne elukoht peab olema Vastse-Kuuste vallas.

  (4) Hooldajaks võib olla isik, kes ei ole hooldatava suhtes ülalpidamiskohustusega ning kellel ei ole sügavat, rasket või keskmist puuet. Hooldajaks võib olla ülalpidamiskohustusega isik, kui hooldatava toimetulek igapäevastes majapidamistoimingutes ja eneseteeninduses on raskelt häiritud või hooldatav ei suuda neis osaleda või neid teostada.

  (5) Määruse eesmärk on:
  1) tagada hoolduse seadmise ja hooldaja määramisega vaimse või kehalise puudega täisealisele isikule tema õiguste teostamisel ja kohustuste täitmisel kohane abi, pannes hooldajaks sobivale isikule konkreetsed ülesanded;
  2) tagada hooldajatoetuse maksmisega sügava puudega isikule igapäevane kõrvalabi, juhendamine ja järelevalve, mis toetab puudega isiku iseseisvat toimetulekut.

§ 2.   Mõisted

 
  1) Hooldus – hooldaja igapäevane füüsiline tegevus hooldatavale kõrvalabi osutamiseks ning hooldatava juhendamine söömisel, hügieenitoimingutes, riietumisel, liikumisel või suhtlemisel ning järelevalve ehk ohutuse tagamine isiku suhtes, kes oma tegevuse või tegevusetusega võib tekitada kahju iseenda või kolmandate isikute elule, tervisele või varale;
  2) Hooldaja – on teovõimeline isik, kes on võimeline hooldust vajavat isikut vajalikul määral hooldama ja kes on määratud hooldajaks vallavalitsuse vastava otsuse alusel;
  3) Hooldatav – on täisealine sügava puudega hooldust vajav isik, kelle hooldusvajadus on tuvastatud Sotsiaalkindlustusameti puude raskusastme määramise otsusega.

§ 3.   Hooldajatoetus, toetuse määr ja suurus

  (1) Hooldajatoetus on hooldajale makstav igakuine sotsiaaltoetus.

  (2) Hooldajatoetuse määra kehtestab volikogu igaks eelarve aastaks.

  (3) Hooldajatoetust makstakse järgmistes suurustes:
  1) 18-aastase ja vanema sügava puudega inimese hooldajale, juhul kui hooldatav vajab kõrvalabi, juhendamist, järelevalvet või hooldust ööpäevaringselt (voodihaige, ratastoolihaige, pime, progressiivne närvihaige, dementne või tunnistatud teovõimetuks), 100% hooldajatoetuse määrast;
  2) 18-aastase ja vanema sügava puudega inimese hooldajale, juhul kui hooldatav vajab kõrvalabi, juhendamist, järelevalvet või hooldust igal ööpäeval või harvem, 60% hooldajatoetuse määrast.

§ 4.   Hoolduse seadmise, hooldaja määramise ja hooldajatoetuse määramise taotlemine

  (1) Hoolduse seadmiseks ja hooldaja ning hooldajatoetuse määramiseks tuleb sotsiaalnõunikule esitada isikute ühine avaldus või eeskostja avaldus, isikut tõendavad dokumendid ja hooldusvajadusega isikule puude määramise otsus.

  (2) Hoolduse seadmiseks ja hooldajatoetuse määramiseks vajaliku avalduse vormi kinnitab vallavalitsus.

§ 5.   Hooldusvajaduse ja hooldaja sobivuse hindamine

  (1) Hooldusvajadus on isiku abi-, toetuse ja järelevalve vajadus, mille teeb sotsiaalnõunik hoolduse seadmiseks kindlaks hindamisinstrumendi (edaspidi hindamine) abil hooldatava elukohas.

  (2) Hooldusvajaduse hindamiseks vajaliku instrumendi vormi kinnitab vallavalitsus.

  (3) Hindamisega teeb sotsiaalnõunik kindlaks hooldajaks määratava isiku sobivuse ja võime tagada hooldatavale abi ja toetus harjumuspärases elukeskkonnas toimetulekuks ning järelevalve.

  (4) Sotsiaalnõunik võib hindamisel aluseks võtta isiku rehabilitatsiooniplaani, geriaatrilise hindamise dokumentatsiooni, arstliku ekspertiisi komisjoni või Sotsiaalkindlustusameti otsuse ning võib konsulteerida hinnangu saamiseks teiste eriala spetsialistidega.

