Mittetulundusliku tegevuse toetuse andmise kord
Vastu võetud 31.08.2022 nr 16
jõustumine 01.01.2023; § 4 jõustub üldises korras
Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lõike 1 punkti 5 ja spordiseaduse § 3 punkti 2 alusel.
§ 1. Üldsätted
(1) Määrusega sätestatakse Järva valla eelarvest mittetulunduslikuks tegevuseks toetuste taotlemise, taotluste läbivaatamise, toetuste andmise ning toetuste kasutamise üle järelevalve teostamise kord (edaspidi kord).
(2) Mittetulunduslik tegevus korra mõistes on kasumit mittetaotlev Järva valla elanikele suunatud ja nende huvides toimuv tegevus kultuuri, hariduse, spordi, noorsootöö, sotsiaaltöö, tervise, turvalisuse, elukeskkonna, keskkonnakaitse ja külaliikumise edendamiseks.
(3) Järva valla eelarvega eraldatakse vahendid mittetulundusliku tegevuse toetamiseks (edaspidi fond).
(4) Toetust saab taotleda Järva vallas tegutsev mittetulundusühing, sihtasutus, seltsing ja füüsiline isik (edaspidi taotleja).
(5) Korra kohaselt eraldatakse fondist tegevustoetust, spordiklubi toetust, projektitoetust, projekti kaasfinantseerimise toetust ja usulise ühenduse toetust (edaspidi koos nimetatud toetus). Projektitoetuse vahenditest moodustatakse projektitoetuse reserv.
(6) Järva Vallavolikogu (edaspidi vallavolikogu) kinnitab pärast vallaeelarve vastuvõtmist hiljemalt ühe kuu jooksul:
1) projektitoetuse, tegevustoetuse, spordiklubi toetuse, usulise ühenduse toetuse ja kaasfinantseerimise toetuse kogusumma aastas ning
2) projektitoetuse reservi suuruse ja projektitoetuse jaotuse korra § 5 lõikes 6 nimetatud taotlusvoorude vahel.
(7) Esimeses taotlusvoorus jagamata jäänud projektitoetuse vahendid suunatakse teise projektitoetuse taotlusvooru ning tegevustoetuse jagamata vahendid suunatakse projektide kaasfinantseerimise toetuseks. Teises taotlusvoorus jagamata jäänud projektitoetuse vahendid suunatakse projektide kaasfinantseerimise toetuseks.
(8) Toetuse määramisel lähtutakse järgmistest üldistest põhimõtetest:
1) taotlejal ei ole maksuvõlgu ja võlgnevusi;
2) kui taotlejal on tekkinud seadusest tulenev kohustus majandusaasta aruande esitamiseks, peab majandusaasta aruanne olema esitatud seaduses sätestatud tähtajal;
3) kahel eelneval aastal Järva vallast toetust saanud taotleja on kasutanud toetust sihipäraselt;
4) käesoleva paragrahvi lõikes 8 punktis 3 nimetatud taotleja on toetuste kasutamise aruande esitanud nõuetekohaselt ja tähtaegselt;
5) investeeringu (hooned, seadmed, rajatised) tegemiseks antakse toetust mittetulundusühingule või sihtasutusele, mille lõpetamisel antakse põhikirja kohaselt pärast võlausaldajate nõuete rahuldamist allesjäänud vara üle samalaadsete eesmärkidega mittetulundusühingule või sihtasutusele või avalik-õiguslik juriidilisele isikule.
(9) Lisaks käesoleva paragrahvi lõikes 8 nimetatud üldistele põhimõtetele tuleb lähtuda igale toetuse liigile sätestatud täiendavatest põhimõtetest. Tegevustoetuse andmise põhimõtted on sätestatud korra §is 3, spordiklubi toetuse andmise põhimõtted §is 4, projektitoetuse andmise põhimõtted §is 5, projektitoetuse reservist toetuse andmise põhimõtted §is 6, projekti kaasfinantseerimise toetuse andmise põhimõtted §is 7 ja usulise ühenduse toetuse andmise põhimõtted §is 8.
