Kaiu vallavara valitsemise kord
Vastu võetud 01.06.2016 nr 10
Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lõike 1 punkti 6 ja § 34 lõike 2 alusel.
1. peatükk Üldsätted
§ 1. Reguleerimisala
(1) Kaiu vallavara valitsemise kord (edaspidi kord) reguleerib Kaiu vallale vara omandamist, valla omandis oleva vara kasutamist, kolmandatele isikutele kasutusse andmist, võõrandamist ning koormamist.
(2) Korda kohaldatakse koos kehtivate seaduste ja õigusaktidega.
(3) Käesolevas korras sätestamata juhtudel otsustab vallavaraga toimingute tegemise Kaiu Vallavalitsus (edaspidi vallavalitsus).
§ 2. Vallavara
(1) Vallavara on valla omandis olevad asjad ning rahaliselt hinnatavad õigused ja kohustused.
(2) Tervikvara on asjade kogum, millest osa eraldamisel muutub ülejäänud osa sihipärane kasutamine võimatuks või oluliselt raskendatuks.
(3) Vallavara valdamisest, kasutamisest ja käsutamisest saadav tulu kuulub vallale, kui seadustest, valla õigusaktidest või nende alusel sõlmitud lepingutest ei tulene teisiti.
2. peatükk Vallavara valitsemine
§ 3. Vallavara valitsemine
(1) Vallavara valitsemine on valla vara omandamise, valdamise, kasutamise, käsutamise ning kasutusest kõrvaldamise korraldamise õigus ja kohustus käesoleva korra ja teiste õigusaktide alusel.
(2) Vallavara valitsejad on:
1) vallavalitsus;
2) vallavalitsuse hallatavad asutused.
(3) Vallavara valdaja võib olla kolmas isik rendi-, üüri-, kasutus- või mõne muu lepingu alusel.
(4) Vallavara valitsejad ja valdajad on kohustatud nende valitsemisel või valduses olevat vallavara majandama heaperemehelikult ning hoolitsema vara säilimise, korrashoiu ja sihipärase kasutamise eest.
(5) Vallavara majandamiseks vajalikud lepingud sõlmib vallavara valitseja, kui käesolevast korrast või vallavara kasutusse andmise otsusest ei tulene teisiti.
§ 4. Vallavara kasutamise otstarve
(1) Vallavara kasutatakse:
1) avalikuks otstarbeks;
2) valla valitsemise otstarbeks;
3) vallale tulu saamiseks.
(2) Avalikul otstarbel kasutatav vallavara on avalikud asjad, mis oma iseloomu tõttu on kättesaadavad kõigile (teed, tänavad, platsid, pargid, supluskohad jne) ja mille kasutamist ei ole seaduste või vallavolikogu või vallavalitsuse õigusaktidega piiratud.
(3) Vallavolikogu võib kehtestada avalikul otstarbel kasutatava vallavara kasutuseeskirjad või keelata vara kasutamise teatud otstarbel või kehtestada tasu selle teatud kasutusviisi eest.
(4) Kui avalikul otstarbel kasutatava vallavara kasutamise kohta on kehtestatud tavalisest erinev kord või seatud piirangud, tagab vallavalitsus vallavara kasutamise tingimuste ja piirangute avalikustamise.
(5) Valla valitsemise otstarbeks kasutatakse vallavara, mis on vajalik vallavara valitsejale õigusaktidest ja põhimäärusest tulenevate ülesannete täitmiseks.
(6) Kui vallavara ei ole enam valitsemise otstarbeks vajalik, on vallavara valdaja kohustatud sellest teatama vallavalitsusele, kes otsustab sellise vara edasise kasutamise üle.
(7) Vallavara, mis ei ole kasutatav avalikul ega valitsemise otstarbel ning mida ei ole otsustatud võõrandada, kasutatakse tulu saamise eesmärgil.
§ 5. Vallavara valduse jaotus ja valduse üleandmine
(1) Vallavara valduse jaotuse korraldamisel arvestatakse, kas vara on vajalik vallavalitsusele ja hallatavatele asutustele nende ülesannete täitmiseks.
