Lääne-Harju valla mittetulundustegevuse toetamise kord
Vastu võetud 08.02.2022 nr 2
Määrus kehtestatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lõike 1 punkti 5 alusel.
1. peatükk ÜLDSÄTTED
§ 1. Määruse eesmärk ja reguleerimisala
(1) Määruse eesmärk on toetada mittetulunduslikke tegevusi, mis mitmekesistavad ja edendavad kohalikku omaalgatust, parandavad valla elanike heaolu ja on kooskõlas Lääne-Harju valla arengukavas seatud prioriteetidega.
(2) Lääne-Harju valla eelarvest mittetulundustegevuse toetamise kord (edaspidi kord) reguleerib Lääne-Harju vallas (edaspidi vald) mittetulundustegevuse toetuse taotlemist, määramist ja maksmist ning toetuse kasutamise järelevalvet.
§ 2. Mõisted
Korras kasutatakse mõisteid järgnevas tähenduses:
1) toetus - valla eelarvest rahaliste vahendite eraldamine taotleja poolt läbiviidava tegevusega seotud kulude katteks;
2) mittetulundustegevus - kasumit mittetaotlev valla elanikele või nende huvide elluviimisele suunatud tegevus või tegevuste kogum;
3) taotleja - toetust taotlev mittetulundusühing, sihtasutus või seltsing, kes esitab taotluse toetuse saamiseks ja taotletav tegevus peab toimuma valla ning elanike avalikes huvides;
4) toetatav tegevus - mittetulunduslik hariduse, kultuuri-, spordi-, noorsootöö, vaba aja veetmise, loodus- ja keskkonnahoiu, terviseedenduse, külaliikumise või muu valdkonna tegevus, mis on kooskõlas valla arengukavaga ja suunatud valla ning elanike heaoluks.
2. peatükk TOETUSE TAOTLEMINE, MÄÄRAMINE JA MAKSMINE
§ 3. Toetuse eraldamise tingimused ja kriteeriumid
(1) Toetuse eraldamise tingimuseks on, et taotleja ja toetatav tegevus vastab käesoleva määruse § 2 punktides 2 kuni 4 sätestatule.
(2) Toetus määratakse taotlejale, kes on nõuetekohaselt täitnud kohalike ja riiklike maksude tasumise kohustused ning esitanud korra kohased aruanded varasemalt saadud toetuste kasutamise kohta.
(3) Toetuse eraldamise kriteeriumid:
1) tegevuse vastavus valla arengukavale;
2) tegevuse mõjusus;
3) elanikkonna kaasatus ja kasusaajate arv;
4) kohaliku kultuuripärandi edendamine;
5) kogukondlike algatuste elluviimine;
6) traditsioonide edendamine;
7) abiprogrammidesse või muudesse toetusfondidesse esitatavate mittetulundusliku tegevuse projektide kaasfinantseerimine.
(4) Korra alusel ei toetata:
1) haldus- ja kommunaalkulude katmist;
2) välisreisi ja rahvusvahelisel konkursil osalemise kulu;
3) täiskasvanute huvitegevuse osalustasu;
4) projektikirjutamise või -juhtimise ning töötasude ja nendega seonduvate maksukulude katmist;
5) ettevõtlusega konkureerivat tegevust;
6) kulu, mis on taotluse esitajale hüvitatud teistest meetmetest või avaliku sektori vahenditest;
7) muid toetuse eesmärgi saavutamise seisukohast põhjendamatuid ja ebaolulisi kulusid.
(5) Taotletava investeeringu toetuse ülempiir kalendriaastas on 2000 eurot taotluse kohta, millest vähemalt 10% peab toetuse saaja katma oma- või kaasfinantseeringu arvelt.
(6) Koguduse (sh usuorganisatsioon, kirik), mis on kantud registrisse kirikute ja koguduste seaduse alusel, tegevustoetuse ülempiir kalendriaastas on 3000 eurot.
(7) Päästeasutuse tegevusele, mis tagab turvalise elukeskkonna kujundamise ja hoidmise, ohtude ennetamise ning operatiivse ja professionaalse abistamise, toetuse ülempiir kalendriaastas on 5000 eurot.
(8) Erandjuhtumil, kui taotleja on saanud abiprogrammidest või muudest toetusfondidest oma projekti või tegevuse osas positiivse rahastamisotsuse ja see toetus makstakse välja pärast projekti või tegevuse elluviimist, võib toetuse määr olla suurem käesolevas paragrahvis nimetatud piirmääradest. Sellisel juhul sätestatakse toetuse saajaga sõlmitavas lepingus toetuse kasutamise ja vajadusel toetuse tagastamise tingimused.
