Elukohajärgse munitsipaalkooli määramise tingimused ja kord
Vastu võetud 13.02.2025 nr 6
Käesoleva määrus annab aluse põhihariduse omandamiseks J.V. Veski nimelises Maarja-Magdaleena Põhikoolis, Kõrveküla Põhikoolis, Laeva Põhikoolis, Lähte Ühisgümnaasiumis, Raadi Põhikoolis ja Tabivere Põhikoolis.
Määrus kehtestatakse põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse § 10 lõike 1 alusel.
§ 1. Määruse reguleerimisala
(1) Määrusega kehtestatakse Tartu vallas elavale lapsele põhihariduse omandamiseks munitsipaalkooli määramise tingimused ja kord.
(2) Munitsipaalkoolina käsitletakse Tartu Vallavalitsuse hallatava haridusasutusena tegutsevat põhikooli, põhikooli ühe asutusena tegutsevas koolieelses lasteasutuses ja põhikoolis ning põhikooli ühe asutusena tegutsevas põhikoolis ja gümnaasiumis.
§ 2. Üldsätted
(1) Igale koolikohustuslikule lapsele, kelle elukoht Eesti rahvastikuregistri (edaspidi rahvastikuregister) andmetel asub Tartu vallas, tagatakse õppimisvõimalus Tartu valla munitsipaalkoolis (edaspidi: kool).
(2) Vabade kohtade olemasolul võetakse kooli vastu lapsi, kelle rahvastikuregistri järgne elukoht ei asu Tartu vallas.
(3) Vallal on kohustus korraldada õpilaste sõit kooli ja tagasi vaid nendel juhtudel kui kool on määratud õpilasele elukohajärgseks kooliks käesolevas määruses sätestatud korras.
(4) Kui õpilane õpib koolis, mis ei ole määratud talle elukohajärgseks kooliks, on õpilastel õigus kasutada sõiduks kooli ja tagasi vallas korraldatud koolitransporti, kuid korraldatud transpordi puudumisel ei ole vallal eraldi sõiduvõimaluse loomise kohustust.
§ 3. Vallaülese vastuvõtuga kool
(1) Vallaülese vastuvõtuga on Kõrveküla Põhikooli muusikaklass, kuhu võetakse õpilasi kooli vastuvõtu tingimuste alusel. Vastuvõtu tingimused kehtestab kooli direktor.
(2) Vastuvõtt Kõrveküla Põhikooli muusikaklassi korraldatakse selliselt, et otsused muusikaklassi võetavate õpilaste kohta tehakse koolimineku aasta 10. märtsiks.
(3) Kui käesoleva paragrahvi lõikes 2 nimetatud klassi õpilasele ei ole Kõrveküla Põhikool elukohajärgne kool, on õpilasel õigus kasutada sõiduks kooli ja tagasi vallas korraldatud koolitransporti, kuid korraldatud transpordi puudumisel ei ole vallal eraldi sõiduvõimaluse loomise kohustust. Nimetatud asjaolu tehakse vanemale või eestkostjale (edaspidi vanem) teatavaks koolile sooviavalduse esitamisel muusikaklassi õppima asumiseks.
§ 4. Esimesse klassi astuvale lapsele elukohajärgse kooli määramine
(1) Elukohajärgne kool määratakse Tartu valla haridusteenuste haldamise infosüsteemi ARNO kaudu (edaspidi ARNO) Tartu vallas elavale lapsele:
1) kellel tekib sellel aastal algaval õppeaastal koolikohustus;
2) kelle koolikohustuse täitmine on käimasoleval õppeaastal edasi lükatud;
3) kelle vanem soovib lapse koolikohustuslikust east nooremana kooli panna.
(2) Õpilase elukoha andmed fikseeritakse rahvastikuregistri andmete alusel koolimineku aasta 1. märtsi seisuga.
(3) Koolikohustuslikust east nooremale lapsele tagab vallavalitsus võimaluse põhihariduse omandamiseks elukohajärgses koolis juhul, kui koolieelne lasteasutus või kooliväline nõustamismeeskond on hinnanud lapse koolivalmidust ja andnud soovituse kooli õppima asumiseks.