(10) Korra alusel ei toetata:
1) Järva Vallavalitsuse kui ametiasutuse (edaspidi ametiasutus) hallatavat asutust;
2) ametiasutuse hallatava asutuse kultuurikollektiivi, stuudiot, treeningrühma, huvi- või spordiringi;
3) seltsingut või mittetulundusühingut, mis on samaaegselt ametiasutuse hallatava asutuse huvi- või spordiring, kultuurikollektiiv, stuudio, treeningrühm;
4) tegevustoetusega mittetulundusühingut, kes on taotluse esitamise hetkel sõlminud Järva vallaga halduslepingu.
§ 2. Toetuse liigid
Toetuse liigid on:
1) tegevustoetus;
2) spordiklubi toetus;
3) projektitoetus;
4) projekti kaasfinantseerimise toetus;
5) usulise ühenduse toetus.
§ 3. Tegevustoetus ja toetamise põhimõtted
(1) Toetus antakse mittetulundusühingu (v.a usulise ühenduse ja mittetulundusühingu, kellega Järva vald on sõlminud halduslepingu või kellele on antud korra §-s 4 nimetatud spordiklubi toetust) tegevuse ja arengu toetamiseks, et säilitada ja tõsta selle võimekust.
(2) Toetust saab taotleda käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud Järva valda registreeritud mittetulundusühing:
1) kelle peamiseks põhikirjaliseks eesmärgiks on külaliikumise arendamine tema haldamisel või omandis oleva kinnistu majandamiskulude, transpordi-, side- ja kantseleikulude katmiseks ning põhikirjaliste eesmärkide täitmisel ette nähtud tegevusteks;
2) kelle põhikirjaliseks eesmärgiks ei ole käesoleva paragrahvi lõike 2 punktis 1 nimetatud tegevus oma põhikirjaliste eesmärkide täitmisel ette nähtud tegevusteks.
(3) Toetuse saamiseks tuleb esitada ametiasutusele vormikohane taotlus toetuse saamise aastale eelneva kalendriaasta 1. septembriks.
(4) Toetamise põhimõtted:
1) toetust saab taotleda mittetulundusühing, kes on tegutsenud taotluse esitamise hetkeks rohkem kui kaks aastat;
2) toetuse taotlemisel tuleb välja tuua käesoleva paragrahvi lõikes 2 nimetatud tegevuste eeldatavad kulud ja maksumus;
3) tegevustoetuse ülempiir on käesoleva paragrahvi lõike 2 punktis 1 nimetatud mittetulundusühingule 800 eurot ja käesoleva paragrahvi lõike 2 punktis 2 nimetatud mittetulundusühingule 300 eurot;
4) tegevustoetuse abikõlbulik periood on eelarveaasta 1. jaanuar kuni 31. detsember.
§ 4. Spordiklubi toetus ja toetamise põhimõtted
(1) Toetus antakse Järva valda registreeritud spordiklubile, kes on täitnud kultuuriministri 26.11.2014 määruses nr 9 „Treeneri tööjõukulu toetuse määramise tingimused, sealhulgas nõuded spordialaliidule, spordiklubile ja spordikoolile ning selle omaosalusele, treeningrühmale ja treenerile, ning toetuse suuruse, jaotamise, tagasimaksmise ja tagasinõudmise kord“ esitatavad nõuded ja kellele riik eraldab treeneri tasustamiseks tööjõukulu toetust riigieelarve vahenditest ning Järva vald Järva valla eelarvest.
(2) Toetuse saamiseks tuleb esitada ametiasutusele vormikohane taotlus toetuse saamise aastale eelneva kalendriaasta 1. septembriks. 2022. aastal tuleb toetuse saamiseks esitada ametiasutusele vormikohane taotlus 15. oktoobriks. Toetuse taotlemisel tuleb välja tuua käesoleva paragrahvi lõike 3 punktis 2 nimetatud tegevuste eeldatavad kulud ja maksumus.
