SotsiaalhoolekanneToetused

Teksti suurus:

Sotsiaaltoetuste taotlemise, määramise, maksmise tingimused ja kord Paldiski linnas

Väljaandja:Paldiski Linnavolikogu
Akti liik:määrus
Teksti liik:terviktekst
Redaktsiooni jõustumise kp:17.07.2015
Redaktsiooni kehtivuse lõpp:30.11.2015
Avaldamismärge:RT IV, 14.07.2015, 18

Sotsiaaltoetuste taotlemise, määramise, maksmise tingimused ja kord Paldiski linnas

Vastu võetud 21.12.2010 nr 20
jõustumine 01.01.2011

Muudetud järgmiste aktidega (näita)

VastuvõtmineAvaldamineJõustumine
27.12.201201.01.2013
30.06.2015RT IV, 14.07.2015, 717.07.2015

Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 6 lõike 1, § 22 lõike 1 punkti 5, sotsiaalhoolekande seaduse § 8 punkti 2, § 121 lõike 2, § 123, § 126 lõike 4, § 127, § 128, § 222 lõike 5 ja 6, § 23 lõike 1 ja § 42 lõike 4 ning Vabariigi Valitsuse 26. 01. 1999. a määruse nr 38 „Eluruumidele esitatavate nõuete kinnitamine“ alusel.

1. peatükk Üldsätted  

§ 1.   Määruse reguleerimisala

  (1) Käesolev määrus sätestab Paldiski linna eelarvest makstavate ja riigieelarvest linna eelarvesse eraldatud sotsiaalhoolekande vahenditest makstavate sotsiaaltoetuste (välja arvatud toetused, mille maksmine on reguleeritud eraldi kordadega) taotlemise, määramise ja maksmise korra Paldiski linnas.

  (2) Sotsiaaltoetus (edaspidi toetus) on isiku või perekonna toimetuleku soodustamiseks antav rahaline toetus.

  (3) Käesolevas korras reguleerimata juhtudel lähtutakse sotsiaalhoolekande seadusest ja muudest seadusandlikest aktidest.

§ 2.   Mõisted

  Käesolevas korras kasutatakse mõisteid järgmises tähenduses:
  1) Riskigruppi kuuluv isik või pere – vanemliku hoolitsuseta laps, lasterikas (kolme või enama lapsega) pere, raske või sügava puudega inimene või vähekindlustatud isik või pere;
  2) Vähekindlustatud – isik või pere, kelle sissetulek ühe leibkonnaliikme kohta kuus jääb alla kohaliku toimetulekupiiri, milleks on riiklikust miinimumpalgast peale tulumaksu mahaarvamist järelejääv summa;
  3) Leibkond – üksi elav isik või perekond või ühist eluruumi ja ühtset tuluallikat ühiselt kasutavad või ühise majapidamisega isikud.
  4) Vanemliku hoolitsuseta laps – alaealine, kellel faktiliselt puuduvad mõlemad vanemad põhjusel, et vanemad on surnud või kohus on neilt võtnud ära vanema õigused või kasvatusõigused, vanemad on psüühilise erivajaduse tõttu paigutatud hoolekandeasutusse või vanemad viibivad kinnipidamisasutuses või vanemad ei kanna lapse eest hoolt muul põhjusel;
  5) Hooldaja – raske või sügava puudega inimesele kõrvalabi osutaja ja juhendaja;
  6) Raske puue – inimese anatoomilise, füsioloogilise või psühhilise struktuuri või funktsiooni kaotus või kõrvalekalle, millest tingituna vajab isik kõrvalabi, juhendamist või järelvalvet igal ööpäeval;
  7) Sügav puue – inimese anatoomilise, füsioloogilise või psühhilise struktuuri või funktsiooni kaotus või kõrvalkalle, millest tingituna vajab isik pidevat kõrvalabi, juhendamist või järelvalvet ööpäevaringselt;
  8) Kõrvalabi või juhendamine – abi osutamine inimesele, kes ei tule iseseisvalt toime söömise, hügieenitoimingute, riietumise, liikumise või suhtlemisega;
  9) Järelevalve – ohutuse tagamine inimese suhtes, kes oma tegevuse või tegevusetusega võib tekitada kahju iseenda või teiste inimeste elule, tervisele, varale.

