Linna ja valla valitsemineLinna- ja vallavalitsus, ametiasutus ja nende töökorraldus

Teksti suurus:

Viimsi valla korraldatavate elutähtsate teenuste kirjeldus ja toimepidevuse nõuded

Väljaandja:Viimsi Vallavalitsus
Akti liik:määrus
Teksti liik:terviktekst
Redaktsiooni jõustumise kp:22.02.2019
Redaktsiooni kehtivuse lõpp: Hetkel kehtiv
Avaldamismärge:RT IV, 19.02.2019, 3

Viimsi valla korraldatavate elutähtsate teenuste kirjeldus ja toimepidevuse nõuded

Vastu võetud 21.08.2018 nr 14
RT IV, 29.08.2018, 26
jõustumine 01.09.2018

Muudetud järgmiste aktidega (näita)

VastuvõtmineAvaldamineJõustumine
12.02.2019RT IV, 19.02.2019, 122.02.2019

Määrus kehtestatakse Viimsi Vallavolikogu 19.06.2018 määruse nr 12 "Hädaolukorra seadusest tulenevate ülesannete delegeerimine Viimsi Vallavalitsusele" § 1, kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lõike 2 ja hädaolukorra seaduse § 37 lõike 2 alusel.

1. peatükk Üldsätted 

§ 1.   Määruse reguleerimisala

  (1) Käesoleva määrusega kehtestatakse Viimsi valla (edaspidi vald) korraldatavate elutähtsate teenuste kirjeldus ja toimepidevuse nõuded.

  (2) Määruses sätestatakse nõuded elutähtsa teenuse taseme ja teenuse osutamise valmisoleku kohta ning nõuded elutähtsa teenuse katkestuse ennetamiseks. Samuti sätestatakse elutähtsa teenuse taastamise korraldus ja taastamise prioriteedid, tingimused, mille korral on tegemist elutähtsa teenuse ulatuslikust või raskete tagajärgedega katkestusest põhjustatud hädaolukorraga, ning hädaolukorrast või selle ohust teavitamise korraldus.

§ 2.   Mõisted

  Määruses kasutatakse mõisteid järgmises tähenduses:
  1) elutähtis teenus – veega varustamine ja reovee ärajuhtimise teenuse osutamine ning kohalike teede sõidetavuse tagamine;
  2) elutähtsa teenuse osutaja – ühisveevärgi ja kanalisatsiooni seaduse § 7 lõikes 11 nimetatud vee-ettevõtja ning ehitusseadustiku § 97 lõikes 8 nimetatud ettevõtja.

2. peatükk Veega varustamise ja kanalisatsiooniteenuse kirjeldus ja toimepidevuse nõuded 

§ 3.   Veega varustamise ja kanalisatsiooniteenuse kirjeldus

  Veega varustamine ja kanalisatsiooniteenus kui elutähtis teenus (edaspidi veega varustamise ja kanalisatsiooniteenus) on ühisveevärgi- ja kanalisatsiooniteenus, mida osutab ühisveevärgi- ja kanalisatsiooni seaduse § 7 lõikes 1¹ nimetatud vee-ettevõtja (edaspidi vee-ettevõtja).

§ 4.   Veega varustamise ja kanalisatsiooniteenuse nõutud tase ja vee-ettevõtja valmisolek

  (1) Vee-ettevõtja tagab kliendile kvaliteetse ja vähemalt miinimumrõhuga vee kättesaadavuse ühisveevärgi kaudu ja korraldab kliendi kinnistu kanalisatsioonist reovee ärajuhtimise ja puhastamise.

  (2) Ühisveevärgi kaudu joogiks ja teisteks olmevajadusteks kasutatav vesi peab vastama Eesti Vabariigi õigusaktides kehtestatud joogivee kvaliteedinõuetele. Vee-ettevõtja tagab liitumispunktis veerõhu vähemalt kaks bar.

  (3) Vee-ettevõte peab tagama ühisveevärgi ja ühiskanalisatsioonivõrgu toimimise ööpäevaringselt.

  (4) Vee-ettevõte peab tagama tuletõrjehüdrantide veega varustamise ööpäevaringselt.

  (5) Hädaolukorras võib vee-ettevõtja olenevalt teenuse häirest või katkestusest ajutiselt piirata vee tarbimist ja kanalisatsiooni kasutamist või katkestada teenuse osutamine.