(3) Toetamise põhimõtted:
1) toetus antakse, kui spordiklubis treenib vähemalt 10 noorsportlast vanuses 7-19 aastat, kelle elukoht on Eesti rahvastikuregistri andmetel Järva vald;
2) toetus antakse noorsportlaste spordivõistlustele transpordi ja spordivõistlustel majutuskulude katteks, litsentsi- ja osalustasude maksmiseks ning spordiklubi side- ja raamatupidamisteenuse kulude katmiseks;
3) toetuse ülempiir on 4000 eurot aastas;
4) toetuse abikõlbulik periood on eelarveaasta 1. jaanuar kuni 31. detsember.
§ 5. Projektitoetus ja toetamise põhimõtted
(1) Toetus antakse Järva valla elanikele suunatud tegevuste, mis edendavad korra § 1 lõikes 2 nimetatud valdkondi, läbiviimiseks.
(2) Toetust saab taotleda Järva vallas tegutsev mittetulundusühing, sihtasutus, seltsing ja füüsiline isik.
(3) Projekt korra mõistes on kindla eesmärgi saavutamisele suunatud ning ajas piiritletud taotleja ühekordne tegevus või tegevuste kogum.
(4) Toetuse omafinantseering on toetuse saaja rahaline panus, mis kajastub projekti eelarves.
(5) Toetuse kaasfinantseering on projekti elluviimisse kaasatud partneri rahaline panus, mis kajastub projekti eelarves.
(6) Toetust antakse kahes taotlusvoorus. Toetuse saamiseks esimesest taotlusvoorust tuleb esitada ametiasutusele vormikohane taotlus toetuse saamise aasta 1. veebruariks ja teisest taotlusvoorust 1. septembriks. Toetuse saamiseks võib taotleja esitada esimeses taotlusvoorus kuni kaks projektitoetuse taotlust ning teises taotlusvoorus ühe projektitoetuse taotluse.
(7) Toetamise põhimõtted:
1) toetuse ülempiir on 2000 eurot;
2) toetuse taotleja rahaline omafinantseering on vähemalt 10% projekti kogumaksumusest;
3) töötasu, sh projektijuhtimise tasu, võib olla kuni 50% projektitoetusest;
4) meenete ja auhindade soetamiseks võib olla kuni 10% projektitoetusest;
5) projektitoetuse abikõlbulik periood esimeses taotlusvoorus on eelarveaasta 1. jaanuar kuni 31. detsember ja teises taotlusvoorus eelarveaasta 1. september kuni 31. detsember;
6) projektitoetust ei saa taotleda tegevusteks, milleks on antud korra §is 3 nimetatud tegevustoetust, korra § 4 nimetatud spordiklubi toetust, korra §is 8 nimetatud usulise ühenduse toetust ning Järva Vallavolikogu 29.12.2021 määruses nr 30 „Järva valla huvihariduse ja -tegevuse toetamise kord“ § 4 lõike 2 punktides 1, 2, 3 ja 6 nimetatud toetust.
§ 6. Projektitoetuse reserv ja toetamise põhimõtted
(1) Projektitoetuse reservist toetatakse erakorraliselt korra § 1 lõikes 2 nimetatud tegevuste, mida ei olnud võimalik ette näha enne korra § 5 lõikes 6 sätestatud taotlusvooru, projekte.
(2) Toetust saab taotleda kogu eelarveaasta jooksul.
(3) Projektitoetuse reservist taotletava toetuse ülempiir on 1000 eurot, välja arvatud juhul, kui vallavolikogu kehtestatud projektitoetuse reserv on väiksem; sel juhul on toetuse ülempiiriks projektitoetuse reservi suurus.
(4) Projektitoetuse reservist eraldatava toetuse abikõlbulik periood on alates taotluse esitamisest kuni eelarveaasta 31. detsembrini.
§ 7. Projekti kaasfinantseerimise toetus ja toetamise põhimõtted
(1) Toetus on Järva valla kaasfinantseering projekti omaosaluse tagamiseks teistest fondidest taotletavate kogukonna ja piirkonna arengule suunatud ja Järva valla arengukavaga seotud tegevus- ja investeeringuprojektide läbiviimiseks.