(2) Vallavara valduse üleandmine vallavara valitsejate vahel toimub kirjaliku akti alusel. Akti, mille koostab vara üleandja, märgitakse üleandmise aeg ja alus, andmed üleandja ja vastuvõtja, vara koosseisu, sh dokumentatsioon, seisukorra ja vara bilansilise väärtuse kohta. Akt koostatakse kolmes eksemplaris, millest üks jääb vara üleandjale, üks vastuvõtjale ja üks vallavalitsusele.
§ 6. Vallavara arvestus
(1) Vallavara arvestust korraldab vallavalitsus vallavara kohta õigusaktides sätestatud korras.
(2) Vallavara inventeerimine toimub Kaiu Vallavalitsuse raamatupidamise sise-eeskirjas kehtestatud korras.
3. peatükk Vallavara omandamine ja varaliste kohustuste võtmine
§ 7. Vallavara omandamine
(1) Vallavara omandatakse omavalitsuse ülesannete täitmiseks, vallaelanike huvides üldiseks kasutamiseks, valitsemiseks ja tulu saamiseks seaduse või tehingu alusel.
(2) Vallavara omandamise otsustab vallavara valitseja jooksva aasta eelarve kuludes ettenähtud vahendite piires.
(3) Vallavara omandamise otsustab vallavolikogu:
1) kui omandatakse kinnisvara (va korteriomand);
2) kui vara omandamiseks on vajalik eelarve muudatus;
3) kui vallale võetakse rahaliselt hinnatavaid kohustusi, millega kaasneb väljaminek tulevastel eelarveaastatel.
(4) Korteriomandi omandamise otsustab vallavalitsus:
(5) Vallavara omandamise lepingu sõlmib vallavanem või tema volitatud isik. Kui vallavara omandamine kuulub hallatava asutuse pädevusse, sõlmib omandamise lepingu hallatava asutuse juht või tema volitatud isik.
(6) Riigivara ja maa munitsipaalomandisse taotlemine ja vallale üleandmine toimub vastavat valdkonda reguleerivates õigusaktides ettenähtud korras.
(7) Peremehetu ehitise hõivamine toimub nimetatud valdkonda reguleerivates õigusaktides ettenähtud korras.
(8) Ostueesõiguse kasutamise või sellest loobumise otsustab vallavolikogu. Ostueesõiguse kasutamisel peab olema näidatud valla huvides asja kasutamise otstarve ja finantseerimisallikas.
(9) Laenude ja teiste varaliste kohustuste võtmise otsustab vallavolikogu ning korraldab vallavalitsus.
(10) Testamendijärgse pärandi või kingi vastuvõtmise otsustab vallavalitsus.
(11) Kui kingiga või testamendijärgse pärandiga kaasnevad varalised õigused on väiksemad, kui sellega kaasnevad kohustused, siis otsustab vallale pärandatava vara või kingi vastuvõtmise või sellest loobumise vallavolikogu.
(12) Seadusjärgse pärimise korral, kui seadusega ettenähtud kohustusliku pärandvara inventuuriga on selgunud, et pärandiga kaasnevad varalised õigused on väiksemad, kui sellega kaasnevad kohustused, otsustab pärandvara väljakuulutamiseks avalduse esitamise vallavalitsus.
(13) Pärandvara inventuuri ja kingi hindamise korraldab vallavalitsus.
(14) Pärandvara või kingi valdajaks jääb vallavara valitseja kes on testamendis või kinkelepingus näidatud pärijana või kingi saajana.
4. peatükk Vallavara kasutusse andmine
§ 8. Vallavara kasutusse andmine
(1) Vallavara antakse kasutusse, kui see ei ole vajalik avalikuks otstarbeks või vallavara valitseja ülesannete täitmiseks.
(2) Vallavara antakse kasutusse:
1) tasu eest enampakkumise, eelläbirääkimistega pakkumise või otsustuskorras;
2) tasuta eelläbirääkimistega pakkumise või otsustuskorras.
(3) Vallavara kasutusse andmise otsustab vallavolikogu, kui:
1) vallavara koormatakse kasutusse andmisel ostueesõigusega või piiratud asjaõigusega;
2) vallavara antakse kasutusse tervikvarana;
3) kinnisasju antakse kasutusse tähtajaga üle ühe aasta.
