Põhja-Sakala valla kaasava eelarve menetlemise kord
Vastu võetud 30.06.2022 nr 22
RT IV, 09.07.2022, 3
jõustumine 12.07.2022
Muudetud järgmiste aktidega (näita)
Vastuvõtmine | Avaldamine | Jõustumine |
---|---|---|
27.04.2023 | RT IV, 09.05.2023, 12 | 12.05.2023 |
Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lõike 1 punkti 37 ja kohaliku omavalitsuse üksuse finantsjuhtimise seaduse § 21 lõike 1 punkti 2 alusel.
§ 1. Üldsätted
(1) Põhja-Sakala valla (edaspidi valla) elanike vallaeelarve koostamisse kaasamise (edaspidi kaasav eelarve) eesmärgiks on parandada kogukondade arusaama vallaeelarvest ja selle kujunemisest ning kogukondade vahelist koostööd, viia ellu mõni uus idee või leida lahendus mõnele olulisele valupunktile vallas.
(2) Kaasava eelarve menetlusega antakse kohaliku kogukonna liikmetele võimalus vallaeelarve koostamisel teatud summa osas kaasa rääkida, teha ettepanekuid valla elu edendamiseks ja osaleda hääletamisel parimate ettepanekute väljaselgitamiseks.
(3) Kaasava eelarve elluviimisel arvestatakse esitatud ettepanekuid ja hääletustulemusi.
§ 2. Kaasava eelarve objekt
(1) Kaasava eelarve objekt peab olema seotud vallaga, pakkuma avalikku hüve ja olema avalikus kasutuses ning sellest ei tohi tekkida liiga suuri ja ebamõistlikke kulusid valla järgnevate aastate eelarvetele. Kaasava eelarve objekt on rajatis, hoone või muu valmistoode (sh IT-rakendus), mida on võimalik kohe peale valmimist kasutama hakata.
(2) Kaasava eelarve objekt peab olema ligipääsetav ja kasutatav igal ajal ilma piiranguteta. Eramaale rajatava objekti puhul sõlmib maaomanik vallaga notariaalse kokkuleppe objekti ja selle juurdepääsutee tasuta kasutamiseks perioodiks, mis on seotud objekti amortiseerumise ajaga, kuid mitte lühemalt kui 10 aastaks.
(3) Kaasava eelarve objektiks ei ole valla hallatavate asutuste, sihtasutuste ja muude äriühingutega seotud rajatiste ja hoonete remont või ehitamine.
(4) Volikogu määratud kogusumma jaotatakse vähemalt kahe rahvahääletusel kõige rohkem hääli saanud ettepaneku vahel paikkondade põhiselt, st, et objektid peavad asuma valla erinevates paikkondades.
§ 3. Kaasava eelarve suurus
Järgmise eelarveaasta kaasava eelarve suuruse määrab volikogu 1. oktoobriks.
§ 4. Kaasava eelarve menetluse algatamine ja sellest teavitamine
(1) Põhja-Sakala Vallavalitsus (edaspidi vallavalitsus) algatab kaasava eelarve menetluse hiljemalt eelarveaastale eelneva aasta 1. oktoobriks.
(2) Vallavalitsus teavitab avalikkust kaasava eelarve menetluse algatamisest ja kutsub vallakodanikke ning kõiki valla arengust huvitatud füüsilisi ja juriidilisi isikuid esitama ideid.
(3) Avalikkuse teavitamiseks avaldab vallavalitsus teated valla ajalehes Leole, veebilehel, Facebook’i lehel ja korraldab infopäeva.
§ 5. Ettepanekute esitamine
(1) Kaasava eelarve menetluse käigus võib ettepanekuid esitada iga isik.
(2) Ettepanekuid saab esitada elektrooniliselt.
(3) Esitatud ettepanekus peab olema märgitud:
1) esitaja nimi, kontakttelefon, e-posti aadress;
2) ettepaneku nimetus (lühike fraas, mis iseloomustab ettepaneku sisu);
3) ettepaneku kirjeldus, planeeritav asukoht, eesmärk ja olulisus (lühike kirjeldus, millisele valla vajadusele ettepanek vastab, millise probleemi lahendab või millise uue võimaluse avab; mis on ettepaneku eesmärk; miks on ettepaneku teostamine valla eelarvest vajalik ja oluline);
4) sihtrühm (lühike kirjeldus, kes saavad probleemi lahendamisest või uue võimaluse avanemisest otsest kasu, nimetada hinnangulisest sihtrühma suurus, vanus jm olulised tunnused);
5) eelarve (vähemalt kaks kehtivat hinnapakkumist, eeldatav iga-aastane kulu);
6) muu oluline info (eskiis, joonis, foto või kirjeldus sellest, mida oleks ettepaneku hindajail lisaks oluline teada, sh esitajate omapanus).
7) ettepaneku elluviija(d).
§ 6. Ettepanekute hindamine
(1) Ettepanekuid hindab vallavalitsuse moodustatud hindamiskomisjon, kuhu kuuluvad:
1) kolm vallavalitsuse poolt nimetatud esindajat;
2) volikogu esindaja;
3) noortevolikogu esindaja;
4) seenioride ümarlaua esindaja;
5) külade ja kogukondade ümarlaua esindaja.
(2) Hindamiskomisjoni moodustamisele ja töökorraldusele kohaldatakse valla põhimääruses vallavalitsuse ajutise komisjoni kohta sätestatut, arvestades käesolevas korras sätestatud erisusi.
