ElamumajandusEluruumid

SotsiaalhoolekanneTeenused

Teksti suurus:

Eluruumi kohandamise toetuse määramise kord Narva linnas

Väljaandja:Narva Linnavolikogu
Akti liik:määrus
Teksti liik:terviktekst
Redaktsiooni jõustumise kp:15.09.2019
Redaktsiooni kehtivuse lõpp: Hetkel kehtiv
Avaldamismärge:RT IV, 12.09.2019, 14

Eluruumi kohandamise toetuse määramise kord Narva linnas

Vastu võetud 19.04.2018 nr 9
RT IV, 27.04.2018, 14
jõustumine 30.04.2018

Muudetud järgmiste aktidega (näita)

VastuvõtmineAvaldamineJõustumine
29.08.2019RT IV, 12.09.2019, 715.09.2019

Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lõike 1 punkti 37, sotsiaalhoolekande seaduse § 14 ja § 42 ning Sotsiaalkaitseministeeriumi 26.02.2018 määruse nr 4 „Puuetega inimeste eluaseme füüsiline kohandamine“ alusel.

§ 1.   Üldsätted

  (1) Puudega inimesele eluruumi kohandamise toetuse määramise kord (edaspidi kord) sätestab toetuse määramise tingimused ja korra puudega inimese kasutuses oleva eluruumi kohandamiseks „Ühtekuuluvuspoliitika fondide rakenduskava 2014–2020“ prioriteetse suuna 2 „Sotsiaalse kaasatuse suurendamine“ meetme 2.5 „Hoolekande taristu arendamine, keskkonna kohandamine puuetega inimeste vajadustele vastavaks“ tegevuse 2.5.2 „Puuetega inimeste eluaseme füüsiline kohandamine“ (edaspidi meede) raames.

  (2) Eluruumi kohandamise toetus (edaspidi toetus) on ette nähtud isikutele, kellel on puuetega inimeste sotsiaaltoetuste seaduse § 2 lõike 1 tähenduses määratud keskmine, raske või sügav puue ja kelle elukohaks on Eesti rahvastikuregistri järgi Narva linn.

  (3) Toetuse eesmärgiks on korraldada eluruumi kohandamist vastavalt puuetega inimeste erivajadustele, soodustades kohanduse saajate (edaspidi ka taotleja) iseseisvat toimetulekut ja kõrvaldades puudest tingitud takistusi eluruumi sisenemisel, eluruumis liikumisel ja enesega toimetulekul.

  (4) Toetus makstakse välja Euroopa Regionaalarengu Fondi meetme raames saadud toetuse vahenditest, riigieelarvest Narva linna eelarvesse eraldatud vahenditest sotsiaalabi osutamiseks (so toetusfondi kaudu eraldatud sotsiaaltoetuste- ja teenuste osutamise toetuse vahendid ja raske ja sügava puudega lastele abi osutamise toetus) ja Narva linna eelarvest.

  (5) Toetuse määramist ja maksmist korraldab ning maksmiseks eraldatud vahendite üle peab arvestust Narva linna Sotsiaalabiamet (edaspidi Sotsiaalabiamet). Sotsiaalabiamet kaasab menetlusse ka teisi Narva Linnavalitsuse ametiasutusi, kelle pädevuses on ehitamisega seotud toimingud.

§ 2.   Mõisted

  Käesolevas määruses kasutatakse mõisteid järgmises tähenduses:
  1) kohandatav eluruum – ruum või ruumide kogum, sealhulgas abiruumid, mis on ette nähtud aastaringseks elamiseks ning on kohanduse saaja rahvastikuregistrijärgne ja tegelik elukoht või kohaliku omavalitsuse omandis olev eluruum, mis antakse üürilepingu alusel puudega inimese kasutusse (v.a varjupaigateenuse ja turvakoduteenuse asukoht);
  2) kohandamine – puudega inimese erivajadustest tulenev eluruumi ümberehitamine;
  3) puue – puue puuetega inimeste sotsiaaltoetuste seaduse tähenduses;
  4) taotleja – inimene, kelle eluruume kohandatakse tema puudest tuleneva erivajaduse tõttu;
  5) liikuvusega seotud toimingud – püsti, pikali ja istuma saamine, treppidest üles ja alla liikumine, ustest sisse ja välja liikumine;
  6) köögitoimingud – toiduvalmistamine, söömine ja joomine;
  7) hügieenitoimingud – pesemis- ja tualetitoimingud.