(4) Vallavara kasutusse andmise otsustab vallavalitsus käesoleva paragrahvi lõikes 3 ja 4 nimetamata juhtudel.
§ 9. Vallavara kasutusse andmise tähtaeg ja tasu
(1) Vallavara kolmandate isikute kasutusse andmisel ei või kasutusse andmise tähtaeg olla:
1) vallasasja puhul pikem kui 10 aastat, välja arvatud volikogu loal;
2) kinnisasja puhul pikem kui 15 aastat, v.a juhul, kui pikem tähtaeg tuleneb seadusest või pikemaks tähtajaks kasutusse andmine on avalikes huvides.
(2) Vallavara antakse kasutusse tähtaega määramata seaduses ettenähtud juhul või kui on tõenäoline, et vallavara on vallale vajalik muuks otstarbeks või kui muul põhjusel on vaja jätta võimalus leping omal äranägemisel lõpetada.
(3) Tasu suuruse vallavara kasutamise eest otsustab vallavara kasutusse andmise otsustaja lähtudes käesolevast korrast.
§ 10. Vallavara kasutusse andmine enampakkumise korras
(1) Vallavara antakse kasutusse enampakkumise korras kui ei ole alust anda kasutusse otsustuskorras või eelläbirääkimistega pakkumise korras.
(2) Vallavara kasutusse andmist enampakkumise korras korraldab vallavalitsus.
(3) Enampakkumise läbiviimiseks moodustab vallavanem oma käskkirjaga vähemalt kolmeliikmelise komisjoni ja määrab nende hulgast komisjoni esimehe.
(4) Enampakkumine on suuline või kirjalik. Kirjaliku enampakkumise võib korraldada vastavas internetiportaalis.
(5) Enampakkumisest võivad osa võtta kõik füüsilised ja juriidilised isikud, kellel on õigus sõlmida vastavat lepingut ning kelle osavõtt enampakkumisest ei ole vastuolus seaduse või teiste õigusaktidega.
(6) Enampakkumisest ei või osa võtta isikud, kes on maksuvõlglased riiklike ja kohalike maksude osas ning isikud, kellel on valla ees võlaõiguslike lepingute rikkumisest tulenevaid rahalisi kohustusi.
(7) Vallavara kasutusse andmise otsustaja määrab:
1) enampakkumise viisi;
2) kasutusse andmise alghinna (vajadusel) või vara kasutamise tasu suuruse;
3) vara kasutuslepingu tingimused;
4) osavõtutasu ja tagatisraha suuruse;
5) vara tasuta või tavalisest väiksema tasu eest kasutusse andmise põhjenduse;
6) piiratud enampakkumise korral enampakkumises osalejate ringi;
7) kasutusse antava vara kasutusotstarbe;
8) nõuded pakkumisel osalemiseks või pakkumiste vormistamiseks.
(8) Vallavara kasutusse andmiseks korraldatav enampakkumine kuulutatakse välja vallavalitsuse korralduse alusel. Nimetatud korralduses täpsustatakse enampakkumise viis, toimumise aeg, enampakkumise tingimused, sh osavõtutasu, alghinna ja tagatisraha suurus jms.
(9) Alghinda ei pea määrama, kui kasutusse antava vara suhtes on enampakkumine eelnevalt juba toimunud ja alghinna määramise korral võib põhjendatult eeldada enampakkumise nurjumist.
(10) Osavõtutasu arvatakse enampakkumise ettevalmistamise ja korraldamise kulude katteks ja ei kuulu tagastamisele.
(11) Tagatisraha suurus on üldjuhul 10% alghinnast, kui alghind on suurem kui 50 eurot.
(12) Vara kasutusse andmiseks enampakkumise korras annab korraldaja sellest teada valla veebilehel, ühes kohalikus lehes ja soovituslikult üleriigilises ajalehes.
(13) Enampakkumise kuulutus avaldatakse vähemalt viisteist kalendripäeva enne enampakkumise toimumist. Teistkordsel enampakkumisel võib kuulutuse avaldamise tähtaeg olla seitse kalendripäeva.