§ 3.   Sotsiaaltoetustele õigust omavad isikud

  (1) Käesolevas korras sätestatud tingimustel on sotsiaaltoetusi õigustatud taotlema ning neid määratakse ja makstakse Paldiski linna elanikele, kes on kantud rahvastikuregistrisse Paldiski linna aadressiga ning kelle tegelik ja alaline elukoht on Paldiski linn.

  (2) Vältimatu abi korras on sotsiaaltoetusi õigustatud taotlema ka sotsiaalhoolekande seaduses loetletud isikud.
(Paldiski LVK 27.12.2012 määrus nr 14 – jõust. 01.01.2013).

§ 4.   Sotsiaaltoetuste andmete kandmine registrisse

  (1) Andmed sotsiaaltoetuste määramise ja maksmise kohta kantakse Vabariigi Valitsuse määruse alusel moodustatud riiklikku sotsiaalregistrisse.

  (2) Andmete kandmine registrisse ja andmete väljastamine registrist on kaitstud andmekogude seaduse ja isikuandmete kaitse seaduse alusel.

2. peatükk Sotsiaaltoetuste liigid ja määrad  

§ 5.   Sotsiaaltoetuste liigid ja määrad

  (1) Sissetulekust sõltuvad toetused:
  1) tervisetoetus;
  2) osalustasutoetus;
  3) toidutoetus;
  4) toimetulekutoetus;
  5) vältimatu abi toetus;
  6) ühekordne toetus.

  (2) Sündmusepõhised toetused:
  1) koolitoetus;
  2) sünnitoetus;
  3) matusetoetus;
  4) hooldajatoetus;
  5) puudega inimese toetus;
  6) lapsehoiuteenuse toetus;
  7) muu sündmusepõhine toetus (kriisitoetus).

  (3) Konkreetse isikule makstava toetuse suuruse otsustab, käeoleva korra alusel, Paldiski Linnavalitsus (edaspidi linnavalitsus), linnavalisuse sotsiaalkomisjoni ettepanekul.

  (4) Toetus makstakse rahas või konkreetsetes asjades (riietus, toit, küttepuud jne) või teenustes (transport jne).

  (5) Toetuse piirmäärad on kinnitatud käesoleva määruse lisaga 1.

  (6) Lõike 1 punktis 3 sätestatud toimetulekutoetuse määramisel eluruumide alaliste kulude piirmäärad on kinnitatud käesoleva määruse lisaga 2.

  (7) Käesoleva korra alusel toetuse taotlemise avalduse vormid kinnitab linnavalitsus.

1. osa Sissetulekust sõltuvad toetused  

§ 6.   Tervisetoetus

  (1) Tervisetoetust makstakse riskigruppi kuuluvale isikule või perele:
  1) retseptiravimite ostmiseks;
  2) tervishoiuteenuste (hooldamine/põetamine hoolekandeasutuses või hooldushaiglas, taastusraviteenus vms) saamiseks;
  3) abivahendite (prillid, proteesid, tehnilised abivahendid vms) omaosaluse maksmise hüvitamiseks ja hooldusvahendite ostmiseks (mähkmed, kilelinad jm voodihaige hooldamiseks vajalikud tarvikud);
  4) ravikindlustamata isikutele osutatud raviteenuste eest tasumiseks;
  5) haigete raviasutusse või tagasi toimetamiseks (edaspidi: haigetransport), kui isiku tervisliku seisundi tõttu on vajadus kasutada muud transporti.

  (2) Ravimi- ja hooldusvahendite hüvitise taotlemiseks esitatakse esmakordsel pöördumisel arstitõend, teiste tervisetoetuse liikide taotlemiseks esitatakse iga kord arstitõend, mis kinnitab tervishoiuteenuste, abivahendite või haigetranspordi vältimatut vajadust.

  (3) Tervisetoetuse taotlemisel lisatakse avaldusele ja ettenähtud arstitõenditele maksekviitungid tehtud kulutuste kohta. Arvesse võetakse avalduse esitamise kuupäevale eelnenud kolme kuudokumente.

  (4) Erandkorras võib linnavalitsus ravimitoetust määrata ka arstiretsepti alusel, kui on võimalik eelnevalt välja selgitada ravimi maksumus. Sellisel juhul esitab toetuse saaja ostukviitungi pärast ravimi väljaostmist.

  (5) Tervisetoetus määratakse linnavalitsuse sotsiaalkomisjoni ettepaneku alusel ja kantakse taotleja poolt näidatud arvelduskontole.