(3) Hindamiskomisjon analüüsib ettepanekuid lähtuvalt järgmistest kriteeriumidest:
1) teostatavus ühe kalendriaasta jooksul;
2) kehtivate hinnapakkumiste olemasolu;
3) rajatav objekt on ligipääsetav ja kasutatav igal ajal ilma piiranguteta;
4) ettepaneku realiseerimine ei too kellelegi otseselt ärilist kasu ega vähenda nende kohustusi;
5) ei teki ebamõistlikke kulusid valla järgnevate aastate eelarvetele.
(4) Hindamiskomisjon võib edaspidisest menetlusest kõrvaldada ettepanekud, mis ei vasta selles korras esitatud nõuetele, on vastuolus hea tava või õigusaktiga või ei ole realiseeritav muudel asjaoludel.
(5) Ettepaneku kõrvaldamisest informeerib komisjon ettepaneku esitajat koos põhjendustega.
(6) Analüüsi käigus võib hindamiskomisjon sarnaseid ideid liita.
(7) Vallavalitsus avalikustab nõuetele vastavate ettepanekute lühikokkuvõtted valla veebilehel ja Facebook’i lehel ning ajalehes Leole.
§ 7. Rahvahääletuse läbiviimine
(1) Rahvahääletuse kuulutab välja vallavalitsus hiljemalt 1. novembriks.
(2) Rahvahääletuse läbiviimiseks moodustab vallavalitsus vähemalt kolmeliikmelise kaasava eelarve rahvaküsitluse komisjoni (edaspidi komisjon) ja määrab hääletamiskohad. Komisjoni moodustamisele ja töökorraldusele kohaldatakse valla põhimääruses vallavalitsuse ajutise komisjoni kohta sätestatut, arvestades käesolevas korras sätestatud erisusi.
(3) Komisjoni esimees on vallasekretär, kelle ettepanekul nimetatakse ka teised komisjoni liikmed. Komisjoni liikmeks ei või olla Põhja-Sakala Vallavolikogu ega Vallavalitsuse liikmed.
(4) Komisjon on oma ülesandeid täites sõltumatu ja tal on keelatud agiteerida rahvahääletusele pandud ettepanekute poolt või vastu hääletama või rahvahääletuses osalema või sellest loobuma.
(5) Komisjon valmistab rahvahääletuse ette ja viib läbi. Rahvahääletuse ettevalmistamiseks tagab komisjon korras sätestatud teabe õigeaegse avaldamise ja rahvahääletuse tehnilise ettevalmistamise. Rahvahääletuse läbiviimisel korraldab komisjon hääletamiskoha töö. Komisjoni tegevus lõpeb peale vallavalitsuse poolt rahvahääletuse tulemuste kinnitamist.
(6) Hääletuse kestvus on 7 kalendripäeva.
(7) Rahvahääletusel saab osaleda iga vähemalt 16-aastane isik, kelle elukoht Eesti rahvastikuregistri andmetel on hääletuse väljakuulutamise kuupäeva seisuga vallas.
(8) Rahvahääletus viiakse läbi elektrooniliselt.
(9) Hääletada saab isiklikult ennast elektrooniliselt identifitseerides ja vähemalt valla raamatukogu kesk- ja harukogudes töötaja abi kasutades. Hääletades tuleb esitada isikut tõendav dokument.
(10) Iga hääletusel osalev isik saab hääletada kuni kahe ettepaneku poolt. Isik saab oma antud häält muuta kuni hääletamise lõppemiseni, sellisel juhul jääb kehtima viimasena antud hääl.
§ 8. Rahvahääletuse tulemuste kinnitamine
(1) Rahvahääletuse tulemusena reastatakse ettepanekud vastavalt saadud häälte arvule, alustades enim hääli saanust. Häälte võrdsel jagunemisel otsustatakse tulemus liisuheitmisega.
(2) Kui pingerea põhjal tekib olukord, et paremusjärjestuse kohaselt järgmisena rahastatava ettepaneku jaoks on kaasava eelarve summast jäänud alles väiksem summa, kui selle ettepaneku eeldatav maksumus, pakutakse esitajale osalist rahastust. Esitaja loobumisel osalisest rahastamisest rahastatakse paremusjärjestuses järgmise ettepaneku elluviimist.
(3) Hääletustulemusena selgunud paremusjärjestuse ja realiseerimisele kuuluvad ettepanekud esitab komisjon kinnitamiseks vallavalitsusele.
§ 9. Ettepanekute elluviimine
(1) Rahvahääletusel toetust leidnud ettepanekute realiseerimise ja elluviimise korraldab ettepaneku esitaja koostöös tema poolt nimetatud ettepaneku elluviijatega. Vallavalitsus toetab ettepaneku elluviimisel vajaliku infoga.
(2) Vallavalitsus sõlmib ettepaneku elluviijaga lepingu, kus märgitakse muuhulgas elluviimiseks eraldatud summa ja kirjeldatakse lepingu esemena ettepaneku elluviimisega saavutatav tulemus.
(3) Juhul kui võitnud ettepaneku elluviija loobub, tehakse ettepanek lepingu sõlmimiseks paremusjärjestuses järgmise ettepaneku elluviimiseks.
§ 10. Rakendussätted
(1) Põhja-Sakala Vallavolikogu 27.06.2019 määrus nr 76 „Põhja-Sakala valla kaasav eelarve“ tunnistatakse kehtetuks.
(2) Määrus jõustub kolmandal päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist.
(3) Määrata Põhja-Sakala valla 2023. aasta kaasava eelarve suuruseks 10 000 eurot. Põhja-Sakala Vallavalitsusel algatada kaasava eelarve menetlus hiljemalt 31. mail 2023. a ja kuulutada rahvahääletus välja hiljemalt 30. juunil 2023. a.
[RT IV, 09.05.2023, 12 - jõust. 12.05.2023]