(14) Kuulutus peab sisaldama järgmist:
1) enampakkumise korraldaja;
2) kasutusse antava vallavara nimetus, kasutusotstarve, täpne asukoht ja iseloomustus;
3) enampakkumise koht ja aeg;
4) enampakkumise viis (suuline või kirjalik), kirjaliku enampakkumise korral pakkumiste esitamise tähtaeg, märgusõna ning pakkumiste avamise koht ja aeg;
5) enampakkumise ja kasutuslepingu tingimustega tutvumiseks ettenähtud aeg ja koht;
6) kasutusse antava varaga tutvumiseks ettenähtud aeg ja koht;
7) osavõtutasu ja tagatisraha suurus, nende tasumise viis ja tähtajad;
8) piiratud enampakkumise korral enampakkumisest osa võtvate isikute ring;
9) nõuded pakkumisel osalemiseks või pakkumiste vormistamiseks;
10) pakkumise alghind (kui see on määratud);
11) kasutusse andmise tähtaeg.
(15) Pakkumine viiakse läbi, kui osalemiseks on soovi avaldanud vähemalt üks osavõtja.
(16) Pakkumisele ei lubata pakkujaid, kelle pakkumine ei vasta nõuetele.
(17) Pakkumiste kohta koostatakse protokoll, millele kirjutavad alla § 10 lg 3 kohaselt moodustatud komisjoni liikmed.
(18) Pakkumiste sisu ei avalikustata. Avalikustada võib pakkumiste ja nõuetele vastanud pakkumiste arvu.
§ 11. Enampakkumise tulemuste kinnitamine
(1) Enampakkumise tulemused kinnitab vallavalitsus oma korraldusega hiljemalt viie tööpäeva jooksul enampakkumisele järgnevast päevast arvates.
(2) Enampakkumises osalenud isikutele saadetakse kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis teade enampakkumise tulemuste kinnitamisest või kinnitamata jätmisest.
(3) Enampakkumise võitjale saadetakse kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis teade enampakkumise tulemuste kinnitamise kohta koos teatega lepingu sõlmimise tähtaja kohta.
(4) Enampakkumise tulemuste kinnitamisel sõlmitakse parima pakkumise teinud isikuga vara kasutusse andmise leping. Lepingu sõlmib vallavanem või tema volitatud isik.
(5) Kasutuslepingu sõlmimisel muutub tagatisraha lepingujärgseks makseks. Teistele enampakkumises osalenutele tagastatakse tagatisraha viie tööpäeva jooksul pärast enampakkumise tulemuste kinnitamist või enampakkumise nurjunuks tunnistamist.
(6) Kui enampakkumise võitja mõjuva põhjuseta ei ilmu ettenähtud tähtaja jooksul lepingu sõlmimisele, kaotab ta õiguse lepingu sõlmimiseks ja talle ei tagastata tagatisraha.
(7) Enampakkumine tunnistatakse nurjunuks kui:
1) enampakkumisel ei olnud ühtegi osavõtjat;
2) keegi osavõtjatest ei tee pakkumist vähemalt alghinna ulatuses;
3) osavõtja ei täida enampakkumise tingimustes ettenähtud kohustusi;
4) osavõtjate vahelised kokkulepped on mõjutanud enampakkumise käiku;
5) enampakkumise võitjaks on osutunud isik, kelle osavõtt enampakkumisest ei ole vastavalt käesoleva korra § 10 lg 6 lubatud ning suuruselt teise pakkumise teinud isik ei ole huvitatud lepingu sõlmimisest või enampakkumise korraldaja ei soovi sellist ettepanekut teha.
(8) Isikule, kes põhjustas enampakkumise nurjumise, tagatisraha ei tagastata.
(9) Enampakkumise võitja loobumisel kasutuslepingu sõlmimisest võib sõlmida kasutuslepingu enampakkumisel kõrgemale pakkumisele eelneva pakkumise teinud osalejaga.
(10) Kui enampakkumise tulemusi ei kinnitata või lepingut mingitel põhjustel ei sõlmita, otsustab vara kasutusse andmise otsustaja, kas korraldada uus enampakkumine või anda vara kasutusse muul viisil.