  (6) Tervisetoetus makstakse välja pärast kulude tasumist, kuid mitte rohkem kui Paldiski Linnavolikogu (edaspidi volikogu) poolt kinnitatud piirmäär.

  (7) Tervisetoetust võib määrata abivajajale ka teenusena (transport jne) või abi- või hooldusvahendite ostmise või rentimise näol.

§ 7.   Osalustasu toetus

  (1) Osalustasu toetus on ette nähtud riskigruppi kuuluva pere lastele Paldiski linna lasteaedade või huvikooli omaosaluse hüvitamiseks.

  (2) Olenevalt lapsevanema majanduslikust olukorrast alandatakse osalustasu määra 25 – 100%.

  (3) Linnavalitsus teeb otsustuse linnavalitsuse sotsiaalkomisjoni ja haridusasutuse hoolekogu ettepanekul.

  (4) Osalustasu toetus määratakse 1. oktoobrist jooksva aasta lõpuni või õppeaasta lõpuni. Jaanuari kuus vaadatakse toetusesaajate nimekiri linnavalitsuse sotsiaalkomisjoni ja haridusasutuse hoolekogu poolt uuesti üle ning vajadusel tehakse korrektiive (lõpetatakse toetuse maksmine või lisatakse uusi saajaid) vastavalt taotlejate majandusliku olukorra muutumisele.

§ 8.   Toidutoetus

  (1) Kõigile Paldiski linna koolides õppivatele üldhariduskoolide 1 – 9 klassi õpilastele kindlustatakse tasuta koolilõuna. Linnavalitsuse otsuse alusel võib tagada tasuta koolilõuna ka 10 – 12 klassi õpilastele.

  (2) Linnavalitsuse otsuse alusel ning lähtuvalt linnavalitsuse sotsiaalkomisjoni ja koolide ettepanekust võib riskirühma kuuluvate perede õpilastele võimaldada igas kooliastmes tasuta või osaliselt tasutava koolilõuna.

  (3) Lisaks võimaldatakse Paldiski linna riskirühma perede lastele tasuta toitlustamist iga aasta juuni, juuli ja augusti kuus.

  (4) Tasuta toitlustamist vajavate laste nimekirja koostab linnavalitsuse sotsiaalosakond iga aasta 1.juuniks.

§ 9.   Toimetulekutoetus

  (1) Riigieelarvest Paldiski linna eelarvesse laekunud toimetulekutoetuse vahenditest määrab ja maksab linnavalitsus toimetulekutoetust ning vahendite ülejäägi korral täiendavat toimetulekutoetust.

  (2) Toimetulekutoetust saab taotleda ja seda määratakse ning makstakse sotsiaalhoolekande seaduse § 22, § 221, § 222 ja § 223 toodud alusel ja tingimustel.

  (3) Toimetulekutoetuse taotlemisel, arvestamisel ja maksmisel ei rakendada käesoleva korra 3.peatükis sätestatud korda.

  (4) Toimetulekutoetuse määramisel võetakse aluseks eluruumi tegelikud kulud, kuid mitte üle linnavolikogu poolt käesoleva määrusega kehtestatud piirmäärade.

  (5) Sotsiaalhoolekande seaduse järgi määratud toimetulekutoetus makstakse linnavalitsuse poolt välja seaduses ettenähtud tähtaegadel ning väljamakse aluseks on toimetulekutoetuse määranud sotsiaaltöötaja kinnitusega dokumentatsioon.

  (6) Toimetulekutoetust ning vahendite ülejäägi korral täiendavat toimetulekutoetust määratakse sotsiaalhoolekande seadusega ja käesolevas korras kehtestatud ulatuses, tingimustel ja korras.

§ 10.   Vältimatu abi toetus

  (1) Vältimatu abi toetus on elatusvahenditeta isikule osutatav rahaline toetus, mis lisaks isiku olukorras vajalikele sotsiaalhoolekandelistele abinõudele (toit, riietus, ajutine peavari) aitab kaasa isiku väljapääsemisele abitust olukorrast.

  (2) Vältimatu abi toetuse taotlemiseks esitatakse kirjalik avaldus sotsiaalosakonnale, kes kontrollib taotleja olukorra seisundit ning esitab toetuse maksmiseks oma ettepaneku linnavalitsuse sotsiaalkomisjonile.