§ 3.   Kohandatav eluruum

  (1) Kohandada saab eluruumi, mis on taotleja:
  1) omandis või kaasomandis;
  2) kasutuses lepingu alusel, mille järgi on tal õigus asja igakordsest omanikust sõltumata kasutada eluruumi vähemalt kaks aastat kohanduse planeeritud lõpetamisest.

  (2) Kui kohandatav eluruum ei ole taotleja omandis, peab koos kohanduse taotlusega esitama eluruumi omaniku, kaasomandi puhul kaasomaniku, ning vajaduse korral hoone teiste korteriomanike või korteriühistu kirjaliku nõusoleku kohanduse tegemise lubamise kohta.

  (3) Kui kohandatavale eluruumile on seatud hüpoteek, peab taotlemisel olema hüpoteegipidaja nõusolek kohanduse tegemiseks, kui hüpoteegi seadmise kokkulepe piirab taotlejal vara käsutamist.

  (4) Kohandada ei saa eluruumi, mille osas on algatatud täitemenetlust, välja arvatud juhul, kui eluruumi kasutatakse lepingu alusel, mille järgi on taotlejal õigus asja igakordsest omanikust sõltumata kasutada eluruumi vähemalt kaks aastat kohanduse planeeritud lõpetamisest.

§ 4.   Toetatavad tegevused

  Toetust makstakse järgmiste kohanduste tegemiseks:
  1) liikuvusega seotud toimingute parandamiseks, sealhulgas eluruumi sissepääsu, hoone välisukse ja eluruumi vahelise käigutee, hoone ja selle territooriumile sissepääsu või piirde kohandamist;
  2) hügieenitoimingute parandamiseks;
  3) köögitoimingute parandamiseks.

§ 5.   Hüvitatavad kulud

  (1) Hüvitamisele kuuluvad käesoleva määruse §-s 4 nimetatud tegevuste elluviimiseks vajalikud kulud. Kulud hüvitatakse vastavalt sotsiaalkaitseministri 26.02.2018 määruse nr 4 „Puuetega inimeste eluaseme füüsiline kohandamine“ (edaspidi sotsiaalkaitseministri määrus) lisas 1 nimetatud standardiseeritud ühikuhindadele, mis sisaldavad konkreetse kohandamisega seotud järgmisi ehituslikke kulusid:
  1) ehitusmaterjalide ja ehitustööde kulud;
  2) ehitustöö käigus ehitisse paigaldatavate seadmete kulud;
  3) pärast kohandust eluruumi eesmärgipärase kasutamise või ehituseelse väljanägemise taastamiseks vajalike ehitustööde ja ehitusmaterjalide kulud;
  4) ehituse käigus asendatava tavamööbli ja inventari kulud juhul, kui olemasolevat mööblit või inventari ei ole võimalik senisel otstarbel samas eluruumis kasutada;
  5) puudega inimese erivajadusest tuleneva statsionaarse mööbli ja inventari kulud;
  6) sotsiaalkaitseministri 21. detsembri 2015. a määruse nr 74 „Abivahendite loetelu, abivahendite eest tasu maksmise kohustuse riigi poolt ülevõtmise otsustamise ja erandite tegemise tingimused ja kord ning abivahendi kaardi andmed“ alusel toetatavad statsionaarsete abivahendite kulud juhul, kui abivahendite paigaldamine on osa ehitustöödest ning nende eest ei ole määruse alusel vahendeid eraldatud.
[RT IV, 12.09.2019, 7 - jõust. 15.09.2019]