§ 12. Vallavara kasutusse andmine eelläbirääkimistega pakkumise korras
(1) Vallavara antakse kasutusse eelläbirääkimistega pakkumise korras, kui lisatingimuste täitmine on olulisem vallavara kasutamise eest makstava tasu suurusest.
(2) Vara kasutusse andmiseks eelläbirääkimistega pakkumise korras annab korraldaja sellest teada § 10 lg-d 12-14 sätestatud korras.
(3) Lisatingimusteks võivad olla:
1) tähtajalise teatud sihtotstarbelise kasutamise kohustus;
2) keskkonnakaitsealaste tingimuste täitmine;
3) investeeringute suur maht;
4) töökohtade loomine paikkonda;
5) muud valla huvidest lähtuvad lisatingimused.
(4) Eelläbirääkimistel osaleja esitab pakkumised kõigi pakkumise tingimuste ja lisatingimuste kohta.
(5) Läbirääkimistele ei lubata pakkujaid, kes on teinud nõuetele mittevastava pakkumise.
(6) Eelläbirääkimistel selgitab § 10 lg 3 alusel moodustatud komisjon pakkumisel osalejatele pakkumise korraldust ja lisatingimusi. Juhul, kui vara kasutusse andmise üle otsustaja on andnud oma otsuses komisjonile vastava volituse ja kui valla huve ei kahjustata, võib läbirääkimiste käigus lisatingimustes kokku leppida ka teistel tingimustel, kui esialgses teates märgitud.
(7) Eelläbirääkimised protokollitakse.
(8) Pärast eelläbirääkimiste lõppu vormistab iga pakkuja viie tööpäeva jooksul kirjalikult oma lõpliku pakkumise vara kasutusse võtmise kõigi tingimuste kohta.
(9) Võrdväärsete pakkumiste korral antakse osalejatele võimalus viie tööpäeva jooksul oma pakkumisi täiendada.
(10) Eelläbirääkimiste ja pakkumiste sisu ei avalikustata. Avalikustada võib pakkumiste ja nõuetele vastavate pakkumiste arvu.
(11) Käesoleva paragrahvi lg 7 ja 8 märgitud pakkumiste alusel valib § 10 lg 3 nimetatud komisjon välja parima pakkumise.
§ 13. Vallavara kasutusse andmine otsustuskorras
(1) Vallavara võib anda kasutusse otsustuskorras:
1) valla osalusega äriühingutele;
2) avalik-õiguslikele juriidilistele isikutele;
3) mittetulundusühingutele;
4) kolmandatele isikutele lähtudes avalikest huvidest;
5) kui vallavara kasutusse andmine enampakkumise või eelläbirääkimistega pakkumise korras on nurjunud;
6) isikule, kes soovib temaga sõlmitud vallavara kasutuslepingu tähtaja möödumisel jätkata sama vallavara kasutamist;
7) ühekordseks või korduvaks lühiajaliseks kasutamiseks.
(2) Vallavara kasutusse andmisel otsustuskorras käesoleva paragrahvi lõike 1 punktis 4 nimetatud alusel peab kasutusse andmise otsustaja avalikku huvi põhjendama.
(3) Vallavara otsustuskorras kasutusse andmisel määrab tasu suuruse kasutusse andmise otsustaja lähtudes vallavalitsuse kehtestatud piirmääradest.
(4) Otsustuskorras võib tasuta kasutusse anda:
1) eluruume õigusaktidega sätestatud alustel;
2) üksikut asja, mille kasutamiseks on kehtestatud hinnakiri;
3) vallavara, mille suhtes või mille abil kasutaja on kohustatud tegema teatud töid või osutama teatud teenust ning selliste tööde tegemiseks või teenuse osutamiseks on vaja eriteadmisi;
4) vallavara, mis on vajalik valla osalusega äriühingu, mittetulundusühingu või sihtasutuse tegevuseks;
5) vallavara, millele enampakkumise korraldamine ei ole majanduslikult tulus ja otstarbekas;
6) kui vallavara kasutusse andmine enampakkumise või eelläbirääkimistega pakkumise korras on nurjunud;
7) vallavara, mille kasutaja kasutab seda vara vallaelanike hooajaliseks teenindamiseks ühel
hooajal;
8) vallavara, mille hooldamata jätmine võib põhjustada vara lagunemise või hävimise või muul viisil vallale kahju tekitamise.