  (3) Linnavalitsuse sotsiaalkomisjon otsustab toetuse suuruse ja teeb ettepaneku toetuse väljamaksmiseks linnavalitsusele. Võimalusel tehakse raha väljamakse otse teenuse osutajale.

§ 11.   Ühekordne toetus

  (1) Ühekordset toetust makstakse riskiguppi kuuluvale isikule või perele üldjuhul üks kord aastas majanduslike raskuste puhul erakorraliste väljaminekute (sh ka aasta kütusevaru hankimine) hüvituseks.

  (2) Toetuse saamiseks esitatakse sotsiaalosakonnale avaldus, kes esitab toetuse maksmiseks oma ettepaneku linnavalitsuse sotsiaalkomisjonile. Sotsiaalkomisjon otsustab toetuse suuruse ja teeb ettepaneku toetuse väljamaksmiseks linnavalitsusele.

2. osa Sündmustepõhised toetused 

§ 12.   Koolitoetus

  (1) Koolitoetus on toetus, mida makstakse Paldiski Linnavalitsuse otsusel:
  1) Paldiski linna või teiste omavalitsuste koolide 1.klassidesse astuvate õpilaste esindajatele ja/või;
  2) Paldiski linna koolide 2. – 12. klassi astujate esindajatele.

  (2) Koolitoetust makstakse isikule rahas või õpilesele koolitööks vajalike õppe- või muude vahendite maksumuse osalise või täieliku tasumise teel.

  (3) Linnavalitsus võib vähendada teiste omavalitsuse koolide õpilastele, käesoleva paragrahvi lõike 1 punktides 1 ja 2 alusel, määratud toetuse summat võrreldes Paldiski linna koolidesse õppima astujatega, välja arvatud juhtudel, kui õppima asutakse erivajadusega kooli.

  (4) Käesoleva paragrahvi lõike 1 punktis 2 toodud juhtudel võib toetust maksta ka üksikjuhtumina, kooli esindaja või klassijuhataja põhjendatud taotluse alusel.

§ 13.   Sünnitoetus

  (1) Sünnitoetus on lapse sünni puhul vanemale makstav toetus. Toetus makstakse peale lapse sünni registreerimist.

  (2) Sünnitoetust makstakse, kui vähemalt üks lapse vanematest on olnud Paldiski linna elanik (kantud rahvastikuregistrisse Paldiski linna aadressiga) vähemalt kuus kuud enne lapse sündi.

  (3) Sünnitoetuse suurus iga lapse kohta on sõltuvuses asjaolust, kas lapse mõlemad või ühe vanema elukoht on rahvastikuregistri andmetel vähemalt kuus kuud olnud Paldiski linn

  (4) Toetus määramise aluseks on avaldus, millele on lisatud lapse sünnitunnistuse koopia või väljavõte. Toetus kantakse saaja arvelduskontole või makstakse välja sularahas.

§ 14.   Matusetoetus

  (1) Toetust makstakse avalduse alusel ja surmatunnistuse esitamisel Paldiski linna elanike registris olnud isiku surma korral tema matuse korraldajale.

  (2) Matusetoetus kantakse saaja arvelduskontole või makstakse välja sularahas.

§ 15.   Hooldajatoetus

  (1) Hooldajatoetus on igakuiselt makstav toetus hooldusvajadusega raske või sügava puudega 3-18 aastase lapse või täisealise hooldajale.

  (2) Hooldajatoetust makstakse juhul, kui hooldusvajadusega iseseisvat toimetulekut ei ole võimalik toetada teenuste, täiendavate toetuste või muu abi osutamisega.

  (3) Hooldajatoetust makstakse hooldajale, kes ei ole hooldatava suhtes perekonnaseaduse aluses ülapidamiskohustusega isik, välja arvatud juhul, kui hooldatav ei suuda teostada eneseteenindusega seotud igapäevatoiminguid või neis osaleda.

  (4) Hooldajatoetust makstakse isikule, kelle enda ja kelle hooldatava elukohana rahvastikuregistri järgi ja tegelik elukoht on Paldiski linn.

  (5) Isiku hooldusvajadus selgitatakse sotsiaaltöötaja poolt hindamisintervjuu ja füüsilise ning vaimse võimekuse testide (edaspidi hindamismetoodika) alusel. Hindamismetoodika kinnitab linnavalitsus.