(2) Toetust saab taotleda Järva valda registreeritud mittetulundusühing või sihtasutus, kes on tegutsenud taotluse esitamise hetkeks rohkem kui üks aasta.
(3) Projekti kaasfinantseerimise toetuse ülempiir on vallavolikogu otsustatud projekti kaasfinantseerimise toetuse suurus.
(4) Toetust saab taotleda kogu eelarveaasta jooksul.
(5) Toetamise põhimõtted:
1) projekti kaasfinantseerimist toetatakse kuni 20% projekti kogumaksumusest.
2) kaasfinantseerimise toetuse taotlemisel tuleb taotlejal ära näidata oma rahaline panus, mis on vähemalt 2% projekti kogumaksumusest;
3) projekti kaasfinantseerimise toetus on abikõlbulik kuni projekti tegevuste elluviimiseni.
§ 8. Usulise ühenduse toetus ja toetamise põhimõtted
(1) Usuline ühendus on korra mõistes mittetulundusühingute ja sihtasutuste registrisse mittetulundusühinguna kantud Järva valla kogudus (kogudus).
(2) Toetus antakse kogudusele hoonete või rajatiste parendamiseks kiriku kui mälestise säilitamisel ja koguduse omandis oleva(te) kalmistu(te) hooldamisega seotud kulude katmiseks.
(3) Toetuse saamiseks tuleb esitada ametiasutusele vormikohane taotlus toetuse saamise aastale eelneva kalendriaasta 1. septembriks.
(4) Koguduse toetamisel on hoonete või rajatiste parendamise toetuse ülempiir 3000 eurot; kalmistu hooldamise toetamisel lähtutakse kalmistute arvust ja suurusest, Ambla kalmistu (Valguse tee 1, Ambla alevik, katastritunnus 13401:001:0040), Sipelga matmispaiga (Sipelga matmispaik, Märjandi küla, katastritunnus 13402:001:0165), Järva-Madise uue kalmistu (Uus kalmistu, Järva-Madise küla, katastritunnus 12902:002:0931), Järva-Madise vana kalmistu (Vana kalmistu, Järva-Madise küla, katastritunnus 12902:002:0932) hoolduskulu ülempiir on 4000 eurot; Järva-Peetri kalmistu (Kesktee 16, Peetri alevik, katastritunnus 28801:004:0127) hoolduskulu ülempiir on 2000 eurot ja Koeru kirikaia (Väinjärve tee 1a, Koeru alevik, katastritunnus 25501:001:1052) hoolduskulu ülempiir on 1200 eurot.
(5) Usulise ühenduse toetuse abikõlbulik periood on eelarveaasta 1. jaanuar kuni 31. detsember.
§ 9. Toetuse taotlemine
(1) Taotlus esitatakse elektrooniliselt Järva valla e-toetuste taotlemise ja menetlemise süsteemis (edaspidi e-toetuste süsteem) või taotluse kannab e-toetuste süsteemi vastutav ametnik (edaspidi menetleja), kui taotlus esitatakse paberkandjal või digitaalselt.
(2) Taotluses näidatakse eelarve täiseurodes.
(3) Seltsingul tuleb esmakordsele taotlusele lisada ühise tegutsemise lepingu koopia.
(4) Taotluse vormid kinnitab Järva Vallavalitsus kui täitevorgan (edaspidi vallavalitsus).
§ 10. Taotluse menetlemine
(1) Menetleja kontrollib tähtaegselt esitatud taotluse ja taotleja nõuetele vastavust ning esitatud andmete õigsust 10 tööpäeva jooksul arvates taotluse registreerimisest ametiasutuse dokumendiregistris.
(2) Kui taotleja ja taotluse kontrollimise käigus selgub, et taotleja või taotlus ei vasta nõuetele, antakse taotlejale mõistlik aeg puuduste kõrvaldamiseks. Kui taotleja ei kõrvalda määratud tähtajaks puudusi, jätab ametiasutus taotluse läbi vaatamata. Taotluse läbi vaatamata jätmisest ning selle põhjusest teavitatakse taotlejat kirjalikult viie tööpäeva jooksul.