  (6) Hädaolukorras peab joogivesi olema tervisele ohutu.

§ 5.   Nõuded veega varustamise ja kanalisatsiooniteenuse toimepidevuse tagamiseks ja teenuse katkestuse ennetamiseks

  (1) Veevarustuse ja kanalisatsiooniteenuse tagamiseks ja selle katkestuse ennetamiseks peab vee-ettevõtja oma toimepidevuse riskianalüüsis ja plaanis arvestama vähemalt järgmiste võimalike ohtudega:
  1) magistraaltoru (vesi või kanalisatsioon) purunemine;
  2) pumplate seiskumine elektrikatkestuse või muu rikke tõttu, mille tulemusena on teenuseta vähemalt 200 klienti;
  3) reoveepuhasti rikkest tingitud reostuseoht;
  4) joogivee reostumine ning joogivee kõlbmatuks muutumine;
  5) küberrünnak vee-ettevõtja infosüsteemi vastu ja muud tõrked infosüsteemide töös;
  6) erakordselt rasked ilmaolud;
  7) vedelkütusega varustamise katkestus;
  8) telefoni-, mobiiltelefoni- ja andmesideteenuse katkestus;
  9) ohtlike ainete plahvatusoht või leke;
  10) elektrikatkestus;
  11) rünnak vee-ettevõtja oluliste ehitiste vastu, sealhulgas äkkrünnak ja pommiähvardus.

  (2) Vee-ettevõtja peab teenuse toimepidevuse tagamiseks ja teenuse katkestuse ennetamiseks tagama:
  1) teenuse toimimiseks vajalike oskustega personali kättesaadavuse ööpäev läbi teenuse tagamisega seotud ülesannete täitmiseks;
  2) vajalikus koguses ja töövalmiduses seadmed ja abivahendid;
  3) suutlikkuse jätkata teenuse osutamist elektrikatkestuse korral vähemalt 8 tundi;
  4) täiendavate kokkulepete sõlmimise teenuse osutamiseks oluliste vahenditega varustajaga ja muude oluliste lepingupartneritega;
  5) töökorralduse teenuse osutamise jätkamiseks vedelkütusega varustamise, elektri-, telefoni-, mobiiltelefoni- ja andmesideteenuse katkestuste korraks.

  (3) Käesoleva paragrahvi lõike 2 punktis 3 nimetatud kohustuse täitmiseks varustab vee-ettevõtja autonoomse elektritoitesüsteemiga need ehitised, seadmed ja infosüsteemid, mis on olulised veega varustamise ja kanalisatsiooniteenuse osutamiseks. Autonoomne elektritoitesüsteem tagab elektritoite pärast põhielektritoite katkestust vähemalt 8 tunniks.

  (4) Kui elektrikatkestus kestab enam kui 8 tundi, tarnib vee-ettevõtja avariigeneraatorite töö tagamiseks vajalikus mahus kütust enne olemasoleva kütuse lõppemist. Kui vee-ettevõtja kasutab muud autonoomset elektritoitesüsteemi, siis ta laeb selle süsteemi või asendab selle teenuse osutamise jätkamiseks uuega.

§ 6.   Veega varustamise ja kanalisatsiooniteenuse katkestuse maksimaalne lubatud aeg, hädaolukorra määratlus ja taastamise kord

  (1) Vee-ettevõtja poolt osutatav teenus loetakse katkenuks, kui vee-ettevõtja ei ole võimeline täies mahus osutama teenust käesoleva määruse § 4 lõigete 1 kuni 3 kohaselt.

  (2) Veega varustamise ja kanalisatsiooniteenuse katkestuse maksimaalne lubatud aeg on 24 tundi.

  (3) Elutähtsa teenuse ulatuslikust või raskete tagajärgedega katkestusest põhjustatud hädaolukord joogiveega varustamise ja kanalisatsiooniteenuse tagamisel esineb juhul, kui on täidetud üheaegselt järgmised tingimused:
  1) teenuse katkestus puudutab vähemalt 100 klienti või vähemalt 500 inimest või teenuse katkestus võib tekitada olulist majanduslikku kahju ettevõtte tegevusele;
  2) lõikes 2 nimetatud teenuse katkestuse lubatud aeg on ületatud;
  3) elutähtsa teenuse osutajal puuduvad võimalused joogiveega varustamise ja kanalisatsiooniteenuse taastamiseks.
[RT IV, 19.02.2019, 1 - jõust. 22.02.2019]

  (4) Vee-ettevõtja rakendab teenuse katkestuse korral viivitamatult meetmeid, et taastada teenuse osutamine täies mahus.