§ 16.   Puuetega inimeste toetus

  (1) Toetus on ette nähtud 18- aastastele ja vanematele raske ja sügava puudega isikute toimetuleku soodustamiseks ning seda võib maksta:
  1) rehabilitatsiooniteenuse saamiseks;
  2) elu- või üldkasutatavate ruumide kohandamiseks;
  3) võimaluste loomiseks kutseõppe või töökoha saamiseks;
  4) transpordikulude katmiseks;
  5) tugiisiku või isikliku abistaja saamiseks;

  (2) Toetuse taotlemise eelduseks on puudega inimese või tema esindaja avaldus, millele on lisatud rehabilitatsiooniplaan (selle olemasolul), pere- või eriarsti soovitus ja/või hooldusvajaduse hindamise materjal, millest tuleneb konkreetse abi vajadus.

  (3) Toetuse määrab linnavalitsus sotsiaalosakonna ettepanekul.

  (4) Toetust ei maksta:
  1) kui toetuse taotleja kasutab Paldiski linna poolt osutatavat avahooldusteenust;
  2) kui toetuse taotleja kasutab Paldiski linna poolt makstavat hooldekoduteenust;
  3) kui toetuse taotleja hooldaja või eestkostja saab Paldiski linna poolt makstavat hooldajatoetust;
  4) kui toetuse taotleja ei vasta muudele esitatud tingimustele.

§ 17.   Lapsehoiuteenuse toetus

  (1) Lapsehoiuteenuse toetusega kompenseeritakse lapse seadusliku esindajale, kelle enda ja lapse rahvastikuregistrijärgne elukohta on Paldiski linn, koolieelses lasteasutuses mittekäiva eelkooliealise lapse lapsehoiuteenuse kulusid.

  (2) Toetusega kompenseeritakse lapsehoiuteenus, mida osutab lapsehoidja kutset omav füüsilisest isikust ettevõtja või juriidiline isik, kelle põhikirjaline tegevus on koolieelse lapsehoiuteenuse osutamine ning kellel on lapsehoiuteenuse osutajana kehtiv tegevuskohajärgse maavanema tegevusluba või omab koolieelse lasteasutuse seaduse ja erakooli seaduse alusel koolitusluba.

  (3) Lapsehoiuteenuse toetust on õigus taotleda, kui:
  1) laps, kelle jaoks toetust taotletakse, ei ole kantud ühegi munitsipaallasteaia nimekirja ning lapsele ei ole võimalik tagada kohta Paldiski linnale kuuluvas lasteaias ja laps on registreeritud Paldiski linnale kuuluva munitsipaallasteaia järjekorda;
  2) lapsehoiuteenuse vajadus on kirjas puudega lapse rehabilitatsiooniplaanis, kuid linnal puuduvad sobivad arengu- ja õpivõimalused.

  (4) Lõike 3 punktis 1 toodud juhul tekib toetuse taotlemise õigus lapsevanemal või lapse seaduslikul esindajal pärast vanemahüvitise seaduse alusel saadava hüvitise maksmise lõppemist ning lõpeb lapse arvamisega munitsipaallasteaia nimekirja või õppima asumisel üldhariduskoolis.

  (5) Igakuise toetuse määrab linnavalitsus sotsiaalosakonna ja linnavalitsuse sotsiaalkomisjoni ettepanekul, kuid mitte pikemalt, kui kalendriaasta lõpuni.

  (6) Toetuse väljamaksmine toimub igakuiselt kuludokumentide alusel taotleja või teenuse osutaja arvelduskontole.

  (7) Riigi poolt rahastatava raske või sügava puudega lapse lapsehoiuteenuse rahaliste vahendite ülejääki on õigus kasutada raske või sügava puudega lastele ja nende peredele sotsiaalhoolkande seaduse § 10 punktides 1-6 loetletud sotsiaalteenuste osutamiseks ja teenuste arendamiseks, aga samuti:
  1) transporditeenuse osutamiseks;
  2) isiku abistaja või tugiisiku teenusele;
  3) psühholoogi, logopeedi või füsioteraapia teenusele;
  4) ratsutamisteraapia, massaaži- või ujumisteenusele;
  5) intervallhoiu või laagri või koolitusteenusele;
  6) muu teenus, mis soodustab sügava või raske puudega lapse ja tema perekonna toimetulekut.