  (2) Sotsiaalkaitseministri määruse lisas 1 toodud hüvitatavate ühikute piirmäärade alusel toetuse saamiseks tuleb esitada vähemalt üks hinnapakkumine.
[RT IV, 12.09.2019, 7 - jõust. 15.09.2019]

  (3) Kohandustööde teostamisel, mis ei ole sotsiaalkaitseministri määruse lisas 1 nimetatud, sealhulgas ka ehitusteatise, ehitusprojekti ja sellega seotud dokumentide koostamine, ekspertiisi tegemise kulud ning projektijuhtimise ja ehituse omanikujärelevalve kulud, makstakse toetust tegelike kulude alusel.
[RT IV, 12.09.2019, 7 - jõust. 15.09.2019]

  (4) Käesoleva paragrahvi lõikes 3 nimetatud kulude maksumusel ilma käibemaksuta alla 5000 eurot, tuleb esitada vähemalt üks hinnapakkumine. Maksumusel rohkem kui 5000 eurot –vähemalt kaks hinnapakkumist.

  (5) Ühele taotlejale määratakse meetme raames toetust ajavahemikus 2018-2023 üks kord ühe kohanduse teostamiseks. Ühe kohanduse raames võib toetamiseks kombineerida eriliiki kohandusi.

  (6) Sotsiaalabiamet võib toetuse määramisel rakendada taotleja omafinantseeringut tingimusel, et selle suurus ei ole kohanduse teostamisel takistuseks.

§ 6.   Toetuse taotlemise korraldamine

  (1) Sotsiaalabiamet teavitab võimalikke kohanduse saajaid Rahandusministeeriumi poolt väljakuulutatud meetme taotlusvoorust ja toetuse taotlemise võimalustest Narva linna veebilehe ja massimeedia kaudu.

  (2) Toetuse saamiseks esitab taotleja või tema seaduslik esindaja Sotsiaalabiametile vormikohane (Lisa 1) või vabas vormis avaldus, milles põhjendab eluruumi kohandamise vajalikkust. Avaldusele lisatakse:
  1) hinnapakkumine kohandamise maksumuse kalkulatsiooniga;
  2) eluruumi omandi- või kasutusõigust tõendav dokument ning vajadusel omanike nõusolek selle kohandamisega;
  3) võimalusel taotleja keskkonna kohanduse hinnang.

  (3) Sotsiaalabiamet registreerib kõik kohanduse avaldused sotsiaalteenuste- ja toetuste andmeregistris. Kohanduse vajalikkuse hindamiseks teeb Sotsiaalabiameti spetsialist kodukülastuse, mille käigus hindab taotleja tegevuspiirangut ja kõrvalabi vajadust. Külastuse tulemused fikseeritakse aktiga. Vajadusel osaleb kodukülastuses Narva Linnavalitsuse Arhitektuuri- ja Linnaplaneerimise Ameti spetsialist.

  (4) Sotsiaalabiametil on õigus nõuda taotlejalt täiendavaid dokumente ja andmeid kohanduse vajalikkuse hindamiseks ning on põhjendatud vajaduse korral õigusteha päringuid andmete saamiseks läbi sotsiaalteenuste ja –toetuste andmeregistri ja muude infosüsteemide.

  (5) Sotsiaalabiamet lõpetab avalduste vastuvõtmise meetme väljakuulutatud taotlusvooru raames vähemalt üks kuu enne Rahandusministeeriumile linnapoolse taotluse (edaspidi taotlus) esitamise tähtpäeva.

  (6) Eluaseme kohandamise kiire vajaduse tekkimisel väljaspool meetme taotlusvooru võib Sotsiaalabiamet määrata taotlejale kohandamistööde teostamise kulude hüvitamiseks erakorralist toetust, mis makstakse Narva linna eelarvest selleks ettenähtud vahenditest Narva Linnavolikogu poolt kehtestatud korras.