§ 14. Vallavara tasuta kasutusse andmine
(1) Vallavalitsus oma korraldusega võib valla huvidest lähtuvalt anda vallavara kasutusse tasuta või tavalisest väiksema tasu eest.
(2) Käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud otsustaja määrab vallavara tasuta või tavalisest väiksema tasu eest kasutusse andmise korralduses:
1) kasutamise viisi(d);
2) kasutustähtaja;
3) kolmandatele isikutele kasutusse andmise õiguse;
4) tavalisest väiksema tasu suuruse, kui kasutusse ei anta tasuta;
5) vajadusel muud täiendavad ja/või täpsustavad tingimused.
§ 15. Kasutuslepingu sõlmimine ja vallavara parendamine
(1) Kasutuslepingu sõlmib vallavanem või tema volitatud isik.
(2) Vallavara kasutuslepingus peab olema ära näidatud:
1) lepingu liik (üürileping, rendileping, tasuta kasutamise leping vms);
2) lepingu sõlmimise aluseks olev haldusakt;
3) andmed kasutusse antava vara kohta (nimetus, asukoht, koosseis ja muud vara iseloomustavad näitajad);
4) andmed vara kasutusse saaja kohta;
5) lepingu tähtaeg;
6) vara kasutusotstarve;
7) vara üleandmise ja tagastamise tähtajad ja kord;
8) vara kasutamise eest makstava tasu suurus ja tasumise kord;
9) varaga seonduvate kulutuste kandmise ja maksude tasumise kohustuste jaotus;
10) vara korrashoiu- ja hoolduskohustuste jaotus;
11) kasutusse antud vara suhtes parenduste tegemise lubatavus, kord ja hüvitamine;
12) kasutusse andmise eritingimused vastavalt kasutusse andmise haldusaktile;
13) sanktsioonid lepingu mittetäitmise või mittenõuetekohase täitmise korral;
14) vara allkasutusse andmise tingimused ja kord;
15) tagatisraha suurus lepingust tulenevate nõuete tagamiseks kasutusse andjale;
16) lepingu ülesütlemise alused;
17) muud vajalikud tingimused.
(3) Vallavalitsus võib kinnitada kasutuslepingute tüüpvorme.
(4) Kasutusse antud vallavara parendamiseks tehtavad tööd peab vallavara kasutaja kooskõlastama kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis vallavara kasutusse andjaga enne parendustöödega alustamist vastavalt lepingus sätestatud tähtaegadele.
(5) Kooskõlastamisel hinnatakse planeeritavate tööde jaotamist, lähtudes avalikest huvidest, vajalikeks, kasulikeks ja toreduslikeks kulutusteks tsiviilseadustiku üldosa seaduse tähenduses.
(6) Vallavara parendamiseks tehtud vajalikud ja kasulikud kulutused hüvitatakse või tasaarveldatakse ainult juhul, kui selleks on kooskõlastus antud.
(7) Kooskõlastuse andja peab kooskõlastusse märkima, millised ja millises ulatuses parendustega seotud kulud hüvitatakse või tasaarveldatakse ning milline on tehtud parenduste amortisatsiooni määr.
5. peatükk Vallavara võõrandamine
§ 16. Vallavara võõrandamine
(1) Vallavara võõrandamine on vallavara müük või muul viisil kolmandate isikute omandisse andmine.
(2) Vallavara võib võõrandada, kui:
1) vallavara ei ole valitsemise otstarbeks vajalik ning selle muul viisil kasutamine ja käsutamine ei ole otstarbekas või on vallale kahjulik;
2) muudel juhtudel lähtudes avalikest huvidest.
§ 17. Vallavara võõrandamise viisid
(1) Vallavara võõrandatakse:
1) otsustuskorras tasu eest, tasuta või alandatud hinna eest;
2) enampakkumise või eelläbirääkimistega pakkumise korras.