  (8) Riigi poolt rahastatava raske või sügava puudega lapse lapsehoiuteenuse rahaliste vahendite ülejäägist teenuste kompenseerimise otsustab linnavalitsus taotleja poolt esitatud dokumentide alusel.

§ 18.   Muu sündmusepõhine toetus (kriisitoetus)

  (1) Toetust makstakse isikule või perekonnale, kes on ajutiselt sattunud hädaolukorda õnnetusjuhtumi, tulekahju, kuriteo, äkilise haigestumise vms. tagajärjel.

  (2) Toetuse eraldamise aluseks on kannatanu või tema eest seisva kolmanda isiku avaldus, millele võimalusel lisatakse vastava ametkonna tõend kriisiolukorra põhjendatuse kinnitamiseks (politsei, tuletõrje, tervishoiuasutus vm).

  (3) Toetuse määrab linnavalitsus, käsitledes iga juhtumit eraldi. Vajadusel võib linnavalitsus suunata materjalid otsustamiseks volikogu sotsiaalkomisjonile või volikogule.

3. peatükk Sotsiaaltoetuste taotlemine, määramine ja maksmine  

§ 19.   Toetuse taotlemine

  (1) Taotletava toetuse saamiseks esitab taotleja või toetust vajava isiku huvides temale määratud hooldaja või seaduslik esindaja linnavalitsuse sotsiaalosakonnale kirjaliku avalduse, milles märgitakse taotleja nimi, isikukood, elukoht, andmed perekonna koosseisu kohta, enda ja pereliikmete sissetulekud, toetuse taotlemise põhjus ning vajadusel kuludokumendid või muud käesolevast korrast või seaduselt tulenevad dokumendid.

  (2) Linnavalitsuse sotsiaalosakonnal või linnavalitsuse sotsiaalkomisjonil on õigus nõuda taotlejalt täiendavaid andmeid ja dokumente, millest taotlejat informeeritakse avalduse vastuvõtmisel või hiljemalt 15 tööpäeva jooksul peale avalduse esitamist.

§ 20.   Toetuse taotlemisel esitatavad dokumendid

  (1) Toetuse taotlemiseks esitatakse sotsiaalosakonnale või linnavalitsusele järgmised dokumendid:
  1) vormikohane avaldus;
  2) isikut tõendav dokument esmakordsel pöördumisel;
  3) sissetulekust sõltuvate toetuste taotlemisel andmed leibkonna sissetulekute kohta (palgatõend, pangaväljavõte vms);

  (2) [Kehtetu - - jõust. 01.01.2013]

  (3) Hooldajatoetuse taotlemisel esitatakse lisaks lõike 1 punktides 1 ja 2 nimetatud dokumentidele:
  1) hooldatava kirjalik nõusolek hoolda määramise kohta;
  2) puude määramist tõendavad dokumendid;
  3) eestkostja määramise kohtuotsuse koopia (olemasolul);
  4) hooldatava rehabilitatsiooniplaan ja geriaatrilise hindamise komisjoni kokkuvõte (olemasolul).

  (4) Puudega inimese toetuse taotlemisel esitatakse lisaks lõike 1 punktides 1 ja 2 nimetatud dokumentidele:
  1) puude määramist tõendavad dokumendid.

  (5) Lapsehoiuteenuse toetuse taotlemisel esitatakse lisaks lõike 1 punktides 1 ja 2 nimetatud dokumentidele:
  1) isikut ning eestkostjaks või hooldajaks olemist tõendava dokumendi (toetuse esmakordsel taotlemisel);
  2) lapse sünnitunnistuse (toetuse esmakordselt taotlemisel);
  3) omakäelise kinnituse selle kohta, et laps ei ole kantud ühegi munitsipaallasteaia nimekirja;
  4) lapsehoiuteenuse ostmist tõendavad dokumendid;
  5) raske või raske või sügava puudega lapse puhul rehabilitatsiooniplaani koopia ning arstliku ekspertiisi komisjoni otsus puude raskusastme kohta;
  6) lapsehoiuteenuse ülejäägist taotletava teenuse kompenseerimisel esitatakse taotluses teenuse nimetus ning pädeva arsti õiend või taotluse esitaja kirjalik kinnitus lapsel meditsiiniliste vastunäidustuste puudumise kohta juhul, kui taotletakse sotsiaalteenust, mis võib avaldada otsest mõju lapse terviseseisundile, v.a juhul, kui selline teenuse vajadus sisaldub rehabilitatsiooniplaanis.

