Transport ja liiklusKohanimed ja ruumiandmed

Teksti suurus:

Kohanime määramise kord

Väljaandja:Kihelkonna Vallavolikogu
Akti liik:määrus
Teksti liik:algtekst-terviktekst
Redaktsiooni jõustumise kp:26.04.2010
Redaktsiooni kehtivuse lõpp:12.05.2018
Avaldamismärge:RT IV, 13.03.2013, 58

Kohanime määramise kord

Vastu võetud 21.04.2010 nr 6

Määrus kehtestatakse Kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lõike 2, Kohanimeseaduse § 5 lg 1 punkti 3 ja lg 4 ning kooskõlas Vabariigi Valitsuse 20.12.2007.a. määrusega nr 251 „Aadressiandmete süsteem ”.

§ 1.   Reguleerimisala

  Kohanime määramise kord reguleerib Kihelkonna valla kohanimede määramist, muutmist ning kohanimede kasutamist Kihelkonna vallas vastavalt Kohanimeseadusele.

§ 2.   Kohanimeseaduse kohaldamine

  Käesolevas määruses reguleerimata küsimustes lähtutakse Kohanimeseadusest ja Vabariigi Valitsuse kehtestatud aadressiandmete süsteemist.

§ 3.   Kohanime määramise kohustus

  (1) Ametlik kohanimi peab olema tänaval, erateel, kohalikul maanteel, väljakul, muul asustusüksusest väiksemal objektil, mille nime kasutatakse aadressis, ühissõidukipeatusel ja muudel kohanimeseaduses sätestatud nimeobjektidel, kui seda on vaja kohanime alusel eristada.

  (2) Ametliku kohanime võib määrata ka muule nimetamata kohale, kui seda on vaja kohanime alusel eristada. Sellisteks väikekohtadeks on muud aadressis mitte‧kasutatavad kohad (pargid, staadionid, sillad, sadamad,tuletornid, rannad jne).

  (3) Maatükk (maaüksus), katastriüksus ja kinnistu ei ole kohanimekohustusega objektid. Neile määratakse kohanimi juhul, kui nende eristamine kohanime alusel on vajalik või kui kohanime soovitakse kanda kinnistu nimena kinnistusraamatusse.

§ 4.   Kohanimede määramise pädevus

  Kihelkonna vallas määrab kohanime Kihelkonna Vallavalitsus (edaspidi vallavalitsus) vastavalt Kohanimeseaduses sätestatud kohanimele esitatavatele nõuetele ja Vabariigi Valitsuse määrusega kinnitatud „Aadressiandmete süsteemile”.

§ 5.   Kohanime määramise korraldamine

  (1) Kohanime määramise, muutmise või kehtetuks tunnistamise ettevalmistust korraldab vallavalitsuse vastutav ametiisik, kes:
kontrollib, kas taotlus vastab kohanimeseaduses sätestatud nõuetele
selgitab välja eraomandis oleva katastriüksuse omaniku arvamuse vastavalt käesoleva paragrahvi punktis 3 sätestatule valmistab ette korralduse eelnõu ametliku kohanime määramiseks;

  (2) Kohanime määramisest keeldutakse, kui taotletav kohanimi on vastuolus kohanimeseaduses kohanimele esitatavate nõuetega või kui puudub selgesti eristatav nimeobjekt, millele nime taotletakse. Keeldumine vormistatakse motiveeritud kirjana.

  (3) Kui kohanimi määratakse eraomandis olevale maaüksusele, on vallavalitsus kohustatud sellest teavitama asjaomast maaomanikku posti teel ning küsima tema arvamust. Maaomanik peab arvamuse esitama 15 päeva jooksul vastava teate saamisest. Kui maaomanik ei esita tähtaegselt arvamust, loetakse tema nõusolek saaduks.

  (4) Kõik füüsilised ja juriidilised isikud võivad esitada vallavalitsusele kohanime ettepanekuid kirjaliku taotluse alusel. Taotlus peab sisaldama kohanime valiku põhjendust. Detailplaneeringu käigus planeeringu koostaja nimetatud kohanime käsitletakse kirjaliku taotlusena kohanime määramiseks.

  (5) Kui kohanime määrab Vabariigi Valitsus või minister, annab vallavalitsus eelnevalt kirjaliku arvamuse korraldusena Vabariigi Valitsuse või ministri määratava kohanime kohta.

  (6) Kohanimi muudetakse või tunnistatakse kehtetuks Kohanimeseaduses sätestatud juhtudel ja korras.

§ 6.   Kohanime määramise eelnõu avalikustamine

  Vallavalitsus avalikustab kohanime määramise eelnõu valla veebilehel ja vallamajas teadetetahvlil vähemalt 15 päeva enne kohanime määramise otsuse tegemist.

§ 7.   Kohanime määramisest teatamine

  Vallavalitsus saadab vastu võetud kohanime määramise korralduse 10 päeva jooksul kohanimenõukogule ja riikliku kohanimeregistri volitatud töötlejale.

§ 8.   Kohanime kasutamine

  (1) Kihelkonna Vallavalitsuse dokumentides, andmekogudesse kantud elukoha- või asukohaandmetes, geograafilistel kaartidel, plaanidel, teabelevis, avalikel siltidel, viitadel, kuulutustes jne. peab kasutama ametlikku kohanime. Ametliku kohanime kasutamise erisused sätestab Kohanimeseaduse § 16 lõige 1.

  (2) Mitteametlikku kohanime võib kasutada juhtudel, kui seadus ei nõua ametliku kohanime kasutamist või nimeobjektile ei ole määratud ametlikku kohanime käesoleva korra kohaselt.

  (3) Mitteametliku koha- või objektinime kasutamiseks Kihelkonna vallaplaanil või skeemil annab oma arvamuse ja kooskõlastuse vallavalitsus, arvestades kohanimeseaduses esitatud nõudeid.

§ 9.   Kohanime muutmine ja kehtetuks tunnistamine

  Ametliku kohanime muutmine ja tühistamine toimub samas korras nagu selle määramine.
Kohanime võib kehtetuks tunnistada, kui nimeobjekt on hävinud või ala planeerimise käigus kaotatud.
Kohanime võib muuta Kohanimeseaduses sätestatud juhtudel või muudel juhtudel regionaalministri nõusolekul.

§ 10.   Kohanime vaidlused

  Ametlike kohanimede määramise või kasutamise üle tekkinud vaidluse korral võib pöörduda kohtuvälise lahenduse saamiseks kohanimenõukogusse või kohtuliku lahendi saamiseks halduskohtusse.

§ 11.   Määruse jõustumine

  Määrus jõustub 26. aprillil aprill 2010. a.

Rene Reinsoo
Kihelkonna Vallavolikogu esimees

https://www.riigiteataja.ee/otsingu_soovitused.json