(2) Otsustuskorras võib vallavara võõrandada, kui õigusaktidest ei tulene avaliku enampakkumise kohustust ning on täidetud vähemalt üks järgmistest tingimustest:
1) võõrandatav vallavara ei kujuta endast tervikvarast eraldatud osa;
2) vallavaraks on kaubad, mille hind on tariifidega määratud;
3) vallavara võõrandamine enampakkumise korras ei andnud soovitud tulemusi;
4) vallavara võõrandamine isikule, kes vajab seda töö tegemiseks avalikes huvides ja nimetatud töö tegemine ilma vallavara omandamata ei ole võimalik;
5) võõrandatav vallavara võib laguneda või hävineda või kahju tekitada enne enampakkumise lõpule viimist;
6) vallavara on vajalik heategevuslikele ja avalikes huvides tegutsevatele organisatsioonidele nende ülesannete täitmiseks;
7) võõrandatavat vallavara kasutatakse rendilepingu alusel ja rendilepingu kohaselt on rentnikul vallavara võõrandamise õigus;
8) vara võõrandatakse kaasomanikule;
9) hoonestaja on täitnud hoonestusõiguse seadmise lepingus ettenähtud ehitiste püstitamise kohustuse;
10) muudel põhjendatud juhtudel.
(3) Vallavara tasuta või alandatud hinna eest võõrandamine võib toimuda, kui vallavara võõrandatakse hariduse-, kultuuri- või hoolekandealastel või heategevuslikel eesmärkidel.
(4) Muudel juhtudel võõrandatakse vallavara eelläbirääkimistega pakkumise või enampakkumise korras.
(5) Eelläbirääkimistega pakkumise korras võõrandatakse vallavara juhul, kui lisatingimuste täitmine vallavara võõrandamisel on olulisem müügihinnast. Teistel juhtudel võõrandatakse vallavara enampakkumise korras.
(6) Vallavara eelläbirääkimistega pakkumise ja enampakkumisega võõrandamise korra kehtestab võõrandamise otsustaja.
(7) Pakkumised toimuvad vallavara eelläbirääkimistega pakkumise ja enampakkumisega võõrandamise korra kohaselt.
(8) Vallavara võõrandamist korraldab vallavalitsus.
(9) Vallavara võõrandamise läbiviija on vallavanema moodustatud komisjon vastavalt § 10 lg 3.
(10) Vallavara võõrandamise lepingu (sh muud asjasse puutuvad lepingud) sõlmib vallavalitsus. Lepingu allkirjastab vallavanem või tema volitatud isik.
§ 18. Vallavara võõrandamise otsustamine
(1) Vallavara võõrandamise otsustab volikogu, kui võõrandatakse:
1) kinnisvara ja hooneid;
2) vallasvara, mille jääkväärtus on võrdne või suurem kui 6 500 eurot;
3) vallasvara, mis antakse üle valla osalusega äriühingule aktsiakapitali või osakapitali sissemakseks või kapitali suurendamiseks.
(2) Vallavara võõrandamise otsustab vallavalitsus oma korraldusega, kui võõrandatakse vallasvara, mille jääkväärtus on väiksem kui 6 500 eurot.
(3) Vallavara võõrandamise otsuses peab olema näidatud:
1) võõrandatava vallavara nimetus;
2) vallavara võõrandamise viis;
3) maksetingimused;
4) vajadusel muud olulised tingimused.
(4) Vallavara võõrandamise otsuses peab olema näidatud:
1) võõrandatava vallavara nimetus;
2) vallavara võõrandamise viis;
3) maksetingimused;
4) vajadusel muud olulised tingimused.
6. peatükk Vallavara koormamine
§ 19. Vallavara koormamine
(1) Vallavara koormamine on valla omandis olevale kinnisasjale reaalservituudi, isikliku servituudi, reaalkoormatise, ostueesõiguse, kasutusvalduse või hoonestusõiguse seadmine.