(9) Käesolevas määruses käsitletud toetuste maksmiseks vajalike eelarveliste vahendite kogumahu kinnitab vallaeelarves Lääne-Harju Vallavolikogu.
§ 4. Toetuse taotlemine, määramine ja maksmine
(1) Toetuse taotlemiseks esitab taotleja hiljemalt kalendriaasta 2. jaanuariks Lääne-Harju Vallavalitsusele (edaspidi vallavalitsus) taotluse toetuste taotlemise, esitamise ja menetlemise infosüsteemis Spoku (edaspidi SPOKU). SPOKU vastutav töötleja on vallavalitsus. SPOKU põhimääruse kehtestab vallavalitsus.
(2) Vallavalitsuse vastav osakond (edaspidi osakond) kontrollib taotleja ja esitatud taotluse nõuetekohasust ning vastavust korra tingimustele. Vajadusel määrab osakond taotlejale kuni 10-päevase tähtaja täiendavate dokumentide esitamiseks ja/või puuduste kõrvaldamiseks. Tähtajaks puuduste kõrvaldamata jätmisel taotluse menetlus lõpetatakse.
(3) Esitatud toetuse taotlusi hindab vallavalitsuse poolt kinnitatud hindamiskomisjon. Hindamiskomisjoni ettepanekul otsustab vallavalitsus korraldusega toetuse andmise või mitteandmise ja toetuse suuruse hiljemalt kalendriaasta 31. märtsiks. Hindamiskomisjon arvestab toetuse suuruse ettepaneku tegemisel käesoleva määruse paragrahvis 3 nimetatud tingimusi ja vallaeelarvet ning vajadusel teeb vallavalitsusele ettepaneku taotluse osaliseks toetamiseks või mittetoetamiseks. Hindamiskomisjoni ettepanek on vallavalitsusele soovituslik.
(4) Toetust ei määrata taotlejale,:
1) kes ei ole tähtaegselt esitanud nõuetekohast aruannet eelneval perioodil saadud toetuse kasutamise kohta, kelle aruanne ei vasta nõuetele või kellel on võlgnevusi riigi või valla ees;
2) kelle suhtes on algatatud pankroti- või likvideerimismenetlus või esitatud kustutamishoiatus;
3) kellel puudub tegevuse seotus valla elanike või valla avalike huvidega;
4) kelle taotluse eelarve pole piisavalt põhjendatud;
5) kui vallaeelarves puuduvad mittetulundusliku tegevuse toetamiseks rahalised vahendid.
(5) Toetuse määramise korral sõlmib vallavalitsus taotlejaga toetuse kasutamise lepingu. Toetus kantakse taotleja arvelduskontole vastavalt lepingu tingimustele. Leping sõlmitakse hiljemalt ühe kuu jooksul pärast vallavalitsuse korraldust toetuse eraldamise kohta. Juhul, kui toetuse taotleja mõjuva põhjuseta ühe kuu jooksul pärast vallavalitsuse korraldust toetuse eraldamise lepingut ei sõlmi, on vallavalitsusel õigus tunnistada toetuse eraldamine kehtetuks.
3. peatükk JÄRELEVALVE
§ 5. Aruandlus ja kontroll
(1) Aruandlus toetuse kasutamise kohta esitatakse vallavalitsusele toetuse kasutamise lepingus kokkulepitud kuupäevaks infosüsteemi SPOKU kaudu.
(2) Järelevalvet eraldatud toetuse sihtotstarbelise kasutamise üle teostab vallavalitsuse osakond või volitatud isik, kellel on õigus taotlejalt nõuda kuludokumente, seletusi ja vahearuandeid ning viibida toetatava tegevuse läbiviimise juures.
(3) Vallavalitsusel on õigus nõuda taotlejalt toetus osaliselt või kogu ulatuses tagasi, kui toetuse saaja:
1) ei ole tähtaegselt esitanud toetuse kasutamise aruandeid ja teisi nõutud dokumente või on esitanud valeandmeid toetuse kasutamise kohta;
2) ei ole toetust kasutatud sihtotstarbeliselt;
3) on rikkunud muid toetuse kasutamise lepingus sätestatud tingimusi.
4. peatükk LÕPPSÄTTED
§ 6. Määruse rakendamine
(1) Lääne-Harju Vallavolikogu 27.11.2018 määrus nr 25 „Lääne-Harju valla mittetulundustegevuse toetamise kord“ tunnistatakse kehtetuks.
(2) Määrus jõustub kolmandal päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist.
Tanel Lambing
vallavolikogu aseesimees