  (5) Vee-ettevõtja taastab veevarustuse ja kanalisatsiooniteenuse toimimise esmalt Haabneeme alevikus, Viimsi alevikus, Randvere külas, Pärnamäe külas, Püünsi külas ja Pringi külas.

  (6) Vähemalt 24 tundi kestva teenuse katkestuse korral tagab vee-ettevõtja kuni teenuse taastamiseni elanike esmavajaduste rahuldamiseks joogiveega varustamise minimaalselt 20 liitrit joogivett ööpäevas inimese kohta.

  (7) Veega varustamise ja kanalisatsiooniteenuse katkestusest tingitud hädaolukorras, selle ohu korral või muus sarnases olukorras lähtub elutähtsa teenuse osutaja joogivee varustuse ja kanalisatsiooniteenuse tagamisel hädaolukorra seaduse § 39 lõikes 1 nimetatud toimepidevuse riskianalüüsi ja plaani ja hädaolukorra seaduse § 15 lõikes 4 nimetatud hädaolukorra lahendamise plaanist ning järgib Viimsi Vallavalitsuse korraldusi.

3. peatükk Kohaliku tee sõidetavuse tagamise kirjeldus ja toimepidevuse nõuded 

§ 7.   Kohaliku tee sõidetavuse tagamise kirjeldus

  Kohalike teede sõidetavuse tagamine on kohalikke teid korras hoidva ettevõtja poolt kohalike teede korrashoiu teenus, mis tagab kohalike teede võrgu toimimise ja tingimused ohutuks liiklemiseks vastavalt ehitusseadustiku § 97 lõike 2 alusel kehtestatud tee seisundinõuetele.

§ 8.   Kohaliku tee sõidetavuse tagamise nõutud tase

  (1) Hädaolukorras või muus sarnases olukorras, välja arvatud lõikes 2 nimetatud olukorras, tagab elutähtsa teenuse osutaja kohalike teede võrgu toimimise ja tingimused ohutuks liiklemiseks.

  (2) Vedelkütuse varustamise katkestusest tingitud hädaolukorras või muus sarnases olukorras järgib kohalikku teed korrashoidev ettevõtja kohaliku tee sõidetavuse tagamisel hädaolukorra seaduse § 39 lõikes 1 nimetatud toimepidevuse riskianalüüsi ja plaani.

§ 9.   Nõuded kohaliku tee sõidetavuse toimepidevuse tagamiseks ja teenuse katkestuse ennetamiseks

  (1) Kohaliku tee sõidetavuse tagamiseks ja selle katkestuse ennetamiseks peab ettevõtja oma toimepidevuse riskianalüüsis ja plaanis arvestama vähemalt järgmiste võimalike ohtudega:
  1) tee purunemine või muu taoline olukord, kus tee ei ole enam liiklejatele ohutu;
  2) erakordselt rasked ilmaolud;
  3) vedelkütusega varustamise katkestus;
  4) telefoni-, mobiiltelefoni- või andmesideteenuse katkestus.

  (2) Ettevõtja peab teenuse toimepidevuse tagamiseks ja katkestuse ennetamiseks tagama vähemalt:
  1) teenuse toimimiseks vajalike oskustega personali kättesaadavuse ööpäev läbi teenuse tagamisega seotud ülesannete täitmiseks;
  2) ilmastikuoludest lähtuvalt vajalikus koguses teehooldustehnika ja abivahendite olemasolu;
  3) täiendavate kokkulepete sõlmimise lisatehnika ja -tööjõu kaasamiseks ning muude asjakohaste meetmete rakendamiseks;
  4) töökorralduse teenuse osutamise jätkamiseks vedelkütusega varustamise, telefoni-, mobiiltelefoni- ja andmesideteenuse katkestuste korraks.