(2) Valla omandis olevale kinnisasjale isikliku servituudi, reaalservituudi, reaalkoormatise või ostueesõiguse seadmine on lubatud, kui:
1) see toimub isiku, kellel on selleks õigusaktidest tulenevalt õigus, nõudel ja kasuks;
2) see toimub avalikes huvides.
(3) Isiklik servituut seatakse tasu eest või tasuta. Tasu suuruse määrab kindlaks isikliku servituudi seadmise otsustaja. Tasuta isikliku servituudi seadmine võib toimuda seaduses sätestatud juhtudel või valla huvidest lähtuvalt.
(4) Valla omandis olevale kinnisasjale seatakse isiklik servituut, reaalservituut, reaalkoormatis või ostueesõigus vallavolikogu otsuse alusel.
§ 20. Hoonestusõiguse seadmise tingimused
(1) Hoonestusõiguse seadmise otsustab vallavolikogu ja korraldab vallavalitsus.
(2) Hoonestusõigust võib seada hoonestamata munitsipaalmaale või munitsipaalmaal asuva ehitise omaniku kasuks.
(3) Hoonestusõigust võib seada enampakkumise, eelläbirääkimistega pakkumise või otsustuskorras.
(4) Pakkumise piirangud ja tingimused ning pakkumise alghinna, osavõtutasu ja tagatisraha suuruse määrab vallavolikogu.
(5) Hoonestusõiguse seadmine otsustuskorras võib toimuda:
1) valla osalusega äriühingute ja valla asutatud sihtasutuste kasuks;
2) avalik-õiguslike juriidiliste isikute kasuks;
3) munitsipaalmaal asuva ehitise omaniku kasuks;
4) muudel juhtudel lähtudes avalikest huvidest.
7. peatükk Vallavara mahakandmine ja lootusetute võlgade kustutamine
§ 21. Vallavara mahakandmine
(1) Vallavara kuulub mahakandmisele ja vajadusel hävitatakse, kui:
1) vallavara on muutunud kasutamiskõlbmatuks, võõrandamine ei ole võimalik, säilitamine on ebaotstarbekas, vara enam ei eksisteeri (vargus, hävinemine);
2) vallavara ei ole enam vajalik või selle võõrandamine ei õnnestunud;
3) ilmneb erinevus olemasoleva vallavara ja raamatupidamisandmete vahel ning võib eeldada, et selline puudujääk ei ole kõrvaldatav.
(2) Vallavara mahakandmise otsustab:
1) vallavolikogu, kui vallavara jääkväärtus on võrdne või suurem kui 10 000 eurot;
2) vallavalitsus oma korraldusega inventeerimiskomisjoni ettepanekul, kui vallavara jääkväärtus on võrdne või suurem kui 2000 eurot ja väiksem kui 10 000 eurot;
3) vallavanem käskkirjaga komisjoni ettepanekul, kui vallavara jääkväärtus on väiksem kui 2000 eurot;
4) bilansivälise vara mahakandmise otsustab vara valitseja.
§ 22. Nõuetest loobumine ja lootusetute võlgade kustutamine
(1) Nõuded võlgnike suhtes esitab kohtulikus ja kohtuvälises korras vallavalitsus.
(2) Kui vallavara hulka kuuluv nõue osutub lootusetuks ja selle sissenõudmine ei ole majanduslikult otstarbekas või nõude aluseks olevad dokumendid on puudulikud, võib nõude esitamisest, hagist või sissenõudele pööramisest loobumise otsustada:
1) vallavolikogu, kui nõue on suurem kui 2 000 eurot;
2) vallavalitsus, kui nõue on võrdne või väiksem kui 2 000 eurot.
(3) Võlgnikuga võib sõlmida kokkuleppeid nõude või nõuete vähendamiseks, kui see on asjaolusid arvestades põhjendatud ja vallale kasulik.
8. peatükk Rakendussätted
§ 23. Rakendussätted
(1) Määrus jõustub kolmandal päeval pärast Riigi Teatajas ilmumist.
(2) Tunnistada kehtetuks Kaiu Vallavolikogu 03. märtsi 2000 määrus nr 9 “Valla vara valdamise, kasutamise ja käsutamise eeskiri“.
Sulev Viiron
volikogu esimees