§ 21.   Toetuse taotleja andmete õigsus

  (1) Toetuse taotleja vastutab esitatud andmete õigsuse eest oma allkirjaga.

  (2) Taotluse menetlejal on ja kohustus kahtluse korral andmeid kontrollida, hankida taotleja kohta lisainformatsiooni ning nõuda täiendavate andmete või dokumentide esitamist.

  (3) Sissetulekute varjamise või teadvalt valeandmete esitamise korral katkestatakse taotluse menetlemine, valeandmete alusel määratud sotsiaaltoetused kuuluvad tagasimaksmisele.

§ 22.   Toetuse taotleja sissetulekute arvestamine

  (1) Sissetulekute kindlaksmääramisel võetakse arvesse leibkonna kõigi liikmete taotlemisele eelnenud kolme kuu sissetulekud, millest on maha arvatud riiklikud maksud.

  (2) Leibkonna sissetulekute arvutamisel võidakse arvesse võtta ka taotlejast eraldi elava lähisugulase sissetulekuid, kui ta perekonnaseadusest tulenevalt on kohustatud taotlejat või tema perekonda ülal pidama.

  (3) Sissetulekute hulka ei loeta käesoleva korra järgi saadud sotsiaaltoetusi, peretoetuste seaduse alusel makstavat lapsetoetust, üksikvanema lapse toetust, ajateenija lapse toetust, eestkostel või hooldusel oleva lapse toetust ning puuetega inimeste sotsiaaltoetuste seaduse alusel makstavaid toetusi, v.a hooldajatoetus.

§ 23.   Taotluste menetlemine

  (1) Avaldus toetuse saamiseks esitatakse linnavalitsusele sotsiaalosakonnale, kes menetleb seda koostöös linnavalitsuse sotsiaalkomisjoniga.

  (2) Taotluse menetlejal on õigus nõuda taotlejalt täiendavaid andmeid ja dokumente, millest taotlejat informeeritakse avalduse vastuvõtmisel või hiljemalt 15 tööpäeva jooksul peale avalduse esitamist.

  (3) Taotletavate toetuse taotlused vaatab läbi linnavalitsuse sotsiaalkomisjon. Komisjon hindab avalduse sisu ja taotlusele lisatud dokumente, samuti taotlejate eelnevaid seletusi. Vajadusel teostab sotsiaalosakonna teenistuja või volitatud isik taotleja juurde kodukülastuse.

  (4) Linnavalitsuse sotsiaalkomisjonil on õigus vajadusel pikendada taotluse menetlemise tähtaega.

  (5) Taotletavate toetuste maksmise või nendest keeldumise kohta koostab Paldiski Linnavalitsuse sotsiaalkomisjon vastava kirjaliku protokolli, mis edastatakse linnavalitsusele.

  (6) Linnavalitsuse sotsiaalkomisjon võib riskigruppi kuuluva isiku taotluse võib tagasi lükata, kui sotsiaalkomisjon leiab, et taotleja sissetulekud või tema ja ta perekonna omandis/kasutuses olev vara tagavad toimetulekuks piisavad vahendid.

  (7) Tagasilükatud taotluse esitajale teatatakse kirjalikult taotluse tagasilükkamise põhjus 5 tööpäeva jooksul otsuse tegemisele järgnevast tööpäevast arvates.

  (8) Linnavalitsuse sotsiaalkomisjonil õigus teha erandjuhtudel ettepanek määrata sotsiaaltoetusi ka käesoleva korraga fikseerimata juhtudel või suunata sotsiaaltoetuste taotlemise materjalid otsustamiseks volikogule sotsiaalkomisjonile.

  (9) Linnavalitsuse sotsiaalkomisjoni koosolekud toimuvad üldjuhul üks kord kuus.

§ 24.   Sotsiaaltoetuste maksmine

  (1) Toetuse väljamaksmise aluseks on linnavalitsuse korraldus.

  (2) Toetust makstakse taotlejale tema poolt taotluses näidatud arvelduskontole või makstakse välja sularahas.

  (3) Taotleja isikliku avalduse alusel või linnavalitsuse sotsiaalkomisjoni ettepanekul võib raha üle kanda mitte toetuse saajale, vaid maksta kolmandale isikule tšekkide või arvete tasumiseks toetuse saajale osutatud teenuste või müüdud kaupade eest (eluasemekulud, koolilõuna, lasteaiamaks, ostetud kaubad või muud eluliselt vajalikud kulud).

