SotsiaalhoolekanneToetused

Teksti suurus:

Sotsiaaltoetuste määramise ja maksmise kord

Väljaandja:Karula Vallavolikogu
Akti liik:määrus
Teksti liik:terviktekst
Redaktsiooni jõustumise kp:14.11.2012
Redaktsiooni kehtivuse lõpp:16.04.2016
Avaldamismärge:RT IV, 14.11.2013, 13

Sotsiaaltoetuste määramise ja maksmise kord

Vastu võetud 27.02.2009 nr 3
jõustumine 05.03.2009

Muudetud järgmiste aktidega (näita)

VastuvõtmineAvaldamineJõustumine
13.05.200920.05.2009
17.12.201001.01.2011
20.09.201101.06.2011
09.11.201214.11.2012

Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 6 lg 1 ja § 22 lg 1 p 5 ning sotsiaalhoolekande seaduse § 8 p 2, § 23 lg 1, § 33 ja § 42 lg 4 alusel.

1. peatükk Üldsätted 

§ 1.   Määruse reguleerimisala

  Käesolev määrus sätestab vallaeelarvest ja riigieelarvest valla eelarvesse eraldatud vahenditest makstavate sotsiaaltoetuste taotlemise, määramise ja maksmise korra Karula vallas.

§ 2.   Sotsiaaltoetuse subjekt

  Sotsiaaltoetust on õigustatud taotlema Karula vallas alaliselt elav isik, kes on kantud Eesti rahvastikuregistrisse Karula valla elanikuna (v.a. käesoleva korra § 7 lg 1 p 1 alusel esmakordselt kooli mineva lapse toetuse taotlemisel, kui isikul puudub õigus samalaadset toetust taotleda registrijärgsest kohalikust omavalitsusest), samuti sotsiaalhoolekande seaduse § 9 lõigetes 2, 3, 4 ja 5 nimetatud isikud.
(Muudetud Karula Vallavolikogu 09.11.2012 määrusega nr 14 – jõust. 14.11.2012)

§ 3.   Mõisted

  Käesolevas määruses kasutatakse mõisteid alljärgnevas tähenduses:
  1) Sotsiaaltoetus - isiku või perekonna toimetuleku soodustamiseks makstav rahaline toetus.
  2) Vähekindlustatud isik/perekond - isik/perekond, kelle kuusissetulek ühe pereliikme kohta jääb alla 1,5 kordset riigieelarve seadusega kehtestatud toimetulekupiiri määra. Sissetulekute hulka arvatakse kõik tulud, välja arvatud riigi- ja vallaeelarve vahenditest makstavad ühekordsed sotsiaaltoetused.
  3) Puudega laps - 3 kuni 18-aastane isik, kellele on arstliku ekspertiisikomisjoni poolt määratud keskmine, raske või sügav puue.
  4) Puudega täisealine isik – 18-aastane ja vanem isik, kellele on arstliku ekspertiisikomisjoni poolt määratud keskmine, raske või sügav puue.
  5) Töövõimetu isik 16 kuni 63-aastane isik, kellel on arstliku ekspertiisikomisjoni otsusega määratud töövõime kaotus vähemalt 40%;
  6) Perekonnas hooldaja - isik, kes kasvatab kuni 18-aastast võõrast last perehoolduslepingu või määratud eestkoste alusel;
  7) Hooldusvajadus - sotsiaaltöötaja poolt hooldusvajaduse hindamise instrumendi alusel hooldatava elukohas hinnatud abi, toetuse ja järelevalve vajadus igapäevatoimingute sooritamisel;
  8) Hooldatav – puudega isik kelle hooldusvajadus on sotsiaaltöötaja poolt tuvastatud ja talle on Karula Vallavalitsuse korraldusega määratud hooldaja.
  9) Hooldaja – Karula vallavalitsuse poolt määratud teovõimeline isik, kellel endal ei ole puuetega inimeste sotsiaaltoetuste seaduse alusel määratud puuet ja kes tagab täisealisele puudega isikule kõrvalabi, juhendamise või järelevalve vastavalt sõlmitud hoolduslepingule.