(3) Vallavalitsus jätab taotleja, kes ei vasta § 1 lõike 8 punktides 1, 2, 3 ja 4, § 1 lõikes 10, § 3 lõikes 1, § 3 lõike 4 punktis 1, § 4 lõikes 1, § 4 lõikes 3 punktis 1 ja § 6 lõikes 2 sätestatud tingimustele või kes ei ole korra § 14 lõikes 1 nimetatud tähtajaks esitanud varem saadud toetuse kasutamise aruannet, taotluse läbi vaatamata. Taotluse läbi vaatamata jätmisest ning selle põhjusest teavitatakse taotlejat kirjalikult viie tööpäeva jooksul.
§ 11. Projektitoetuse taotluse hindamine
(1) Projektitoetuse taotlused vaatab läbi vallavalitsuse moodustatud seitsmeliikmeline komisjon (edaspidi komisjon).
(2) Komisjoni liikmed lähtuvad hindamisel järgmistest põhimõtetest:
1) taotluse vastavus korra § 1 lõikes 2 nimetatud tegevustele;
2) tegevus, millele toetust taotletakse, toimub üldreeglina Järva valla haldusterritooriumil või on seotud Järva valla esindamisega;
3) tegevus on suunatud Järva valla elanikele või on nende huvides;
4) tegevus on kooskõlas Järva valla arengukavaga;
5) mõju kogukonna koostööle ja kaasamisele;
6) projekt peab haarama võimalikult palju sihtrühmi;
7) tegevuse jätkusuutlikkus;
8) projekti uudsus;
9) traditsioonide jätkamine;
10) oma- ja kaasfinantseeringu olemasolu;
11) eelarve kulud on põhjendatud (kulud vastavalt projekti tegevustele), läbipaistvad (kulud on lahti kirjutatud piisavalt detailselt) ja optimaalsed (kulud on realistlikud, arvestades turusituatsiooni).
§ 12. Taotluse menetlemine komisjonis
(1) Taotlused vaatab komisjon läbi 10 tööpäeva jooksul pärast ametiasutuselt taotluste saamist.
(2) Projektitoetuse hindamiskriteeriumid, nende osakaalud ja hindepunktid on kinnitatud määruse lisana 1, individuaalne hindamisleht määruse lisana 2, koondhindamisleht määruse lisana 3.
(3) Komisjoni koosoleku protokoll, mis sisaldab antud hindepunktide põhjendusi ja ettepanekuid vallavalitsusele taotluse rahuldamise, osalise rahuldamise või rahuldamata jätmise kohta, esitatakse vallavalitsusele hiljemalt viie tööpäeva jooksul pärast komisjoni koosoleku toimumist.
§ 13. Toetuse eraldamise otsustamine
(1) Projektitoetuse esimese taotlusvooru taotluse rahuldamise, osalise rahuldamise või rahuldamata jätmise kohta teeb vallavalitsus otsuse pärast vallaeelarve vastuvõtmist. Projektitoetuse teise taotlusvooru taotluse rahuldamise, osalise rahuldamise või rahuldamata jätmise kohta teeb vallavalitsus otsuse pärast komisjoni koosoleku protokolli saamist. Projektitoetuse taotluse osalise rahuldamise korral informeerib menetleja sellest toetuse taotlejat enne vallavalitsuse korralduse andmist. Informeerimise käigus küsitakse taotlejalt kirjalikku kinnitust projekti elluviimise kohta.
(2) Tegevustoetuse taotluse rahuldamise, osalise rahuldamise või rahuldamata jätmise kohta teeb vallavalitsus otsuse pärast vallaeelarve vastuvõtmist. Vallavalitsus võtab taotluse menetlemisel arvesse mittetulundusühingu senist tegevust või taotletava toetuse seost korra § 3 lõikes 1 nimetatud eesmärgiga.
(3) Spordiklubi toetuse taotluse rahuldamise, osalise rahuldamise või rahuldamata jätmise kohta teeb vallavalitsus otsuse pärast vallaeelarve vastuvõtmist.