  (4) Linnavalitsuse sotsiaalkomisjoni ettepanekul ja lähtudes isiku huvidest, võib erandkorras toetus välja maksta Paldiski Linnavalitsuse sotsiaalosakonna teenistujale või isiku eeskostja või hooldajale.

  (5) Vältimatu sotsiaalabi toetus makstakse välja hiljemalt taotluse esitamisele järgneval tööpäeval.

§ 25.   Toetuse taotluse rahuldamata jätmine

  (1) Toetuse taotluse võib rahuldamata jätta, kui:
  1) taotleja on esitanud valeandmeid;
  2) teadaolevatel andmetel on taotleja ja tema perekonna kasutuses olevad vallas- ja kinnisasjad piisavad, et tagada perele elatusvahendid;
  3) taotleja poolt on eelnevatel perioodidel esinenud toetuse mittesihipärast kasutamist;
  4) mittetöötavad täiskasvanud pereliikmed ei osale aktiivselt tööturuametis töö otsimisega või on korduvalt keeldunud pakutavast tööst;
  5) avalduse esitanud pere liikmed töötavad, ametlikult tööle vormistamata Eestis või väljaspool Eestit;
  6) lapse hooldamisel vanemakohustuse mittetäitmise juhtudel;
  7) taotlejal või tema perel on pikaajalisi võlgnevusi linnavalitsuse või tema hallatavate asutuste või kommunaalteenuseid vahendava või müüva isiku ees (kommunaalteenused, lasteaia maksud jne).

  (2) Toetuse määramisest keeldumise aluseks võib olla ka eelarves rahaliste vahendite puudumine.

  (3) Taotluse rahuldamata jätmise otsustuse teeb linnavalitsuse sotsiaalkomisjon ning sellest informeeritakse taotlejat kirjalikult.

§ 26.   Toetuse maksmise lõpetamine

  (1) Toetuse maksmine lõpetatakse:
  1) kui seda soovib toetuse saaja;
  2) toetuse saaja surma korral;
  3) kui toetuse saaja on käesoleva korra või seaduse järgi kaotanud õiguse toetuse saamiseks;
  4) kui hooldajatoetuse saaja ei täida või loobub talle pandud hooldaja kohustustest või hooldatav soovib uue hooldaja määramist või hooldatav asub elama teise omavalitsuse territooriumile või muul põhjusel, kui hooldaja või hooldatav ei vasta enam käesolevas korras või seaduses hooldajale ettenähtud tingimustele või kui hooldatav on paigutatud hooldekodusse või hooldus on korraldatud muul viisil;
  5) muudel juhtudel, kui on teada, et toetuse saaja toimetulek on tagatud muul viisil.

  (2) Toetuse maksmine lõpetatakse maksmise lõpetamist tingivate asjaolude tekkimisele järgnevast kuust.

  (3) Toetuse saaja on kohustatud linnavalitsuse sotsiaalosakonnale kirjalikult teatama asjaoludest, mis toovad kaasa määratud toetuse maksmise peatamise, lõpetamise või suuruse muutmise 10 päeva jooksul nende asjaolude tekkimisest. Nimetatud asjaoludest mitteteatamisel on linnavalitsusel õigus enammakstud toetus tagasi nõuda.

4. peatükk Rakendussätted  

§ 27.   Vaidluste lahendamine

  (1) Kontrolli ja järelevalvet käesoleva määruse täitmise üle teostab linnavalitsus.

  (2) Sotsiaaltoetuste määramise otsusega mittenõustumise korral on toetuse taotlejal õigus pöörduda vaidega linnavalitsuse poole.

  (3) Linnavalitsuse otsusega mittenõustumise korral on toetuse taotlejal õigus pöörduda halduskohtusse 30 päeva jooksul arvates vaideotsuse isikule teatavaks tegemise päevast.

§ 28.   Määruste kehtetuks tunnistamine

  [Käesolevast tekstist välja jäetud.]

§ 29.   Rakendamine

  Määrus jõustub 01. jaanuaril 2011. a.

Lisa 1 Sotsiaaltoetuste piirmäärad

Lisa 2 Eluruumi alaliste kulude piirmäärad
[RT IV, 14.07.2015, 7 - jõust. 17.07.2015]

https://www.riigiteataja.ee/otsingu_soovitused.json