§ 10.   Kohaliku tee sõidetavuse tagamise katkestuse maksimaalne lubatud aeg, hädaolukorra määratlus, taastamise kord ja prioriteedid

  (1) Kohaliku tee sõidetavuse katkestuse lubatud aeg on:
  1) 4. seisunditaseme teed 8 tundi;
  2) 3. seisunditaseme teed 12 tundi;
  3) 2. seisunditaseme teed 24 tundi;
  4) 1. seisunditaseme teed 36 tundi.

  (2) Viimsi valla teede seisunditasemed kehtestab Viimsi Vallavalitsus oma korraldusega.

  (3) Kohaliku tee sõidetavuse katkestuse korral rakendab elutähtsa teenuse osutaja kõiki asjakohaseid meetmeid eesmärgiga kohaliku tee sõidetavus võimalikult kiiresti taastada.

  (4) Elutähtsa teenuse ulatuslikust või raskete tagajärgedega katkestusest põhjustatud hädaolukord kohaliku tee sõidetavuse tagamisel esineb juhul, kui on täidetud järgmised tingimused:
  1) olukord ohustab paljude inimeste tervist või võib põhjustada suurt varalist kahju;
  2) käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud kohaliku tee sõidetavuse katkestuse lubatud aeg on ületatud;
  3) elutähtsa teenuse osutajal puuduvad võimalused kohaliku tee sõidetavuse taastamiseks.

  (5) Ettevõtja poolt osutatav teenus loetakse katkenuks juhul, kui ettevõtja ei ole võimeline täies mahus osutama teenust käesoleva määruse §-ga 7 kehtestatud tasemel.
07.11.2023 09:50
Veaparandus. Parandatud ilmne ebatäpsus sõnas "käesoleva" Riigi Teataja seaduse § 10 lg 4 alusel.

4. peatükk Hädaolukorrast või selle ohust teavitamise korraldus 

§ 11.   Hädaolukorrast või selle ohust teavitamise korraldus

  (1) Ettevõtja teavitab viivimatult Vallavalitsuse Kriisikomisjoni hädaolukorrast või selle ohust, samuti elutähtsa teenuse katkestusest, kui katkestuse likvideerimine kestab prognoositult vähemalt 2 tundi ning katkestusest mõjutatud piirkonnas elab vähemalt 100 klienti või vähemalt 500 inimest, piirkonnas on häiritud koolide, lasteaedade, haiglate, majutusasutuste tegevus või teenuse katkestusega võib kaasneda reaalne oht inimeste elule, tervisele või looduskeskkonnale.
[RT IV, 19.02.2019, 1 - jõust. 22.02.2019]

  (2) Käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud teavitus peab sisaldama vähemalt järgmist teavet:
  1) katkestuse toimumise koht ja kestus;
  2) katkestuse tegelik või oletatav põhjus ning hetkeolukorra lühikirjeldus;
  3) teenuse taastamiseks rakendatavad meetmed;
  4) prognoositav kahju teenuse tarbijatele;
  5) prognoositav mõju teiste elutähtsate teenuste toimepidevusele;

  (3) Veega varustamise või kanalisatsiooniteenuse katkestuse korral teavitab vee-ettevõtja avalikkust teenuse katkestusest põhjustatud hädaolukorrast või selle ohust oma veebilehel, SMS-i teel ning valla meediakanalite vahendusel.

  (4) Kohaliku tee sõidetavuse katkestuse korral teavitab elutähtsa teenuse osutaja avalikkust teenuse katkestusest põhjustatud hädaolukorrast või selle ohust valla meediakanalite vahendusel.

§ 12.   Kohaliku omavalitsuse toimingud

  (1) Peale määruse § 11 viidatud teavituse saamist, kui tegemist on määruse § 6 lõikes 3 või määruse § 10 lõikes 4 nimetatud olukorraga, kutsutakse kokku valla kriisikomisjon.

  (2) Viimsi valla kriisikomisjon koordineerib hädaolukorra lahendamist kuni valla territooriumil elutähtsa teenuse tagamiseni tavapärasel tasemel.

5. peatükk Rakendussätted 

§ 13.   Määruse jõustumine

  Määrus jõustub kolmandal päeval peale avaldamist Riigi Teatajas.

https://www.riigiteataja.ee/otsingu_soovitused.json