(4) Projekti kaasfinantseerimise toetuse otsustab summas kuni 5000 eurot vallavalitsus ja summas alates 5001 eurot vallavolikogu. Eelarveaasta kestel esitatud kaasfinantseerimise toetuse rahuldamise või rahuldamata jätmise kohta teeb vallavalitsus otsuse hiljemalt ühe kuu jooksul ja vallavolikogu hiljemalt ülejärgmisel istungil pärast taotluse saamist.
(5) Projektitoetuse reservist toetuse eraldamise otsustab vallavalitsus 10 tööpäeva jooksul taotluse laekumisest arvates.
(6) Usulise ühenduse toetuse taotluse rahuldamise, osalise rahuldamise või rahuldamata jätmise kohta teeb vallavalitsus otsuse pärast vallaeelarve vastuvõtmist.
(7) Vallavalitsuse otsustus vormistatakse korraldusega, milles märgitakse:
1) toetuse saaja nimi, aadress ja registrikood/isikukood;
2) projekti nimetus;
3) toetuse maksimaalne suurus ja vajadusel omafinantseeringu minimaalne määr;
4) abikõlblikkuse periood;
5) toetuse saaja õigused ja kohustused;
6) toetuse väljamaksmise tingimused;
7) aruande esitamise tähtaeg ja kord;
8) toetuse tagasinõudmise tingimused;
9) toetuse saaja toetusele viitamise ning projekti tegevuste avalikustamis- ja teavituskohustused;
10) vaidluste lahendamise kord.
(8) Vallavolikogu otsuses märgitakse:
1) toetuse saaja nimi, aadress ja registrikood;
2) projekti nimetus;
3) toetuse maksimaalne suurus ja omafinantseeringu minimaalne määr;
4) abikõlblikkuse periood;
5) toetuse saaja õigused ja kohustused;
6) toetuse väljamaksmise tingimused;
7) aruande esitamise tähtaeg ja kord;
8) toetuse tagasinõudmise tingimused;
9) toetuse saaja toetusele viitamise ning projekti tegevuste avalikustamis- ja teavituskohustused;
10) vaidluste lahendamise kord.
(9) Kui taotlust ei rahuldata või rahuldatakse osalises mahus, tuleb haldusaktis märkida vastavad põhjendused.
(10) Taotlejale, kes ei esitanud aruannet tähtaegselt, ei anta toetust ühe aasta jooksul arvates aruande esitamise päevast.
§ 14. Aruandlus
(1) Toetuse saaja on kohustatud toetuse kasutamise kohta esitama vormikohase aruande ühe kuu jooksul pärast toetuse kasutamise tähtaja või projekti lõppemist.
(2) Aruannete vormid kinnitab vallavalitsus.
(3) Toetuse saaja on kohustatud tagastama projekti elluviimisel kasutamata jäänud vahendid 10 tööpäeva jooksul toetuse kasutamise aruande kinnitamisest alates. Juhul, kui toetusest jääb kasutamata vähem kui 10 eurot, kasutamata jäänud osa ei tagastata.
(4) Vallavalitsus nõuab toetuse tagasi, kui:
1) toetust ei ole kasutatud sihipäraselt;
2) toetuse taotlemisel on esitatud valeandmeid;
3) tegevust, mille jaoks toetus eraldati, ei toimunud.
§ 15. Õigusaktide kehtetuks tunnistamine
Järva Vallavolikogu 22.11.2018 määrus nr 38 „Mittetulundusliku tegevuse toetuse andmise kord“ tunnistatakse kehtetuks.
§ 16. Rakendussätted
(1) Määrus jõustub 1. jaanuaril 2023.
(2) Määruse § 4 jõustub kolmandal päeval pärast määruse Riigi Teatajas avaldamist.
Rait Pihelgas
Vallavolikogu esimees
Lisa 1 Hindamiskriteeriumid
Lisa 2 Individuaalne hindamisleht
Lisa 3 Koondhindamisleht