2. peatükk Toetuste liigid 

§ 4.   Sünnitoetus

  Lapse sünnitoetust makstakse iga lapse sünni puhul ühele vanemale, eestkostjale või perekonnas hooldajale avalduse alusel, kui laps kantakse sünni registreerimisel Eesti rahvastikuregistrisse Karula valla elanikuna ja kui vähemalt üks lapsevanematest on lapse sünnile eelnenud perioodil olnud 6 kuud Eesti rahvastikuregistri andmetel Karula valla elanik. Sünni registreerimisel väljaspool Karula valda lisatakse avaldusele koopia sünnitunnistusest. Toetust on võimalik taotleda kahe kuu jooksul peale lapse sünni registreerimist.

§ 5.   Matusetoetus

  Matusetoetus makstakse lahkunu omastele või matuse korraldajale avalduse alusel ja surmatunnistuse esitamisel, kui lahkunu Eesti rahvastikuregistri järgne viimane alaline elukoht oli Karula vald. Ilma seadusjärgsete ülalpidajateta isiku matusekulud kaetakse vajadusel Karula valla eelarvest, kui matuse korraldab Karula Vallavalitsus. Toetust on võimalik taotleda kolme kuu jooksul peale surmatunnistuse välja andmist.

§ 6.   Jõulutoetus

  (1) Jõulutoetus on kommipakk, mille saamise õigus on jooksva aasta 30.novembriks Eesti rahvastikuregistris Karula valla elanikuna registreeritud lastel alates esimesest eluaastas kuni põhikooli lõpetamiseni päevases õppevormis.

  (2) Erandkorras, kui ei ole võimalik saavutada kokkulepet lapse Eesti rahvastikuregistri järgse omavalitsusega, võidakse vallavalitsuse korraldusega määrata jõulutoetus Lüllemäe Põhikoolis käivatele teiste valdade õpilastele ja lasteaialastele.

  (3) Kommipaki saavad Lüllemäe Põhikooli lapsed kätte koolist või lasteaiast. Koduste ja väljaspool valda õppivate laste pakid saab kätte Karula Vallavalitsusest kuni uue aasta 10. jaanuarini.

§ 7.   Esmakordselt kooli mineva lapse toetus

  (1) Esmakordselt kooli mineva lapse toetust makstakse vanema, eestkostja või perekonnas hooldaja avalduse alusel:
  1) Lüllemäe Põhikooli 1. klassi õppima asunud lapsele;
  2) Valga Vene Gümnaasiumi või nõustamiskomisjoni otsuse alusel erivajadustega laste kooli esimesse klassi õppima asunud lapsele;
  3) asenduskoduteenusel viibivale mõnda teise kooli esimesse klassi õppima asunud lapsele.

  (2) Toetus makstakse välja peale õpilaste nimekirjade avaldamist Eesti Hariduse Infosüsteemis. Toetust on võimalik taotleda jooksva aasta 31.oktoobrini.
(Muudetud Karula Vallavolikogu 09.11.2012 määrusega nr 14 – jõust. 14.11.2012)

§ 8.   Koolilõputoetus

  (1) Koolilõputoetust makstakse lapse, lapsevanema, eestkostja või perekonnas hooldaja avalduse alusel:
  1) põhikooli lõpetanule;
  2) Lüllemäe Põhikooli, Valga Vene Gümnaasiumis, erivajadustega laste koolis või asenduskoduteenusel viibides mõnes teises koolis põhikooli lõpetanule.
(Muudetud Karula Vallavolikogu 20.09.2011 määrusega nr 9 – jõust. 01.06.2011)

  (2) Avaldusele lisatakse koopia lõputunnistusest. Toetust on võimalik taotleda 2 kuu jooksul peale põhikooli lõputunnistuse väljastamist.

§ 9.   Ühekordne sotsiaaltoetus

  Ühekordset sotsiaaltoetust makstakse isikule või perekonnale, kes on ajutiselt kaotanud elatusvahendid, on sattunud kriisiolukorda õnnetusjuhtumi, tulekahju, kuriteo, pereliikme äkilise haigestumise, surma või muu õnnetuse tagajärjel või vähekindlustatud perede laste arengu soodustamiseks avalduse alusel.

§ 10.   Puudega inimese toetus

  (1) Puudega inimese toetust makstakse töövõimetule või puudega isikule töövõimetusest või puudest tingitud lisakulutuste, mis ületavad riigi poolt makstavat puudega inimese või puudega lapse toetust ühes kuus, osaliseks või täielikuks hüvitamiseks avalduse ning kuludokumentide alusel.