  (5) Sotsiaalnõunik teeb vallavalitsusele ettepaneku hoolduse seadmiseks ja hooldaja määramiseks või sellest keeldumiseks ja hooldajatoetuse määra kohta.

§ 6.   Hooldaja ja hooldajatoetuse määramine

  (1) Hooldaja määramine või sellest keeldumine ja hooldajatoetuse määramine või sellest keeldumine otsustatakse vallavalitsuse korraldusega (edaspidi: korraldus).

  (2) Korralduses määratakse hooldatav, hooldaja ning hooldajatoetuse suurus või keelduva otsuse korral keeldumise põhjendused.

  (3) Hooldus seatakse ja hooldaja määratakse tähtajaliselt hooldust vajava isiku puude raskusastme kehtivuse tähtaja lõppemiseni, kui lühema tähtaja määramist ei tingi hooldajast või hooldust vajavast isikust tulenevad asjaolud.

  (4) Tähtajatult määratud puude raskusastme korral seatakse hooldus ja määratakse hooldaja kuni kolmeks aastaks.

  (5) Hooldajatoetus määratakse tähtajaliselt, maksimaalselt jooksva eelarve aasta lõpuni või hooldatava tähtajaliselt määratud puude lõpptähtajani.

  (6) Hooldaja tegevust hooldamisel ja hoolduse vastavust hooldatava vajadustele kontrollib sotsiaalnõunik.

  (7) Otsus võetakse vastu 30 päeva jooksul taotluse esitamisest ja tehakse teatavaks 10 päeva jooksul korralduse väljaandmisest.

§ 7.   Hooldajatoetuse maksmine ja maksmise lõpetamine

  (1) Hooldajatoetust makstakse alates korralduse väljaandmisele järgnevast kalendrikuust jooksva kuu eest.

  (2) Toetus makstakse välja hiljemalt kuu viimasel tööpäeval hooldaja arvelduskontole, erandjuhul makstakse välja kassast.

  (3) Juhul kui tähtajaliselt määratud hooldajatoetuse maksmise jätkamiseks ei esitata avaldust 30 päeva jooksul vastava otsuse saamisest, jätkatakse hooldajatoetuse maksmist avalduse esitamisele järgnevast kuust.

  (4) Hooldajatoetuse maksmine lõpetatakse korralduse kehtetuks tunnistamisele järgnevast kuust.

§ 8.   Hoolduse lõpetamine

  (1) Hooldus lõpetatakse hooldatava taotluse alusel või hoolduse seadmise aluse äralangemisel.

  (2) Hoolduse lõpetamise aluseks on:
  1) hooldatava elukoha vahetus teise omavalitsusse;
  2) hooldatava hoolduse korraldamine ööpäevases hoolekandeasutuses;
  3) hooldatavale keskmise ja raske puude määramine;
  4) hooldajale sügava, raske või keskmise puude määramine;
  5) hooldatava või hooldaja surm;
  6) hooldaja suutmatus hooldust korraldada;
  7) hooldaja ei täida või loobub temale hooldaja määramise korraldusega pandud kohustustest.

§ 9.   Teavitamiskohustus

  (1) Hooldajatoetuse saaja on kohustatud viivitamata teavitama sotsiaalnõunikut kirjalikult, kuid mitte hiljem kui 10 päeva jooksul asjaolude tekkimisest, mis toovad kaasa:
  1) hoolduse lõpetamise;
  2) määratud hooldajatoetuse maksmise lõpetamise või selle suuruse muutumise;
  3) hooldaja eest sotsiaalmaksu tasumise kohustuse tekkimise või äralangemise.

  (2) Lõikes 1 nimetatud asjaoludest mitteteatamisel on vallavalitsusel õigus enammakstud hooldajatoetus tagasi nõuda.

§ 10.   Rakendussätted

  (1) [Käesolevast tekstist välja jäetud]

  (2) Tähtajatult seatud hooldused ja hooldaja määramise ning hooldajatoetuse määramise otsused hinnatakse ümber kolme kuu jooksul käesoleva määruse jõustumisest.

  (3) Määrust rakendatakse 2015. aasta 1. jaanuarist.

https://www.riigiteataja.ee/otsingu_soovitused.json