(4) Kui vanem soovib koolikohustuslikust east noorema lapse kooli panna, teavitab ta sellest 1. märtsiks Tartu Vallavalitsuse sotsiaal- ja haridusosakonda ning lapsele määratakse elukohajärgne kool käesolevas paragrahvis sätestatud korras.
(5) Kui vanem teatab peale 1. märtsi soovist panna koolikohustuslikust east noorem laps kooli, määratakse lapsele kool, kus on vabu õppekohti. Nimetatud juhul on õpilasel õigus kasutada sõiduks kooli ja tagasi vallas korraldatud koolitransporti, kuid korraldatud transpordi puudumisel ei ole vallal eraldi sõiduvõimaluse loomise kohustust. Nimetatud asjaolu tehakse vanemale teatavaks lapse kooli paneku soovi esitamisel. Kui vanem teavitab soovist panna laps varem kooli pärast 1. maid, ei ole vallal enam kohustust tagada lapsele õppekohta.
(6) Kooli määramisel võetakse aluseks õppekohtade arv koolis, lapse elukoha lähedus koolile, sama pere teiste laste õppimist samas koolis, võimaluse korral vanemate soove, samuti ühistranspordi kasutamise võimalusi ja muid asjaolusid.
(7) Kui õppekohta saama õigustatud isikuid on rohkem kui koolil õppekohti, siis arvestatakse lapse elukohaandmete rahvastikuregistrisse kandmise varasemat aega.
§ 5. Kooli määramisest teavitamine
(1) Tartu vallas elavale lapsele määratud elukohajärgne kool tehakse teatavaks ARNO kaudu hiljemalt 20. märtsiks.
(2) Vanem teavitab ARNOs elukohajärgse kooli määramisega nõustumisest ja esitab taotluse kooli vastuvõtuks.
(3) Vanemal on õigus saada teavet tema lapsele elukohajärgse kooli määramise asjaolude kohta valla haridusspetsialistilt.
§ 6. Koolile taotluse esitamine ja menetlemine
(1) Vanem esitab ARNOs hiljemalt 10. aprilliks lapsele määratud elukohajärgse kooliga nõustumisel vastuvõtu taotluse.
(2) Lapsele määratud elukohajärgne kool kinnitab ARNOs lapse vastuvõtu hiljemalt 1. maiks.
(3) Kui vanem ei ole 10. aprilliks esitanud ARNOs taotlust elukohajärgsesse kooli vastuvõtuks ega esitanud taotlust õpilase teise kooli vastuvõtuks, võtab sotsiaal- ja haridusosakond asjaolude selgitamiseks vanemaga ühendust.
§ 7. Lapsele kooli määramine pärast 1. märtsi
Kui vanem esitab ARNOs kooli vastuvõtu taotluse pärast 1. märtsi, määratakse lapsele kool haridusteenuste haldamise süsteemi ARNO kaudu.
§ 8. Õpilase üleminek ühest koolist teise
(1) Vanem esitab soovitud koolile vastuvõtu taotluse ARNO kaudu.
(2) Õpilase kooli vastuvõtmise otsustab kooli direktor, arvestades vabade õppekohtadega koolis.
(3) Kui soovitud koolis ei ole vabu õppekohti, tagab õpilasele põhihariduse omandamise võimaluse kohalik omavalitsus.
(4) Õpilase üleminekul ühest koolist teise on õpilastel õigus kasutada sõiduks kooli ja tagasi vallas korraldatud koolitransporti, kuid korraldatud transpordi puudumisel ei ole vallal eraldi sõiduvõimaluse loomise kohustust. Nimetatud asjaolu tehakse vanemale teatavaks kooli vastuvõtu taotluse esitamisel.
§ 9. Määruse jõustumine
Määrus jõustub kolmandal päeval peale avalikustamist.
Jarno Laur
Vallavanem
Eve Kallas
Vallasekretär