  (2) Lisakulutustena võetakse arvesse retseptiravimitele, hooldus- ja abivahenditele, arsti visiiditasudele, haigla voodipäeva maksumusele, eriarsti vastuvõtul või taastusravil käimise transpordile, valla sotsiaaltransporditeenusele ja taastusravi omaosalusele (kui taastusraviga seotud kulude kompenseerimine ei ole ettenähtud riiklikest vahenditest) tehtud kulutused.
(Muudetud Karula Vallavolikogu 09.11.2012 määrusega nr 14 – jõust. 14.11.2012)

  (3) Eelneval kooskõlastusel sotsiaaltöötajaga on võimalik taotleda toetust puudega inimese erivajadustest tingitud eluruumi kohandamise kulude osaliseks või täielikuks hüvitamiseks.

  (4) Hoolekandeasutuses hooldusteenusel viibival puudega inimesel on võimalik taotleda kohamaksumusest puudutuleva osa tasumiseks toetust seadusjärgsete ülalpidajate puudumisel või juhul, kui seadusjärgsed ülalpidajad oma vanuse, töötuse või tervisliku seisundi tõttu ei ole võimelised täitma ülalpidamiskohustust. Toetuse suuruse otsustab vallavalitsus.
(Muudetud Karula Vallavolikogu 13.05.2009 määrusega nr 8 – jõust. 20.05.2009)

§ 11.   Täiendav sotsiaaltoetus

  Täiendavat sotsiaaltoetust makstakse riigieelarvest toimetulekutoetuseks eraldatud vahendite ülejäägi korral avalduse alusel vähekindlustatud perede toimetuleku soodustamiseks.

§ 12.   Hooldajatoetus

  (1) Puudega lapse hooldajatoetust makstakse puudega 3-18. aastase lapse seaduslikule esindajale või perekonnas hooldajale, kui sotsiaaltöötaja poolt läbiviidud hindamise tulemusel on selgunud, et laps vajab puudest tulenevalt kõrvalabi, mis takistab lapse seadusliku esindaja või perekonnas hooldaja töötamist ning pere toimetulekut lapse hooldamisel ei saa tagada mõne muu toetuse või teenusega.

  (2) Puudega täisealise isiku hooldajatoetust makstakse Karula Vallavalitsuse poolt määratud puudega täisealise isiku hooldajale või kohtu poolt määratud eestkostjale hooldatava hooldusvajaduse rahuldamiseks, kui hooldatava toimetulekut ei ole võimalik tagada muude sotsiaalteenuste ja sotsiaaltoetuste abil.
(Muudetud Karula Vallavolikogu 13.05.2009 määrusega nr 8 – jõust. 20.05.2009)

3. peatükk Toetuste taotlemine, määramine ja maksmine 

§ 13.   Toetuse, välja arvatud hooldajatoetuse, taotlemine, määramine ja maksmine

  (1) Toetuse taotleja esitab vallavalitsusele kirjaliku avalduse koos vajalike dokumentidega. Sotsiaaltöötajal on õigus nõuda täiendavate andmete ja dokumentide esitamist.

  (2) Toetuse määramise ja mittemääramise otsuse teeb vallavalitsus 30 päeva jooksul pärast kõigi dokumentide esitamist, millest teavitatakse taotlejat 5 tööpäeva jooksul.

  (3) Toetust makstakse avalduses märgitud pangaarvele või sularahas vallavalitsuse kassast. Taotleja soovil võib toetuse kanda teenust osutavale asutusele või isikule.

§ 14.   Hooldajatoetuse taotlemine, määramine ja maksmine

  (1) Puudega lapse hooldajatoetuse taotlemiseks esitab taotluse, koos kõigi vajalike lisadokumentidega, puudega lapse seaduslik esindaja või perekonnas hooldaja.

  (2) Puudega täisealise isiku hoolduse seadmiseks ja hooldajatoetuse taotlemiseks esitab taotluse koos vajalike lisadokumentidega, puudega isik ise või tema seaduslik esindaja koos hooldajaks sooviva isikuga.