§ 7.   Avalduste menetlemine ja toetuse määramine

  (1) Sotsiaalabiameti poolt kogutud avaldused koos vajalike dokumentidega esitatakse hiljemalt üks kuu enne taotlusvooru lõppemist Narva Linnavalitsuse poolt moodustatud komisjonile (edaspidi komisjon). Komisjoni kuuluvad Narva Linnavalitsuse ametiasutuste ehitus- ja sotsiaalvaldkondades pädevad spetsialistid.

  (2) Komisjon vaatab läbi esitatud dokumendid ja koostab taotlejate nimekirja, kelle andmete põhjal esitatakse Rahandusministeeriumile taotlus.

  (3) Sotsiaalabiamet koostab taotluse ja esitab selle Rahandusministeeriumile vastavalt väljakuulutatud meetme taotlusvooru tähtajale.

§ 8.   Kohandustööde teostamine ja toetuse väljamaksmine

  (1) Peale otsuse laekumist taotluse rahuldamise kohta Rahandusministeeriumi poolt võtab Sotsiaalabiameti direktor vastu otsuseid taotluses märgitud taotlejatele toetuse eraldamise kohta. Toetust võib määrata muuhulgas ka kohandust teostavale ettevõttele (edaspidi ka ettevõte) ettemaksu tegemiseks vajalike kohandustööde teostamiseks.

  (2) Kohandustööde teostamiseks sõlmitakse taotleja, ettevõtte ja Sotsiaalabiameti vahel leping, mille vorm kinnitatakse komisjoni poolt.

  (3) Kohandustööd peavad olema teostatud kooskõlas Ehitusseadustikuga ja lõpetatud Rahandusministeeriumi otsuses märgitud tähtajaks.

  (4) Pärast kohandustööde teostamist vormistatakse tehtud tööde üleandmise-vastuvõtmise akt. Märkuste puudumisel allkirjastatakse akt taotleja, ettevõtte ja komisjoni esindajate poolt.

  (5) Peale üleandmise-vastuvõtmise akti allkirjastamist maksab Sotsiaalabiamet taotlejale välja toetust. Toetust makstakse vastavalt kuludokumentidele (taotleja poolt kantud kulusid tõendavad dokumendid või ettevõtte poolt esitatud arve).

  (6) Toetuse väljamaksmiseks tehtud kulude hüvitamiseks esitab Sotsiaalabiamet Rahandusministeeriumile struktuuritoetuse registri kaudu väljamaksetaotluse koos kohanduse teostamist tõendavate dokumentidega.

  (7) Rahandusministeeriumi poolt taotluse rahuldamata jätmise korral toetuse väljamaksmise kulud hüvitatakse Narva linna eelarvest või riigieelarvest Narva linna eelarvesse eraldatud vahenditest sotsiaalabi osutamiseks (so toetusfondi kaudu eraldatud sotsiaaltoetuste- ja teenuste osutamise toetuse vahendid ja raske ja sügava puudega lastele abi osutamise toetus).

§ 9.   Järelkontroll ja dokumentide säilitamine

  (1) Kohanduse saaja peab võimaldama Narva Linnavalitsuse ametiasutuste ja Rahandusministeeriumi esindajatel teha kohandustööde üle järelkontrolli, muu hulgas kohapeal.

  (2) Toetuse väljamaksmisega seotud dokumendid säilitatakse vastavalt Sotsiaalabiameti dokumentide liigitusskeemis, meetme tegevusi reguleerivates õigusaktides ja muudes Eesti Vabariigi õigusaktides sätestatud tingimustele.

§ 10.   Rakendussätted

  (1) Kinnitada taotluse vorm vastavalt Lisa 1.

  (2)
[Kehtetu -RT IV, 12.09.2019, 7 - jõust. 15.09.2019]

  (3) Määrus jõustub seadusega sätestatud korras.

Lisa 1 Avaldus eluruumi kohandamise toetuse määramiseks

Lisa 2 Hüvitatavad ühikute piirmäärad puudega inimese eluruumi kohandamiseks
[Kehtetu -RT IV, 12.09.2019, 7 - jõust. 15.09.2019]

https://www.riigiteataja.ee/otsingu_soovitused.json