  (3) Sotsiaaltöötajal on õigus nõuda täiendavaid dokumente või selgitusi taotluses esitatud andmete õigsuse kontrollimiseks.

  (4) Taotluse alusel viib sotsiaaltöötaja läbi hooldusvajaduse hindamise külastades taotleja kodu ja küsitledes hooldust vajavat isikut, tema lähedasi ja kogukonna liikmeid.

  (5) Hooldajatoetuse määramise või mittemääramise otsuse teeb vallavalitsus sotsiaaltöötaja poolt esitatud hooldusvajaduse hindamistulemuse alusel, 30 päeva jooksul pärast kõigi dokumentide esitamist. Vallavalitsus lähtub otsuse tegemisel haldusmenetluse seaduses § 4 ja § 6 sätestatud põhimõtetest ja kaalutlusõigusest. Otsus vormistatakse vallavalitsuse korraldusega, millest teavitatakse taotlejat 5 tööpäeva jooksul.
(Muudetud Karula Vallavolikogu 13.05.2009 määrusega nr 8 – jõust. 20.05.2009)

  (6) Hooldajatoetus määratakse arstliku ekspertiisi komisjoni või ekspertarsti otsuses märgitud puude raskusastme kehtivuse lõppemiseni, ekspertiisi komisjoni tähtajatu otsuse korral mitte kauemaks kui 3-ks aastaks.

  (7) Täisealise puudega isiku hooldaja, hooldatava ja vallavalitsuse vahel sõlmitakse hooldusleping.

  (8) Hooldajatoetus kantakse täisealise puudega isiku hooldaja või puudega lapse seadusliku esindaja või perekonnas hooldaja pangakontole jooksva kuu viimaseks tööpäevaks.

  (9) Hooldajatoetuse määrad on:
  1) 19,17 eurot kuus puudega lapse seaduslikule esindajale või perekonnas hooldajale;
  2) 25,56 eurot kuus puudega täisealise isiku hooldajale, kui hooldatav vajab ööpäevaringset põetust või psüühilise seisundi tõttu ööpäevaringset järelvalvet;
  3) 12,78 eurot kuus puudega täisealise isiku hooldajale, kui hooldatav vajab kõrvalabi kogu päeva või kogu öö vältel.
(Muudetud Karula Vallavolikogu 17.12.2010 määrusega nr 9 – jõust. 01.01.2011)

  (10) Täisealise puudega isiku hooldajatoetuse maksmine peatatakse vallavalitsuse korraldusega kui hooldaja või hooldatav viibib järjest üle ühe kuu raviasutuses või hoolduse teostamine on ajutiselt takistatud mõnel muul põhjusel. Hooldajatoetuse maksmist jätkatakse peatamise asjaolude äralangemise kirjaliku teate saamisest.

  (11) Hooldajatoetuse maksmine lõpetatakse vallavalitsuse korraldusega:
  1) kui on ära langenud hooldaja määramise või hooldajatoetuse maksmise põhjus;
  2) kui hooldajatoetuse saaja ei täida või loobub hoolduslepingus kokkulepitud kohustuste täitmisest;
  3) kui hooldatav soovib põhjendatult uue hooldaja määramist;
  4) hooldatava paigutamisel hoolekandeasutusse;
  5) hooldatava või hooldajatoetuse saaja kolimisel teise omavalitsusse;
  6) hooldajahooldajatoetuse saaja või hooldatava surma korral;
  7) või muul põhjusel, kui hooldatav või hooldajahooldajatoetuse saaja ei vasta enam käesolevas korras sätestatud tingimustele.

  (12) Hooldajatoetuse saaja on kohustatud hiljemalt 10 päeva jooksul teatama vallavalitsusele kirjalikult asjaoludest, mis toovad kaasa hooldajatoetuse maksmise peatamise või lõpetamise.

4. peatükk Lõppsätted 

§ 15.   Määruse rakendamine

  (1) [Käesolevast tekstist välja jäetud.]

  (2) Käesoleva määruse § 8 lg 1 p 1 muutub kehtetuks 31.10.2009.

  (3) Käesoleva määruse § 8 lg 1 p 2 jõustub 01.11.2009.

  (4) Käesolev määrus jõustub 05.03.2009.

https://www.riigiteataja.ee/otsingu_soovitused.json